Svindal vyhrál podruhé Světový pohár

0
Extraligový šerif má v play off víc práce. Jak se rodí tresty? Ujčík už ví, co bude po sezoně
Požár: Říkali mi, že Krejčího jako stopera neprodáme. Pomůže mu, když...

AKTUALIZOVÁNO - Norský lyžař Aksel Lund Svindal vyhrál podruhé v kariéře Světový pohár. O jeho celkovém triumfu v Aare rozhodlo už první kolo závěrečného slalomu, které jeho rakouský pronásledovatel Benjamin Raich nedokončil.

Trojnásobný mistr světa Svindal porazil v celkovém hodnocení svého rivala o dva pouhé body, což je nejmenší rozdíl v historii. Raich, jenž v SP triumfoval v roce 2006, v pátek vyhrál obří slalom a před finálovým závodem ročníku se vedoucímu Svindalovi přiblížil na minimální rozdíl.

Jednatřicetiletý olympijský vítěz a mistr světa ve slalomu, který se specializuje na točivé disciplíny, tak měl velkou šanci na celkové prvenství, ale nevyužil ji. Teoretickou naději ještě měl i třetí Didier Cuche ze Švýcarska, ten se však na start slalomu nepostavil.

Šestadvacetiletý Svindal poprvé vyhrál Světový pohár v roce 2007. V sobotu se dozvěděl o svém celkovém triumfu už krátce po zahájení prvního kola: Raich, startující s jedničkou, totiž zhruba v polovině trati neprojel branku a byl diskvalifikován.

Sám Svindal se pak na svah pustil s číslem 24 a rovněž vypadl. "Je to docela komický pocit vyhrát, když sám ještě nemáte svou jízdu za sebou. Kdyby Benni zajel svůj průměrný slalom a já svůj nejlepší slalom sezony, tak by vyhrál on," poznamenal Svindal ke konečnému výsledku.

"Není štěstí dostat se přes 1000 bodů ve Světovém poháru, ale vyhrát o dva body, když váš soupeř vypadne, to štěstí je," dodal. Svindal tak získal velký křišťálový glóbus stejně jako před dvěma lety v posledním závodu sezony, v roce 2007 porazil Raicha o 13 bodů.

Svindalův celkový součet 1009 bodů je nejmenší v historii, dosavadní vítězné minimum stanovil v roce 1997 Francouz Luc Alphand 1130 body. "Cítil jsem se dobře, byl jsem ve formě a rychlý. Ale minul jsem branku a bylo to. Teď cítím prázdnotu, protože jsem se na ten slalom soustředil, a teď je po všem," uvedl Raich.

Tvrdil však, že se ze zklamání vzpamatuje brzy. "Byla to docela dobrá sezona. Jsem rád, že jsem se s tím nejlepším držel až do posledního závodu. A ten nejlepší je teď Aksel a já jsem z toho hodně šťastný. On svůj zápas vyhrál a já si ho moc vážím," dodal Rakušan na adresu Svindala, jenž se k lyžování vrátil po těžkém zranění.

Norský obr totiž musel téměř celou sezonu po zisku velkého glóbu vynechat po hrozivém pádu v tréninku na sjezd v Beaver Creeku. Svindal si v prosinci 2007 polámal kosti v obličeji, nadvakrát zlomil nos a utrpěl vážné poranění podbřišku, kvůli němuž musel absolvovat několik operací.

"Po tom svém těžkém zranění jsem s celkovým vítězstvím ve Světovém poháru nepočítal. Ale v letní přípravě jsem se do toho zase dostal," uvedl hrdina sezony.

Slalom Světového poháru lyžařů v Aare:
1. Matt (Rak.) 1:45,71 min. (54,24+51,47), 2. Lizeroux 1:45,80 (54,06+51,74), 3. Grange (oba Fr.) 1:45,86 (54,72+51,14), 4. Mölgg (It.) 1:45,99 (53,69+52,30), 5. Hirscher (Rak.) 1:46,21 (54,70+51,51), 6. Neureuther (Něm.) 1:46,36 (55,01+51,35), 7. Missillier (Fr.) 1:46,50 (54,90+51,60), 8. Hargin 1:46,57 (54,93+51,64), 9. Myhrer (oba Švéd.) 1:46,58 (54,69+51,89), 10. Pranger (Rak.) 1:46,66 (54,23+52,43).

Konečné pořadí slalomu (po 10 závodech):
1. Grange 541 b., 2. Kostelič (Chorv.) 454, 3. Lizeroux 419, 4. Pranger 415, 5. Herbst (Rak.) 396, 6. Mölgg 370, ...36. Krýzl 31, 52. Trejbal (oba ČR) 14. Konečné pořadí SP (po 36 závodech): 1. Svindal (Nor.) 1009 b., 2. Raich (Rak.) 1007, 3. Cuche (Švýc.) 919, 4. Kostelič 891, 5. Grange 887, 6. Defago (Švýc.) 738, ...71. Krýzl 78, 118. Trejbal 14, 132. Vráblík a Záhrobský (oba ČR) 8.