Martin Hašek
23. března 2021 • 11:35

Fenomén na odchodu: proč zlatý chlapec lyžování (16) mizí z Česka?

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Král talentů Matěj Jurásek: „nečeský“ nebojsa s obřím potenciálem
Divadlo Sparta? Nesmysl, tenhle tým měl uspět. Třinecká pohádka skončí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Sibiřský vzduch na juniorském šampionátu v Krasnojarsku už dvakrát pročesávala česká hymna. Unikátní talent lyžaře Matěje Švancera, který po nedělním triumfu ve slopestylu vyhrál i v Big Airu, ale od příští sezony pravděpodobně na Škroupovu melodii ztratí vliv. Na mladého šampiona už se těší rakouský tým.Zase ukázal něco, co si v závodě ještě nikdo netroufnul. Už nedělní slopestyle vyhrál Švancer v Krasnojarsku přelomovým trikem, v němž jako první závodník vůbec v oficiální soutěži předvedl tzv. quad cork, čtverné salto mimo osu. V Big Airu musel ve finálovém skoku tvrdě bojovat o zlato, a tak se opět uchýlil ke svému trumfu. A ke quad corku tentokrát přidal ještě půl otočky navíc, dotočil 1800 stupňů a kolem své osy se mihnul pětkrát.

„Všichni říkají, že to je neskutečný, že to posunul. V závodech se to nikdy neskočilo, má to obrovské ohlasy. Celý lyžařský svět je vzhůru nohama,“ hodnotí reprezentační trenér Roman Dalecký.

Švancer po prvním kole vedl poté, co dostal za nose butter double 1620 s japan grabem od rozhodčích o bod a půl víc (89,50) než Rakušan Daniel Bacher. Ten ve finále předvedl doposud nejlépe hodnocení trik v závodě a šel do vedení. Švancer tak v poslední jízdě finále musel vytasit svou nejsilnější zbraň – switch quad 1800. I ve vypjaté situaci zvládl unikátní trik naprosto čistě, obdržel závratných 98,50 bodu a definitivně rozhodl o zisku druhé zlaté medaile.

„V závěru to dneska byly docela nervy, Daniel skočil skvěle a věděl jsem, že do toho musím dát v posledním kole maximum, abych ho přeskočil. Vůbec poprvé v závodě jsem skočil switch quad 1800, jsem rád, že se to povedlo, a celkově jsem si ten závod naplno užil,“ popisoval Švancer. „Byl můj cíl útočit tady na stupně vítězů v obou závodech. Nakonec mám dvě zlaté medaile, takže to dopadlo vůbec nejlépe, jak mohlo. Jsem nadšený a maximálně spokojený.“

Pro Česko je to ale zřejmě poslední Švancerův úspěch, který si může připisovat. Mladý supertalent by měl od příští sezony už reprezentovat Rakousko.

Matěj Švancer se brzo stane reprezentantem Rakouska
Matěj Švancer se brzo stane reprezentantem Rakouska

„Vypadá to tak. Jeho rodiče tam bydlí, i on se tam odstěhoval. Nastoupil na sportovní gympl, který spolupracuje s rakouskou reprezentací, která si na něj začala dělat nároky,“ vysvětluje reprezentační trenér Roman Dalecký. „Domluvili jsme se, že bude pro všechny jednodušší, když bude Rakušák.“

Švancer se narodil v Praze, svůj výjimečný talent ale už několik let rozjíždí díky skvělým podmínkám na sportovním gymnáziu v Kaprunu.

„Když tam přijdou ze školy, do půl hodiny jsou na ledovci. Když přijedeme my, týden je špatné počasí a nemůžeme trénovat, jak jsme si představovali. Bude pro něj jednodušší závodit za Rakousko,“ připouští Dalecký.

K rakouskému týmu měl Švancer původně zamířit už po minulé sezoně, nakonec ještě rok zůstal. Český tým se pokoušel rostoucí hvězdu udržet. Funkcionáři mu vyjednali smlouvu v elitním armádním centru Dukla.

„Měl by královskou výplatu, velké peníze ze svazu, které u nás v úseku nikdy nikdo neměl,“ vysvětluje Dalecký. „Snažili jsme se ho udržet, nabídli jsme maximum. Rodiče řekli, že si toho váží, ale že už o přestupu uvažovali v době, kdy jezdil alpské lyžování. Už je to tak rozjeté, že teď, když to konečně schválili, už asi nemůžou couvnout.“

S jednou nevýhodou se ale Švancer po plánovaném přestupu bude muset vyrovnat. Zatímco v českém dresu měl už zajištěnou účast na olympiádě v Pekingu, v rakouském týmu bude muset sbírat body od nuly.

„Rakušáci mají tři dobré kluky, bude si muset pozici vydobýt. On to zvládne, o tom nemám pochyby,“ věří Dalecký.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud