28. listopadu 2017 • 11:15

Dostanou Češky medaile? Ruska se brání: Radši své stříbro vyhodím!

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
VŠECHNA VIDEA ZDE

Bývalá biatlonistka Jana Romanovová nehodlá po diskvalifikaci ruské štafety vrátit stříbrnou medaili z olympijských her v Soči. Prohlásila, že ji raději vyhodí, než by ji poslala Mezinárodnímu olympijskému výboru.V pondělí byla s krajankami Olgou Zajcevovou, Jekatěrinou Šumilovovou a Olgou Viluchinovou diskvalifikována. Důvodem bylo, že se právě Romanovová a Viluchinová provinily proti antidopingovým pravidlům. Po diskvalifikaci Rusek připadnou dodatečně bronzové medaile českým biatlonistkám a za vítězné Ukrajinky se posunou reprezentantky Norska.

Romanovová se s tím však nemíní smířit. "Pokud se nedočkáme spravedlivého řešení, raději vyhodím tu medaili na smetiště, než abych ji vrátila Mezinárodnímu olympijskému výboru," řekla agentuře TASS čtyřiatřicetiletá Ruska, která již ukončila kariéru.

"Tu medaili jim nikdy nevrátím. Rozhodli bez důkazů. Prošla jsem množstvím dopingových kontrol, které prováděla Světová antidopingová agentura i Ruská antidopingová agentura. Oni (MOV) prostě rozhodli, že jsme v Soči porušili antidopingová pravidla," uvedla Romanovová, pro kterou bylo štafetové stříbro ze Soči jediným medailovým úspěchem z velkých světových akcí v kariéře.

"Dál budu medaili ukazovat mladým sportovcům a vykládat jim o té složité, ale zajímavé cestě. Budu mluvit o emocích, které jsem zažila, když Olga Viluchinová proběhla cílem a my se k ní seběhly. Okamžitě mi naskočily vzpomínky na dětství. Jak jsem v devíti letech šla na sportovní školu, táta mě vozil po závodech a máma mi chystala termosky a něco k jídlu. Radovali jsme se z vítězství v závodech na různých úrovních a došli až k olympijské medaili," řekla Romanovová, která ohlásila konec kariéry už předloni.

V pondělí jí i Viluchinové MOV formálně také zakázal doživotně účast na olympijských hrách. Ani Viluchinová, která přišla navíc o stříbro ze sprintu, již nezávodí.

"Tehdy to byly slzy štěstí, teď je to opačně. Co je to za blázinec? Přátelé, pořád jste nepochopili, že tu pracuje děsivý stroj, co nám hromadně bere medaile! Bez šance na dobrý konec," napsala Viluchinová na instagramu.

Koukalová ozdobila kamion biatlonové reprezentace. Lidé se otáčí, směje se Rybář
Video se připravuje ...

"Moje medaile jsou čisté. Stovky vzorků, které jsem za patnáct let odevzdala, byly všechny negativní. A přesto jsem byla diskvalifikovaná. Jsme trestáni za čisté vzorky. V Soči jsem byla šťastná a radost a emoce, které jsem dala fanouškům a naší zemi, mi nevezmou. Budu bojovat až do konce," dodala.

Ruská biatlonová unie uvedla, že za svými závodníky stojí a bude jejich čest hájit na všech možných frontách, včetně arbitráže. Konkrétní kroky teprve oznámí.

Z her v Soči bylo dodatečně diskvalifikováno již 19 ruských sportovců kvůli státem řízený doping a manipulaci se vzorky v Soči, na které poukázali vyšetřovatelé Světové antidopingové agentury.

Zpětně udělené olympijské medaile českým sportovcům

Kateřina Neumannová (běh na lyžích) - dvě stříbra

Na OH 2002 v Salt Lake City Neumannová původně získala pouze jeden bronz, ale po prokázaném dopingu Rusky Larissy Lazutinové převzala 21 měsíců po skončení olympiády stříbro za 15 km volně a bronz za kombinaci. O další půl rok později se po diskvalifikaci další Rusky Olgy Danilovové posunula na druhou příčku i v kombinaci. Kauza se táhla tak dlouho kvůli tomu, že se Rusky odvolaly ke sportovní arbitráži (CAS) a později i k nejvyššímu státnímu soudu ve Švýcarsku.
Věra Cechlová (atletika) - bronz 

Diskařka Cechlová se medaile z roku 2004 dočkala po devíti letech poté, kdy zpětné testování vzorků z her v Aténách prokázalo původně třetí Bělorusce Irině Jatčenkové užití anabolických steroidů.
Marek Švec (zápas) - bronz

Také Švecovi pomohlo k olympijskému bronzu po devíti letech zpětné testování vzorků. Jeho přemožitel z Pekingu v přímém souboji o třetí místo ve váhové kategorii do 96 kg v řecko-římském stylu Kazach Asset Mambetov byl kvůli dopingu dodatečně diskvalifikován. Švec mezitím ukončil kariéru.
Vítězslav Veselý (atletika) - bronz

Oštěpař Veselý dostal bronzovou olympijskou medaili z Londýna 2012 o pět let později na Zlaté tretře. Na stupně vítězů se posunul po diskvalifikaci původně stříbrného Ukrajince Oleksandra Pjatnycji, který byl při zpětném testování usvědčen z dopingu.
Eva Puskarčíková , Gabriela Koukalová , Jitka Landová, Veronika Vítková (biatlon) - bronz

Štafeta biatlonistek získá dodatečně bronzové medaile ze štafety na OH 2014 v Soči. Původně druhé Rusky byly diskvalifikovány kvůli dopingu Jany Romanovové a Olgy Viluchinové. České kvarteto se ve výsledkové listině posune za vítězné Ukrajinky a Norky, které si polepší ze třetí příčky.

Přišly jsme o zážitek, mrzí bronzové Češky. Landová dnes učí na škole
Přišly jsme o zážitek, mrzí bronzové Češky. Landová dnes učí na škole

Biatlon uvnitř místnosti! Moravec si vyzkoušel létající koberec
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud