Jizerská 50: Vyžlutili Northuga! Šance na grandslam padla, překvapivý vítěz

0
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?
SESTŘIH: Arsenal - Chelsea 5:0. Kanonáda v derby, dvakrát se trefil Havertz

Těžký den pro Pettera Northuga. Slavný norský běžec na lyžích sice na Jizerské 50 dojel do cíle, tam ale zjistil, že byl diskvalifikován. Na trati totiž rozhodčí ukázali Northugovi žlutou kartu, v sezoně pro něj byla druhá. A dvě žluté, to je jako ve fotbale… Nor závod dojel, v cíli ale uznal chybu. První byli jeho krajané Kasper Stadaas a Magni Smedaasová.

Přes dvě hodiny se Petter Northug dřel na rozmoklé trati v Jizerských horách, ale k ničemu mu to nebylo. Od rozhodčích totiž viděl v sezoně druhou žlutou kartu za použití bruslařského stylu.

„Dvakrát skejtoval, byl z toho šokovaný,“ vysvětlil Richard Valoušek, mluvčí Jizerské 50. „Žlutou dostal na Rozmezí, co mám informace od rozhodčího, tak regulérně skejtoval. V cíli měl hodinu na odvolání. Když viděl video, tak se neodvolal.“

Northug dorazil do cíle na čtyřiadvacátém místě se ztrátou pěti minut a sedmnácti sekund na vítězného Stadaase, ale výsledek se mu do seriálu Ski Classics nepočítá.

Northugův prohřešek na Jizerské 50. Za tohle dostal žlutou kartu a byl diskvalifikován

Úplně jiné starosti má jeho krajan Kasper Stadaas. Ten se čtyři kilometry před cílem odhodlal k rozhodujícímu úniku. Trhnul se z vedoucí skupinky a vytrvale navyšoval náskok na přibližně deset sekund. Stíhací jízda soupeřů už ho nechytila ani v závěrečném klesání ke stadionu a Stadaas si v cílové rovince dovolil i vítězná gesta.

Stadaas nakonec vyhrál o 2,2 sekundy před dalším Norem Andreasem Nygaardem, svým týmovým kolegou ze stáje Team Radge Charge. Nygaard v posledních letech vyhrál Jizerskou 50 hned třikrát, ale tentokrát mu kousek chyběl.

V Jizerských horách skončila vítězná série Švéda Emila Perssona, který zatím v sezoně Ski Classics vyhrál všechny závody. Ani Persson tak jako první v historii nezíská laufařský grandslam, ke kterému se kromě Jizerské 50 počítají ještě triumfy na Marcialonze, Vasově běhu a Birkebeinerrennetu. Persson byl na stadionu v Bedřichově jedenáctý.

Ženský závod vyhrála Norka Magni Smedaasová.

„Byla jsem dnes trochu překvapená, ze začátku to bylo opravdu náročné. Poté jsem se ale začala cítit lépe a lépe a mé lyže jely rychleji a rychleji,” hodnotila.

Nejlepším Čechem byl dvacátý Jan Šrail.

„Nebylo to tak těžké, jak jsem čekal, jelo se trošku pomaleji, potože hole se šíleně bořily,“ uvedl Šrail. „Je spokojenost. Být kolem dvacátého místa je radost. Byl to vrchol sezony, je to super.“

Nor Morte Eide Pedersen při Jizerské 50 absolvoval jako první v historii stý start v seriálu Ski Classics se symbolickým číslem 100 na své hrudi.

„Jsem šťastný, že jsem jako první v historii Ski Classics dosáhl sté účasti. Doufal jsem ale v umístění na pódiu,” řekl Pedersen v cíli po patnáctém místě.

Jizerská padesátka, závod seriálu Ski Classics v dálkovém lyžování v Bedřichově (50 km):

Muži: 1. Stadaas 2:05:50,0, 2. Nygaard -2,2, 3. Riege -2,4, 4. Johaug -2,8, 5. Gunnulfsen (všichni Nor.) -2,9, 6. Novak (Švéd.) -3,3, ...20. Šrail -2:08,8, 21. Štoček -2:10,2, 30. Sedláček (všichni ČR) -8:02,5.

Průběžné pořadí (po 8 závodech): 1. Persson (Švéd.) 1400, 2. Pedersen (Nor.) 791, 3. Riege 733, ...28. Štoček 313, 39. Šrail 233.

Ženy: 1. Smedasová (Nor.) 2:28,44,7, 2. Hedenströmová (Švéd.) -1:05,5, 3. Slindová -2:09,2, 4. Fletenová (obě Nor.) -2:30,7, 5. Dahlová -2:32,6, 6. Larssonová (obě Švéd.) -4:18,8, ...9. Schützová -3:03,0, 14. Smutná -11:52,2, 16. Grohová (všechny ČR) -12:01,5.

Průběžné pořadí (po 8 závodech): 1. Smedasová 1060, 2. Dahlová 1045, 2. Larssonová 909, ...10. Schützová 593, 24. Grohová 307.