TOP 10 Tomáše Berdycha. Největší momenty končící kariéry
Patřil do skupiny supertalentů s Rafaelem Nadalem, Novakem Djokovičem nebo Andym Murrayem. A i když se Tomáš Berdych nikdy nestal světovou jedničkou ani grandslamovým vítězem, má za sebou obrovskou kariéru, který se chýlí ke konci. Podívejte se na nejzářivější momenty nejúspěšnějšího českého tenisty posledních let.
Finále Wimbledonu 2010
Prožíval tehdy průlomové období kariéry, měsíc předtím postoupil do semifinále Roland Garros a na londýnskou trávu dorazil dobře naladěný. Přežil na ní těžké úvodní kola, a pak ve čtvrtfinále připravil Rogeru Federerovi šokující porážku. V semifinále odrovnal i vztekajícího se Novaka Djokoviče. Až Rafael Nadal ho v boji o titul zastavil.
Vítěz Davis Cupu 2012 a 2013
Dvě salátové mísy jsou takové moje grandslamy, prohlásil jednou. Do reprezentačního týmu se vracel léta jak věrný pes, ač tím mohl škodit své individuální kariéře. V Davis Cupu vyhrál úctyhodných 50 zápasů a vytvořil nezapomenutelný deblový pár s Radkem Štěpánkem.
Paříž 2005 – největší titul
V pařížské hale Bercy ovládl pětisetové finále proti svému pozdějšímu manažerovi Ivanu Ljubičičovi. Ve dvaceti letech získal svůj první a také jediný titul ze série Masters. Tehdy patřil do stejné skupiny supertalentů jako Rafael Nadal, či o rok mladší Novak Djokovič s Andym Murraym.
Větrný konec v New Yorku
US Open vždy miloval, hrál ho jako svůj první grandslam a dařilo se mu. Nejvíc v sezoně 2012, kdy při night session na Ashově stadionu udolal ve čtvrtfinále Rogera Federera a věřil si následně i na Andy Murrayho. Jenže semifinále se hrálo hodně sporně ve větrné bouři a Berdych padl ve čtyřech setech. „Skotové vynalezli vítr,“ smáli se tenkrát celebrity v ochozech herec Sean Connery a fotbalový kouč Alex Ferguson.
Austrálie, nejblíž grandslamu
Pravděpodobně největší šanci na grandslam držel při Australian Open 2014, kde sršel skvělou formou, ve čtvrtfinále zničil Davida Ferrera a v semifinále svedl brutálně těsnou bitvu se Stanem Wawrinkou, v níž vyhrál jen o jeden míček méně než vítěz. Švýcar následně ve finále udolal Nadala, jehož handicapovalo zranění zad.
Set od finále Roland Garros
Pokud mu nějaký grandslam neseděl, bylo to Roland Garros. Právě tam si ale v roce 2010 oetvřel účet celkem sedmi semifinálových účastí na turnajích velké čtyřky. Mezi kvartet nejlepších tehdy proletěl bez ztráty setu, střet s Robinem Söderlingem ale vyzněl pro Švéda. Berdych dřel tři a půl hodiny na kurtu, vedl ještě 2:1 na sety. Pak prohlásil: „Už věřím, že jednou můžu grandslam vyhrát.“
369 týdnů v top 10
Svůj tenis měl postavený na pevném zdraví a konzistentnosti výkonů. V top 10 žebříčku díky tomu strávil 369 týdnů, to je víc než sedm let. Možná nedokázal dobýt ty nejvyšší mety, ale konzistentností výkonů zcela vynikal. Vždyť pětkrát v sezoně nastřádal přes 50 výher, což je známka extratřídy.
Čtvrtý na světě
Jen dva čeští rodáci, Ivan Lendl (1.) a Petr Korda (2.) vyšplhali v žebříčku ATP výš než on. Bylo to v květnu 2015, co se Berdych po vydařené antukové sezoně pod vedením kouče Daniho Vallverdua vyhoupl za trio Djokovič, Federer, Murray a figuroval na čtvrtém místě.
Olympijská výhra nad Federerem
Na olympiádu do Atén 2004 dorazil jako osmnáctiletý mladíček s culíkem, který ještě nikdy neporazil žádné velké jméno. A pak to přišlo. Chasník z Valašského Meziříčí klesl radostí na modrý beton s pěti kruhy po výhře 4:6, 7:5 a 7:5 nad Rogerem Federerem.
Semifinále Masters 2011
Pětkrát si Berdych zahrál na Turnaji mistrů, jedinkrát se mu podařilo proklestit si cestu ze skupiny do semifinále. A to v roce 2011. Zápas, který rozhodoval o jeho osudu, měl už skoro prohraný. Ztrácel 3:6, 3:4 a na podání byl dosud neporažený David Ferrer. Berdych však otočil na 3:6, 7:5, 6:1 a skupinu dokonce vyhrál.