ČUS vyzývá vládu: Zajistěte podporu sportu, jinak hrozí kolaps | iSport.cz
13. května 2017 • 12:45

ČUS vyzývá vládu: Zajistěte podporu sportu, jinak hrozí kolaps

TOP VIDEA
Brazilci přistáli v Praze! Hvězdy nad ránem rozdávaly fanouškům podpisy Brazilci přistáli v Praze! Hvězdy nad ránem rozdávaly fanouškům podpisy
Království pro sběratele dresů. V londýnském obchodě je zájem i o dresy Slavie Království pro sběratele dresů. V londýnském obchodě je zájem i o dresy Slavie
VŠECHNA VIDEA ZDE

Delegáti valné hromady České unie sportu (ČUS) vyzvali vládu, aby neprodleně zajistila financování sportu, a to včetně fotbalu, jinak hrozí kolaps českého sportu. Kvůli dotační aféře letos sportovní svazy, jednoty a servisní centra v regionech nedostaly prostředky na svou činnost. Jednání jsme sledovali ONLINE."Je ohroženo fungování českého sportu. Situace je horší, než byla při pádu Sazky," uvedl předseda ČUS Miroslav Jansta. "Je to vážné, protože není vyplaceno padesát procent programů, které měly být vyplaceny do konce března," řekl.

Do sportu letos zamířila zhruba miliarda, která je určená na reprezentaci a mládež. Zbytek dotací (celkem je ve státním rozpočtu na sport vyčleněno šest miliard) byl pozastaven v souvislosti s podezřením, že se na rozdělování peněz na investice domlouvala bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová se šéfem fotbalové asociace Miroslavem Peltou. Oba jsou ve vazbě.

V pátek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová po mimořádném jednání Národní rady pro sport uvedla, že sportovní svazy dostanou na svou činnost v červnu zálohu ve výši minimálně poloviny loňské dotace. "To jsem přivítal, ale je třeba říct, že tím jedině plní svoji povinnost," uvedl Jansta. Zbytek peněz obdrží sport po novém posouzení žádostí.

Zároveň Valachová a Národní rada pro sport vyzvaly Fotbalovou asociaci ČR k předložení podrobné zprávy o vnitřním financování. Teprve po prostudování tohoto dokumentu se bude řešit další postup financování fotbalu. Vedení ČUS si ale myslí, že by finance k fotbalovým klubům měly doputovat přímo od státu. "Jakoby fotbal byl něco špatného a nebyl součástí sportovního hnutí. Nemůže být odstřižen, peníze jsou především směřované do klubů a jednot," prohlásil Jansta.

Delegáti v prohlášení uvedli, že jsou zásadním způsobem porušovány zásady vlády pro financování neziskového sektoru, podle kterých již měla být ke konci března vyplacena nejméně polovina všech neinvestičních dotací. Současně žádají vládu, aby zajistila okamžité personální posílení úseku sportu na ministerstvu, aby byla obnovena jeho plná funkčnost.

"Úsek pro sport nebyl posílen o sportovní legislativu a ekonomiku. Potřebujeme tam mít odborníky. Už letos vázlo zpracování programů a rozdělování peněz, protože ty lidi na to nestačí. Je vidět, že stát v tom zaspal," řekl Jansta.

Zároveň sportovní funkcionáři vyzvali vládu, aby vypracovala systém podpory a rozvoje. "A to v souladu se směrnými dokumenty Evropské unie a v souladu s již schválenými koncepcemi rozvoje sportu v České republice," stojí v prohlášení.

Valná hromada ČUS ONLINE

11:50 Miroslav Jansta podpořil FAČR a vyzval jeho místopředsedu Zdeňka Zlámala k jednání po ukončení valné hromady.

11:41 Andrej Babiš je pro to, aby ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová uvolnila peníze pro sport: „Je potřeba peníze okamžitě uvolnit. Sportovci musí dostat peníze, nechápu, proč to paní ministryně už dávno neudělala.“

11:40 Andrej Babiš po svém projevu na následném briefingu s médii kritizoval kauzu rozdělování dotací pro sport na MŠMT: „Není možné, když v minulosti některé vlády rozdělovaly peníze v nějakém baru v Intercontinentalu, aby se teď peníze rozdělovaly v nějakém bytě. To je pro mě nepřijatelné a skandální.“ (KAUZA PELTA: DOTACE ŘEŠIL S NÁMĚSTKYNÍ V PRONAJATÉM BYTĚ V CENTRU PRAHY. VÍCE ČTĚTE ZDE>>>)

10:52 Andrej Babiš: „Půjdu do voleb s programem, aby sport měl vlastní agenturu, dvanáct miliard na provoz je minimum. Někdo by měl udělat zásadní inventuru infrastruktury sportu.“

10:50 Andrej Babiš: „Valachová je obětí korupčního systému ČSSD. V dnešních novinách čtete ze živého spisu pana Pelty, kde to jsme?“ Nyní hovoří o bývalém hokejovém brankáři Milanu Hniličkovi. „Bude naší tváří ve sportu, bude kandidovat ve středních Čechách za naše hnutí.“

10:43 Andrej Babiš začíná své vystoupení. „Sport si skutečně zaslouží jiné postavení, než má,“ říká.

10:40 Miroslav Jansta předkládá návrh usnesení: „Delegáti vyzývají vládu ČR, aby neprodleně zajistila financování sportovního prostředí v celé jeho struktuře, a to včetně fotbalu, v opačném případě hrozí kolaps českého sportu.“

10:31 Miroslav Jansta k zastavení dotací: „Není omluvou, jestliže ministryně zjistila nesrovnalosti. Měla spíš zasáhnout personálně, ne trestat sport.“

10:30 Miroslav Jansta: "Policie zkoumá, proč došlo navýšení programu III ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, který se týká financování střešních organizací ze 48 na 60 milionů."

10:20 Probíhá tradiční volba komisí, ministr Babiš už sedí v sále sportovního centra v Nymburce a připravuje se na svůj projev. Předseda ČUS Miroslav Jansta předkládá zprávu o činnosti.

10:13 Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová se z účasti omluvila.

10:10 Po úvodních oficialitách vystoupí vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš.

Tenisový boss Ivo Kaderka na valné hromadě České unie sportu
Tenisový boss Ivo Kaderka na valné hromadě České unie sportu

„Doufám, že paní ministryně nebude zdržovat výplatu peněz, protože teď je ohrožen sport, jak nikdy nebyl. Tak nebyl ohrožen ani při pádu Sazky, protože financování ze strany státu fungovalo,“ tvrdí předseda ČUS Miroslav Jansta, který v prvních fázích kauzy sám strávil několik hodin na policejním výslechu.

Valachová v pátek po jednání Národní rady pro sport rozhodla, že sportovní svazy dostanou na svou činnost v červnu vyplacenu zálohu ve výši minimálně poloviny loňské dotace. Zbytek peněz obdrží po novém posouzení žádostí.

Svazy jsou však stále ve finanční tísni, zvlášť ty, které v příštích měsících pořádají významné sportovní akce – ME žen v basketbalu, ME ve veslování nebo MS v rychlostní kanoistice.

Na valné hromadě ČUS se tak bude řešit především finanční budoucnost sportovních organizací.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenky

Články odjinud


Články odjinud