Odpověď kritikům. Vondroušová: Nejsem sobec, do Tokia patřím!

K pondělním dvaadvacátým narozeninám si nadělila první wimbledonskou výhru kariéry. A ne obyčejnou. Markéta Vondroušová přemohla čerstvou šampionku z Eastbourne a zdatnou travařku Anett Kontaveiteovou 2:6, 6:4, 6:2. Triumfu si zvlášť považovala také proto, že ho brala i jako odpověď kritikům, kterým se nelíbí její cesta na olympiádu. Pro nominaci do Tokia využila chráněný žebříček a vystrnadila z ní Karolínu Muchovou.
Estonka Kontaveitová byla nasazená jako číslo 24, měla formu. Vy jste do středy nevyhrála ve Wimbledonu zápas. Jak se zrodil lehce překvapivý triumf?
„Věděla jsem, že to bude těžké, protože ona vyhrála finále v Eastbourne a já tady ještě neuhrála ani kolo. Říkala jsem si, že to je zrádný, ale půjdu do toho, protože na trávě se může stát cokoli. V trénincích jsem tu hrála dobře, docela jsem se i dobře hýbala, i když na trávě je to těžký. Dost mi pomohl servis. Jsem spokojená.“
Komentovaná reportáž z Wimbledonu s Janem Jarochem >>>
V centru dění jste se ocitla už před Wimbledonem, kdy se řešila vaše nominace na olympiádu. Jak jste situaci snášela?
„Byla jsem z toho docela špatná. Vyhodila jsem Káju (Muchovou), která si to zasloužila taky, ale bohužel tohle je sport. Já jsem rok předtím byla čtrnáctá, byla by škoda chráněný žebříček nevyužít, když můžu. Když si ho bere někdo na jiné turnaje, tak se kvůli němu také někdo jiný nedostane do hlavní soutěže. To je prostě sport. Na olympiádu chce každý. Já jsem byla rozhodnutá, že si žebříček vezmu a Kája o tom věděla, říkala jsem jí to. Nebylo to tak, že bych jí to dělala naschvál. Ohlasy lidí mě ale trošku zklamaly, byla jsem smutná. I proto jsem ráda, že jsem tady ve Wimbledonu porazila nasazenou a lidi vidí, že na to mám, že tam patřím.“
Tenisté se olympiády spíš vzdávají, než aby o ni tak usilovali jako vy. Proč vás tak láká?
„Je to něco velkého, člověk může říkat, že byl na olympiádě. I když mi za ni nemáme body do žebříčku, nic. Ale myslím si, že je hezké tam hrát. A když mám tu možnost, tak proč ji nevyužít, i když někomu se to zdá nefér. Já si to nemyslím, byla jsem čtrnáctá na světě, uhrála jsem si to taky a být tam mám. Kdyby olympiáda byla o rok dřív, jak měla, dostala bych se tam i bez chráněného žebříčku.“
Takže máte o to větší motivaci předvést se v Tokiu?
„Určitě jo. Lidi by nás měli spíš podporovat a ne řešit, kdo tam patří a kdo ne. Když nahlédnu do některých komentářů a přečtu si, že bysme tam radši neměli jet nikdo, říkám si, že od Čechů by měla být aspoň nějaká podpora. Řešit kdo tam je a kdo ne, to mi přijde zbytečný. I na nás to pak působí tak, že jsme z toho smutné. Já jsem teda docela byla.“
S Karolínou Muchovou jste si o celé kauze promluvily? Jak to vzala?
„Ona byla v klidu, počítala s tím už dlouhou dobu. Pak ji přeskočila Bára (Krejčíková), jak vyhrála Paříž, celý se to zkomplikovalo. Já už od února věděla, že si ten žebříček vezmu. Byla jsem prostě rozhodnutá na olympiádu jet. Někdo může říct, že jsem sobecká, ale já si to místo vybojovala před dvěma rokama a myslím si, že jsem neudělala nic špatnýho.“
Zprávy ze dne 10. července 2021
Pokud Karolína zvítězí, bude pátou nejstarší prvovítězkou grandslamu ve věku 29 let a 111 dnů.
Tenistky už začaly tříminutovou rozehrávku, za chvíli se startuje.
Jelikož je Karolína celý turnaj v dobré náladě, tady pár jejích úsměvných hlášek.
A pro zajímavost zítřejší mužské finále bude poprvé v historii soudcovat žena - Chorvatka Marija Čičaková.
Hlavním rozhodčím finále bude ostřílený Brit James Keothavong (39 let).
Zde jeho vizitka:
James is a Gold Badge Chair Umpire, who has been a member of the ITF Grand Slam Team since the beginning of 2011. This is James’ second Ladies’ Singles Final at Wimbledon. He has overseen 20 Grand Slam Singles and Doubles Finals. James has worked at 73 consecutive Grand Slam events as well as working at Davis Cup and Billie Jean King Cup ties around the world, notably the Davis Cup Final between Switzerland and France in 2014. In addition, he has worked at the Olympic Games in Athens, Beijing, London and Rio. James’ first Wimbledon was in 1999 and he is one of the few umpires to have been selected as the Chair Umpire of all five Championships Finals here at Wimbledon.
Zde scénář finále od pořadatelů z All England Clubu.
13.57 Players depart the locker room
14.00 Walk on
Ladies’ Singles Final
Post-matchCelebration
pictures followed by Sue Barker
introducing the Presentation PartyPresentation to the Chair UmpireTrophy
Presentation to Runner UpTrophy
Presentation to Winner
On court interview Runner Up
On court interview Winner
Players walk around court with Trophies
Winner leaves court, walks through the Clubhouse to South West Balcony
A tahle cesta na centrkurt za pár minut čeká obě finalistky. Pozoruhodné video, velmi doporučuji...
Na druhou stranu se všechno neslo v hodně přátelském duchu, nechyběly úsměvy...
Na rozehrávku na centrkurtu dostaly Karolína Plíšková s Ashleigh Bartyovou stejný čas, takže čas před utkáním trávily opravdu hodně blízko sebe. Zvláštní...
Dobrý den, ahoj. Česká tenistka ve finále Wimbledonu, tohle není sobota jako každá druhá. Pojďme si to užít.
Zprávy ze dne 9. července 2021
Novak Djokovič si zahraje sedmé finále Wimbledonu a jedna výhra ho dělí od třetího titulu v řadě! První hráč světa udolal Kanaďana Denise Shapovalova 7:6 a dvakrát 7:5.
Statistika brejkbolů ve druhém setu:
Shapovalov 0/5
Djokovič 1/1
Ve druhém semifinále začal lépe Kanaďan Shapovalov, Novak Djokovič ale zvládl ztrátu dohnat a první set získal v tie-breaku.

Zprávy ze dne 8. července 2021
Karolína zavírá zápas čtrnáctým esem, zvládla to neskutečně. 5:7, 6:4, 6:4.
FINÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁLE!
