FORTUNA:LIGA - Základní část - 23. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Zlín - 27. února 2022   18:00

Sparta
47' Čvančara (Haraslín) • 87' Pešek (Minčev)
2:0
(0:0)

Holec – Wiesner, Vitík, Hancko, Ladislav Krejčí st. – Ladislav Krejčí ml. (C), F. Souček – Haraslín (69. Pešek), Karabec (57. Dočkal), Hložek – Čvančara (76. Minčev).
Heča – Höjer, Sáček, Pavelka, Dočkal, Pešek, Minčev.
Machálek – Horák, Hurych
Generali Česká pojišťovna Arena, Praha - Bubeneč
7 279 diváků
Rakovan – Cedidla, Procházka (C), Vraštil, Matejov – V. Vukadinović (80. Chwaszcz), Tkáč, R. Hrubý (88. Hrdlička), Conde, Hloušek (80. Nečas) – Y. Dramé (80. Fillo).
Šiška – Simerský, Fillo, Hrdlička, Chwaszcz, Nečas, J. Kolář.
Rakovan

SESTŘIH: Sparta - Zlín 2:0. Vydřená první ligová výhra na jaře. Pálili Čvančara a Pešek

Sparta na Letné poráží Zlín 2:0. Její vítězství se ale nerodilo jednoduše, až po bezbrankovém poločase se poprvé ve sparťanském dresu střelecky prosadil Tomáš Čvančara. Spartě pak chyběly další šance, v závěru zápasu ale netradičně hlavičkou přeci jen dokázal navýšit domácí vedení Jakub Pešek.

