1. září 2021 • 06:33

Kvitová na US Open postoupila, dojde na český souboj. Muchová končí

Autor: iSport.cz, ČTK, jon
0
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:1p. Bruins slaví postup! Pastrňák rozhodl v prodloužení
Jarolím: Překlenovací kouč, to lišák Koubek nemyslel vážně. Šádek je pojistka

Na český souboj dojde ve druhém kole grandslamového US Open. V New Yorku se střetnou turnajová desítka Petra Kvitová a úspěšná kvalifikantka Kristýna Plíšková. Se soutěží se už v prvním kole rozloučila zraněním limitovaná Karolína Muchová.

Dvojnásobná vítězka Wimbledonu Kvitová potřebovala v prvním kole jen hodinu a minutu, aby porazila Slovinku Polonu Hercogovou 6:1 a 6:2. Kristýna Plíšková se zdržela na kurtu jen o čtyři minuty déle a za pomoci třinácti es zdolala Danku Koviničovou z Černé Hory 6:4 a 6:3.

Kvitová byla v utkání efektivní, Využila všechny čtyři brejkboly a o svůj servis ani jednou nepřišla. „Byl to z mé strany velmi solidní zápas. Užívala jsem si to. S Polonou už jsme párkrát hrály a čekala jsem těžký zápas, ale od prvních míčů jsem byla soustředěná a hrála dobře,“ řekla.

Plíšková zvládla minulý týden tři zápasy kvalifikace. „Hrála jsem kvaldu po delší době a jsem ráda, že jsem splnila povinnost,“ komentoval svůj postup. Zatímco v kvalifikaci na sobě cítila tlak, proti Koviničové hrála uvolněněji. „Tři dny jsem si odpočinula, šla do zápas svěží a myslím, že to byl můj nejlepší zápas tady,“ uvedla Kristýna Píšková, aktuálně 115. hráčka světa.

Turnajová dvaadvacítka Muchová prohrála se Sarou Sorribesovou 2:6 a 6:7. Ve druhém setu měla Češka šanci, vedla 5:3, ale sadu ztratila v tie-breaku poměrem 3:7. Španělka se výborně pohybovala, bránila a svěřenkyně Davida Kotyzy udělala 48 nevynucených chyb.

„Jsem smutná, že musím odjet,“ řekla Muchová novinářům s tím, že ji podobně jako v Cincinnati trápil břišní sval. „Na tréninku už jsem to cítila minimálně, ale zápasový nasazení je jiný. Moje hra je o servisu a jak to začne bolet, tak na to hodně myslím a hraje se mi s tím blbě,“ řekla Muchová, která hrála US Open počtvrté a předtím došla dvakrát do třetího a loni do čtvrtého kola.

První kolo zvládly Plíšková i Siniaková

Karolína Plíšková zvládla na grandslamu pojedenadvacáté v řadě úvodní kolo. Turnajová čtyřka letošního US Open si poradila s domácí Catherine McNallyovou 6:3 a 6:4. Znovu po třech postoupila v New Yorku do druhého kola Kateřina Siniaková, která vyhrála nad Anastasijí Sevastovovou z Lotyšska 7:6 a 6:3.

Karolína Plíšková získala bez větších problémů první set a ve druhém vedla nad 130. hráčkou světa, která dostala do hlavní soutěže divokou kartu, už 3:0. Devatenáctiletá Američanka začala hrát odvážněji, Plíšková naopak chybovala a nechala soupeřku srovnat na 3:3. V koncovce ale Češka znovu vzala Američance servis a při svém podání duel ukončila dvěma esy.

„Začala jsem výborně, pak jsem trošku ztratila koncentraci a dělala lehké chyby. Ona se zlepšila, ukázala, že má ze čtyřhry dobrý return. Moc mi nešel servis. Za jeho pomoci bych to měla snadnější,“ řekla na kurtu Plíšková, která dala osm es a udělala i šest dvojchyb.

Další soupeřkou české jedničky bude Amanda Anisimová z USA (75. WTA), které ve třech vzájemných zápasech nepovolila ani set. Letos ji zdolala nedávno v Montrealu.

Siniaková šla v prvním setu čtyřikrát do brejku a pokaždé vzápětí přišla o podání, dvakrát z toho set nedopodávala. V tie-breaku uspěla poměrem 8:6. Druhý set rozhodl jediný brejk, který Češka získala v šesté hře, a utkání podobně jako Plíšková ukončila esem.

„Mám radost, že jsem to vybojovala. Nebyla jsem úplně solidní ve svých úderech. Nemohla jsem s ní hrát dlouhé výměny, protože ona v nich má přehled a dělá si s míčem, co chce. Nebylo to nic jednoduchého, protože to teď na těch kurtech a s těmi míčky úplně necítím,“ řekla.

Ve druhém kole US Open byla Siniaková naposledy v roce 2018. Tehdy se dostala ještě o kolo dále a vyrovnat své maximum v turnaji se pokusí v utkání s Marií Sakkariovou z Řecka. „Zápasy s ní jsou vždy dlouhé, těžké a vyrovnané,“ řekla SIniaková, která vede vzájemnou bilanci 2:1.

Djokovič vstoupil do turnaje úspěšně

První tenista světa Novak Djokovič je o krok blíž kalendářnímu Grand Slamu. Srb na úvod US Open v New Yorku sice ztratil set s Holgerem Runem, ale dánského osmnáctiletého mladíka utahal a porazil po setech 6:1, 6:7, 6:2 a 6:1.

Djokovič měl set a půl duel pod kontrolou, ale Rune mu nadšeným výkonem vzal druhý set. „Nebyl to můj nejlepší výkon, ale musím uznat, že on zahrál ve druhém setu skvěle, když bylo potřeba,“ ocenil Djokovič soupeře, který ale od třetího dostával křeče a na favorita už nestačil.

„Důležitý je postup,“ podotkl Djokovič, kterého nyní od naplnění historického okamžiku dělí už šest výhry. Jeho dalším soupeřem bude kvalifikant Tallon Griekspoor z Nizozemska.

Djokovič letos vyhrál Australian Open, Roland Garros i Wimbledon. Může se tak stát třetím hráčem, který získá kalendářní Grand Slam, což dosud dokázali jen v roce 1938 Don Budge z USA a dvakrát Australan Rod Laver, jenž uspěl v roce 1962 a před 52 lety.