Martin Hašek
17. prosince 2009 • 08:09

Nebezpečné lety Rakušana Schlierenzauera

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?
Střeďáci na EURO: Koho k Součkovi? Dilema s parťáky i rozestavením
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na svět skoků na lyžích po delší době opět zaútočil strach. Rakušan Gregor Schlierenzauer v závodě Světového poháru v Lillehammeru přeletěl hranici sto padesáti metrů, upadl a jen zázrakem vyvázl bez vážnějších zranění.



Zodpovědní funkcionáři se před dalšími závody v Engelgbergu, kde soutěž pokračuje zítra, dostali pod palbu kritiky.

Byl to krásný let, trval ale až příliš dlouho. Rakušan Schlierenzauer by v norském Lillehammeru dopadl až na rovnou zem, kdyby posledních pár okamžiků letu nevypustil. Přistál tak ještě na svah, ač ve vzdálenosti 150,5 metru od hrany. Velikost můstku je přitom jen 138 metrů…

„Ve vzduchu jsem měl strach,“ připustil Schlierenzauer pro deník Kleine Zeitung. „Kdybych se pokoušel skok dokončit, neměl bych už vůbec žádnou šanci ho ustát. Mohl bych letět až ke sto šedesáti metrům. Vazy a kosti by to nevydržely. To je jako bych spadl z třípatrového domu na beton.“

Ve skokanském světě se sice na bezpečnost většinou úzkostlivě dbá, Schlierenzauer ale svými leteckými schopnostmi překračuje běžné meze a za hranu bezpečných situací už se dostal několikrát v minulé sezoně.

Při leteckých závodech v Kulmu dolétl daleko za metu velikosti můstku, ve Vikersundu přispěl k vítězství Rakušanů v soutěži družstev přesto, že v obou kolech skok neustál. Když se v druhém kole zřítil na 224 metrech a zvedl se ze země, rozčíleně si tehdy klepal prstem na hlavu. Jeho další megaskoky na olympijském můstku ve Whistleru, kde se bude v únoru bojovat o olympijské medaile, dokonce přinutily šéfa Světového poháru Waltera Hofra, aby prosadil do letní Grand Prix nová pravidla, která by umožňovala do výsledků počítat sílu větru a také během kola lepším závodníkům snížit nájezd.

Pro zimní sezonu ale FIS novinky zamítla a bezpečnostní situaci skokanů naopak ještě zhoršilo zrušení větrného koridoru, který pro každý závod určoval povolené rozmezí síly větru. Kdyby koridor platil, Schlierenzauer by musel v Lillehammeru čekat na mírnější vítr a skok by zřejmě ustál. Mluví se o tom, že Hofer toto opatření prosadil jako protest, že FIS neschválila nová pravidla.

„Mezi řádky se tvrdí, že se to udělalo, aby se urychlilo spuštění nového systému,“ říká reprezentační trenér David Jiroutek. „Čím dál víc nám přijde, že chtějí ukázat, že to bez nových pravidel nepůjde.“

Pád mladého fenoména v Lillehammeru vzbudil rozhořčené protesty zejména v Rakousku. Jury kritizoval sám Schlierenzauer, šéf úseku klasických disciplín Toni Innauer napsal otevřený dopis prezidentovi mezinárodní federace FIS Gian Franco Kasperovi. Hned na místě ohnivě protestoval i rakouský trenér Alex Pointner.

„Reakce na to být musely. Rakušani si nenechají nic líbit,“ říká reprezentant Jakub Janda. „Ale rozhodnutí je na trenérovi. Pointner se měl ozvat hned. Už se to stalo několikrát a neřekl půl slova. Vidím chybu v trenérovi. Takový skok je krása, ale pro Schlieriho je to nebezpečné. Už je to na pováženou. Jednou se může stát, že si urve koleno.“

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud