Bundesliga - 29. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Mönchengladbach : Dortmund - 13. dubna 2024   15:30

Mönchengladbach
36' Wöber (Honorat)
1:2
(1:2)
Dortmund
22' Sabitzer  (N. Schlotterbeck) • 28' Sabitzer
Omlin – Friedrich, Elvedi, Wöber (74. Siebatcheu, 85. Herrmann) – Lainer (63. Čvančara), Weigl (74. Reitz), Itakura, Netz – Honorat, Pléa, Ngoumou (63. Hack).
Nicolas – Chiarodia, Neuhaus, Scally.
Badstübner – Kleve, Hüwe
Borussia-Park, Mönchengladbach
54042 diváků
Dortmund
Kobel – M. Wolf, Süle, N. Schlotterbeck, Maatsen (46. Ryerson) – Sabitzer, Özcan – Bynoe-Gittens (54. Malen), Brandt (70. F. Nmecha), Adeyemi – Haller (10. Moukoko, 70. Hummels).
Meyer – Can, Füllkrug, Reus.

Držení míče: 45 % : 55 %.
Střely na branku: 5:4. Střely mimo: 11:8. Rohy: 2:4. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 13:11.
K bizarní situaci došlo za stavu 2:1 pro hosty. Sabitzer proměnil penaltu a zvýšil na 3:1, jenže pak zřejmě rozhodčí pokutový kop odvolal.
Je hotovo. Derby Borussií končí vítězstvím hostujícího Dortmundu, který porazil Mönchengladbach 2:1. A to i přesto, že téměř celý druhý poločas hrál bez vyloučeného Karima Adeyemiho.

Všechny branky padly v první půli, za Dortmund se dvakrát trefil Marcel Sabitzer a jediný zásah domácích měl na svědomí Maximilian Wöber. Za poražený tým odehrál závěrečnou půlhodinu i český forvard Tomáš Čvančara, jenž se dostal do dvou dobrých šancí. V ani jedné ale neuspěl.
90+8'
90+7'
Netz se sice šikovně proháčkoval k centru, jenže ten mířil jen do náručí Kobela.
90+7'
Jedna z posledních možností. Domácí budou házet aut z prostoru levého křídla.
90+6'
To se ale nepovedlo. Kobel bude rozehrávat od brány poté, co se hráči Mönchengladbachu dopustili nepřesnosti.
90+5'
Domácí drží míč na kopačkách a snažít se najít skulinky v obraně Dortmundu.
90+4'
Friedrichova hlavička z hranice vápna po centru Honorata byla ale slabá a Kobela nevystrašila.
90+3'
Po faulu Nmechy budou domácí zahrávat přímý kop zprava.
90+2'
Čvančara měl na hlavě gól! Centr Honorata mu mířil přesně na hlavu, jenže zakončení domácího útočníka jen prosvištělo nad břevnem.
90+1'
Obrovská dvojšance, ale nic z toho! Čvančara se uvolnil od svého strážce a Hack mu adresoval ideální oblouček do běhu. Český forvard postupoval zleva na Kobela, který ale jeho zakončení vyrazil před sebe a dorážející Pléa nedokázal propálil blok žlutočerných těl.
90'
Po troufalém pokusu Honorata o kličku Gladbach o míč přišel. Odpovědět mohl Malen, který ale po individuálním průniku pálil zpoza vápna mimo.
89'
Mönchengladbach zahajuje závěrečné obléhání branky. Přihrávka Herrmanna na Čvančaru byla vystihnuta Sabitzerem, domácí se ale i tak drží na balonu.
88'
Kobel tak bude vykopávat.
87'
Během protiútoku Hummels zezadu sestřelil Čvančaru, akce ale díky výhodě pokračovala a rezultovala v neúspěšný centr zleva.
86'
Sabitzerův centr nebezpečí neznamenal, domácí vyráží do brejku.
86'
Po snad třech odrazech Ryersonovy střely se balon dostal k Wolfovi na rohu malého vápna, ten si poradil s obráncem a zakončil z úhlu. Omlin mu ale dobře zmenšil střelecký úhel a vyráží na roh.
