16. března 2018 • 17:26

Vítr, sníh a zima. Mistrovství světa v Aare hrozí komplikace

Autor:
TOP VIDEA
Tanečky, šampaňské a spousta piva. Plzeň je hlavní město fotbalu, slavila Viktoria Tanečky, šampaňské a spousta piva. Plzeň je hlavní město fotbalu, slavila Viktoria
TOP 5 gólů mistrovské Plzně: Nechytatelná rána Koláře i Krmenčíkův volej TOP 5 gólů mistrovské Plzně: Nechytatelná rána Koláře i Krmenčíkův volej
VŠECHNA VIDEA ZDE

Je to země Vikingů a zdejší počasí dělá slávě divokých nájezdníků čest. Finále sjezdařského Světového poháru ve švédském Aare je zároveň generálkou pro mistrovství světa, které se zde uskuteční příští rok v únoru. A počasí hrozí. „Může to být problém,“ připouští trenér Tomáš Bank.Zrušený trénink sjezdu začátkem týdne Ester Ledecké nevadil, protože dostala čas navíc, aby se zotavila po přesunu z předchozího závodu na snowboardu. I následující tři dny ale musela počítat s tím, že jí bude drsné švédské podnebí ovlivňovat program.

„Je tady takové legrační počasí. Každých deset minut se to mění,“ líčila Ledecká po středečním sjezdu. „Jeli jsme s Ondrou (Bankem) nahoru a ten říkal: Nemysli na to, stejně to neovlivníš, až budeš na startu. Ono se to fakt mění každých pět minut.“

Ze středečního a čtvrtečního programu rychlostních disciplín se ani jeden závod neodjel z plného startu. Ledecká rozjížděla sjezd dokonce níž, než je stanovený rezervní start.

„Nahoře napadla spousta sněhu. Nepustili kabinku a vršek nemohli průběžně stahovat,“ vysvětlovala Ledecká.

A ani super-G se nejela úplně svrchu. Problémem byl velký vítr, který na vrchní část závodních tratí navál tolik sněhu, že organizátoři neměli šanci postižená místa připravit.

„Bylo dobré, že jsme začaly níž. Kdybychom startovaly výš, byl by to nefér závod. Bylo to moudré rozhodnutí FIS. Doufám, že příští rok s námi bude počasí spolupracovat víc,“ řekla Američanka Lindsey Vonnová směrem ke světovému šampionátu.

Zaručit to ale nikdo nemůže. Mistrovství světa se v příštím roce koná už v únoru, což do mixu potíží zřejmě přidá ještě další veličinu – velkou zimu.

„Může to být problém. Bude to v únoru, bude větší tma a větší zima,“ přemítá Tomáš Bank. „Byli jsme tady před jedenácti lety (na MS 2007 – pozn. red.) a byla hodně zima. Mají plánovaných hodně tréninkových dnů, takže nám to vadit nebude, když nějaký trénink zruší.“

Ani tento týden v Aare moc nepoznáte, že se blíží kalendářní jaro. Ostrý vítr pofukuje a teploty klesají hluboko pod nulu. Ve čtvrtek ráno byl v prostoru u startu samec o síle minus 25 stupňů Celsia. Mohlo to mít vliv i na Ledecké potíže se zády, kvůli kterým ze super-G odstoupila krátce po startu.

„Já se snažím si na záda dávat pozor, když je mráz, ale v závodě to moc nejde, musím se do kombinézy svléknout a jet. Tak to prostě je,“ řekla Ledecká, která do super-G vyrazila s tváří oblepenou černým tejpem proti mrazu.

„Ráno byla větší zima, tak mě fyzio olepil, hezky mi to sluší. Mohla jsem dopadnout hůř, mohla jsem to mít růžové,“ dodala se smíchem.

 

MS v hokeji 2018 - Mistrovství světa v Dánsku

Čtvrtfinále Program a výsledky Český tým Systém turnaje Kde se hraje Soupisky Skupiny a tabulky MS 2019 Fantasy k MS Čtvrtfinále Play off

Mistrovství světa v hokeji se hraje od 4. do 20. května v Dánsku (Kodaň a Herning), čeští hokejisté čekají na medaili už pět let. Ze dvou osmičlenných skupin postupují první čtyři týmy do čtvrtfinále. Finále se odehraje 20. 5. od 20.15 v Kodani.

Zápas o bronz:

Finálový zápas:
Klasická verze
Mobilní verze