V tenise jsou rovní a rovnější. Privilegia existují. I proto budí tolik vášní výjimka pro Novaka Djokoviče, který může hrát od 17. ledna Australian Open i přesto, že na rozdíl od ostatních není očkovaný. Na základě jakých argumentů dostal srbský tenista pardon, není známé, neboť informace jsou důvěrné. Může jít ale o prostý fakt – v posledních šesti měsících prodělal covid, což mu podle australských regulí na výjimku mohlo stačit.
Poslední vystoupení Novaka Djokoviče na grandslamové scéně bylo dojemné. Ve finále US Open padl s Daniilem Medveděvem, na poslední chvíli přišel o šanci získat kalendářní Grand Slam a plakal. Newyorské publikum ho zavalilo láskou, šlo o zlidštění stroje na odpalování míčků z Bělehradu.
Po čtyřech měsících se může Djokovič obout do starých bot. Čeká se, že až nastoupí v Rod Laver Areně při Australian Open, z tribun bude slyšet mohutné bučení. Diváci tak hodlají vyjádřit svůj vztek nad tím, že jejich grandslam hraje tenista, který není očkován.
Australský stát Victoria proslul jedněmi z nejtvrdších pravidel proti covidu. Lockdown měli v Melbourne nejdéle na světě, během loňského turnaje se objevilo jen pár pozitivních případů ve městě a už se muselo hrát bez diváků. Lidé nemohli cestovat ani mezi státy Austrálie, aby se rozloučili s umírajícími blízkými. A po roce, kdy je očkování široce dostupné a potřebné, abyste v Melbourne mohli chodit do práce či restaurací, přijíždí muž, jenž patří mezi antivaxery. Navíc v době, kdy vlna omikronu v Austrálii sílí. Hotová PR katastrofa pro australský tenisový svaz, pořadatele prvního grandslamu roku.
Lidé zajišťující chod Australian Open stejně jako všichni hráči a jejich doprovod, dobré tři tisícovky osob, musí být povinně očkovaní. Stejně jako diváci, kteří chtějí na tenis. Institut výjimky byl zavedený jen pro závažné případy. „Není to mezera pro privilegované, kterou by mohli proklouznout,“ tvrdil ještě nedávno premiér státu Victoria James Merlino. „Výjimka existuje jen pro okolnosti akutního zdravotního stavu.“
Podle šéfa Australian Open Craiga Tileyho o ni požádalo celkem 26 osob. „Dostala ji pouze hrstka,“ uvedl s tím, že informace o zdravotním stavu dotyčných jsou důvěrné a nemůže jmenovat. Novak Djokovič se prozradil sám, když v úterý uvedl, že pardon dostal a míří směr Austrálie, aby bojoval o jednadvacátý grandslamový titul, čímž by vytvořil rekord a pláchnul Rafaelu Nadalovi s Rogerem Federerem.
„Šťastný nový rok všem… Strávil jsem během pauzy fantastický čas se svými milovanými a dnes mířím do Austrálie, jelikož jsem dostal výjimku,“ oznámil na sociálních sítích s fotkou z letiště a sbalenými taškami.
Frustrace Australanů i mnohých dalších vzrostla. Takový scénář se dal čekat, soptí. Ještě před pár týdny přitom tenistův otec Srdjan tvrdil, že se jeho syn nenechá vydírat povinností očkovat se a do Austrálie neodcestuje.
Vedení australského grandslamu se zaklíná, že s rozhodnutím o výjimce nemá co do činění. Tu na základě lékařských zpráv vyhodnocují dvě komise expertů, jedna státu Victoria a druhá federální. „A dělají to naslepo, neví, čí žádost posuzují. Důvody jejího poskytnutí jsou důvěrné mezi panelem a žadatelem,“ zdůraznil Tiley.
Prodělání covidu? Nejlogičtější vysvětlení
Jako jeden relevantní důvod je uváděno také prodělání covidu v posledních šesti měsících. Djokovič se jím nakazil již v létě roku 2020 při debaklu na kritizovaném exhibičním podniku Adria Tour. Později se vyslovil, že nemá k očkování důvěru a je proti povinné vakcinaci. V posledních měsících už ale odmítal na otázky ohledně svého statutu odpovídat.
Vláda státu Victoria i australský tenisový svaz ho nyní vyzývají, aby odtajnil, na jakém základě výjimku dostal. „Čekáme, že to po příletu sdělí komunitě státu Victoria,“ prohlásila výkonná premiérka Jacinta Allanová.
Vysvětlení, že Djokovič v poslední době prodělal covid, se nabízí jako nejlogičtější. Čtyřiatřicetiletý Srb se na poslední chvíli odhlásil z ATP Cupu, týmové soutěže, která právě v Austrálii probíhá. Nadále však zůstával v tréninku na své španělské základně v Marbelle.
Hlavní lékařka australského tenisového svazu Carolyn Brodericková prohlásila, že obecně většina Australanů žádajících o výjimku se opírá právě o nedávné prodělání covidu. „Zvlášť v téhle době, kdy je vlna omikronu na vzestupu. A předpokládám, že takový poměr bude i u šestadvaceti žádostí, které jsme jako svaz dostali my.“
Tenisová komunita je však velmi podezřívavá. „Nemyslím si, že já bych výjimku dostal, kdybych o ni požádal. Dobrá práce, že on to dokázal,“ prohlásil ironicky britský deblista Jamie Murray. „Zajímavý případ. Slyšel jsem, že výjimku dostalo víc lidí, tak jen doufám, že všichni splňují kritéria,“ komentoval zprávu nejlepší australský tenista Alex de Minaur.
Dvojnásobný čtvrtfinalista Australian Open Tennys Sandgren, který je rovněž neočkovaný, zůstal doma v USA a ani se výjimku získat nepokusil. Neměl prý šanci ji dostat. Rusce Natalje Vichljancevové zamítly úřady cestu, jelikož je očkována vakcínou Sputnik, kterou v Austrálii neuznávají. Na sociálních sítích je zmiňován i případ neočkovaného indického juniora, jenž nemohl odcestovat kvůli tomu, že v jeho zemi nemají lidé pod osmnáct let na vakcínu ještě nárok.
Zatímco ještě na podzim ATP odhadovala, že je proočkována zhruba polovina jejich hráčů, nyní uvedla, že 95 procent z elitní stovky už vakcinaci podstoupilo. Bude se jim hodit, jelikož povinné očkování bude nutné zřejmě i pro květnové Roland Garros a s největší pravděpodobností i další turnaje. Djokoviče tak v tomto ohledu může čekat řada dalších obtíží.
Momentálně se zdá, že má ale otevřenou cestu, aby bojoval o rekordní jednadvacátý grandslamový titul a desátý z Melbourne. I když mu k tomu obecenstvo zřejmě nebude tleskat.

Zprávy ze dne 2. prosince 2021
Tým Williams se bude muset v předposledním závodu sezony mistrovství světa formule 1 v Saúdské Arábii obejít bez svého šéfa Josta Capita. Třiašedesátiletý Němec měl ještě před odletem na Velkou cenu do Džiddy pozitivní test na koronavirus a zůstal v Anglii, kde žije. „Nemá to žádný dopad na pracovníky Williams Racing a tým bude v závodu fungovat podle plánu,“ uvedla stáj.
Finále krasobruslařské Grand Prix, důležitý test před ZOH v Pekingu, se příští týden v Ósace neuskuteční. Japonsko má kvůli omikronu uzavřené hranice.
Zprávy ze dne 1. prosince 2021
Švýcarský olympijský výbor upozornil, že aktuálně platná povinná desetidenní karanténa i pro očkované proti koronaviru může ohrozit mnoho naplánovaných mezinárodních sportovních akcí. V prosinci by se ve Švýcarsku měla konat mimo jiné řada lyžařských Světových pohárů. Na konci příštího týdne by se měl v Davosu konat Světový pohár v běžeckém lyžování a ve Svatém Mořici by měly být závody SP ve sjezdovém lyžování. Do Vánoc by pak měly následovat skikros v Arose a skoky na lyžích v Engelbergu. Švýcarský olympijský výbor jako národní organizace zastřešující sport žádá od federální vlády i představitelů jednotlivých kantonů řešení, které by umožnilo výjimku z karantény pro vrcholové sportovce.
Basketbalistům Los Angeles Lakers bude v NBA několik zápasů chybět LeBron James. Šestatřicetiletá hvězda byla zapsána na covidový seznam. Čtyřnásobný šampion NBA je sice očkovaný, ale pokud měl pozitivní test na koronavirus, bude týmu chybět deset dní. Dřív by se mohl vrátit v případě, že by během 24 hodin měl dva negativní testy.
Finále krasobruslařské Grand Prix v Ósace je v ohrožení. Jen osm dní před jeho startem Japonsko kvůli obavám z nové varianty koronaviru uzavřelo hranice. Podle agentury Reuters zatím není jasné, jestli zahraniční závodníci dostanou výjimku. „Budeme respektovat pokyny národní sportovní agentury, ale zatím nic nového nevíme,“ uvedl japonský svaz.
Zprávy ze dne 30. listopadu 2021
Čína nepovažuje šíření nové varianty koronaviru omikron za ohrožení pořádání zimních olympijských her v Pekingu. Tamní představitelé uvedli, že jsou navzdory očekávaným výzvám přesvědčeni o hladké a úspěšné organizaci únorových her. „Uvědomuji si, že to rozhodně bude představovat jakousi výzvu pro naši snahu zabránit šíření viru a mít ho pod kontrolou. Ale vzhledem k tomu, že s tím Čína má zkušenosti, jsem plně přesvědčen o tom, že zorganizujeme zimní olympijské hry podle plánu, hladce a úspěšně,“ uvedl dnes na pravidelném brífinku mluvčí ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.