85'
Hack zpětnou přihrávkou z úrovně brankové čáry marně hledal spoluhráče. Podle rozhodčích navíc vybíhal z ofsajdu.
85'
Střídání v týmu Borussia Mönchengladbach:
ze hřiště odchází Jordan Siebatcheu, přichází Patrick Herrmann. Zranění domácího žolíka z předchozího souboje si vyžádalo akci.
85'
Žlutá karta pro tým Borussia Mönchengladbach (Ko Itakura). Defenzivní středopolař domácích se nechal obhodit Sabitzerem a pak jej zezadu stáhl k zemi.
84'
Penalta se zahrávat nebude, hlavní arbitr dává pokyn ke hře.
83'
Jordan Siebatcheu je nyní v péči lékařů.
82'
Mönchengladbach po pádu Siebatcheua v pokutovém území vyžaduje odpískání pokutového kopu. Sudí zatím signalizuje, že se o faul nejednalo, ale uvidíme, jak a zda se vyjádří video.
81'
Ani postupná kombinace domácím kýžené srovnání nepřinesla. Míč končí v rukavicích Kobela.
80'
Další zbytečná nepřesnost domácích a opět ji odnesl Hack. Tentokráte dal přihrávce na něj až moc razance Honorat.
79'
Domácí se po rychlé ztrátě míče v podání hostů vydali do brejku. Rietz spěchal za Čvančarovou přihrávkou, nechal se ale předskočit Sabitzerem a následně jej nedovoleně atakoval.
78'
Jordan Siebatcheu ostrým skluzem zezadu poslal k zemi Hummelse. Míč pro Dortmund.
77'
Z rychlého útoku mohl udeřit Malen, jenže se mu při kličce zamotal míč mezi nohy.
77'
K ideálu měla daleko i střela Ryersona. Zatočený pokus zpoza vápna letí vysoko nad.
76'
Hra je nyní plná ztrát na obou stranách. Ani jedno z mužstev se ne a ne dostat do ideálního tempa.
75'
Pléa přílišně utáhl pas na křídlo, kam si nabíhal Hack. Aut pro Dortmund.
74'
ze hřiště odchází Julian Weigl, přichází Rocco Reitz,
ze hřiště odchází Maximilian Wöber, přichází Jordan Siebatcheu.
74'
Itakura zezadu podrazil Sabitzera, píská se faul.
73'
Schlotterbeck se z pozice středního obránce vydal na výlet, přesný skluz Wöbera mu ale přistřihl křidélka.
70'
Probíhá pauza na občerstvení hráčů, stejně jako v první půli.
70'
Střídání v týmu Borussia Dortmund:
ze hřiště odchází Youssoufa Moukoko, přichází Mats Hummels,
ze hřiště odchází Julian Brandt, přichází Felix Nmecha.
70'
Netz si narazil s Čvančarou a chystal se zakončit, jenže přihrávku zachytil Pléa, který vybíhal z ofsajdu.
69'
Honorat v souboji jeden proti jednomu nevyzrál na Ryersona, Gladbach bude ale i tak rozehrávat volný kop, neboť se hostující bek poté dopustil faulu.
68'
Hack zleva navedl míč na okraj vápna, jeho centr ale nedoputoval k žádnému z kolegů v bílém.
67'
Znovu v akci Čvančara. Tentokráte si naskočil na Wöberův centr, ten byl ale o píď vyšší, než by si český útočník přál. Hlavou ho tak nasměroval jen nad branku.
67'
Čvančara z pravého křídla naservíroval nadějný míč do vápna Hackovi, ten se ale v tísni nedokázal procpat do zakončení.
66'
Po Pléově nepřesné přihrávce stáhl Hack zezadu jednoho ze soupeřů. Dortmund si tak může oddychnout.
65'
Po nakrátko rozehrané standardce centroval Honorat na zadní tyč, jenže bez úspěchu.
65'
Hack ztlumil balon uvnitř vápna a Süle mu jej vypíchl na roh.
