4. března 2021 • 16:06

Češky zajely na MS nejlepší výsledek od roku 2007. Štafetu ovládly Norky

Autor: ČTK, apr
Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
VŠECHNA VIDEA ZDE

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4x5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.



Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předávala na prvním místě. „Takový průběh závodu jsem si přála. Ze začátku mi sice lyže tolik nejely, ale pak se zapracovaly a byly výborné do stoupání. Cítila jsem se dobře, chtěla jsem startovní pole roztrhat, což se mi podařilo. Když člověk jede na dobré pozici, tak mu to ještě dodává síly. Díky tomu jsem si spravila chuť po minulém závodu,“ uvedla Razýmová v tiskové zprávě. Na volné desítce byla zklamaná z 25. místa.

Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. „Šla jsem do toho s cílem předjet Kanaďanku a pokusit se dotáhnout i na další štafety. Švýcarku jsem měla na dohled, ale ta půlminuta ztráty už byla příliš. S výsledkem dneska můžeme být spokojené. Kačka to rozjela skvěle a my ostatní jsme tam nechaly všechno, co jsme mohly,“ řekla finišmanka.

V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku. Na předchozích dvou šampionátech doběhly jedenácté. Stejné umístění si odvezly ze ZOH 2018. V první desítce skončily na velké akci naposledy na zimních olympijských hrách 2014 v Soči, kde obsadily desáté místo. „Jsem spokojený, konečně se nám podařilo opustit ta jedenáctá místa. Jen je potřeba si přiznat, že dneska bylo možné jet i o sedmé místo, kdybychom se Švýcarkami vydrželi o trochu déle, ale i tak je osmé místo super,“ radoval se trenér Jan Franc.

Norky o sedmém štafetovém světovém zlatu rozhodly na třetím úseku, kdy vítězka skiatlonu a volné desítky Therese Johaugová utekla o 20 sekund Rusce Taťjaně Sorinové. Johaugová získala třináctý světový titul, čímž se na třetím místě historických tabulek vyrovnala krajanovi Petteru Northugovi. V sobotu bude mít na klasické třicítce šanci dotáhnout druhou Jelenu Vjalbeovou z Ruska, která má čtrnáct zlatých. Tabulkám vévodí osmnáctinásobná šampionka Norka Marit Björgenová.

Rusko udrželo stříbrnou pozici. Bronz získaly Finky, když Krista Pärmäkoskiová v cílové rovince porazila Američanku Jessie Digginsovou. Boj o medaile se překvapivě odehrával bez Švédek, které byly bez šance od druhého úseku, kdy Charlotte Kallaová nabrala ztrátu minutu a půl a předávala jako devátá. Medailistky z volné desítky Ebba Anderssonová a Frida Karlssonová posunuly Seveřanky jen na šesté místo. Na vítězné Norky ztratily švédské lyžařky rovné dvě minuty.

Sdruženář Lampater vyhrál po MS juniorů i mezi dospělými

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny poté, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

Lampartera nedokázal atakovat ani nejlepší sdruženář současnosti Jarl Magnus Riiber, který do desetikilometrové běžecké části odstartoval jako třetí se zhruba půlminutovou ztrátou na mladého Rakušana. Norský šampion ze závodu na středním můstku dostihl druhého Japonce Akita Watabeho, ale Rakušanovi se nepřiblížili. Lamparter vyhrál o 37,1 sekundy před Riiberem. Bronz s přehledem udržel Watabe.

Získat juniorský i seniorský titul v jednom roce dokázal dosud jen norský sdruženář Trond Einar Elden v roce 1989 v Lahti. Tomu se to dokonce podařilo ještě před 19. narozeninami.

„Ještě chvíli potrvá, než to všechno pochopím,“ řekl šťastný Lamparter po vůbec prvním triumfu mezi seniorskou elitou. „Od začátku jsem se snažil držet velmi vysoké tempo. Při nájezdu do cílové rovinky si člověk říká, jestli je to pravda, nebo ne. Uvěřil jsem až v cíli, protože moc dobře vím, jak rychle se člověk může sesypat,“ řekl senzační vítěz. Jeho kvality uznal i favorizovaný Riiber. „Byl dneska ten nejlepší na světě. Mně to nešlo ve stoupáních a necítil jsem se dobře,“ konstatoval vicemistr světa.

Dvaadvacetiletý Vytrval se v běhu posunul z 27. místa po skoku. Bronzový medailista z juniorského MS v roce 2018 skončil i ve druhém závodě na tomto MS v první třicítce, na středním můstku byl sedmadvacátý.

Vytrval předběhl i Ondřeje Pažouta, který klesl o tři pozice na 24. příčku. Juniorský světový šampion z roku 2018 Pažout nenavázal na třinácté místo z prvního individuálního závodu v Oberstdorfu, což byl jeho životní úspěch.

Žádný další Čech se do třicítky nedostal. Nejzkušenější člen týmu Tomáš Portyk obsadil 32. místo a zopakoval umístění ze středního můstku. Lukáš Daněk byl šestatřicátý.

Výsledky mistrovství světa v klasickém lyžování

Běh na lyžích, ženy - štafeta 4x5 km: 1. Norsko (T.U. Wengová, H. Wengová, Johaugová, Fossesholmová) 53:43,2, 2. Rusko (Kirpičenková, Stupaková, Sorinová, Něprjajevová) -26,6, 3. Finsko (Joensuuová, Matintalová, Roponenová, Pärmäkoskiová) -46,2, 4. USA -47,0, 5. Německo -1:06,4, 6. Švédsko -2:00,0, 7. Švýcarsko -2:49,2, 8. ČR (Razýmová, P. Nováková, Janatová, Hynčicová) -3:04,3, 9. Kanada -3:42,1, 10. Japonsko -5:30,0.

Severská kombinace, muži - velký můstek+10 km: 1. Lamparter (Rak.) 23:11,1, 2. Riiber (Nor.) -37,1, 3. Watabe (Jap.) -45,8, 4. Frenzel -1:57,7, 5. Riessle (oba Něm.) -1:57,9, 6. Herola (Fin.) -1:59,0, 7. J. L. Oftebro -2:04,3, 8. Andersen (oba Nor.) -2:10,5, 9. Muhlethaler (Fr.) -2:27,1, 10. Jamamoto (Jap.) -2:31,5, ...22. Vytrval -3:59,7, 24. Pažout -4:03,9, 32. Portyk -4:53,7, 36. Daněk (všichni ČR) -6:06,6.

Vstoupit do diskuse
2
Články odjinud