Trojnásobného mistra světa v královské kulečníkové hře snooker Marka Williamse zmohl program na prestižním turnaji UK Championship natolik, že uprostřed svého zápasu usnul. Šestačtyřicetiletý Velšan omlouval kuriózní událost nedávno prodělanou nákazou koronavirem. „Hlava mi klesla, a když jsem se probral, netušil jsem, kde jsem,“ řekl novinářům Williams po pozdně nedělní porážce v Yorku s Anthonym Hamiltonem. „Během třicetileté profesionální kariéry se mi stalo poprvé, že jsem na židli usnul,“ dodal.
Zprávy ze dne 29. listopadu 2021
Zimní světová univerziáda v Lucernu byla necelé dva týdny před plánovaným začátkem zrušena. Pořadatelé tak rozhodli kvůli šíření nové varianty koronaviru omikron, které způsobilo omezení cestování ze zemí, kde se potvrdila. Lidé z řady států včetně České republiky musejí ve Švýcarsku do desetidenní karantény bez ohledu na to, zda jsou proti covidu-19 očkovaní, nebo nikoliv. Další země hodlá švýcarská vláda na seznam přidat, což konání vrcholné akce pro vysokoškolské sportovce znemožňuje. „V důsledku těchto omezení se zimní univerziáda 2021 nyní nemůže konat,“ uvedli pořadatelé v tiskové zprávě.
Podle otce Novaka Djokoviče je nepravděpodobné, že by první tenista světa startoval na Australian Open. Srdjan Djokovič prohlásil, že jeho syn se nenechá vydírat nutností očkování proti koronaviru. Pořadatelé prvního grandslamu sezony i představitelé státu Victoria nedávno oznámili, že vakcína bude podmínkou startu na Australian Open. Djokovič má však k očkování zdrženlivý postoj.
Zprávy ze dne 25. listopadu 2021
Omezeny budou také aktivity v amatérském sportu, kde se může hromadných akcí typů zápasů a turnajů zúčastnit maximálně sto lidí. Nyní byl limit tisíc. Na rozdíl od restrikcí, která trvala od loňského podzimu do letošního jara, tentokrát zůstávají venkovní i vnitřní sportoviště otevřená a trénink i soutěže jsou povolené.
V Česku bude kvůli epidemii covidu-19 znovu platit nouzový stav. Vláda v demisi ho na dnešním jednání vyhlásila na 30 dní s platností od dnešní půlnoci. Nová omezení se týkají také sportovních akcí, kterých se může zúčasnit nyní maximálně 1000 lidí pod podmínkou, že jsou očkovaní, nebo po prodělání nemoci. Aktuálně kapacita omezená nebyla.
Zprávy ze dne 24. listopadu 2021
Amatérské sportovní soutěže zatím běží dál i přes zpřísnění opatření proti koronaviru. Někde ale lehce upravili podmínky. Házenkáři povolili klubům, které by měly problémy s nedostatkem hráčů, odložení zápasů maximálně do konce ledna. Squashisté zase pro soutěže družstev snížili počet hráčů v jednom týmu ze čtyř na tři. Proočkovanost mezi amatérskými sportovci je poměrně vysoká.
Olympijskou vesnici pro zimní olympijské a paralympijské hry v Pekingu vyzkoušelo přes 2000 lidí. Vedle všech ostatních procesů absolvovali i testování na koronavirus, které olympioniky a paralympioniky čeká denně. Vedle PCR testů vyzkoušeli i odbavení při příjezdu, ubytování a stravování. Jídelna bývá tradičně centrem dění v olympijské vesnici, i když kvůli koronaviru v ní budou podobně jako v Tokiu panovat hygienická opatření. V jídelně se bude sportovcům měřit teplota, k dispozici budou roušky, rukavice a dezinfekce. Při kontrole opatření proti koronaviru budou ve vesnici pomáhat i roboti.
Zlínský kraj kvůli pandemii koronaviru a přeplněným nemocnicím v regionu od pondělí opět zavírá sport pro fanoušky. Jako první v Česku, zatím na dva týdny. Na extraligové hokejisty Zlína by tak čekaly minimálně tři zápasy před prázdným hledištěm, o fanoušky přijde fotbalové Slovácko i zlínský Fastav. Více čtěte zde >>>
Zprávy ze dne 23. listopadu 2021
Jak zabránit opakování smutného covidového letu do Tokia na blížících se zimních Hrách v Pekingu? ČOV už má soubor receptů. Očkování členů realizačního týmu bude povinné, sportovcům se doporučuje třetí dávka. Pomoct má apel na samoizolaci olympioniků v posledních 14 dnech před odletem, testy necelou hodinu před odbavením i speciální charter, na jehož palubě budou panovat přísnější pravidla než při letu do Tokia. „Nemyslím si, že by někdo měl chuť pravidla nedodržovat,“ věří šéf mise Martin Doktor. Více čtěte ZDE>>>