Skvělé! Bauer vletěl do olympijské sezony prvním místem ve Finsku

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer ukázal, že má v olympijské sezoně výbornou formu, a na trati 10 kilometrů klasickou technikou vyhrál úvodní distanční závod Světového poháru. V Kuusamu si Bauer připsal vítězství skoro po čtyřech letech, naposledy triumfoval 16. ledna v Otepää na patnáctikilometrové trati rovněž klasicky.

Druhý v cíli intervalového závodu byl Nor Eldar Rönning, který na Bauera ztratil 2,4 sekundy, třetí místo obsadil se ztrátou 5,7 sekundy na vítěze Rus Dmitrij Japarov.

Medailové umístění vybojoval šestatřicetiletý Bauer naposledy loni v lednu rovněž v Otepää, kde doběhl druhý.

Z českých reprezentantů už nikdo nebodoval, Aleš Razým měl smůlu, na 31. pozici mu chybělo 1,6 sekundy. Jiří Magál byl 70., Ondřej Horyna 86. a Dušan Kožíšek 106. Martin Jakš kvůli bolestivě otlačené patě do závodu nenastoupil, nezávodil ani Jiří Horčička.

Bauer si připsal dvanácté vítězství ve Světovém poháru v kariéře a potvrdil svá slova o tom, že se mu v přípravě po dlouhých letech vyhýbala zranění a konečně se cítí dobře připraven.

Odrazil útok Nora

V průběžném hodnocení miniseriálu v Kuusamu s označením Ruka triple se dostal na čtvrté místo a bude v neděli ve stíhacím závodu na 15 km volnou technikou útočit na celkový triumf. Na první místo má ztrátu 12,5 sekundy.

Dvojnásobný olympijský medailista z OH ve Vancouveru Bauer začal závod výborně, od začátku se držel v popředí a už po třech kilometrech byl druhý.

Vítězný Lukáš Bauer s třetím Dmitrijem Japarovem (vlevo) a Elderem Rönnigem z Norska po závodě SP v Kuusamu

V polovině závodu měl na nejrychlejšího Japarova ztrátu dvanáct sekund, kterou v dalším průběhu jízdy stahoval a 1,9 kilometru před cílem se dostal o sekundu do vedení. Před cílem odrazil i silný finiš Rönninga, který byl v závěru jasně nejrychlejší.

Kowalczyková navázala na triumf ze sprintu

Poloviční závod žen vyhrála obhájkyně celkového prvenství v seriálu Justyna Kowalczyková z Polska a navázala na páteční triumf ve sprintu. O tři sekundy pomalejší byla norská rivalka Marit Björgenová, na stupních vítězů je doplnila další Norka Therese Johaugová.

Pro první dva body v sezoně si ve Finsku doběhla česká reprezentantka Eva Vrabcová-Nývltová, jež obsadila 29. místo se ztrátou minuty a čtyř sekund na vítězku. Karolína Grohová byla 72., Petra Nováková ještě o třináct míst za ní.

Závody SP v běhu na lyžích v Kuusamu (Finsko):

Muži - 10 km klasicky:
1. Bauer (ČR) 24:43,6, 2. Rönning (Nor.) -2,4, 3. Japarov (Rus.) -5,7, 4. Golberg -7,4, 5. Sundby (oba Nor.) -12,6, 6. Bessměrtnych (Rus.) -21,4, 7. Jespersen (Nor.) -24,4, 8. Vylegžanin (Rus.) -25,8, 9. Tscharnke (Něm.) -26,0, 10. Legkov (Rus.) -29,5, ...31. Razým -51,5, 70. Magál -1:26,9, 86. Horyna -1:43,9, 106. Kožíšek (všichni ČR) -2:42,7.

Průběžné pořadí seriálu Ruka Triple (po 2 ze 3 závodů): 1. Rönning 27:26,7, 2. Japarov -0,3, 3. Golberg -2,0, 4. Bauer -12,5, ... 28. Razým -54,2, 85. Magál -1:47,1, 88. Horyna -1:51,7, 106. Kožíšek -2:52,5.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 28 závodů): 1. Rönning 61, 2. Japarov 59, 3. Brandsdal¨57, 4. Hattestad (oba Nor.) 51, 5. Bauer 50, 6. Poltoranin (Kaz.) 49.

Ženy - 5 km klasicky:
1. Kowalczyková (Pol.) 13:33,7, 2. Björgenová -3,0, 3. Johaugová (obě Nor.) -14,6, 4. Čekalevová (Rus.) -18,4, 5. Kallaová (Švéd.) -18,7, 6. Lähteenmäkiová (Fin.) -26,3, 7. Bjornsenová (USA) -29,0, 8. Jacobsenová -33,9, 9. Wengová (obě Nor.) -39,3, 10. Išidaová (Jap.) -42,2, ...29. Vrabcová-Nývltová -1:04,0, 72. Grohová -1:36,1, 85. Nováková (všechny ČR) -1:48,7.

Průběžné pořadí seriálu Ruka Triple (po 2 ze 3 závodů): 1. Kowalczyková 16:14,0, 2. Björgenová -25,7, 3. Johaugová -44,9, ...33. Vrabcová-Nývltová -1:45,5, 60. Grohová -2:11,6, 80. Nováková -2:32,2.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 28 závodů): 1. Kowalczyková 100 b., 2. Björgenová 66, 3. Randallová (USA) 62, 4. Herrmannová (Něm.) 61, 5. Johaugová 54, 6. Östbergová (Nor.) 54, ...38. Vrabcová-Nývltová 2.