První body! Nováková atakovala první desítku, na 10 km dojela třináctá

0
Od smutné fotky ke slovenskému snu: Česko je pragmatičtější, říká Smetana
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?

Česká běžkyně na lyžích Petra Nováková obsadila v závodě Světového poháru na 10 km volně v Davosu 13. místo a poprvé v sezoně bodovala. Za vítěznou Ingvild Flugstad Östbergovou z Norska zaostala o 54,7 sekundy.

Závod mužů na 15 km volně vyhrál Francouz Maurice Manificat a devátým triumfem v kariéře vyrovnal francouzský rekord Vincenta Vittoze. Z českých reprezentantů byl nejlepší Martin Jakš na poslední bodované 30. příčce.

Nováková se od začátku držela na předních pozicích, v polovině závodu byla dokonce sedmá. Postupně však klesla na třinácté místo, kterým si vyrovnala čtvrté nejlepší umístění v individuálních závodech Světového poháru. Jejím maximem je dva roky stará šestá příčka ze skiatlonu v Lillehammeru.

"Jsem šťastná, že jsem zpátky," uvedla na svazovém webu Nováková, která měla od léta potíže s kyčlí a přišla o začátek sezony. "Hodně mi pomohly lyže, které jely opravdu bombasticky. Do kopců jsem to nemusela rvát přes nohy, jen jsem se na lyži vyvážela. To mi pak pomohlo v závěru do těch kopců, do kterých jsem nepřijela úplně vyšťavená," libovala si.

"I když jsem se pak trochu propadla v umístění, nemyslím si, že by to byl nějaký problém. Především jsem ráda, že jsem se po roce a skoro měsíci dostala zpátky na body a že se mi jelo dobře," dodala Nováková.

Östbergová se díky osmému vítězství v kariéře posunula se ziskem 392 bodů na druhé místo v průběžném pořadí Světového poháru. "Davos je moje oblíbené místo. Je to pomalu jediné místo, kde jsem schopná vyhrávat svěťák," řekla s nadsázkou Östbergová po třetím triumfu ve švýcarském středisku.

Vedení v seriálu bez problémů udržela s 470 body Charlotte Kallaová ze Švédska, která dnes obsadila osmou pozici. Novákové patří 42. příčka.

Manificat vyhrál o čtyři sekundy před Sergejem Usťugovem, třetí byl další Rus Alexandr Bolšunov. Francouzský lyžař navázal na prvenství z Ruky, kde zaběhl nejrychlejší čas ve stíhacím závodu na 15 km volně.

V této sezoně se zatím střídá na nejvyšším stupni s norským suverénem Johannesem Hösflotem Klaebem, který má na kontě šest výher. Dnešní závod Klaebo vynechal.

Ženy - 10 km volně:

1. Östbergová 25:28,5, 2. Hagaová (obě Nor.) -5,9, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) -7,9, 4. Wengová (Nor.)-14,5, 5. Stadloberová (Rak.) a Von Siebenthalová (Švýc.) obě -16,4, 7. Niskanenová (Fin.) -24,9, 8. Kallaová (Švéd.) -26,8, 9. Björgenová -35,9, 10. Jacobsenová (obě Nor.) -37,6, ...13. Nováková (ČR) -54,7.

Průběžné pořadí SP (po 8 z 31 závodů): 1. Kallaová 470, 2. Östbergová 392, 3. Wengová 386, 4. Hagaová 355, 5. Björgenová 348, 6. Nilssonová (Švéd.) 330, ...42. Nováková 20.

Muži - 15 km volně:

1. Manificat (Fr.) 33:56,2, 2. Usťugov -4,0, 3. Bolšunov (oba Rus.) -14,6, 4. Krüger (Nor.) -21,3, 5. D. Cologna (Švýc.) -26,5, 6. Hellner (Švéd.) -35,4, 7. Spicov (Rus.) -36,1, 8. Holund (Nor.) -36,9, 9. Červotkin (Rus.) -54,2, 10. Harvey (Kan.) -1:01,2, ...30. Jakš -1:37,9, 57. Novák -2:09,6, 76. Fellner -2:15,5, 78. Knop (všichni ČR) -3:21,1.

Průběžné pořadí SP (po 8 z 31 závodů): 1. Klaebo (Nor.) 626 b., 2. Bolšunov 402, 3. Sundby (Švéd.) 339, 4. Manificat 308, 5. Harvey 264, 6. Usťugov 257, ...68. Jakš 12.