Dnešní utkání sleduje 54 042 diváků.
63'
ze hřiště odchází Stefan Lainer, přichází Tomáš Čvančara,
ze hřiště odchází Nathan Ngoumou, přichází Robin Hack.
63'
Jen pár centimetrů chybělo Pléovi k tomu, aby hlavou zakončil po centru Wöbera. Vše rezultuje v kop od branky.
62'
Elvediho křižný pas doputoval až k Lainerovi, jehož kličku ale Ryerson dokázal vystihnout.
61'
Moukokův náběh za obranu mezitím pohlídal Elvedi.
60'
Do hry se zřejmě chystá český útočník Tomáš Čvančara. Mönchengladbach potřebuje kladivo na hrot, aby zlomil Dortmund, hrající v početní nevýhodě.
59'
Teď se Malen naopak stal faulujícím hříšníkem, když povalil na zem Netze.
58'
Střídající Malen se šikovně vyháčkoval z obležení protihráčů a byl zastaven faulem.
57'
Honorat si seběhl na Lainerův pas a posílal ho pod sebe na okraj vápna, tam se ale nenacházel žádný ze spoluhráčů.
56'
Honorat stejně jako při gólovém rohu čechral balon na hlavu Wöbera, tomu k usměrnění centru do brány chybělo asi jen pár decimetrů, míč mu snad olízl pěšinku!
56'
Navíc dostanou domácí k dispozici volný kop zprava.
55'
Druhá žlutá a následně červená karta pro tým Borussia Dortmund (Karim Adeyemi). Tak tohle bylo opravdu školácké. Adeyemi už jednou žlutou měl a křižoval Lainera, přičemž mu brnknul o nohy. Taxativní žlutý trest a tím pádem i červená karta.
54'
ze hřiště odchází Jamie Bynoe-Gittens, přichází Donyell Malen.
53'
Po prapodivné prodlevě se hra opět rozbíhá, zmatení na tribunách by se ale dalo krájet.
50'
To snad není možné. Vypadá to, že rozhodčí odvolal penaltu, kterou již jednou nechal zahrávat, možná pro předchozí ofsajd Adeyemiho. Omlin totiž rozehrává z místa, odkud rychlonohý forvard Dortmundu před (ne)penaltovým faulem vybíhal.
50'
Sudí se nyní běží podívat na videozáznam situace.
49'
Sabitzer pokutový kop proměnil, jenže zřejmě předčasně vtrhl do šestnáctky některý z jeho spoluhráčů. Takže se dočkáme opakovaného pokusu.
48'
Druhá penalta v utkání pro Dortmund! Karim Adeyemi si naběhl na kolmou přihrávku a postrčil si míč okolo vybíhajícího brankáře Omlina. Ten jej ve snaze o zákrok zřejmě fauloval a hosté tak mají k dispozici druhý pokutový kop v zápase.
47'
Mönchengladbach se i dále držel na útočné polovině. Souhra trojice forvardů měla vést k zakončení Pléy, jenže nahrávku Ngoumoua dokázal hlavou odpálit zřejmě Süle.
46'
Ngoumou se na levé straně vápna dostal k míči a pokoušel se o centr šajtlí á la Tomáš Rosický, jenže efektní pas nenašel nikoho z jeho parťáků.
46'
ze hřiště odchází Ian Maatsen, přichází Julian Ryerson.
46'
Až teď ano. Druhé dějství začne co nevidět.
Hostující jedenáctka je již připravena k zahájení druhé půle, domácí zatím nejsou k nalezení.
Druhý poločas začne přibližně v 16:35.
Pětačtyřicet minut plus pět nastavených má derby Borussií za sebou. Spokojenější půjde do kabin hostující Dortmund, jenž nad Mönchengladbachem vede 2:1. Domácí fandy rozesmutněl dvakrát Marcel Sabitzer, který nejprve otevřel skóre dělovkou pod břevno po dobrém náběhu a pak proměnil penaltu. Snížení přinesl Gladbachu rohový kop, po němž se pěknou hlavičkou trefil Wöber.
