Vítková vydřela pro Česko BRONZ, Šlesingrovi chybělo sedm desetin

0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny

Česko slaví další biatlonovou medaili. Veronika Vítková před 32 tisíci nadšených fanoušků v Novém Městě vybojovala i s jednou střeleckou chybou bronz ve sprintu SP na 7,5 kilometru. Gabriela Soukalová běžela pomaleji a chyba při poslední střele ji zřejmě stála umístění na hraně první desítky. Vítková nestačila jen na dvě Němky: zlatou Lauru Dahlmeierovou, na kterou ztratila necelých 14 vteřin, a stříbrnou Franzisku Hildebrandovou. Mezi muži na desetikilometrové trati měl nejblíže k medaili pátý Michal Šlesingr, kterému chybělo k bronzu sedm desetin vteřin.

Gabriela Soukalová skončila na dvacáté příčce, Eva Puskarčíková byla třiadvacátá, Jitka Landová doběhla na 44. místě. Do nedělní stíhačky postoupila i Barbora Tomešová ze 48. pozice.

Vítková si dala k svátku bronz. Mohlo to být lepší, litovala první chyby

Veronika Vítková zkompletovala v sezoně svou medailovou sbírku ze sprintu, neboť tuto trať v Oberhofu vyhrála a v Östersundu byla druhá. Vybojovala pátou individuální medaili sezony a osmou v kariéře. Společně se štafetami má v tomto ročníku už deset cenných kovů, za život pak osmnáct ve Světovém poháru.

Přitom hned první ránu, stejně jako při páteční štafetě, na položce vleže pokazila. "Jsem spokojená, ale musím říct, že mě mrzí ta první rána, protože byla lehce uspěchaná. Úplně jsem se nesoustředila a co mám informace, byla i hodně těsná," hodnotila Vítková po závodu.

Soukalová si sprint pokazila poslední ranou: Přemíra snahy někdy škodí

Pak ale už všechny terče vyčistila, i díky rychlému běhu se dostala na pódium a vytvořila si výbornou výchozí pozici do nedělního stíhacího závodu.

Veronika Vítková pózuje se svou bronzovou medailí za sprint v Novém Městě na Moravě

Další česká biatlonistka Gabriela Soukalová vybílila prvních pět terčů a z prvního stavu odjížděla dokonce před Vítkovou. I "stojka" zprvu vypadala dobře, ale poslední ránu Soukalová podržela, chybovala a zvedla smutně oči vzhůru. Přišla tak při svém pomalejším běhu o šanci na desítku a obsadila nakonec dvacáté místo.

"Ta poslední rána mě mrzí, ale předvedla jsem to, na co mám. Víc po sobě chtít asi nemůžu. Ve třetím kole jsem toho už měla dost," řekla v cíli Soukalová.

Šlesingr kousek od bronzu

Čeští biatlonisté ve sprintu Světového poháru v Novém Městě na Moravě na medaili nedosáhli, nejlepší byl pátý Michal Šlesingr. Od bronzu ho však dělilo pouze sedm desetin sekundy. Vyhrál poprvé v kariéře Slovinec Jakov Fak před Simonem Schemppem z Německa a Jeanem Guillaumem Beatrixem z Francie. Před Šlesingrem byl ještě o čtyři desetiny Francouz Martin Fourcade.

Šlesingr byl kousíček od medaile: Sedm desetin? To mrzí hodně

Šlesingr od začátku jel skvělý závod. V perfektním rytmu "vyčistil" položku vleže, rány mířily všechny doprostřed do jednoho místa a podobně pálil i vestoje. V závěru trati ještě dokázal zrychlit, ale nakonec měl velkou smůlu. Na Beatrixe totiž ztrácel po druhé střelbě jedenáct sekund, které nakonec o necelou sekundu nedokázal stáhnout a přišel o medaili.

"Ale můžu být spokojen, čisté položky se počítají," řekl Šlesingr. "Sedm desetin od bronzu, to je strašný kousek. Na stojce jsem trochu čas ztratil, hlídal jsem si to a trpělivě jsem tam postával," našel příčinu časové ztráty na medaili. "Ale celkově ten výsledek je super, každý výsledek do patnáctky je super. A dobrá pozice do stíhačky," dodal.

Biatlonová horečka v Novém Městě: Fanoušci jsou rádi i za místa, kde nevidí

Zato Ondřej Moravec absolvoval nejhorší závod sezony. Vystartoval do něj poprvé v životě s jedničkou na dresu a hned na první střelbě dvakrát těsně minul. Na stojce přidal ještě jednu chybu a ve výsledcích se nakonec usadil na 42. pozici.

"Ten vítr byl na střelnici asi větší, než jsem předpokládal. Dneska to byl suverénně nejhorší závod sezony, nic pozitivního jsem na tom nenašel, co dodat," pokrčil rameny Moravec.

Přes špatný výkon ho diváci ocenili skandováním jeho jména. "Je skvělé, že fandí, i když se nedaří. To povzbudí, ale mrzí mě, že to vyšlo zrovna tady."

Lépe dopadli Jaroslav Soukup na 24. místě i Michal Krčmář, který byl dvaatřicátý. Jako jediný se nekvalifikoval do stíhacího závodu Tomáš Krupčík, jenž obsadil 71. pozici.

10. Bescondová (Fr.) -46,5,
...20. Soukalová -1:02,8 (1), 23. Puskarčíková -1:07,5 (1), 44. Landová -2:01,4 (3), 48. Tomešová (všechny ČR) -2:11,1 (1).

Průběžné pořadí SP (po 15 z 25 závodů):
1. Mäkärainenová 696, 2. Domračevová 663, 3. Valj Semerenková 547, 4. Vítková 522, 5. Hildebrandová 504, 6. Wiererová (It.) 477, ...11. Soukalová 377, 41. Puskarčíková 109, 42. Landová 105.

10. J. Bö (Nor.) -43,5 (2),
...24. Soukup -1:17,4 (1), 32. Krčmář -1:32,4 (1), 42. Moravec -1:44,3 (3), 71. Krupčík (všichni ČR) -3:03,9 (3).

Průběžné pořadí SP (po 15 z 25 závodů): 1. M. Fourcade 615 b., 2. Schempp 603, 3. Šipulin 573, 4. Fak 523, 5. Svendsen (Nor.) 452, 6. J. Bö 451, 7. Moravec 428, ...11. Šlesingr 329, 44. Krčmář 76, 46. Soukup 71, 62. Krupčík 28.