Bauer a Neumannová zlato nezískají, Estonci podle MOV nedopovali | iSport.cz
14. prosince 2017 • 12:01

Bauer a Neumannová zlato nezískají, Estonci podle MOV nedopovali

Autor: nit
TOP VIDEA
Teplice - Sparta: Řezníček obírá Letenské o body! V závěru srovnává z dorážky na 1:1 Teplice - Sparta: Řezníček obírá Letenské o body! V závěru srovnává z dorážky na 1:1
TOP góly 13. kola: Kalabiškova raketa nebo Schranzův růžek TOP góly 13. kola: Kalabiškova raketa nebo Schranzův růžek
VŠECHNA VIDEA ZDE

Konec šancí pro běžkaře Lukáše Bauera a Kateřinu Neumannovou na zlaté medaile z olympiády v Turíně 2006. Oba měli naděje kvůli dopingové kauze estonských závodníků Andruse Veerpalua a Kristiny Šmigunové-Vähiové. Mezinárodní olympijský výbor však oznámil, že zpětná analýza vzorků ze zimních Her 2006 žádný dopingový nález nepotvrdila.„MOV potvrzuje, že byla dokončena zpětná analýza všech vzorků odebraných během zimních olympijských her 2006 v Turíně a neodhalila žádné pozitivní případy. Neproběhnou žádná další řízení a proces je definitivně uzavřen,“ oznámil MOV na svých internetových stránkách.

Pro dva české lyžaře to tak znamená konec šancí na posun k olympijským zlatým medailím. Bauer skončil v Turíně za Verpaluem druhý na 15 kilometrů klasicky. Neumannová dojela za Šmigunovou druhá ve skiatlonu.

„Můj den je dnes plný slunce. Všichni jsme na tenhle rozsudek dlouho čekali. Nemám, co bych dodala, všechno je jasné,“ uvedla Šmigunová-Vähiová pro estonský deník Postimees.

Zprávy o možném dopingu obou Estonců se poprvé objevily v únoru 2014 těsně před startem olympijských her v Soči.

„Ta první vlna přišla, přesně si pamatuju, když jsem letěla do Soči komentovat pro Českou televizi. Jirka Ponikelský mi říkal, že vzorky byly pozitivní, tak jsem to i trochu slavili,“ říkala Kateřina Neumannová vloni v říjnu.

Tehdy zase vyšla zpráva, že mezinárodní sportovní arbitráž CAS má případ obou Estonců projednávat. Kolem případu ale panovaly tajnosti a dlouho bylo nejasné, jak vlastně případ pokračuje.

Neumannová v České uličce: o soukromí, dopingu i libereckém MS

„Najednou se nad tím zavřela voda a nic se nedělo. Pak se ke mně dostaly informace, že tomu brání právní aspekty, to bylo jediné odůvodnění, proč se nic neděje. Vím, že zcela evidentně Estonci vždycky měli velmi silné právníky. Na tom asi nikdy nešetřili,“ říkala Neumannová vloni na podzim.

Oba Estonci byli v minulosti pozitivně testováni na doping. Šmigunové se to stalo v roce 2001, kontrola v jejím těle objevila anabolický steroid nandrolon (19-nortestosteron). Kvůli chybě při analýze vzorku B ale nebyla potrestána.

Veerpalu byl pozitivně testován v roce 2011 na růstový hormon. Následně ukončil kariéry, případ hnal k arbitráži, kde uspěl.

Kateřina Neumannová a Miroslava Topinková-Knapková představují čepici Raškovku
Kateřina Neumannová a Miroslava Topinková-Knapková představují čepici Raškovku

 
Články odjinud


Články odjinud