45+5'
45+4'
Žlutá karta pro tým Borussia Dortmund (Karim Adeyemi). Hostující křídelník zastavil protiútok soupeře nedovoleným způsobem.
45+3'
Jamie Bynoe-Gittens předvádí neuvěřitelné věci. Ngoumouvi nasadil jesličky, načež si vyměnil balon se spoluhráčem a začal kouzlit i ve vápně soupeře. Tam mu ale meruna utekla a Dortmund bude po jednom z obraném zákroků zahrávat roh.
45+2'
Gynoe-Bittens to zase jednou zkusil driblinkem a opět nadělal z obránců jen přihlížející diváky. Místo poslední kličky ale možná mohl zkusit přihrát, neboť nadějně rozjetou akci mírně přibrzdil.
45+1'
Adeyemi zkoušel šikovnou prostrkávačkou uvolnit Moukoka, ten ale na jeho přihrávku zareagoval pozdě a ve snaze natáhnout se za balonem fauloval.
44'
Na opačné straně to po zasekávačce na prostředek zkusil Adeyemi, jenže mířil jen na střed branky.
44'
Mönchengladbach se parádně prokombinoval až na pravou stranu vápna, odkud hledal Lainer Pléu. Vracející se Süle ale dal do stříleného centru patu a nenechal jej projít za svá záda.
43'
Z něj ale díky pevné defenzivě Gladbachu hosté nic nevytěžili.
43'
Ti se ale o chvíli později dopustili faulu asi pětatřicet metrů od Omlinovy branky, takže Dortmund má k dispozici volný kop.
42'
Bynoe-Gittens nezpracoval křižný pas a vhazovat mohou domácí.
41'
Maatsenův kroucený centr zleva do vápna Mönchengladbachu odvrátil Elvedi.
40'
Domácí fanoušci cítí šanci, řada se jich zvedla ze sedadel a snaží se své favority podpořit ve snaze vyrovnat.
39'
Honorat si naběhl na kolmici, položil na zem Schlotterbecka, jenže se tím dostal na úroveň brankové čáry. I přesto se z ostrého úhlu pokusil propálil Kobela, jenže ambiciózní plán mu nevyšel. Prostor u bližší tyče měl hostující gólman ucpaný.
38'
Netz pokazil přihrávku na střed hřiště, odkud vyrazil na zteč Gynoe-Bittens. Těsně před vápnem si píchl merunu okolo soupeře a spadl, jenže sudí ukazuje, že pískat faul nehodlá.
36'
Mönchengladbach právě vstřelil branku!
Perfektně sehraný roh a stadion propukl v euforii! Honorat načechral od praporku parádní centr na hlavu MAXMILLIANA WÖBERA, který hlavičkou k levé tyči nedal Kobelovi šanci zashánout. 1:2!
36'
Ngoumou vnikl zprava do šestnáctky mezi Schlotterbecka a Maatsena. Druhý jmenovaný mu míč vypíchl na rohový kop.
35'
Postup Dortmundu po pravém křídle, konkrétně Moukoka, nyní zastavil praporek pomezního.
34'
Adeyemi sice ukázal fotbalové dovednosti ztlumením Wolfovy svíce, jenže míč zpracoval již za postranní čarou.
32'
Bynoe-Gittens na levé straně natáhl krok a ve sprinterském souboji totálně převálcoval Lainera. Následně si to namířil do vápna, odkud přihrával pod sebe Sabitzerovi. Ten byl ale kousek za malým čtvercem zády k brance a nemohl zakončovat, takže ještě přihrával a celé akce vzala za své po zblokovaném pokusu Adeyemiho.
31'
Z tribuny se zdálo, že přihrávku Schlotterbecka si Moukoko zpracoval rukou. Píšťalka sudího se neozvala, domácí budou ale i tak rozehrávat od brány, takže se nemusí příliš zlobit.
30'
Po Lainerově přihrávce to z první zkusil Weigl, jeho střelu ale bránící Schlotterbeck zastavil ještě předtím, než doputovala ke Kobelovi.
