Ondřej Němec
16. srpna 2018 • 14:50

Šéf XFN se loučí s kariérou sportovce: Konec v ringu? Je to radost i smutek

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Je to naposledy. Přesně s touto myšlenkou bude kickboxer a promotér Petr Kareš vstupovat 22. září do ringu. Čeká jej totiž poslední souboj v K-1. Pak odloží zápasnické rukavice a bude se věnovat už jen organizaci XFN, kterou třetím rokem úspěšně vede. Při své derniéře na Korsice bude navíc bojovat o pás mistra Evropy organizace WAKO.



V ringu zápasil celkem patnáct let, deset let z toho reprezentoval republiku jako kickboxer. „Ty nejsilnější pocity jsem zažíval, když mi hrála hymna, všechno to dávalo smysl,“ říká Petr Kareš. Následujícím zápasem se rozloučí se sportovní kariérou a bude hlavně šéfem XFN, velké organizace pořádající galavečery bojových sportů.

Co pro vás znamená, vědět, že budete zápasit opravdu naposledy?
„Je to taková zvláštní kombinace smutku a radosti. Bude se mi stýskat po zápasení, ale jsem šťastný, že budu naposledy shazovat váhu. Mé pocity jsou opravdu smíšené. Až přijde ten den a budu mít za sebou celou tu kariéru, tak se trochu bojím toho, co bude dál.“ 

Je to tak, že jste si na zápasení a trénink vytvořil nějaký návyk?
„Tak já se stále udržuji, každý den se snažím hýbat a něco dělat, ale s odstupem času jsem ustoupil z dvoufázových tréninků. Přitom jsem dvoufázově trénoval od šesti let, jsem totiž ze sportovní rodiny. Teď už tolik netrénuji a ze všeho nejvíc mi chybí to prostředí a kamarádi.“

VIDEO: Podívejte se na souboj Petra Kareše s Petrem Ondrušem

V současnosti vedete XFN. Jak to jde vůbec skloubit s přípravou na zápas?
„Jediným důvodem, proč ukončuji kariéru, je právě XFN. Jinak bych asi nikdy neskončil a chtěl bych zápasit, co nejdéle by to šlo. Asi bych tedy musel vyměnit trenéra. Protože Alois Škeřík s mou další kariérou… Ne, že by nesouhlasil, ale má vždy výhrady, že se nepřipravuji, jak bych měl. Já se snažím vytvořit si alespoň hodinu denně a za ty roky se dokážu zkoncentrovat tak, aby mi trénink něco dal.“ 

Takže využíváte zkušeností.
„Ano, když jsou zápasníci mladší, tak mají pocit, že musí trénovat všechno. Sílu, rychlost, přesnost úderu, techniku, … Ale já už asi vím, na co se zaměřit. A v tom je to jednodušší.“ 

Bojujete už přes patnáct let…
„No já se pral už od školky.“ (směje se) 

Dobře, ale tedy profesionálně. Jak se zápasník za tu dobu změní?
„Spíš je to o psychice. Ten sport je hodně o tom, jak je člověk silný duševně. Největší zlomy v kariéře přichází s prohrami. Abyste mohli pokračovat dál, tak se musíte naučit přijímat prohry. Ale pro mě prvním velikým posunem bylo, když jsem se o sebe přestal bát během souboje.“ 

Takže nervozitu už neznáte?
„Před asi čtyřmi roky jsem měl komplikace se zlomenou rukou. Měl jsem problémy s rekonvalescencí. Proto jsem měl asi roční pauzu. Tehdy jsem byl nervóznější, než na co jsem byl zvyklý. Ale v současnosti nervózní opravdu nejsem. A hlavně vím, že až půjdu do posledního zápasu, tak mi tam už bude všechno jedno. Tam dám ze sebe prostě úplně všechno. Už nebude na co čekat. Bude mi jedno, kolik si zlomím kostí, kolik dostanu ran. Chci, aby to byl kvalitní výkon, který bude vycházet ze školy mého trenéra. Chci předvést chytrý a technický kickbox se správnou mírou agrese.“ 

Využil jste své zkušenosti zápasníka někdy v civilu?
„Dělal jsem dříve ochranku a v konfliktech jsem byl dost asertivní. Ale když jsem byl mladý, tak jsem byl hodně divoký. To nemůžu říct, že ne. Pral jsem se ve škole asi tak do dvaceti let. Byl jsem opravdu nevybouřený. Teď už roky konflikty nemám. A musím říct, že boj na ulici je něco úplně jiného než v ringu. Mám tu výhodu, že jsem se dříve výcvikem specializoval na boj v reálných životních situacích. Takže když dochází k nějakým konfliktům, tak sahám po musadu (moderní bojový systém), ne kickboxu.“ 

