12. března 2010 • 04:59

Hokejista Ščurko: Řekl, jak zavraždil rozhodčího

Autor:
TOP VIDEA
Tecl s Jugasem učili malé Číňany hrát fotbal, Kalas a Masopust se podepisovali Tecl s Jugasem učili malé Číňany hrát fotbal, Kalas a Masopust se podepisovali
Faul Martina Ševce? Za moje vyjádření by byla velká pokuta, říká Pešán Faul Martina Ševce? Za moje vyjádření by byla velká pokuta, říká Pešán
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nečekaně začal ve středu dlouho očekávaný proces s bývalým košickým hokejistou Ladislavem Ščurkem (24), který je obžalován z vraždy rozhodčího Marka Liptaje (†26). Ščurko totiž před soudem detailně popsal, jak svou oběť zabil. Jeho zpovědi přihlížela i přítelkyně Zuzana, která jej přišla k soudu podpořit.Blesk.cz

Případ, který otřásl celým Slovenskem, se stal před dvěma lety v lednu. Ščurko byl zadržen o tři měsíce později. Od té doby sedí ve vazbě. „Liptaje jsem znal sedm let, a když mě požádal o pomoc, vyšel jsem mu vstříc. Povídal, že ho máma vyhodila z bytu a že má rakovinu. Ubytoval jsem ho u sebe a doplatil na svou naivitu,“ začal Ščurko se svým vyprávěním u soudu.

Čtěte dále:
Ščurko řekl, proč vraždil »
Mohl hrát NHL, teď mu hrozí doživotí »
Vrah Ščurko: Pamatuju si, jak jsem ho poprvé bodl »
Hokejista Ščurko a jeho oběť: Vražda z lásky?

Liptaj ho prý po čase začal vydírat a hrozil, že zničí vztah s jeho přítelkyní. Padla také slova o mafii, která prý měla Ščurka » pořešit«.

Obviněný ŠčurkoObviněný Ščurko
Po třech měsících se Ščurko rozhodl Liptaje z bytu vystěhovat a proti jeho vůli ho chtěl odvézt k jeho matce do Popradu. „Už při výjezdu z Košic jsme se pohádali,“ líčil Ščurko u soudu průběh osudného dne.

„Udělal scénu, že se zabije a zase se několikrát zmínil o mafii. Byl jsem naštvaný a chtěl jsem ho jen postrašit. Vytáhl jsem kuchyňský nůž a škrábl ho na krku. Myslel jsem, že mi dá pokoj. Jenže on mi dál vyhrožoval. Byl jsem ve stresu a bodl ho do břicha. Ztratil jsem kontrolu a víc si už nepamatuju,“ popsal Ščurko.

Tělo nejméně devatenácti ranami pobodaného Liptaje pak odvezl k lesu u Velké Lomnice. Teprve o týden později se na místo vrátil a ostatky zakopal. „Měl jsem výčitky svědomí, chtěl jsem jít i na policii. Jenže zároveň jsem toužil dohrát sezonu,“ uvedl Ščurko, jemuž za vraždu hrozí 15 let vězení.

K soudu přišla i matka oběti Valéria Liptajová, která po Ščurkovi žádá nemajetkovou újmu 101 tisíc eur (2,6 milionu korun). Přiznala, že její syn byl problémový.

V minulosti ho vyšetřovali kvůli finančním podvodům a chtěl prodat jejich byt v Popradu. Ščurko se Liptajové omluvil. „Jsem obyčejný člověk, který se živil jen hokejem. Za to, co jsem spáchal, se velice stydím a vím, že budu potrestaný. I když se to nedá odpustit, je mi to líto a omlouvám se,“ dodal.

JAK SE PŘÍPAD VYVÍJEL
5. ledna 2008
Na silničním odpočívadle u Košic byl zavražděn hokejový rozhodčí Marek Liptaj.

Prosinec 2009
U obce Huncovce (100 km od místa vraždy) se našly Liptajovy ostatky

10. dubna 2009
Ladislav Ščurko oslavuje se spoluhráči z Košic titul slovenského hokejového mistra.

23. dubna 2009
Ladislava Ščurka zadržela zásahová jednotka, k vraždě se přiznal.

27. dubna 2009
Košický soud vzal Ščurka do vazby.

16. prosince 2009
Obviněný Ladislav Ščurko požádal o propuštění na kauci, soud mu ale nevyhověl.

10. března 2010
U košického soudu začalo líčení s Ladislavem Ščurkem, který popsal, jak vraždu spáchal.

Hokejista Šcurko je před soud předváděn v poutech
Hokejista Šcurko je před soud předváděn v poutech

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

Témata:  sport, vražda, soud, ščurko, liptaj
 Klasická verze
Mobilní verze