30'
Namlsaný Sabitzer opět sprintem letěl za obranu, tentokráte si ale Elvedi s dlouhým míčem poradil.
28'
Dortmund právě vstřelil branku!
MARCEL SABITZER z penalty přidává jak svůj druhý gól v utkání, tak druhou trefu Dortmundu. Klasik by řekl, že před pokutovým kopem poslal Omlina na stranu a zkušeně zakončil po zemi k opačné tyči, v tomto případě po své pravé ruce. 0:2!
27'
Penalta pro Dortmund! Schlotterbeck si zasekl míč v pokutovém území soupeře a po kontaktu s Ngoumouem se skácel na trávník. Verdikt je jasný, hlavní arbitr nekompromisně ukázal směrem k puntíku.
26'
Bynoe – Gittens si pěknou kličkou poradil s Lainerem, následně si zkoušel obhodit i Weigla. Ten jej ale fauloval.
25'
Pléa táhl útok středem a předal míč doprava Ngoumouovi, který vybídl k centru Laimera. Jeho tečovaný rohlík do vápna ale končí v náručí Kobela.
23'
Po gólu následuje přestávka na občerstvení. Vzhledem k teplému počasí přijde hráčům vhod.
22'
Teď to ale hostům vyšlo a ujímají se vedení. Na perfektní dlouhý pas Schlotterbecka si naběhl MARCEL SABITZER a z levé strany vápna propálil Omlina dělovkou pod břevno. 0:1!
21'
Další rána Dortmundu, další blok. Tentokráte se do Adeyemiho bomby vrhl Elvedi.
21'
Mönchengladbach využil nepřesné rozehrávky soupeře a po narážečce na pravém křídle centroval Lainer. Kobel si ale pro míč došel o chviličku dříve, než by se jej Pléa pokoušel usměrnit do sítě.
20'
Obránce domácích Wöber zkusil štěstí z nějakých třiceti metrů, jenže jeho přízemní rána minula branku o pořádný kus.
19'
Hosté ale ani z této standardky nic kloudného nevytěžili.
19'
Wöber zvládl rychlostní souboj s Brandtem, i tak z toho ale bude rohový kop pro Dortmund.
18'
Dortmund rozjel ofenzivu po pravé straně a na tečovanou přihrávku Brandta do šestnáctky zkoušel navázat bleskovou střelou Sabitzer. Domácí obrana ale jeho pokus zblokovala.
17'
Ti se pokusili o rychlou akci, jenže o merunu přišli a pak musel Weigl hasit protiútok faulem.
16'
Balon je zpátky ve hře, konečně si ho polaskají také hráči domácích.
14'
Žlutá karta pro tým Borussia Dortmund (Ian Maatsen). Levý bek Dortmundu po odehrání míče nepříjemně došlápl na kotník Ngoumoua, trest byl namístě.
14'
Stadionem to zahučelo poté, co do protiútoku vyrazil domácí Plea, obhodil si Süleho a padl k zemi. Rozhodčí ale usoudil, že se o faul nejednalo.
13'
Zase klasický obrázek hry. Dortmundští si vyměňují balon, blok Mönchengladbachu se poctivě posouvá.
12'
Friedrichův nákop podél pravé postranní čáry skončil v autu, vhazuje Dortmund.
11'
Özcan se dopustil trestuhodné minely v rozehrávce a nechtíc založil brejk domácích. Poměrně krkolomná akce rezultovala ve střelu Pley doprostřed, kterou bez potíží kryl Kobel.
10'
ze hřiště odchází Sébastien Haller, přichází Youssoufa Moukoko. Brzká změna je zřejmě důsledkem zranění, které Haller utrpěl v úvodu utkání.
9'
Mönchengladbach soupeři chodí hodně do těla. Itakura teď povalil Maatsena a ozvala se píšťalka sudího.
8'
Haller byl odzbrojen dalším čistým skluzem, tentokráte mu pod nohy vlétl Itakura. Míč ale následně doputoval k Brandtovi, který přihrávkou na pravou stranu oslovil Wolfa. Jeho zakončení z vnitřku vápna neprošlo přes bránícího hráče.
7'
Jenže dlouhý pas Özcana za beky doputoval až k domácímu gólmanovi.
7'
Dortmund opět drží míč na kopačkách.
6'
Brandtův centr skončil slabým zakončením z Wolfovy hlavy do náručí brankáře Omlina.
5'
Dočkáme se prvního rohového kopu utkání, Dortmund jej bude zahrávat z levé strany.
5'
Šikovný Jamie Bynoe-Gittens na levém křídle zamotal hlavu hned dvojici bránících hráčů, na pohledný průnik ale nedokázal navázat přesným centrem.
4'
Hosté to znovu zkouší postupným útokem. Stopeři Schlotterbeck a Süle si vyměnili už asi tak patnáct přihrávek.
3'
Sébastien Haller v doprovodu trojice lékařů opouští hřiště. Zdá se ale, že by měl být schopen pokračovat.
2'
Což fanoušci Mönchengladbachu ocenili vložkou s pracovním názvem "ohlušující pískot".
2'
Pohlednou kombinaci Dortmundu zhatil ostrý, ale čistý skluz Elvediho. Stoper domácích vypíchl balon Hallerovi a ten se v bolestech skácel na trávník.
1'
Výkopu se ujali hosté z Dortmundu, kteří samozřejmě oblékli žlutočernou. Domácí nastoupili v bílých dresech.
1'
Obě základní jedenáctky už jsou na place, nezbývá než za malou chvilku začít.
Do výkopu derby Borussií zbývá necelých deset minut. V Borussia Parku, domovu domácího Mönchengladbachu, už si prakticky není kam sednout. Tribuny jsou narvané k prasknutí, stejně jako hostující sektor. Aby také ne. Na poměry bundesligy se jednalo o poměrně krátký výjezd, autem vyjde na něco přes hodinku.

Borussia Mönchengladbach: Omlin – Friedrich, Elvedi, Wöber – Lainer, Weigl, Itakura, Netz – Honorat, Pléa, Ngoumou.
Náhradníci: Nicolas – Čvančara, Hack, Herrmann, Chiarodia, Neuhaus, Reitz, Scally, Siebatcheu.

Borussia Dortmund: Kobel – M. Wolf, Süle, N. Schlotterbeck, Maatsen – Sabitzer, Özcan – Bynoe-Gittens, Brandt, Adeyemi – Haller.
Náhradníci: Meyer – Can, Füllkrug, Hummels, Malen, Moukoko, F. Nmecha, Reus, Ryerson.

Rozhodčí: Badstübner – Kleve, Hüwe.
Vzájemný duel

Dnešní soupeři se spolu utkali na konci listopadu. Dortmund doma zvítězil vysoko 4:2.
Borussia Mönchengladbach

Borussia Mönchengladbach je na tom mnohem hůře. Po dvaceti osmi kolech má na kontě jen třicet jedna bodů a zatím drží jedenáctou pozici. Na poháry aktuálně ztrácí jedenáct bodů, na záchranu má osm bodů k dobru. Zejména na svém hřišti Borussia zbytečně ztrácí body. V posledním kole ale zvítězila 3:1 na půdě Wolfsburgu.
Borussia Dortmund

Hostující Dortmund stále bojuje na dvou frontách. Po loňském snažení o ligový titul Borussia bojuje o účast v Lize mistrů pro příští sezónu. Po dvaceti osmi odehraných duelech má Dortmund na kontě padesát tři bodů a patří mu pátá pozice. Stejný bodový zisk má i čtvrté Lipsko. Před týdnem si Borussia zkomplikovala situaci domácí porážkou 0:1 s třetím Stuttgartem. V týdnu pak v úvodním čtvrtfinále Ligy mistrů padla 1:2 na půdě Atlética Madrid.
Dobrý den všem fanynkám a fanouškům fotbalu! Vítejte u sledování textového přenosu z utkání Borussia Mönchengladbach – Borussia Dortmund.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:30.