Rozhodčí Machálek během zápasu nařídil dva pokutové kopy, které ale vždy odvolal. Nejdříve v úvodu zápasu po Vukadinoviće úniku a následném pádu na trávník, pak také v závěru zápasu po souboji Vraštila s Adamem Hložkem na opačné straně.
90+6'
90+6'
Už běží závěrečná minuta z avizovaného šestiminutového nastavení a utkání se spíše jen dohrává.
90+4'
Dávid Hancko se po zisku míče vydal k pokutovému území Zlína, v pádu ale nedokázal přesně přihrát.
90+3'
Z nastaveného času už uplynuly dvě minuty, odkopávat od své branky bude Dominik Holec.
90+1'
Rozhodčí Machálek oddaluje závěrečný hvizd o šest nastavených minut.
90+1'
Ve sbírání zlínských karet pokračuje Martin Cedidla, ten pořáídně ostře naskočil do odkopávajícího Ladislava Krejčího staršího.
90'
Rozehrávka nakrátko ale Zlínu vůbec nevyšla a po nepřesné přihrávce na Lukáše Hrdličku se bude kopat od branky Dominika Holce.
89'
Hosté vybojovali rohový kop a budou moci ještě jednou zahrozit.
88'
Střídání v týmu FC Fastav Zlín: ze hřiště odchází Robert Hrubý, přichází Lukáš Hrdlička.
87'
Pešek po Minčevově centru zvyšuje na 2:0!
87'
Sparta právě vstřelila branku!
Sparta přeci jen navyšuje své vedení! Martin Minčev se nejdříve neprosadil při individuální akci, míč ale po pádu dokázal udržet a posadil jej na hlavu JAKUBA PEŠKA, jeden z nejmenších hráčů na hřišti se pak trefil hlavou!
87'
Po Rakovanově odkopu sparťané rychle získali míč a rychle zamířili do brejku, Jakub Pešek ale únik po pravé straně nezvládl, neudržel stabilitu a míč nakonec doputoval ke zlínskému brankáři.
86'
I druhá dnešní penalta je nakonec odvolána!
85'
Trvalo to více než tři minuty, než Jan Machálek skutečně míří k monitoru prohlédnout si videozáznam penaltové situace.
84'
Stále trvá čekání na potvrzení penalty, hosté se dožadují, ať se Jan Machálek jde podívat k monitoru.
82'
Míč si na penaltový bod staví Dávid Hancko, zatím se ale čeká na potvrzení penalty od videa.
81'
Hložek padl po souboji s Procházkou, ale penalta to není kvůli Minčevově ruce
81'
Po Dočkalově centru z pravé strany byl před brankou sražen Adam Hložek Lukášem Vraštilem a rozhodčí Machálek bez váhání nařizuje pokutový kop!
81'
Penalta pro Spartu!
80'
Střídání v týmu FC Fastav Zlín: ze hřiště odchází Youba Dramé, přichází Martin Fillo.
80'
Střídání v týmu FC Fastav Zlín: ze hřiště odchází Vukadin Vukadinović, přichází Šimon Chwaszcz.
80'
Střídání v týmu FC Fastav Zlín: ze hřiště odchází Adam Hloušek, přichází Martin Nečas.
80'
Za taktický faul dostává žlutou kartu tentokrát Ladislav Krejčí mladší.
79'
Hložek dostal balon od Dočkala, ale vysoko přestřelil
79'
Po autu se Dramé dostal pod tlak a přišel o míč, Dočkal pak rychle potáhl míč k pokutovému území a připravil možnost pro Adama Hložka, tomu ale nesedla rána z otočky, která mířila vysoko nad branku.
79'
Nákop Filipa Součka k levé postranní čáře na Bořka Dočkala byl příliš dlouhý, hosté mohou vhazovat.
77'
Žlutou kartu zároveň dostal také David Tkáč, Zlín má už pět žlutých na svém kontě.
77'
Za zákrok u středové čáry je žlutě napomenut Lukáš Vraštil, s kartou už tak hrají oba zlínští stopeři.
76'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Tomáš Čvančara, přichází Martin Minčev.
74'
Filip Souček ve středu hřiště fauloval Cheicka Condeho, pak jej ještě přistrčil k zemi a prohlíží si žlutou kartu.
74'
Dramé už rohový kop rozehrál, moc mu ale nevyšel a už se hraje ve středu hřiště.
73'
Ještě před exekucí tohoto rohového kopu ale běží rozhodčí Machálek k lavičkám, nelíbí se mu možné rasistické projevy diváků směrem k hostujícímu fotbalistovi.
72'
Dramé poukázal na pokřiky z tribun, sudí Machálek situaci řeší s lavičkami
72'
Hosté vybojovali rohový kop, který rozehraje Youba Dramé.
70'
Poněkud kontroverzní situace, když Čvančara vybojoval míč na nejistém Vraštilovi u zlínského pokutového území, rozhodčí se ale vrátili o pár sekund zpět ke zlínskému ofsajdu a nechávají Spartu rozehrát z její poloviny.
70'
Utkání sleduje 7 279 diváků.
69'
Utkání už se přesunulo do své závěrečné čtvrthodiny a Sparta stále drží těsný náskok, který ji v úvodu druhého poločasu vystřelil Tomáš Čvančara.
69'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Lukáš Haraslín, přichází Jakub Pešek.
67'
S Wiesnerovým centrem si zlínská defenziva poradila, Čvančara pak dokázal odstavit od míče Dramého a vybojoval autové vhazování pro Pražany.
66'
Hložek hlavičkoval po Dočkalově rohu na přední tyči mimo bránu
66'
Matejov celkem jednoduše pronikl do sparťanského pokutového území, pak ale nedokázal přihrát před branku.
66'
Dočkalův kratší centr našel hlavu Adama Hložka, ten v těžké pozici mířil za zlínskou branku.
65'
Bořek Dočkal na pravém křídle vybojoval rohový kop a sám jej míří rozehrát.
65'
Aktivní Dramé tentokrát neuspěl při centru z pravé strany, hosté pak měli plno práce, aby přibrzdili hrozící sparťanský brejk do otevřené obrany.
64'
K dalšímu Dramého centru se pak znovu probil Cedidla, zády k brance ale míč prodloužil jen mimo ni.
63'
Po Dramého centru ze standardní situace se míč odrazil k Cedidlovi, jehož střela z otočky je zablokována.
62'
Po faulu Dramého na Hložka bude Zlín zahrávat standardní situaci. Hosté se pak snažili sudího Machálka donutit ke žluté kartě pro Hložka za zakopnutí míče, ovšem neuspěli.
61'
Václavu Procházkovi se cosi nelíbilo a za protesty si prohlíží žlutou kartu.
60'
Dočkalovi nevyšla kolmice na Wiesnera, Zlín pak ale příliš váhavě rozjížděl svůj protiútok, navíc jej faulem ještě víc přibrzdil Filip Souček.
59'
U videa se ještě prověřoval pád Ladislava Krejčího mladšího na trávník při předchozím Dočkalově centru, už se ale zase může ve hře pokračovat.
58'
Dramé vyrazil po pravé straně, ale obstřel nebyl přesný
58'
Zlín se nejdříve ubránil Dočkalově centru, pak rozjel brejk, jehož výsledkem je jen velmi nepřesná střela Dramého.
57'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Adam Karabec, přichází Bořek Dočkal.
57'
Po autu Matejova rychle zakončoval Robert Hrubý, jeho přízemní střele ale chyběla veškerá razance a Dominik Holec si s ní snadno poradil.
56'
Cedidlův centr si elegantně zpracoval Robert Hrubý, pak ale nezvládl přesně přihrát z druhé vlny nabíhajícímu Matejovovi.
55'
Zlínskému rohu se sparťané bezpečně ubránili, ovšem nepodařilo se jim založit kontr do soupeřovy obrany.
54'
Dramé se probíjel do velké šance a sudí pískl sporný ofsajd
54'
Dramé si zpracoval dlouhé přenesení hry na pravé křídlo, připravil si míč na levačku a technickým obstřelem vyzval Holce k důležitému zákroku, sparťanský brankář vytáhl Dramého střelu za vzdálenější tyč své branky.
53'
Lukáš Vraštil pak ale nepřesným nákopem zase jen odevzdal míč rudým.
53'
Dramé byl u postranní čáry sražen Adamem Hložkem, píská se proti Spartě.
51'
Dramého krásný obstřel musel Holec vytáhnout do zámezí
51'
Na opačné straně Martin Cedidla nakopl míč za sparťanskou obranu, tam ale byl v ofsajdu přistižen Youba Dramé.
50'
Na Hanckův nákop si naběhl Ladislav Krejčí starší a z první adresoval centr do pokutového území, Haraslín to ale měl na dlouhou nohu, navíc je zpětně máván Krejčímu ofsajd.
49'
Zlín mohl zahrávat standardní situaci, s Hrubého centrem si ale sparťanská defenziva poradila.
48'
U videa se ještě přezkoumávalo, zda-li si Haraslín nepomohl faulem, vše ale bylo v pořádku.
47'
Brejk čtyři na dva zakončil Čvančara přesnou trefou, 1:0!
47'
Vraštil hrábl do tváře pronikajícího Hložka, penalta se nepískala
47'
První gólová radost na Letné! Po autovém vhazování TOMÁŠ ČVANČARA nejdříve vyhraným hlavičkovým soubojem vysunul po pravém křídle Lukáše Haraslína, pak si naběhl do pokutového území a zpětnou přihrávku svého spoluhráče propasíroval za brankáře Rakovana!
46'
Adam Karabec dostal přihrávku na levé křídlo do ofsajdu, rozehrávky se ujme Matej Rakovan.
46'
Po přestávce se pokračuje v zahajovacích sestavách.
46'
Pískot publika doprovodil závěrečný hvizd Jana Machálka v prvním poločase, po němž se na Letné hraje 0:0.

