Davidová ve stíhačce skočila do desítky, mohla být i výš. Muži propadli

2
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Markéta Davidová má na konci sezonu solidní formu. Ve stíhačce v Soldier Hollow poskočila z 11. místa na deváté, čímž vyrovnala své nejlepší umístění v aktuálním ročníku. A to mohla myslet i výš, kdyby na dvou závěrečných střeleckých položkách neudělala vždy jednu chybu. Mužům se stíhačka vůbec nevydařila, nejlepší byl nakonec 49. Jakub Štvrtecký, Michal Krčmář nastřádal celkem osm chyb. Zvítězili Nor Johannes Thingnes Bö a Francouzka Lou Jeanmonnotová.

Bezchybný střelecký výkon předvedla Tereza Voborníková, která se posunula o čtyři místa na 12. příčku. Lucie Charvátová doběhla po čtyřech trestných kolech sedmadvacátá a Jessica Jislová obsadila po stejné bilanci 44. místo. Ještě hůře si vedli muži. Od 49. do 51. místa se seřadili Štvrtecký, Vítězslav Hornig a osmkrát chybující Michal Krčmář.

Davidová zahájila závod z 11. místa se ztrátou minuty a 24 sekund na vedoucí Francouzku Justine Braisazovou-Bouchetovou. Díky bezchybným položkám vleže poskočila na šestou příčku. Na první „stojce“ sice chybovala, po zaváhání soupeřek se ale mohla stále zapojit do boje o stupně vítězů. Jenže při závěrečné střelbě minula poslední terč a zopakovala výsledek z prosincové stíhačky v Lenzerheide.

„Ta poslední rána mě mrzí. Jely jsme tam pak o šesté místo. Škoda, že jsem z toho vyšla nejhůř. Snažila jsem se zabojovat do poslední chvíle, ale holky byly prostě lepší,“ řekla České televizi Davidová. „Teď bude důležité nabrat nějaké síly (do posledního podniku v Canmore). Řešíme časový posun, cestování a ještě nálož dalších závodů v krátkém čase. Uvidíme, jak to zvládneme,“ doplnila.

Česká biatlonistka pronikla na Světovém poháru do první desítky podruhé v sezoně. Pošesté si také ve stíhacím závodě vylepšila umístění oproti startu.

O čtyři roky mladší Voborníková vyjela ze 16. místa a navázala na sobotní střelecky bezchybnou štafetu. V Soldier Hollow, kde před dvěma lety získala dva tituly na juniorském mistrovství světa, minula jen jeden ze 40 terčů. Zajela druhou nejlepší stíhačku v sezoně.

Jeanmonnotová vyhrála třetí individuální závod SP v sezoně a kariéře. Dosud uspěla jen v Östersundu, kde vedle stíhačky ovládla i sprint. Stejně jako druhá Italka Lisa Vittozziová udělala na střelnici jednu chybu, v těsném finiši ji ale porazila o 0.4 vteřiny. V čele průběžného pořadí zůstává její krajanka Julia Simonová, která dojela po dvou trestných kolech třetí.

Čeští reprezentanti zklamali. Třiatřicetiletý Krčmář musel na osm trestných kol a oproti startu se propadl o 21 míst. Štvrtecký klesl o 16 pozic.

Třetí vítěznou stíhačku v sezoně slavil po startu ze 17. místa lídr Světového poháru Johannes Thingnes Bö. Bratra Tarjeie porazil o 6,4 sekundy, třetí dojel i díky sedmnáctisekundové rychlopalbě na poslední „stojce“ Francouz Émilien Jacquelin.

Světový pohár zakončí příští týden závody v Canmore. V Kanadě se pojedou sprint, stíhací závod a závod s hromadným startem.

Ženy (10 km)

1. Jeanmonnotová (Fr.) 26:51,7 (1 tr. okruh), 2. Vittozziová (It.) -0,4 (1), 3. Simonová (Fr.) -1:01,0 (2), 4. Knottenová (Nor.) -1:09,1 (2), 5. Häckiová-Grossová (Švýc.) -1:14,9 (2), 6. Tomingasová (Est.) -1:24,7 (2), ...9. Davidová -1:26,4 (2), 12. Voborníková -1:56,8 (0), 27. Charvátová -3:19,8 (4), 44. Jislová (všichni ČR) -4:41,5 (4).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 21 závodů): 1. Tandrevoldová (Nor.) 964, 2. Vittozziová 891, 3. Braisazová-Bouchetová (Fr.) 881, 4. Simonová 858, 5. Jeanmonnotová 828, 6. E. Öbergová (Švéd.) 753, ...16. Voborníková 334, 20. Davidová 301, 22. Jislová 246, 38. Charvátová 139.

Muži (12,5 km)

1. J. T. Bö 30:02,0 (1 tr. okruh), 2. T. Bö (oba Nor.) -6,4 (2), 3. Jacquelin (Fr.) -7,1 (3), 4. Laegreid (Nor.) -7,7 (2), 5. Samuelsson (Švéd.) -40,5 (3), 6. Giacomel (It.) -48,8 (3), ...49. Štvrtecký -5:15,3 (7), 50. Hornig -5:17,4 (1), 51. Krčmář (všichni ČR) -5:51,0 (8).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 21 závodů): 1. J.T. Bö 992, 2. T. Bö 930, 3. Laegreid 828, 4. Dale-Skjevdal 821, 5. Christiansen 734, 6. Strömsheim (všichni Nor.) 667, ...27. Krčmář 227, 56. Štvrtecký 40, 61. Mareček 28, 73. Václavík 15, 84. Karlík 5, 90. Hornig 1, 92. Mikyska (všichni ČR) 1.