Romana Barboříková
18. února 2023 • 12:59

Skvělá i hořká štafeta. Muži dlouho jeli o zlato, skončili bez medaile

Vstoupit do diskuse
3
TOP VIDEA
Baník - Karviná: Ewertonova paráda! Brazilec se trefil z vlastní půlky, 1:0
Ať jde Jirka na Błachowicze, byl by favoritem, říká Viktor Pešta o Procházkovi
VŠECHNA VIDEA ZDE

Prokletá předposlední položka. Štafeta mužů na MS v biatlonu dlouho jela o zlato, Michal Krčmář, Tomáš Mikyska i Jakub Štvrtecký zajeli skvěle a po třetím úseku český tým vedl, jenže Jonáš Mareček musel na trestná kola a závod ovládli favorité. Juniorský mistr světa nakonec dovezl český tým na nepopulárním ale přesto skvělém čtvrtém místě, dvě minuty za vítěznou čtveřicí z Francie. Ještě v pátek večer pořadatelé příliš nevěřili tomu, že se sobotní štafety kvůli nepříznivé větrné předpovědi vůbec odjedou. Minimálně ta mužská se jela a pro Čechy to bylo dobré rozhodnutí. Dlouho to totiž vypadalo na českou senzaci! Mužské štafety se v této sezoně Krčmářovi a spol. docela dařily. Odstartovali je 5. místem v Kontiolahti, v Hochfilzenu byli 8. a těsně před startem mistrovství světa brali v Anterselvě 6. příčku.

Českou štafetu rozjížděl Michal Krčmář a už při pohledu na jeho běh to vypadalo, že tentokrát by stížnosti na lyže jako v předchozích závodech přijít nemusely. Obavy byly spíš z toho, co přijde na střelnici. Ačkoliv se předpověď nepotvrdila, bezvětří také nebylo. Střelbu vleže ale zvládla česká jednička bez problémů a ze střelnice odjížděl Krčmář devátý. Vestoje pak chyboval jednou.

„Super, dá se říct, že až perfektní. Na ležce byla podmínka jako při nástřelu. Vestoje myslím, že jsme měli velice dobrou podmínku, samozřejmě trošku foukalo, ale ne žádný silný poryv. Na trati jsem se necítil úplně silný, snažil jsem se dělat maximum možné. A super,“ hodnotil po svém úseku v rozhovoru pro ČT sport Krčmář.

Na běžkách využil toho, že před ním jel v dobrém rozpoložení Francouz Guigonnat. „Měl perfektní lyže, ujížděl nám všem ze sjezdu. Snažil jsem se s ním vytáhnout, věděl jsem, že je dnes silnější než já, tak jsem se ho snažil co nejvíc držet, co nejvíc s ním jet to tempo a to mě vytáhlo dopředu.“

Až tak, že Tomáši Mikyskovi předával právě za Francouzi na druhém místě. Po první střelbě, která se Mikyskovi povedla, dokonce odjížděl před Francouzem Claudem. Střelba vestoje už tak vyvedená nebyla, k opravě jedné rány musel Čech využít všechny tři náboje, ale zadařilo se a na předávce odjížděl Jakub Štvrtecký z první pozice.

„Mám z toho určitě super pocity, můžu být jen rád. Střelnice vestoje byla dost těžká, ke konci už začalo foukat. Trochu jsem i riskoval, chtěl jsem to zkusit dojet s těma prvníma,“ prohlásil Mikyska.

Při druhé střelbě měl navíc štěstí, že přijel hned mezi prvními, protože poté se zvedl vítr a všichni další hodně chybovali. „Při mojí druhé střelbě to nebylo tak těžká, vítr nebyl asi tak, jak to měli za náma. Střílel jsem v dost vysokém tempu a bylo to takové, že buď dám, nebo ne, prostě jsem to zkusil a vyšlo to,“ dodal český mladík.

Štvrteckému se také vydařila položka vleže, vestoje už musel dvakrát dobíjet, ale žádná hrůza to nebyla. Ze střelnice odjížděl za Emilianem Jacquelinem, kterého ve stoupání navíc ještě předjel.

„Klobouk dolů před servisem, lyže byly super, když jsem v posledním kole viděl Jacquelina, věděl jsem, že ho předjedu, protože tomu to stálo už před kopcem,“ usmál se třetí člen štafety.

Pak už bylo vše na nejmladším členovi českého týmu Jonáši Marečkovi. Jenže v jeho případě přišla velká smůla na vítr při střelbě vleže a zde také Češi přišli o medaili. „Úplně jsem to nezvládl v tom větru, myslím, že jsem cvakal první dva doprava, ale bylo to málo, rány byly na kalibru doleva, a pak už jsem se v tom trošku ztratil, takže mě mrzí, že jsem to nezvládl,“ smutnil Mareček.

Češi zajeli mužskou štafetu skvěle, ale bez medaile
Češi zajeli mužskou štafetu skvěle, ale bez medaile

Výsledkem jeho první střelby byla dvě trestná kola, před Čechy se tak dostali vedle Francie a Norska také Švédové.

Na poslední střelecké položce závodu opravoval Mareček jen jednou, ale Švéd Samuelsson byl i rychlejší na trati, a tak se Češi museli spokojit se 4. místem. „Je to hořké, samozřejmě je to hezký výsledek, 4. místo je super, ale na druhou stranu já jsem už 4. byl a ty emoce jsou těžké. Bohužel, mrzí mě to,“ konstatoval po závodě Krčmář.

Na druhou stranu je však třeba říct, že jde o nejlepší český výsledek na tomto MS, od medaile dělilo Čechy zhruba 35 sekund.

Zklamaný je asi také Johannes Thingnes Bö, který nedotáhne svou misi za sedmi zlatými medailemi z tohoto MS. Největší favorité totiž závod nezvládli, se dvěma trestnými koly a 14 dobíjeními už nic nezmohl na posledním úseku ani tento muž s nadpozemskými schopnosti a Norové tak mají stříbro. A to J. T. Bö předvedl na poslední položce vestoje neskutečnou až kulometnou palbu za 15,9 sekundy!

Vstoupit do diskuse
3
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud