Finále SP ve sjezdu: Ledecká dojela jedenáctá, vládla Vonnová

0
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?
Dresy repre? Neurazí, ale žádná sláva. Konečně zajímavé nápady, ale sráží je…

První poolympijský závod na lyžích se opět Ester Ledecká neztratila. K zopakování triumfu z Pchjongčchangu ale tentokrát bylo daleko. Ve finále Světového poháru ve sjezdu skončila česká reprezentantka jedenáctá. Závod ve švédském Aare vyhrála Lindsey Vonnová z USA. Malý křišťálový glóbus získala dnes druhá Italka Goggiaová.

Ledecká na lyžích závodila poprvé od senzačního olympijského triumfu v super-G. Po druhém místě v úterním tréninku dnes se startovním číslem 22 na výrazně zkrácené trati na soupeřky od prvního mezičasu ztrácela. Jedenácté místo je ale jejím druhým nejlepším výsledkem ve sjezdu. Lépe si vedla jen v prosinci v kanadském Lake Louise, kde skončila sedmá. V hodnocení disciplíny jí patří 22. příčka a má zaručenou výhodnou pozici pro příští sezonu.

Za sebou nechala například rakouskou hvězdu Annu Veithovou či Norku Ragnhild Mowinckelovou, stříbrnou olympijskou medailistku ve sjezdu z Pchjongčchangu.

V drobném sněžení vyhrála časem 55,65 sekundy Vonnová a svou rekordní bilanci rozšířila o 82. triumf v SP. K absolutnímu rekordu švédské legendy Ingemara Stenmarka jí chybějí už jen čtyři vítězství. K zisku devátého glóbu za sjezd jí ale ani prvenství v Aare nestačilo. Olympijská vítězka Goggiaová na ni ztratila jen šest setin a náskok v celkové klasifikaci udržela. Vonnová potřebovala, aby se mezi ně vklínila alespoň jedna další závodnice.

"Jízda se mi povedla, jela jsem na hraně. Dole jsem udělala malou chybu, ale jsem spokojená. Prohrát o tři body je samozřejmě kruté, ale není to tak hrozné, jako kdybych o tři body ztratila velký glóbus," řekla Vonnová. "Už nejsem nejmladší a nebudu mít tolik příležitostí jako Sofia."

Goggiaová se stala čtvrtou Italkou, která vyhrála hodnocení disciplíny ve Světovém poháru. Ve sjezdu se to v letech 2001 a 2002 podařilo Isolde Kostnerové, v obřím slalomu triumfovaly Deborah Compagnoniová (1997) a Denise Karbonová (2008).

"Po olympiádě to nebylo jednoduché, ale řekla jsem si, že musím urvat ještě glóbus za sjezd. Nakonec to bylo hodně těsné. Při čekání jsem byla hodně nervózní. Ještě nikdy jsem tak netrpělivě nečekala na konec závodu," uvedla pětadvacetiletá Italka.

Ve čtvrtek mají ženy v Aare na programu superobří slalom, v němž může Ledecká startovat díky šokujícímu triumfu na hrách v Pchjongčchangu. Závod by měl začít v 10:30.

Finále SP ve sjezdovém lyžování v Aare (Švédsko) - sjezd:

Ženy: 1. Vonnová (USA) 55,65, 2. Goggiaová (It.) -0,06, 3. McKennisová (USA) -0,28, 4. Rebensburgová (Něm.) -0,33, 5. Fluryová (Švýc.) -0,37, 6. Schnarfová (It.) -0,43, 7. Weiratherová (Licht.) -0,49, 8. Johnsonová (USA) -0,56, 9. Schmidhoferová (Rak.) -0,69, 10. N. Fanchiniová (It.) -0,71, 11. Ledecká (ČR) -0,77.

Konečné pořadí sjezdu (po 8 závodech): 1. Goggiaová 509, 2. Vonnová 506, 3. Weiratherová 394, 4. Hütterová (Rak.) 272, 5. Shiffrinová (USA) 256, 6. Gisinová (Švýc.) 240, ...22. Ledecká 94.

Průběžné pořadí SP (po 36 z 39 závodů): 1. Shiffrinová 1673, 2. Holdenerová (Švýc.) 1068, 3. Rebensburgová 897, 4. Vlhová (SR) 864, 5. Goggiaová 858, 6. Weiratherová 847, ...61. Ledecká 101, 114. Capová 12, 118. Pauláthová 8, 119. Dubovská (všechny ČR) 7.