9. března 2019 • 17:50

Výbuch Čechů na MS v biatlonu! Krupčík ve sprintu 30., Moravec mezi nejhoršími

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Čekým biatlonistům první individuální závod na mistrovství světa ve švédském Östersundu nevyšel. Nejlepší výsledek v sobotním sprintu zaznamenal Tomáš Krupčík, který dojel třicátý. Michal Krčmář skončil na 44. místě, Jakub Štvrtecký obsadil 65. pozici. V poli poražených závod dokončil Ondřej Moravec, který s třemi chybami zapsal až 92. místo! Závod podle předpokladů opanoval Johannes Thingnes Bö z Norska, stříbro bral Rus Alexandr Loginov a bronz Quentin Fillon Maillet z Francie.

Král sezony Bö byl jedním ze dvou biatlonistů v první desítce, kteří udělali na střelnici chybu. Lídr Světového poháru se znovu opíral o skvělý běh, všem na trati nadělil alespoň půlminutu. Stříbro s odstupem 13,7 sekundy získal Rus Alexandr Loginov, bronzovou medaili vybojoval Francouz Quentin Fillon Maillet.

Jeho krajan Martin Fourcade navzdory bezchybné střelbě skončil až šestý. Ani v závodní pauze před šampionátem se totiž do běžecké formy nevrátil, byl bezmála o minutu pomalejší než Bö.

Češi nenavázali na přesnou mušku ze smíšené štafety. Jako jediný si solidně vedl Krupčík, který smíšenou štafetu neběžel a dnes minul pouze jeden terč vestoje. Na vítěze ztratil 1:48 minuty.

„Musím říct, že jsem spokojený. První závod na mistrovství světa je taková velká neznámá. Navíc tohle byl můj první sprint na mistrovství světa, protože jsem dřív jezdil jen individuály. Já jsem si tajně přál výsledek do dvacítky, ale i s tímhle se dá do stíhačky se něco dělat,“ řekl České televizi.

Krčmář rok po překvapivém zisku stříbrné olympijské medaile skončil až v páté desítce. Pomalu střílel, dvakrát minul a příliš se mu nevedlo ani na trati. „Dvě chyby bylo strašně moc, pokud chtěl dneska někdo uspět v závodě, musel střílet čistě. Ten závod nebyl těžký na střelnici,“ komentoval jeho výkon sportovní ředitel svazu Ondřej Rybář.

Moravec prožíval na trati od poloviny druhého kola peklo, třikrát minul a propadl se až na 92. pozici. „Motá se mi hlava ještě teď, žaludek jsem měl nějaký (špatný). V cíli jsem se nemohl skoro ani sebrat. Celý se motám, totální kolaps. Nevím, co se dělo. Ta střelba s tím souvisí. Já když jsem sundal flintu, tak jsem ji málem ani nemohl unést. Nic takového jsem ještě nezažil,“ řekl po závodě.

Benjamínek Jakub Štvrtecký musel na tři trestná kola a skončil pětašedesátý. „Mrzí mě ta ležka. Lehké to nebylo na té trati. Ten kopec vzadu je těžký a ke konci už potom ubývaly síly,“ řekl dvacetiletý biatlonista, který byl nejmladší ve startovním poli.

V neděli jsou na programu oba stíhací závody. Ženy včetně sedmé Markéty Davidové pojedou ve 13:45, muži od 16:30.

Mistrovství světa v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Muži - sprint (10 km):

1. J. T. Bö (Nor.) 24:37,6 (1 trest. okruh), 2. Loginov (Rus.) -13,7 (0), 3. Fillon Maillet (Fr.) -16,5 (0), 4. Pidručnyj (Ukr.) -16,8 (0), 5. Desthieux -24,8 (0), 6. M. Fourcade (oba Fr.) -32,5 (0), 7. Bjöntegaard (Nor.) -34,8 (0), 8. Lesser -44,7 (0), 9. Peiffer (oba Něm.) -47,3 (1), 10. Weger (Švýc.) -49,8 (0), ...30. Krupčík -1:48,7 (1), 44. Krčmář -2:08,6 (2), 65. Štvrtecký -2:48,1 (3), 92. Moravec (všichni ČR) -4:09,4 (3).

Průběžné pořadí SP (po 19 z 26 závodů): 1. J. T. Bö 996, 2. Loginov 699, 3. Desthieux 676, 4. Fillon Maillet 644, 5. Eder (Rak.) 595, 6. M. Fourcade 592, ...17. Krčmář 319, 28. Moravec 247, 48. Krupčík 81, 72. Šlesingr (všichni ČR) 22.

BIATLONOVÝ INSIDER: Kdy může Davidová získat medaili na MS? A proč asi nebude českým Fourcadem?