Rychlobruslařský ovál je připraven

Rychlobruslařský ovál v kanadském Vancouveru doslova ještě voní novotou. Krytá stavba připomínající letecký hangár byla otevřena teprve loni na podzim jako jedno ze sportovišť, která ve městě vyrůstají před příštími zimními olympijskými hrami.
Vancouver je bude hostit už za 11 měsíců. První významnou zatěžkávací zkouškou nové haly na břehu řeky Fraser je mistrovství světa v rychlobruslení, které v ní dnes začíná.
A česká světová šampionka a hvězda dlouhých tratí Martina Sáblíková stavbu chválí. "Je hodně pěkná zvenku i zevnitř, vypadá zajímavě," shrnula své dojmy. Líbí se jí i kombinace modré a bílé barvy doplněná v interiéru dřevěnými prvky.
Zaujala ji také čtyři basketbalová hřiště ve středu oválu, která jsou teď při mistrovství překrytá koberci.Ledová dráha je umístěna poněkud netradičně v prvním poschodí. Šatny, tělocvičny a posilovny, sál na občerstvení a další zázemí pro závodníky jsou pod oválem.
"Myslím, že to mají dobře udělané. Je to kombinace Salt Lake City, co se týče tvaru, a střecha mi připomíná Erfurt," porovnala vlastní zkušenosti Sáblíková, která ve svých 21 letech důvěrně zná většinu světových rychlobruslařských hal.
Kvalita ledu jí připomíná evropské stadiony, i když je dráha možná trochu pomalejší. "To se ale může změnit, až přijdou diváci a teplota v hale vzroste," řekla ČTK po středečním tréninku.Její trenér Petr Novák je v hodnocení poněkud střízlivější.
"Z letadla a z dálky budí hala dojem nádražní budovy, ale zblízka jsem si dojem upravil," řekl ČTK. Zvenku podle něho nevypadá, že by mohla být uvnitř tak hezká.
"Působí docela uklidňujícím dojmem. Mohla by ale být barevnější. Zázemí je docela slušné," konstatoval lakonicky.Stejně jako Sáblíkovou ho ale zaráží na olympijskou halu malá kapacita diváků.
Informační brožury hovoří o osmi tisících míst k sezení, ale při nynějším mistrovství tribuny nebudí dojem, že tolik lidí pojmou. "Snad jich tam na olympiádu namontují víc," věřila Sáblíková.V hale o celkové ploše 47.600 metrů čtverečních je 300 místností.
Do hlavního podlaží s oválem o rozloze 32.000 metrů čtverečních by se údajně mohla vejít čtyři dopravní letadla.Jako hangár ale sloužit skutečně nebude. Před olympiádou se otevře veřejnosti pro rekreační účely, včetně svých speciálních fitness studií a posiloven.
Ledovou plochu budou testovat sportovci a personál se bude připravovat na 17 olympijských dnů. Už teď při mistrovství v hale cvičně působí olympijské informační středisko.
Při olympijských hrách od 12. do 28. února příštího roku bude hala jedním z nejvíce vytížených sportovišť - uskuteční se v ní 12 rychlobruslařských závodů o medaile. Její zázemí ale budou využívat i další sportovci, trenéři, pořadatelé a novináři. Své sídlo tam bude mít také olympijská antidopingová laboratoř.
Po olympiádě se hala změní ve víceúčelové sportovní zařízení pro veřejnost, které nabídne ledovou plochu, hřiště pro míčové sporty a atletickou dráhu. Paleta sportovního vyžití má být mimořádně pestrá - od volejbalu, badmintonu, sálového fotbalu, přes gymnastiku po speciální disciplíny zdravotně postižených sportovců.
V hale bude také vědecké a výzkumné testovací středisko, zařízení pro sportovní rehabilitaci a medicínu, trenažéry pro veslaře a cyklisty i prostory pro společenské události a školení. Zájem připravovat se v hale na mezinárodní soutěže už údajně projevila řada kanadských reprezentačních týmů.