Jan Jaroch
24. dubna 2023 • 13:35

Zemřel muž (†68), který změnil tenis. Pobodal Selešovou, vězení se vyhnul

Autor: Jan Jaroch
Vstoupit do diskuse
0
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
SESTŘIH: Nizozemsko - Rakousko 2:3. Gólová show a překvapení! Vítěz před Francií
SESTŘIH: Anglie - Slovinsko 0:0. Oba týmy slaví postup, komplikace pro Česko
VŠECHNA VIDEA ZDE

V domě s pečovatelskou službou, kde žil v jednolůžkovém pokoji posledních čtrnáct let, zemřel v osmašedesáti letech Günter Parche, muž, jenž se nesmazatelně zapsal do tenisové historie. Jeho útok nožem na Monicu Selešovou při turnaji v Hamburku v roce 1993 je jednou z nejčernějších kapitol v dějinách sportu.Parche v dubnu před třiceti lety během čtvrtfinálového duelu Selešové proti Bulharce Magdaleně Malejevové proklouzl až k lavičce, na které seděla tenistka. A bodl ji vykosťovacím nožem s dvaceticentimetrovým ostřím mezi lopatky. Nic netušící Selešová se naštěstí v moment útoku předklonila, bodná rána byla hluboká jen dva centimetry a hojila se pár týdnů. Psychicky se útok na rodačce z Nového Sadu ale podepsal velmi dramaticky. Na okruh se vrátila až po víc než dvou letech a již nikdy nebyla tou dominantní hráčkou, co dřív. K osmi grandslamovým titulům přidala po ataku už jen jediný.

Přesně v to Parche doufal, když zaútočil. Byl totiž fanatickým příznivcem německé hvězdy Steffi Grafové, kterou Selešová sesadila z trůnu a porazila ve třech grandslamových finále. „Chtěl jsem jí co nejvíc ublížit, aby nemohla hrát dlouho tenis,“ vypověděl Parche u soudu.

Parche strávil ve vazbě půl roku, od soudu ale odešel jen s dvouletou podmínkou a povinným léčením na psychiatrii, jelikož byl shledán psychicky nestálým jedincem. Ačkoliv se Selešová proti verdiktu odvolala, skončil i druhý soud stejným výsledkem, což tenistka brala jako nespravedlnost. „Když jsem přemýšlela o comebacku, netušila jsem, jak se budu cítit sedíc zády k publiku s vědomím, že muž, který mě pobodal, je na svobodě,“ řekla listu The Guardian a zkritizovala německou justici.

O Parcheho životě po útoku se mnoho neví. Podle zjištění Bildu žil ale posledních čtrnáct let v domě s pečovatelskou službou v německém Nordhausenu. Trpěl nevyléčitelnou nemocí, poslední měsíc života jen proležel na lůžku.

Devětačtyřicetiletá Selešová žije dnes na Floridě. Vystupuje jako motivační řečník a věnuje se osvětě o poruchách příjmu potravy, kterými si také prošla. Kariéru ukončila s 53 turnajovými tituly včetně devíti grandslamových. V době incidentu jí bylo pouhých devatenáct a rekordní tabulky mohly dnes vypadat zcela jinak, pokud by Parche nikdy nezaútočil.

Vstoupit do diskuse
0

Aktuální výsledky

Tenis
Články odjinud


Články odjinud