11. března 2023 • 14:30

Jedinečná! Shiffrinová je nejlepší lyžařkou světa, rekord už je jen její

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

87. Dokázala to. Mikaela Shiffrinová je od sobotního odpoledne absolutní rekordmankou v počtu výher ve Světovém poháru. Zatímco v pátek ve švédském Are dorovnala legendárního Ingemara Stenmarka, teď se sama stala legendou mezi legendami. Neskutečnou 53. výhrou ve slalomu se osamostatnila v historickém žebříčku. A momentálně není nikdo, kdo by ji v nejbližších letech mohl z trůnu sesadit. Ve Švédsku zvítězila o 92 setin sekundy.

Toto středisko si oblíbila. Zatímco ve Špindlerově Mlýně Mikaela Shiffrinová zahájila svou veleúspěšnou pouť lyžařským Světovým pohárem, právě ve švédském Are vůbec poprvé slavila výhru v závodech SP. Bylo to 20. prince 2012 ve slalomu. A nyní 11. března 2023 vytvořila nezapomenutelnou stopu ve sněhu alpských disciplín. Tahle hned tak neroztaje.

Američanka, která v pondělí oslaví 28 let, získala výhru číslo 87 a stala se tak nejlepší lyžařkou světa. A to i mezi muži. Ingemar Stenmark po dlouhých 34 letech přišel o svůj rekord.

Shiffrinová k tomu došla díky skvělým dvěma závodům v Are. Nejprve na ni nikdo nestačil v pátek v obřím slalomu, který ovládla v součtu obou kol o 64 setin sekundy před Federicou Brignoneovou.

I v sobotu už v prvním kole vytvořila parádní základ pro své historické vítězství. Na trať se pustila jako pátá, ovšem rozdíl v pojetí jízdy, technice a výsledném čase byl oproti předchozím i těm následujícím soupeřkám markantní. Jen hned za ní jedoucí domácí Anna Svenn Larsonová se k ní dokázala přiblížit, i když také ne výrazně, na 69 setin sekundy. Ještě Wendy Holdenerová se dostala se ztrátou pod sekundu, ostatní už byly hodně za ní.

V prvním kole předvedla při návratu po nemoci solidní výkon také Martina Dubovská, které patřilo 19. místo se ztrátou 2,76 sekundy. Skvělý začátek první jízdy měla Petra Vlhová, jenže v druhé polovině trati chybovala a její ztráta na Shiffrinovou pak byla 2,15 sekundy.

Začátek druhé jízdy české reprezentantky byl svižnější, nijak výrazně nechybovala, ale v závěru jí už viditelně docházely síly a nakonec obsadila 16. místo. Stejně to měla i Slovenka, která se snažila jet hodně zostra. To se jí však nevyplatilo, minula bránu a závod nedokončila.

Pak už ale přišly na řadu ty nejlepší. Holdenerové se její druhá jízda vydařila, zatímco Svenn Larssonová v ní udělala nějaké chybky a na Švýcarku nestačila.

Co to ale bylo platné, když ve startovní boudě už byla nachystaná největší současná hvězda. Ta opět předvedla parádní práci. Na třetím mezičase se její náskok malinko zmenšil, ale v závěru zabrala tak, jak to umí jen ona, a cílem projela jak jinak než na první příčce, když Holdenerovou porazila mohutným náskokem 92 setin sekundy. I když po projetí cílem bylo vidět, že ji celý tento závodní program docela zmohl. Nejspíš hodně i psychicky.

Tento historický okamžik si pak užila i se svou rodinou. Že ji na závodech doprovází maminka Eileen, je známá věc. Tohle si však nenechal ujít ani její starší bratr Taylor, který ji v cíli pak objal.

Právě z jeho přítomnosti na závodech byla velmi mile překvapená a dojatá. „Byl tady můj bratr a švagrová, o kterých jsem vůbec nevěděla, že se sem chystají, takže to bylo neskutečné,“ hlásila Shiffrinová v televizním rozhovoru.

„Ve druhém kole jsem měla skvělý pocit na lyžích, i když je to takové zvláštní, když chcete vyhrát. Máte vedení, musíte jet chytře, ale zároveň jsem chtěla být rychlá, jet si svůj vlastní závod. Hlavně bych chtěla poděkovat celému týmu, který mi pomáhal tuto sezonu, ale i celou kariéru,“ hlásila pak ještě stále plná emocí.

SP ve sjezdovém lyžování v Aare (Švédsko):

Ženy - slalom: 1. Shiffrinová (USA) 1:41,77 (50,93+50,84), 2. Holdenerová (Švýc.) -0,92 (51,87+50,82), 3. Swennová-Larssonová (Švéd.) -0,95 (51,62+51,10), 4. Moltzanová (USA) -1,54 (52,20+51,11), 5. St-Germainová (Kan.) -1,59 (52,42+50,94), 6. Dürrová (Něm.) -2,03 (52,55+51,25), ...16. Dubovská (ČR) -3,01 (53,69+51,09), Jelínková (obě ČR) nedokončila 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 10 z 11 závodů): 1. Shiffrinová 885, 2. Holdenerová 610, 3. Vlhová (SR) 530, 4. Dürrová 475, 5. Swennová-Larssonová 470, 6. Moltzanová 297, ...18. Dubovská 132.

Průběžné pořadí SP (po 34 z 38 závodů): 1. Shiffrinová 2028, 2. Vlhová 1025, 3. Gutová-Behramiová (Švýc.) 1007, 4. Brignoneová 939, 5. Goggiaová (obě It.) 800, 6. Holdenerová 795, ...53. Dubovská 132.