Skvělým výkonem na turnaji v Miami se snad konečně rozzářila poněkud zapadlá hvězda Tomáše Berdycha. Rodák z Valašského Meziříčí se zastavil až ve finále o americkou závoru s jménem Andyho Roddicka. Díky tomuto tažení se Berdych stal českou jedničkou. Zajímá vás, kdo všechno se na tomto místě již objevil od vzniku samostatné České republiky?
Osmnáctý rok už český a slovenský tenis bojuje za čest své země každý zvlášť. Za tuto dobu se na pozici pro nejlepšího českého hráče vystřídalo pouhých sedm hráčů. Jednoznačně nejvýše to dotáhl vítěz Australian Open z roku 1998 Petr Korda. Ve stejném roce se také pražský rodák stal světovou dvojkou. K tomu, aby si na hlavu nasadil korunu pro nejlepšího hráče planety, mu chyběl jediný vítězný zápas, a to dokonce hned ve dvou případech.
Zlatá ruka Petra Kordy se může pochlubit ziskem deseti turnajových triumfů, ale i nejdelší dobou, kterou strávil jako česká a zároveň i poslední československá tenisová jednička.
Žezlo do Kordy převzal v roce 1995 Karel Nováček. Prostějovský rodák vyhrál třináct turnajů ve dvouhře, což také znamená rekord v historii samostatné České republiky. V roce 1994 si zahrál i semifinále US Open, nejvýše jsme ho na žebříčku mohli objevit na fantastické deváté pozici. Jeho kariéru poznamenal však dopingový skandál, do kterého se zapletl spolu s bývalou světovou jedničkou - Švédem Matsem Wilanderem.
Ve stejném roce vystřídal Karla Nováčka na českém trůnu tenista s vizáží absolutního kliďase až flegmatika - Bohdan Ulihrach. Rodák z Kolína byl nebezpečný především na antuce, kde se uplatnil svým celodvorcovým tenisem. Pátého května roku 1997 mu patřila velmi slušná dvaadvacátá pozice světa.
Daniel Vacek je možná nejméně známým tenistou, který se na pozici české jedničky objevil. Pražský rodák nikdy žádný turnaj na světovém okruhu nevyhrál, jeho silnou zbraní byly především debly, kde vytvořil světový pár s Jevgenijem Kafelnikovem.
Blonďák s dělovým podáním a přesnou hrou od základní čáry vyhrál spolu se svým ruským parťákem tři grandslamové turnaje, na žebříčku čtyřher se dostal na třetí pozici. Ve dvouhře byla jeho maximem šestadvacátá příčka.
Jiří Novák sedmkrát vyhrál turnaj ve dvouhrách a osmnáct turnajů ve čtyřhrách. Tyto čísla zcela jasně ukazují univerzálnost rodáka ze Zlína. Skvělé výkony předváděl pracovitý tenista i Davisově poháru, kde se stal na dlouhá léta nedílnou součástí reprezentačního týmu a jeho jednoznačnou oporou.
Na svém kontě má řadu cenných skalpů. V roce 1999 zdolal v prvním kole Wimbledonu například Rogera Federera, navíc se může chlubit i skalpem Rafaela Nadala, kterého porazil v rámci Davisova poháru. Samozřejmě v obou případech se jednalo o dobu, kdy sláva švýcarské i španělské hvězdy nedosahovala dnešních rozměrů.
Jiří Novák se prezentoval jako jeden z mála tenistů obouručným bekhendem, světový žebříček ho 21. října roku 2002 registroval na fantastickém pátém místě.
Od roku 2005 se vlády ujali Radek Štěpánek s Tomášem Berdychem. V různých intervalech se o tuto pozici přetahují, další konkurence se však bát nemusí. Bohužel. Prvně jmenovaný vyhrál na okruhu pět turnajů, nejvýše byl v roce 2006, kdy mu patřila osmá příčka.
Tomáš Berdych vyhrál o turnaj více, na žebříčku byl maximálně naopak o jedno místo níže. V jeho prospěch však mluví především věk čtyřiadvaceti let, parťákovi z Davisova poháru je o sedm let více. V současnosti patří vláda nad českým tenisem právě rodákovi z Valašského Meziříčí, kterému k tomuto postavení pomohly především výborné výkony na amerických betonech. V současnosti najdeme jméno Tomáše Berdycha na čtrnáctém místě.
Potrvá pravděpodobně hodně dlouho, než český fanoušek najde na pozici pro nejlepšího českého tenistu jiné jméno, než Radka Štěpánka či Tomáše Berdycha.