VIDEO: Nový krejčí skokanů na lyžích: Přes bradavky měřit švy nebudu

Všechno se musí pečlivě naměřit, každý milimetr na skokanském můstku může hrát roli
Kusy kartónu slouží jako základ střihu
Michal Doležal se kvůli výrobě kombinéz naučil i na šicím stroji
Tak jakou? Celou černou asi ne... Michal Doležal se dal na vyrábění kombinéz pro české skokany
Michal Doležal kontroluje technické parametry materiálu pro výrobu kombinéz
Finální podobu kombinézám pro české skokany dává maminka Michala Doležala
Maminka Michala Doležala ukazuje už svůj hotový výrobek
9
Fotogalerie
Lyžování
Začít diskusi (0)

Už není třeba absolvovat zdlouhavé cesty za hranice, pokud českým skokanům na lyžích nesedí kombinéza. Reprezentanti se nově mohou spolehnout na služby bývalého olympionika a současného trenéra reprezentačního B-týmu Michala Doležala.

Nezbytné vybavení dává muž, který ukončil sportovní kariéru před pěti lety, dohromady i za pomoci své maminky švadleny a šicího stroje v ložnici.

„Jedna kombinéza se dá ušít za den. Když to rozešiju, pak už to jde,“ říká Milena Doležalová. V soukromí rodinného příbytku se rodí kostýmy, které pak v zimě vyplní čeští skokani a sdruženáři a udělají z nich skafandry pro let vzduchem.

Video placeholder
Bývalý reprezentant Michal Doležal připraví a nastříhá materiál, jeho maminka pak šije. A kombinéza pro české reprezentanty ve skoku na lyžích je hotová... • Michal Pochylý, Martin Hašek, iSport.cz

„Všichni trenéři jsou zvyklí kombinézy přešívat.  Říkal jsem si, proč je nezkusit vyrobit celé,“ líčí Doležal. „Začal jsem testovat s béčkem a v průběhu léta jsem to vyladil do maxima. Na konci léta si kombinézy objednali i kluci z áčka. Jakubu Jandovi výborně sedla a i Lukáš Hlava v ní skákal dobře.“

Čeští skokané si dosud kombinézy nechávali dělat u zahraničních firem, což ale přinášelo značné praktické problémy. Běžně se stávalo, že se kombinézy musely přešívat, takže skokani a trenéři jezdili stovky kilometrů do továren v cizině.

„Napřed jsme jeli na změření. Pak jsme zjistili, že jsou kombinézy velké, a museli jsme tam jet znova. Takhle šetříme lidi, materiál, čas a spoustu peněz. Kluci si tady stoupnou, Michal si je změří a do tří hodin do rána šije,“ vysvětluje Michal Georgiev, šéftrenér lyžařské Dukly.

Doležal se zaregistroval u mezinárodní lyžařské federace FIS a dnes už Z vyrábí kombinézy pro všechny skokany v Česku. Od mužské i ženské reprezentace přes sdruženáře až po malé děti.

Materiál se skládá z pěti vrstev z barvy, molitanu a igelitu. Nastříhat jednu kombinézu trvá Doležalovi tři čtvrtě hodiny, což je o polovinu méně, než když začínal. Mužské kombinézy se skládají z devíti částí, ženské dokonce z devatenácti.

„U holek je to komplikovanější. Existuje pravidlo, že švy musí jít přesně přes bradavky. Já to ale měřit nebudu…“ směje se Doležal.

Pro český tým je taková pomoc důležitá obzvlášť v letošní sezoně, před kterou se výrazně změnily regule skokanských kombinéz. Ještě vloni mohl být oblek o šest centimetrů větší než tělo závodníka. V současnosti už musí kombinéza těsně přiléhat, tolerance je jen dva centimetry.

„Dodo vám to udělá přímo na tělo. Akorát jsem z něho byl trochu nervózní, protože v Klingenthalu mě přešíval desetkrát. Už jsem měl připravenou hlášku z Okresního přeboru: Už nás nech bejt, prosim tě!“ směje se Janda.

Ve skutečnosti si ale skokani Doležalovy pečlivosti cení. „Materiál je důležitý,“ zdůrazňuje klubový šéf Georgiev. „Michal navíc nezanedbává ani trénink a klukům to vyhovuje.“

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů