Příloha Trendy: Jak vybrat snowboard

Šárka při grabu ve švýcarském Laaxu
Šárka při grabu ve švýcarském LaaxuZdroj: Nugget a Vítek Ludvík
Zimní sporty
Začít diskusi (0)

Podstata snowboardingu velí nenechat se svázat přísnými pravidly. Jenže ať už chcete skákat přes překážky v parku, jezdit po sjezdovce nebo ve volném terénu, je dobré se při výběru základního vybavení - prkna, vázání a bot - orientovat podle dlouhodobě prověřených faktů.

Nejdůležitější z nich zní: Zvolit si to, co mému stylu jízdy přinese nejvíce zábavy.
„Nikdy jsem se moc neřídil přísně předepsanými pravidly, na všechno si raději přijdu sám přímo na svahu," říká Michal Novotný, nejlepší český snowboardcrossař a vítěz dvou závodů Světového poháru.

„Proto se začátečníky vždy snažím přesvědčit, aby si nejdříve zkusili projet na několika prknech z půjčovny a zjistili, v čem a na čem se jim jezdí nejlépe."

Nabídka umí při správné volbě stylu uspokojit každého. Kdo chce jezdit „freeride" ve volném terénu, musí sáhnout po delší a tvrdší výbavě. Pro dovádění na překážkách v parku se zase hodí kratší a měkčí „freestyle" prkno.

Honza Zajíc (CZE), trik indy. Skončil osmýHonza Zajíc (CZE), trik indy. Skončil osmý • Štěpán Kettner

Podobná kritéria musí splňovat i „all-mountain" snowboardy pro začátečníky na jakýkoliv styl, protože si tím na svahu zajistí lepší kontrolu.

Ve chvíli, kdy zjistíte, jaké jsou vaše pocity, zajděte do specializované prodejny, kde vám může obsluha dobře poradit. Každá firma na trhu totiž nabízí dobré i špatné výrobky. „Je pravda, že i v supermarketu můžete narazit na kvalitní

 

neznačkové prkno za skvělou cenu, ale problém je v tom, že laik to nepozná a nemá mu kdo poradit. Je to podobné, jako když jdete do autobazaru bez mechanika," myslí si Jan Kodeš z prodejní sítě Snowboard Zezula.

Jelikož je kvalitní výbava při správné údržbě investicí na pět let, bývá stále oblíbenější pořizování kompletů. V ní jsou boty, vázání i snowboard vyvíjeny pro vzájemné použití. Velmi kvalitní sety se přitom dají sehnat již od sedmi tisíc korun, což znamená finanční úsporu až pět tisíc. Zároveň platí, že nejdražší není nejlepší.

„V každém případě nekoukejte jen na design a začínejte tím, že si vyzkoušíte boty a na cenu se moc ohlížet nebudete. Jsou pro každého specifické a musí sedět. Podle nich pak vyberte vázání a až nakonec prkno," radí Novotný.

Pokud jste na snowboardu nikdy nestáli a nemáte čas a chuť zkoušet, co vám sedí, jste odkázáni jen na vlastní sny, cit prodejce a ne vždy úplně vypovídající čísla v rozměrových tabulkách. Ty stejně jako u lyží zohledňují délku, šířku, tvrdost, rádius (velikost vykrojení) a rovněž hmotnostní toleranci individuální pro každý typ.

Teprve v momentě, kdy zjistíte, jaké parametry vám vyhovují, můžete při klouzání ze sjezdovky vypadat nenuceně a nezávisle. Bez základní faktografie nepomůže ani nejdražší materiál. Pouze servis můžete nechat na odbornících. Dbejte však na to aby byla důkladná údržba jako voskování a broušení hran provedena před a po sezoně i po každém používání, jež je delší než týden.

Orientační délka se doporučuje mezi nos a bradu, jenže ideál má každý posazen jinde. „Tohle mně osobně přijde jako zavádějící termín. Například kdo je malý a chce jezdit jen zatáčky, může mít prkno větší, kdo je vysoký a chce do parku zkoušet triky, může ho mít i kratší. Obecná pravidla jsou bohužel až moc obecná," zdůrazňuje Novotný.

Michal NovotnýMichal Novotný • ČTK/AP„Nezkušeným zákazníkům je ale dobré dát snadný návod. Při prvním výběru lidem říkáme, ať od tělesné výšky odečtou dvacet centimetrů. Časem sami přijdou na to, co přesně potřebují. Pro techničtějšího zkušeného jezdce je lepší delší prkno, protože krátké začíná ve větších rychlostech vibrovat," vysvětluje Kodeš.

„Delší prkno se hodí i v případě, že je člověk starší a nemá ambici jezdit v rampě a skákat triky," doplňuje Novotný.

Správná šířka je důležitá hlavně pro osoby s velkou nohou. Klasické rozměry snowboardů jsou dělány pro populaci s velikostí boty do čísla 45. U větší šlápoty hrozí, že noha přečnívá přes hranu a jezdec v zatáčce škrtá špičkami či patkami ve sněhu. Pro ně jsou na trhu modely s označením „wide" (široký).

Tvrdost je důležitá jak u jádra snowboardu, tak u skluznice. Volbu tuhosti ovlivňuje zkušenost, styl jízdy a hmotnost jezdce. Zde platí přímá úměra: Čím méně kil, tím měkčí výrobek. Tato varianta je vhodná i pro začátečníky, protože zajišťuje snazší ovládání a odpustí více chyb. Při rychlejší jízdě ovšem měkká výbava přestává poslouchat.

„Kdo umí alespoň trochu jezdit, ať rozhodně sáhne po tvrdším prknu s dřevěným jádrem. Supermarkety často nabízí jádro z měkčí pěny a moc to nevydrží. Před pár lety jsem jedno takové během testování zlomil," vzpomíná Novotný.

„Je fakt, že pěna měla zpočátku špatnou pověst, ale nyní vývoj pokročil, kombinuje se se dřevem, což už je vhodné pro děti a mladé začátečníky, protože tolik neváží. Nevydrží sice ve stejném tvaru pět let, ale do startu stačí," míní Kodeš.

U skluznice tvrdost volte podle toho, jak rychle chcete jezdit. Každá zavedená značka má dva až tři typy skluznice. Čím tvrdší je, tím rychleji jede, ale zároveň při servisu méně saje vosk a je třeba jí častěji mazat.

Vyloženě individuálně pak postupujte u volby rádiusu. V první řadě musí sedět k délce snowboardu. Čím větší vykrojení vyberete, tím lépe budete zatáčet a reagovat na sebemenší změnu pohybu, což ocení ten, kdo často mění rytmus jízdy. Při vyšších rychlostech je výhodou menší rádius. Vyšší modely mají v tabulkách přímo uvedené, jaký oblouk vykrojí.

V příloze TRENDY také najdete:
- Jak na montáž a seřízení vázání
- Typy snowboardů
- Rozhovor s průkopníkem snowboardingu Lukášem Schröderem: Vzdor a provokace zmizely

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů