Turné čtyř můstků: triumf slaví Kubacki i český kouč, Koudelka skončil sedmnáctý

0
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu

Polský skokan na lyžích Dawid Kubacki vyhrál poslední závod Turné čtyř můstků v Bischofshofenu a stal se celkovým vítěze prestižního seriálu. Spolu s ním se raduje hlavní trenér polské reprezentace Michal Doležal, který se stal prvním českým koučem od dob legendárního Zdeňka Remsy, který přivedl závodníka k vítězství na Turné. Roman Koudelka skončil v Bischofshofenu třiadvacátý a v celkovém pořadí je sedmnáctý.

Nebyl to žádný talent století. Dawid Kubacki si šel za svým pomalu za cenu velké dřiny. A po posledním závodě v Bischofshofenu to byl on, ne geniální Rjoju Kobajaši, nebo kometa Turné Marius Lindvik, kdo zvládl poslední zkoušku nervů a jasným vítězství v Bischofshofenu si vysloužil ultimátní skokanský titul šampiona Turné čtyř můstků.

„David Kubacki vstupuje do historie, stal se legendou. A je tu česká stopa, velká gratulace Dodovi. Klobouk dolů!“ radoval se na Eurosportu asistent českého týmu Jakub Jiroutek.

Dawid Kubacki se po Adamu Malyszovi a Kamilu Stochovi stal třetím polským skokanem, který ovládl Turné čtyř můstkůFoto Reuters

Michal Doležal, pod můstky vždycky Dodo, je prvním českým koučem od roku 1971, jehož závodník vyhrál Turné čtyř můstků. Tehdejšího šampiona Jiřího Rašku tehdy slavný Zdeněk Remsa. Jakuba Jandu v roce 2006 přivedl ke zlatému patu s Janne Ahonenem slovinský expert Vasja Bajc.

Doležal si kdysi prožil svoje vlastní Nagano. V roce 1998 se na olympiádě blýsknul osmým a jedenáctým místem. Pár měsíců poté ale těžce upadl v Hakubě a jeho kariéra už nikdy nebyla jako dřív. Chytil se ale jako trenér, jeho respekt pomalu rostl, před dvěma lety odešel do Polska jako pravá ruka Stefana Horngachera. A od léta dostal po Horngacherově odchodu do Německa vládu nad celým týmem.

„Výborný! Skvělý! Borec!“ chválil kolegu David Jiroutek, reprezentační trenér českého týmu. „Dodo byl dneska hodně nervozní, protože na tomhle můstku uděláte malou chybu a ztratíte osm bodů. Celý polský tým je nabitý a je vidět, že jeden z nich je vždycky schopný skočit.“

Polský tým nastolil svoji vládu na Turné po roční pauze. V letech 2017 a 2018 vyhrál Kamil Stoch, při druhém vítězství navíc zvítězil ve všech čtyřech závodech.

Kubacki vstupoval do závodu s náskokem 9,1 bodu před Norem Lindvikem. V Bischofshofenu už první kolo vyhrál, finálovým skokem si pojistil vítězství i triumf v celkovém pořadí o víc než 20 bodů.

„Byl to pro mě emotivní den, stále tomu nemůžu uvěřit. Pro mě je důležité, že jsem nejlepší skoky dokázal předvést v závěrečném závodě, do kterého jsem vstupoval jako lídr,“ líčil Kubacki.

Spokojený byli reprezentační lídr Roman Koudelka, který ve všech čtyřech závodech Turné bodoval.

„Budu na letošní Turné vzpomínat v pozitivním duchu, protože to bylo od začátku sezony velké trápení a tady se to zlomilo,“ řekl Koudelka, který se na Nový rok v Garmisch-Partenkirchenu osmým místem vrátil do elitní desítky.

„S Koudym to bylo od Garmische dobré. V Oberstdorfu byla škoda, že byla kvalifikace tak dobrá, nebyl na to připravený, v závodě mu chybělo trošku respektu,“ líčí Jiroutek. „Věřím, že to bude zlomový moment. Teď jedeme do Itálie na malý můstek a ten by pro nás mohl být lepší.“

Ve Val di Fiemme budou o víkendu závodit ještě Viktor Polášek a Filip Sakala.

Závod SP a závěrečný díl Turné čtyř můstků ve skoku na lyžích v Bischofshofenu (Rakousko):

1. Kubacki (Pol.) 300,9 b. (143+140,5 m), 2. Geiger (Něm.) 291,0 (140+136), 3. Lindvik (Nor.) 289,4 (139+137), 4. Kraft (Rak.) 287,4 (138+137), 5. P. Prevc (Slovin.) 283,6 (136,5+138), 6. Tande (Nor.) 279,3 (137,5+135), 7. R. Kobajaši 279,0 (135,5+138), 8. Ito (oba Jap.) 276,4 (137+134), 9. D. Prevc (Slovin.) 275,5 (140+133), 10. Aschenwald (Rak.) 274,6 (136+135), ...23. Koudelka (ČR) 248,1 (126+131).

Konečné pořadí Turné (po 4 závodech): 1. Kubacki 1131,6, 2. Lindvik 1111,0, 3. Geiger 1108,4, 4. R. Kobajaši 1096,0, 5. Kraft 1086,0, 6. Forfang (Nor.) 1051,0, ...17. Koudelka 992,0, 49. Polášek 297,5, 56. Sakala (oba ČR) 183,5.

Průběžné pořadí SP (po 11 z 30 závodů): 1. R. Kobajaši 644, 2. Geiger 619, 3. Kraft 539, 4. Lindvik 469, 5. Kubacki 444, 6. Tande 374, ...29. Koudelka 65, 57. Polášek 4.

Polský skokan Dawid Kubacki potvrdil triumf na Turné čtyř můstků vítězstvím v Bischofshofenu