Žádná lítost pro hvězdu. Federer se opřel do dopující Šarapovové

Maria Šarapovová dostala za užívání meldonia dva roky stopku
Maria Šarapovová se má vrátit na kurty po dopingovém trestu až v lednu 2018
Maria Šarapovová (vpravo) gratuluje Sereně Williamsové k výhře ve čtvrtfinále Australian Open
Ruská tenistka Maria Šarapovová bývá hvězdou společenských večírků
Kvůli dopingovému skandálu je v ohrožení další kariéra Marie Šarapovové
Maria Šarapovová tenis nehraje, zúčastnila se alespoň otevření módní výstavy v New Yorku
Rusové stále počítají se startem Šarapovové na olympijských hrách
12
Fotogalerie
jj
Tenis
Začít diskusi (0)

Pro co nejpřísnější tresty za dopingové prohřešky se vyslovil Roger Federer. Grandslamový rekordman reagoval na kauzu Marii Šarapovové tvrdým prohlášením při turnaji ve Stuttgartu. „Jsem pro nulovou toleranci. Má samozřejmě právo hájit se jako každý jiný, ale nevidím velký rozdíl v tom, zda dopovala vědomě či nevědomě. Musíte si být stoprocentně jistí tím, co berete a znát účinky i důsledky svého jednání. Pokud tomu tak není, pak si zasloužíte trest,“ prohlásil čtyřiatřicetiletý švýcarský tenista.

Šarapovová staví svou obhajobu na nevědomosti, že bylo meldonium od ledna letošního roku přidáno na seznam zakázaných látek a její právník zdůrazňuje, že látku užívala kvůli svému zdravotnímu stavu. Mezinárodní tenisová federace však při zdůvodnění dvouletého trestu toto tvrzení odmítla.

„Pro rok 2016 neexistuje diagnóza ani terapeutické doporučení, které by podporovalo pokračování v užívání meldonia. Zvyk užívat lék v den zápasů či v době intenzivních tréninků souvisí se záměrem zvýšit vlastní energetickou hladinu. Zamlčení těchto skutečností dokonce i vlastnímu týmu a absence medicínského ospravedlnění užívání meldonia nevyhnutelně vede k závěru, že ho brala z důvodů zvýšení výkonnosti.“

Šarapovová meldonium užila před každým zápasem letos na Australian Open, pozitivní test měla 26. ledna po prohraném čtvrtfinále se Serenou Williamsovou.

Federer patří dlouhodobě k zastáncům přísných antidopingových opatření a volá po zvyšování počtu kontrol v tenise. Nyní zašel ještě dál. „Měli bychom krevní vzorky uchovávat 15 či 20 let kvůli zpětnému testování, abychom vystrašili potenciální podvodníky,“ doporučil.



Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů