25. června 2016 • 08:00

Rybáři mají svátek, na dravé ryby už smí!

Autor:
TOP VIDEA
Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy
Olympijská nominace je odměnou za léta tvrdé dřiny, říká Brandon Maxwell Olympijská nominace je odměnou za léta tvrdé dřiny, říká Brandon Maxwell
VŠECHNA VIDEA ZDE

Pro rybáře je 16. červen magickým datem. Po půlroční pauze totiž mohou sbalit výbavičku a vyrazit na štiky, candáty, boleny a další dravé ryby. Pořádnou dávku adrenalinu si budou moci užívat až do konce roku, od 1. ledna budou dravci opět hájeni. Než se vypravíte k vodě, určitě se vyplatí osvěžit si základní pravidla lovu a šetrného zacházení s úlovky.Než vyrazíte na lov, měli byste si uvědomit, že rybáři jsou oproti dravým rybkám v převaze, a to především v menších revírech. Část rybářů od řadových členů až po rybářské hospodáře už si tento fakt uvědomuje a pokouší se mu čelit. Jak? Mnozí ryby pouští! Pokud totiž úlovek šetrně vrátíte zpět do vody, můžete se s ním časem setkat znovu. Řada dalších pak pouští většinu svých úlovků, ponechají si sem tam nějakou rybku střední velikosti, trofejní kusy neodnášejí. O dalším osudu ryby ale rozhoduje i to, jak s ní bylo manipulováno. Ideální způsob je vyháčkovat rybu přímo ve vodě bez jakéhokoli dotyku. To se dá zjednodušit používáním háčků bez zpětného hrotu. Když rybu vyndáte na břeh a hodláte ji vrátit zpátky do vody, měla by ležet na měkké mokré podložce a její pobyt na souši by měl být omezen na nezbytně nutnou dobu.

Co je možné od 16. června lovit?

bolen dravý (Aspius aspius)

candát obecný (Stizostedion lucioperca)

sumec velký (Silurus glanis)

štika obecná (Esox lucius)

Foto 

Na co si dát pozor?

Pokud vyrážíte na dravce, vždy je nutné se seznámit s podmínkami na revíru, kde chcete lovit! Neznalost totiž neomlouvá. Nejmenší zákonná lovná délka u sumce velkého je 70 cm, u štiky obecné 50 cm, candáta velkého 45 cm a bolena dravého 40 cm. Ale pozor, je spousta revírů, kde v rámci určení bližších podmínek výkonu rybářského práva dle § 13 odstavce 9 zákona č. 99/2004 Sb. je lov dravců povolený až od 1. 9., což je většinou na menších rybnících a tůních. Dále může být povolený, v rámci určení bližších podmínek, lov přívlačí rovněž až od 1. 9. Stejně tak mohou být na základě výjimek od krajského úřadu upraveny i míry ryb.

Dravé ryby lovíme klasicky na položenou, plavanou, vláčením, sumce pak na bójku, tento lov má opět své specifika, která je třeba nastudovat, neboť tady bychom mohli mít problémy nejenom s rybářskou stráží, ale i s říční policií. Jedná se hlavně o vzdálenost umístění bójky ve vodním toku. Bójka má pak jasně stanovenou maximální velikost, a to 15 x 15 x 30 cm, rovněž nesmí být používány PET láhve atd.

Foto 

Dalším způsobem lovu dravců, který se v posledních letech rozšířil, je muškaření, při kterém je důležitá vzdálenost mezi lovícími, jež je stejně jako u vláčení stanovena na 20 metrů, pokud se lovící nedohodnou jinak. Právě toto ustanovení není některými bezohlednými lovci dodržováno a vznikají mnohdy konflikty.

Počet úlovků a jejich evidence je stejná jako u běžného lovu. Pokud není určeno jinak, můžeme si přisvojit maximálně dva kusy vyjmenované dravé ryby nebo jejich kombinaci, maximálně však do 7 kg. Byla-li osobou provádějící lov přisvojena ryba, která přesáhla hmotnost 7 kg, končí denní lov ponecháním tohoto úlovku. Při lovu na rybku a její části je třeba brát zřetel na druh a velikost používaných nástražních rybek. Lososovité a chráněné ryby se nesmí používat vůbec, ostatní po dosažení nejmenší lovné délky. Nezapomínejme nástražní rybky poctivě zapisovat, nezapisováním ryb poškozujeme revír, kde lovíme, a zkreslujeme jeho výtěžnost.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

Témata:  ryby, rybaření, rybolovKlasická verze
Mobilní verze