Tenisté a rakety: Štípat, či neštípat?

Marat Safin
Marat SafinZdroj: Sport
Tenis
Vstoupit do diskuse (1)

Lidé chtějí show. A ta tenisová se nemusí omezit pouze na dechberoucí forhendy či voleje. Když emoce tečou proudem a hlava zlomené rakety je vedví, přináší to bílému sportu rovněž popularitu.

Od slavné tirády na US Open, kdy Serena Williamsová spílala sudí a proti mečbolu za to dostala trestný fiftýn, se vede debata, zda nejsou pravidla příliš přísná. Serena přišla totiž o klíčový bod kvůli tomu, že již předtím inkasovala napomenutí za rozmlácení své wilsonky.

Nepracuje tenis vlastně proti sobě, když drží hráče na uzdě a tvrdě trestá ničení raket, jež chtějí diváci vidět? Množí se hlasy, že odpověď zní ano.


Serena Williamsová a její výstup v semifinále US Open 2009


„Nechápu, proč s tím má kdokoliv problém. Co na tom je? Spíš si myslím, že by měli být ti nejlepší hráči povzbuzováni k rozbíjení raket. Pokouší se ukázat svou intenzitu a vášeň, tak ať ji ukáží i takhle,“ tvrdí ruský tenista Dimitrij Tursunov, který přiznává, že práce „dřevorubce“ je jeho hříšnou rozkoší.

„Rozmlátit raketu je stejné jako mít drsný sex. Když se raketa rozbije, je to téměř orgasmický pocit. Některé rakety to prostě mají rády tvrdě,“ rozvášnil se Tursunov, jinak známý vtipálek mezi hráči.

Jeho slova o větší divácké atraktivitě mají logiku. Když před rokem během turnaje v Miami zničil raketu i frustrovaný Roger Federer, stal se z krátké sekvence obrovský hit na youtube.

„Lidi jsou obyčejně strašně rádi, když se něco takového na kurtu děje,“ usmívá se Lucie Hradecká.

Amnestie na zlomené hrací nástroje by se líbila i české tenisové dvojce Ivetě Benešové. „Někdy jsou už pravidla vážně moc přísná,“ kýve hlavou.

A takhle to vypadá, když se rozzlobí McEnroe, Safin a spol....



„Člověk poměrně nevinně hodí raketou, ta praskne, a co se stane? Máte warning a pokutu.“ A pro některé tenistky je už 500 dolarů, tedy asi 9000 korun, hodně štiplavá částka.

„Proto se to obchází tak, že holka prostě prasklou raketu vezme a dohraje s ní game. Kdyby si ji šla vyměnit hned, napomenutí a pokuta ji neminou,“ prozrazuje zákulisní fígle Benešová.

Podle Tursunova je však právě nevinné hození rakety špatné. „Musíte ji pořád držet v ruce a řezat s ní, až je na cáry. Tím se nejvíc uklidníte,“ provokuje dál Rus, dobrý kamarád Marata Safina.

Ten je spolu s Goranem Ivaniševičem zřejmě největším ničitelem historie. Když loni na podzim končil kariéru, prozradil Rus, že mohl za život zničit asi tak 700 raket. Kolik takové kvantum stojí? Hrubým odhadem 140 000 dolarů, tedy asi 2,5 milionu korun. Za to už by šel pořídit hezký byt.

Podle Lucie Hradecké je ale správné, že se ničení raket trestá. Přitom ona sama je takovým rabiátem, že když již svým pracovním nástrojem hodí, grafi tový rám praskne. „Ale k tenisu to nepatří, i když se mi vždycky uleví,“ usmívá se česká tenistka, podle které by zrušení napomínání a pokut udělalo z kurtu nebezpečné místo pro život.

S raketou umí prásknout i Roger Federer


Především pro sběrače míčků a čárové rozhodčí. „Jsou tam kvůli nám a ještě by se jim mohlo něco stát,“ tvrdí Hradecká. Má pravdu. Francouz Richard Gasquet byl takto vyloučen z juniorky na US Open, když mrsknul raketou do plotu a trefi l čárového rozhodčího do krku.

Jenže pokud si hráč v návalu frustrace neuleví, může dopadnout jako Michail Južnyj. Ten se předloni při utkání se Španělem Almagrem v Miami tak rozčílil, že se třikrát uhodil raketou do čela a vzápětí mu už stékal po obličeji potok krve.

Někdo si zase vylévá zlost až po prohraném duelu. Přijde do šatny a rozštípe balík raket, aby se uklidnil. Jaký tenis by se líbil vám?

Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Články z jiných titulů