Mohl jsem hrát za Austrálii, šokoval Federer
Vládne tenisovému světu již mnoho let. Roger Federer proslavil malé Švýcarsko více než kdokoliv jiný. Díky němu si většina sportovních fanoušků při pohledu na bílý kříž v červeném poli představí právě rodáka z Basileje. Nemuselo to však tak být vždy.
Ze své úchvatné sbírky patnácti trofeji vyhrál osmadvacetiletý fenomén tři tituly právě na probíhajícím turnaji v Melbourne. V šesti případech se zde dostal minimálně do semifinále. Prozatím.
A domácí fanoušci Švýcarovi rozhodně svojí přízeň dávají jasně najevo. Nechybělo však mnoho a mohli slavit tituly přibývající do vitríny své země. Jak to?
"Když jsem byl ještě malý, táta byl dlouhou dobu nezaměstnaný a rodiče uvažovali o tom, že odejdou ze Švýcarska právě do Austrálie," vysvětluje světová jednička.
"Vedly se o tom dlouhé debaty, byla to velmi lákavá představa. Austrálie je krásná země, rodiče ji milují a mně se tady moc líbí. Nicméně nakonec se rozhodli zůstat ve Švýcarsku a já jsem za to rád," dodává Federer.
Nakonec se však rodina vrátila zpět do Švýcarska, kde Federer nastoupil do tenisové akademie. "Ne, návratu domů určitě nelituji. Jsem Švýcar a jsem na to hrdý. Sorry, ale už to tak zůstane," bere naději australským fandům Roger.
A nutno říct, že australský kontinent by potřeboval, aby podobný drahokam ozářil přeci jen mírně uvadající slávu země.
Do dějin Austrálie se zapsali takoví šampióni jako Mark Edmondson, John Newcombe, Pat Cash, Patrick Rafter či Llyeton Hewit. Je to však právě John Newcombe - sedminásobný grandslamový vítěz, který zůstává posledním tenistou, který v roce 1976 domácí šampionát ovládl.
Kandidátů a především příležitostí nato byla již řada: Pat Cash vyhrál v roce 1987 Wimbledon, ve finále Australian Open však v letech 1987 a 1988 selhal.
Další bývalá světová jednička Patrick Rafter ovládl v letech 1997 a 1998 US Open, roky 2000 a 2001 nepoznal jiného vítěze ani Wimbledon, ani on však v Melbourne neotevřel zapovězenou bránu k triumfu. Nejdále se zde dostal do semifinále.
Největší naději moderní éry tak zůstává vítěz US Open a Wimbledonu a bývalá světová jednička Lleyton Hewitt. Za měsíc devětadvacetiletý tenista se však o dobytí domácího šampionátu pokouší marně. A vzhledem k jeho věku se mu to dost možná ani nepodaří. Nejblíže k němu měl v roce 2005, kdy se dostal až do finále. Zde však pro domácí příznivce pohádku se šťastným koncem brutálně přetnul drak v podobě Marata Safina.
Australané si na svého šampióna tak budou muset ještě nějakou dobu počkat. Zatím toto čekání trvá 34 let. Jak dlouho ještě?
VIDEO: Llyeton Hewitt bojoval o finálový vavřín v roce 2005 proti Safinovi marně.