Odpověď kritikům. Vondroušová: Nejsem sobec, do Tokia patřím!

K pondělním dvaadvacátým narozeninám si nadělila první wimbledonskou výhru kariéry. A ne obyčejnou. Markéta Vondroušová přemohla čerstvou šampionku z Eastbourne a zdatnou travařku Anett Kontaveiteovou 2:6, 6:4, 6:2. Triumfu si zvlášť považovala také proto, že ho brala i jako odpověď kritikům, kterým se nelíbí její cesta na olympiádu. Pro nominaci do Tokia využila chráněný žebříček a vystrnadila z ní Karolínu Muchovou.
Estonka Kontaveitová byla nasazená jako číslo 24, měla formu. Vy jste do středy nevyhrála ve Wimbledonu zápas. Jak se zrodil lehce překvapivý triumf?
„Věděla jsem, že to bude těžké, protože ona vyhrála finále v Eastbourne a já tady ještě neuhrála ani kolo. Říkala jsem si, že to je zrádný, ale půjdu do toho, protože na trávě se může stát cokoli. V trénincích jsem tu hrála dobře, docela jsem se i dobře hýbala, i když na trávě je to těžký. Dost mi pomohl servis. Jsem spokojená.“
Komentovaná reportáž z Wimbledonu s Janem Jarochem >>>
V centru dění jste se ocitla už před Wimbledonem, kdy se řešila vaše nominace na olympiádu. Jak jste situaci snášela?
„Byla jsem z toho docela špatná. Vyhodila jsem Káju (Muchovou), která si to zasloužila taky, ale bohužel tohle je sport. Já jsem rok předtím byla čtrnáctá, byla by škoda chráněný žebříček nevyužít, když můžu. Když si ho bere někdo na jiné turnaje, tak se kvůli němu také někdo jiný nedostane do hlavní soutěže. To je prostě sport. Na olympiádu chce každý. Já jsem byla rozhodnutá, že si žebříček vezmu a Kája o tom věděla, říkala jsem jí to. Nebylo to tak, že bych jí to dělala naschvál. Ohlasy lidí mě ale trošku zklamaly, byla jsem smutná. I proto jsem ráda, že jsem tady ve Wimbledonu porazila nasazenou a lidi vidí, že na to mám, že tam patřím.“
Tenisté se olympiády spíš vzdávají, než aby o ni tak usilovali jako vy. Proč vás tak láká?
„Je to něco velkého, člověk může říkat, že byl na olympiádě. I když mi za ni nemáme body do žebříčku, nic. Ale myslím si, že je hezké tam hrát. A když mám tu možnost, tak proč ji nevyužít, i když někomu se to zdá nefér. Já si to nemyslím, byla jsem čtrnáctá na světě, uhrála jsem si to taky a být tam mám. Kdyby olympiáda byla o rok dřív, jak měla, dostala bych se tam i bez chráněného žebříčku.“
Takže máte o to větší motivaci předvést se v Tokiu?
„Určitě jo. Lidi by nás měli spíš podporovat a ne řešit, kdo tam patří a kdo ne. Když nahlédnu do některých komentářů a přečtu si, že bysme tam radši neměli jet nikdo, říkám si, že od Čechů by měla být aspoň nějaká podpora. Řešit kdo tam je a kdo ne, to mi přijde zbytečný. I na nás to pak působí tak, že jsme z toho smutné. Já jsem teda docela byla.“
S Karolínou Muchovou jste si o celé kauze promluvily? Jak to vzala?
„Ona byla v klidu, počítala s tím už dlouhou dobu. Pak ji přeskočila Bára (Krejčíková), jak vyhrála Paříž, celý se to zkomplikovalo. Já už od února věděla, že si ten žebříček vezmu. Byla jsem prostě rozhodnutá na olympiádu jet. Někdo může říct, že jsem sobecká, ale já si to místo vybojovala před dvěma rokama a myslím si, že jsem neudělala nic špatnýho.“
Zprávy ze dne 10. července 2021
Forhend Plíškové letí ven a Bartyová využívá hned první setbol - za 28 minut bere Australanka první sadu 6:3. Na winnery ji vyhrála 12:2, na body celkem 25:16.
Hezký prohoz, bekhend po lajně, přímý bod ze servisu - Karolína se pomalu rozjíždí a čistou hrou snižuje na 3:5. Poprvé si drží servis.

Druhý brejk české tenistky, snižuje na 2:5. Zachránit tenhle set už ale půjde těžko, důležité je spíš rozehrát se pro ten druhý, konečně začít něco předvádět.
1:5 na gamy, 0:9 na winnery, zatím se tomu ani nedá říkat zápas. Je vidět, co v tenise dokáže hlava a tréma. Za celý turnaj přišla Karolína jen čtyřikrát o servis, teď za 20 minut už třikrát.

Tak snad teď už se Karolína z trémy rozšvihala, čistou hrou si bere jeden brejk zpátky, i když se především Bartyová vykazila.
0:4 na gamy, 2:16 na fiftýny, 11 minut hry. Tohle není dobré.
Hmmm, tak už 12 bodů za sebou pro výborně podávající Australanku a stav je 0:3.

Karolína působí mnohem nervózněji, Bartyová vyhrává prvních 8 výměn zápasu a jde do brejku - 0:2.
Vzpruha pro Bartyovou, čistým gamem si drží servis - 0:1.
Bartyová vyhrála los a začne podáním. Rozehrávka před zápasem končí, lidé tleskají.

Odvážná předpověď experta Jana Kukala:
Sice je ve finále, ale výkony Bartyové mi nepřijdou přesvědčivé. Viděl jsem ji hrát podstatně líp. Takže já bych řekl, že Plíšková je ve vrcholné formě a Barytová se spíš hledá, i když je vidět, že je šikovná a na trávě hrát umí. Vážně si myslím, že to Plíšková zvládne, protože je ve vrcholné formě. Za takových okolností by ji Australanka vůbec neměla porazit, to by jí musela Plíšková pomoct. Jestli obě podají svůj vrcholný výkon, je Plíšková momentálně lepší hráčkou.
Pokud Karolína zvítězí, bude pátou nejstarší prvovítězkou grandslamu ve věku 29 let a 111 dnů.
Tenistky už začaly tříminutovou rozehrávku, za chvíli se startuje.
Jelikož je Karolína celý turnaj v dobré náladě, tady pár jejích úsměvných hlášek.
A pro zajímavost zítřejší mužské finále bude poprvé v historii soudcovat žena - Chorvatka Marija Čičaková.