Vy jste dělal ochranku?
„Ano, se zbraní. Je to už dávno. Hlídali jsme peníze, lidi, domy. Hlídali jsme například i Harvardské fondy. Zkrátka věci, které nikdo moc dělat nechtěl.“ 

Nicméně vést XFN, to je tedy hlavně o byznyse. Navíc podnikáte i v jiných oblastech. Co jste víc, bojovník, nebo obchodník?
„Bojovník. A myslím, že někdy i v byznysu bojuji zbytečně moc. Jsou věci, které se dějí, a měl bych je přejít, ale někdy to nedokážu. Nejvíc vzteklý jsem, když se někdo dotýká mého týmu, když někdo jde proti lidem, kteří XFN budují se mnou. A já to beru tak, že je to můj tým, za který musím bojovat za všech okolností.“ 

Co je na profesi promotéra nejtěžší?
„Nejtěžší je lidi, kteří vás nedokážou podporovat, nechat za sebou. To je těžké. Pořád má člověk snahu jim vysvětlovat, že chce dělat svou práci dobře. Každé ráno vstanete a makáte celý den. Neexistují žádné zkratky. Když tu práci neumíte, tak vám nepomůžou žádné peníze na světě. Někteří lidé to nechápou a chtějí stát na místě, já chci dělat kroky dopředu.“ 

A vzhledem k tomu, jak je vaše práce náročná, jak se to odráží v soukromém životě?
„Moje partnerka taky hodně cestuje, takže mi nemůže nic vyčítat. A když se sejdeme, tak si toho momentu vážíme tolik, že si to nechceme ničím kazit. Ale s takovým tím běžným osobním životem, tak jako ho lidé znají, se má práce moc sloučit nedá. V téhle fázi opravdu nemohu pomýšlet na rodinu. Pracuji dvanáct hodin denně, trénuji, strašně moc cestuji. Určitě trávím víc času na hotelích, než doma ve vlastní posteli.“ 

Je to tak, že být zápasníkem, znamená veliký zájem u žen?
„Jo, musím říct, že jo. (usmívá se) Zápasníci jsou v přízni žen. A když člověk není hloupý, tak u žen nutně musí mít úspěch. Je to jenom na něm, protože krásné ženy a bojovníci patřili vždycky k sobě.“ 

Existuje takové často probírané téma: Sex před zápasem. Má vliv na výkon v ringu?
„Před zápasem jsem se snažil ze všeho uniknout a soustředit se jenom sám na sebe. Takže jsem se snažil ženám nedovolit do té mé přípravy zasahovat. Protože když jdete do ringu, jdete tam sami za sebe. Jediný člověk, kterého byste měli v tu chvíli slyšet a věřit mu, je váš trenér. To je v tu chvíli váš vztah. Velmi specifický.“ 

Čím specifický?
„U mě velmi. Mám tu výhodu, že můj trenér je zároveň můj kamarád. My jsme spolu prošli vším. A naše přátelství se vytvořilo na bázi naprosté až surové upřímnosti. Prošli jsme si dobrým i zlým. Zlámanými kostmi, prohrami, vítězstvími… My si ani nemůžeme lhát, nebo se jakkoliv vůči sobě přetvařovat. Takže si vždy říkáme tvrdou pravdu. Z toho vzniklo pro mě veliké přátelství.“ 

 

Petr Kareš očima trenéra Aloise Škeříka

Jako sportovec nepatřil k talentům, ale k těm, co to vydřeli pílí. Byli tu lepší, ale on vydržel celé roky, když to ti talentovanější vzdali. Má ten sport rád. Dosáhl mnohem dál, než jsem kdy myslel, že se dostane. Přišel jako kluk odchází jako chlap.
Je to zvláštní pocit, vědět, že končí kariéru. Uzavírá se jedna etapa života. S Petrem jsme si blízko věkově a váhově, takže jsme neustále soutěžili, bylo hodně srandy a to bude chybět hodně.

Promotér Kareš v pořadu Fight!: Proč je zápas válka a Vémola profík
Video se připravuje ...

Petr Kareš
kickboxer a promotér
Datum narození: 15. květen 1980 (38 let)
Výška/váha: 188 cm/94 kg
Disciplína: kickbox a K-1
Kariéra: má za sebou více než 120 zápasů, 10 let členem reprezentace
Největší úspěchy: vicemistr Evropy 2014, vítěz několika světových pohárů, desetinásobný mistr republiky, Mistr světa organizace WKU, mezinárodní mistr republiky WAKO, 3. muž světových tabulek WAKO

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud