Tour de Ski: ve sprintu jen dvě česká čtvrtfinále, Novák ani nepostoupil

0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Francouz Lucas Chanavat a Švédka Linn Svahnová vyhráli v Toblachu úvodní sprinterský díl Tour de Ski. Čeští běžci na lyžích Ondřej Černý a Kateřina Janatová, kteří v Itálii prošli z kvalifikace do vyřazovacích bojů, vypadli shodně ve čtvrtfinále. V kvalifikaci mimo jiné ztroskotala česká jednička Michal Novák, jenž po prodělané nemoci neplánuje absolvovat celý seriál.

Vítěz kvalifikace Chanavat vybojoval po suverénním výkonu třetí individuální výhru v kariéře s náskokem 22 setin před krajanem Julesem Chappazem, jenž se na stupně vítězů dostal poprvé. Pódiový debut oslavil i třetí Američan Ben Ogden.

V desátém závodě sezony SP skončili poprvé bez medaile Norové, kteří přitom dosud vždy brali první místo. Čtyři z předchozích pěti závodů vyhrál Johannes Hösflot Klaebo, jenž ale coby největší favorit a obhájce celkového vítězství účast na Tour de Ski vzdal kvůli nemoci. Nejlepším reprezentantem běžecké velmoci byl na čtvrtém místě Erik Valnes.

Svahnová v těsném finiši finále porazila krajanku a nejrychlejší ženu kvalifikace Jonnu Sundlingovou o sedm setin. Třetí skončila Norka Kristine Stavaas Skistadová.

Čtyřiadvacetiletý Černý zajel v kvalifikaci na trati 1,4 km volně desátý čas. Ve své čtvrtfinálové rozjížďce skončil pátý a v konečném pořadí obsadil 21. místo stejně jako o dva roky starší Janatová, jež byla v kvalifikaci jedenáctá.

Blízko postupu do třicítky pro vyřazovací kola byl Luděk Šeller, který obsadil 34. pozici. Novák byl čtyři příčky za ním. Adam Fellner, jenž by měl stejně jako Janatová odjet celou Tour, měl 53. čas. Druhá z českých lyžařek Barbora Antošová obsadila 46. místo.

Seriál SP a Tour de Ski budou pokračovat v neděli od 12:15 závody na 10 km klasicky.

Závod SP a úvodní díl Tour de Ski v běhu na lyžích v Toblachu (Itálie) - sprint volně:

Muži: 1. Chanavat 2:35,75, 2. Chappaz (oba Fr.) -0,22, 3. Ogden (USA) -0,49, 4. Valnes (Nor.) -0,79, 5. Grond (Švýc.) -11,54, 6. Amundsen (Nor.) -28,56, ...21. Černý - vyřazen ve čtvrtfinále, v kvalifikaci 34. Šeller, 38. Novák, 53. Fellner (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 10 z 34 závodů): 1. Amundsen 770, 2. Klaebo 734, 3. Golberg (oba Nor.) 660, 4. Valnes 566, 5. Halfvarsson (Švéd.) 513, 6. Musgrave (Brit.) 480, ...9. Novák 425, 107. Černý 21, 109. Fellner 21, 117. Šeller 14.

Ženy: 1. Svahnová 3:01,22, 2. Sundlingová (obě Švéd.) -0,07, 3. Skistadová (Nor.) -0,29, 4. Ribomová (Švéd.) -0,52, 5. Fähndrichová (Švýc.) -1,34, 6. Hagströmová (Švéd.) -8,75, ...21. Janatová - vyřazena ve čtvrtfinále, v kvalifikaci 46. Antošová (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 10 z 34 závodů): 1. Digginsová (USA) 849, 2. Ribomová 782, 3. Brennanová (USA) 730, 4. Svahnová 659, 5. Anderssonová (Švéd.) 642, 6. Carlová (Něm.) 635, ...25. Janatová 249, 63. Beranová (ČR) 64, 68. Antošová 57.