Jizerská 50: Smutná doběhla pátá, vyhráli Norgrenová a Nygaard

0
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?
Dresy repre? Neurazí, ale žádná sláva. Konečně zajímavé nápady, ale sráží je…

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná tentokrát na stupně vítězů na Jizerské padesátce nedosáhla, obsadila pátou příčku. Na vítěznou Švédku Britu Johanssonovou Norgrenovou ztratila minutu a 15 sekund, od bronzové Liny Korsgrenové ji dělilo dvacet sekund. V mužském závodě seriálu Ski Classics obhájil loňské vítězství Nor Andreas Nygaard, který byl nejrychlejší ve spurtu pětičlenné skupiny. Nejlepší Čech Jiří Pliska obsadil 20. místo.

Dvojnásobná vítězka Jizerské padesátky Smutná se neudržela ve skupině bojující o bronzovou medaili a v cílové rovince prohrála spurt o čtvrté místo. Nenavázala tak na druhá místa z posledních dvou let.

„Třetí místo bylo kousek. Viděla jsem ji před sebou. Škoda, že to nebylo ještě tři kilometry. Posledních deset kilometrů jsem cítila, že se ve mně najednou někde vzala energie, byli tam diváci a konečně to šlo. Ale bylo to pozdě. Tak páté místo, musím být spokojená i s tím,“ řekla České televizi.

Brzy soupeřkám ujely Švédky Johanssonová Norgrenová a Korsgrenová. Zatímco Norgrenová udržela tempo až do cíle a potřetí vyhrála Jizerskou padesátku, před Korsgrenovou se dostala Norka Emilie Fletenová.

Nygaard opět urval finiš

V mužské kategorii potvrdil pozici výborného sprintera Nygaard, který stejně jako před rokem rozhodl ve finiši o vítězství. O šest desetin porazil Švéda Oskara Kardina, třetí skončil se ztrátou osmi desetin na vítěze Petter Eliassen z Norska.

Z Čechů si nejlépe vedl osmatřicetiletý Pliska, který na vítěze ztratil zhruba minutu a tři čtvrtě.

„Těžké to bylo, rychlé tempo ve všech kopcích. Na větru se jelo pomalu, tam se dalo odpočinout. Tak patnáct kilometrů před cílem jsem dostal křeče, takž jsem měl co dělat, abych stihl uviset skupinu a dojet až sem,“ komentoval Pliska průběh závodu, při kterém se připomínalo 50. výročí expedice Peru, kde patnáct českých horolezců zahynulo pod kamením na Huascaránu.

Trojnásobný vítěz závodu Stanislav Řezáč ztratil už v prvním stoupání kontakt s čelem a nakonec s více než sedmiminutovou ztrátou obsadil 33. místo. Poprvé na Jizerské padesátce neskončil první dvacítce. „Necítil jsem se před startem úplně v pohodě, byl jsem unavený z minulých týdnů. Snažil jsem se bojovat a objet to. Bylo krásné počasí, Jizerka se povedla,“ řekl.

Výsledky:

Muži: 1. Nygaard (Nor./Ragde Eiendom) 1:59:08,2, 2. Kardin (Švéd./Ragde Eiendom) -0,6, 3. Eliassen (Nor./Ragde Eiendom) -0,8, 4. Pedersen (Nor./Kaffebryggeriet) -1,1, 5. Gjerdalen (Nor./Ragde Eiendom) -1,3, 6. Novak (Švéd./Ramudden) -1:25,7, ...20. Pliska -1:43,7, 28. Sedláček (oba ČR/Silvini Madshus) -5:34,0, 33. Řezáč (ČR/Slavia pojišťovna) -7:17,9.

Průběžné pořadí: 1. Nygaard 1047 bodů, 2. Gjerdalen 960, 3. Pedersen 903, ...32. Řezáč 266, 38. Pliska 219, 40. Štoček (ČR/Vltava Fund) 212.

Ženy: 1. Johanssonová Norgrenová (Švéd./Lager 157) 2:16:21,3, 2. Fletenová (Nor./Ragde Eiendom) -43,4, 3. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) -55,1, ...5. Smutná (ČR/eD system Bauer) -1:15,2, 13. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -14:45,8, 15. Sixtová (ČR/eD system Bauer) -17:16,4.

Průběžné pořadí: 1. Johanssonová Norgrenová 1275, 2. Gjeitnesová (Nor./Koteng) 1175, 3. Smutná 1010, ...21. Klementová (ČR/Vltava Fund) 325, 22 Grohová 297.