Hlavní wimbledonský zahradník Neil Stubley má zase bezesné noci. Řeší se kondice největší hvězdy Wimbledonu, kterou je už přes sto let tráva. Dva úvodní upršené dny turnaje byly podle pořadatelů nejvlhčí za posledních deset let, pod zataženou střechou centrkurtu se měnil zelený koberec v největšího soupeře tenistů. Serenu Williamsovou doslova zahubil, po šesti gamech se zranila a slzíc musela skrečovat hned první zápas.
Už v pondělí Novak Djokovič, tenhle elastický fakír ze Srbska, líčil, že ještě nikdy v životě tolik nepadal. Andy Murray prohlásil, že je centr extrémně kluzký.
Hotová pohroma přišla až v úterý. Francouz Adrian Mannarino podklouzl za základní čarou. „Uslyšel jsem prasknutí v koleni,“ děsil se zranění vazů. V tu chvíli již neřešil, že mu výborně rozehraný zápas s Rogerem Federerem uniká, strachoval se spíš o budoucnost.
„Je to nepříjemné. Ukazuje to, jak jeden úder může změnit zápas, celou sezonu nebo kariéru. Doufám, že se rychle uzdraví. Mohl ten zápas vyhrát, byl na kurtu lepším hráčem, já měl spíš kliku,“ věděl Federer, jenž prohrával 1:2 na sety, když se Francouz zranil. A po prvním bodu páté sady Mannarino neschopný pohybu zápas vzdal.
Hned v dalším utkání přišel turnaj o jednu z největších hvězd. Podklouzla i Serena Williamsová a poranila si hamstring, tedy zadní stranu pravého stehna. Plačíc musela odmávat své tažení ve Wimbledonu po pouhých šesti gamech za stavu 3:3. Devětatřicetiletá hvězda skončila v úvodním kole grandslamu teprve podruhé v kariéře. „Hrůza, co se děje. Dva zápasy za sebou skončí takhle, ještě to postihne Serenu. Nemůžu tomu uvěřit,“ zhrozil se Federer, když byl na tiskové konferenci informovaný o úrazu Američanky.
Pořadatelé z All England Clubu okamžitě spustili obranný mechanismus a snažili se vysvětlit, že nic nepodcenili. „Počasí bylo po první dva dny nejvlhčí, jaké jsme zažili téměř za dekádu. Vyžadovalo zavření střechy po dlouhou dobu nad centrkurtem a kurtem číslo 1. Na začátku turnaje je vždy tráva nejzelenější a nejšťavnatější, což způsobuje, že je tenhle přírodní povrch také vlhčí,“ uvedli v prohlášení.
Ač mají oba zastřešené stadiony v All England Clubu klimatizaci, ani ta nezabrání kondenzaci vody. Klíčový je ale fakt, že se jedná o začátek turnaje, kdy nejsou ještě prostory za základními čarami vyšlapané, tráva je nejhustší a také nejnebezpečnější. „S každým odehraným utkáním budou kurty pevnější,“ uvedli pořadatelé. Australský šampion z roku 1987 Pat Cash prohlásil pro BBC, že wimbledonská tráva prochází během turnaje třemi stadii – nejprve je velmi kluzká, pak už jen kluzká a nakonec po ní zbude jen prach.
Toho už se dočkají jen ti nejlepší. A také nejšťastnější, jimž se vyhne na tomhle kluzišti zranění.
Zprávy ze dne 10. července 2021
Tak snad teď už se Karolína z trémy rozšvihala, čistou hrou si bere jeden brejk zpátky, i když se především Bartyová vykazila.
0:4 na gamy, 2:16 na fiftýny, 11 minut hry. Tohle není dobré.
Hmmm, tak už 12 bodů za sebou pro výborně podávající Australanku a stav je 0:3.

Karolína působí mnohem nervózněji, Bartyová vyhrává prvních 8 výměn zápasu a jde do brejku - 0:2.
Vzpruha pro Bartyovou, čistým gamem si drží servis - 0:1.
Bartyová vyhrála los a začne podáním. Rozehrávka před zápasem končí, lidé tleskají.

Odvážná předpověď experta Jana Kukala:
Sice je ve finále, ale výkony Bartyové mi nepřijdou přesvědčivé. Viděl jsem ji hrát podstatně líp. Takže já bych řekl, že Plíšková je ve vrcholné formě a Barytová se spíš hledá, i když je vidět, že je šikovná a na trávě hrát umí. Vážně si myslím, že to Plíšková zvládne, protože je ve vrcholné formě. Za takových okolností by ji Australanka vůbec neměla porazit, to by jí musela Plíšková pomoct. Jestli obě podají svůj vrcholný výkon, je Plíšková momentálně lepší hráčkou.
Pokud Karolína zvítězí, bude pátou nejstarší prvovítězkou grandslamu ve věku 29 let a 111 dnů.
Tenistky už začaly tříminutovou rozehrávku, za chvíli se startuje.
Jelikož je Karolína celý turnaj v dobré náladě, tady pár jejích úsměvných hlášek.