Zlín mohl v úvodu kopat penaltu, po skoku Vukadina Vukadinoviće ale rozhodčí Machálek odvolal nařízený pokutový kop. Pak jsme viděli živý fotbal do konce úvodní čtvrthodiny se šancemi na obou stranách, od té doby už ale na trávníku vládnou nepřesnosti a ničeho zajímavého jsme se nedočkali.
45+3'
45+2'
Tomáš Čvančara se hlavou snažil prodloužit míč na Adama Hložka, po jeho kontaktu s Vraštilem se publikum marně dožadovalo odpískání penalty.
45+1'
Na Vitíkovu přihrávku nedosáhl Tomáš Wiesner, hosté mohou vhazovat.
45+1'
Rozhodčí Machálek k úvodním pětačtyřiceti minutám přidává tři nastavené.
43'
S centrem Adama Karabce z pravé strany si poradil Matej Rakovan. Sparťanská křídla Karabec s Haraslínem si prohazují strany, zatím to ale k ničemu nevede.
42'
Hrubého centr se odrážel v pokutovém území od několika hráčů, nakonec ale doputoval k Dominiku Holcovi.
42'
Po Wiesnerově faulu na Hlouška ale přeci jen budou hosté zahrávat standardní situaci z levého křídla.
41'
Ladislav Krejčí mladší zaváhal při rozehrávce na pozici stopera, nebezpečí pro sparťanskou branku z toho ale nevzniklo.
40'
Youba Dramé vybojoval míč na útočné polovině jen díky faulu na Haraslína, rozehrávky se ujme Sparta.
39'
Sparťanskému rohu se Zlíňané ubránili a už se hraje u Dominika Holce.
39'
Čvančarův centr z levého křídla je sražen na rohový kop.
37'
Dramého obstřel si Holec pohlídal
37'
Youba Dramé vystřelil od rohu pokutového území, Dominik Holec ale před dotírajícími soupeři jeho ránu dokázal ukrýt ve své náruči.
37'
Vukadinović se snažil vysunout dopředu hbitého Dramého, tomu ale včasným skluzem stačil ukopnout míč do zámezí Dávid Hancko.
36'
Zatímco v úvodní čtvrthodině se hrál velmi útočný fotbal s množstvím šancí na obou stranách, tak tempo hry poté výrazně upadlo a momentálně se bojuje zejména ve středu hřiště a u postranních čar.
35'
Tomáš Čvančara s bolestivým křikem padl k zemi poblíž laviček a rozhodčí Machálek domlouvá Václavu Procházkovi za jeho zákrok.
33'
Lukáše Haraslína u postranní čáry srazil k zemi Vukadin Vukadinović, rozehrát k místu přestupku doběhl Dominik Holec.
32'
Po jednom ze střetů při předchozí standardní situaci zůstal klečet na trávníku Ladislav Krejčí mladší, už se ale zvedl zpět na nohy.
31'
Karabcův nákop do pokutového území letěl příliš pomalu, pro míč si snadno doběhl Matej Rakovan.
30'
Tomáš Čvančara byl nedovoleně sražen Condem, Sparta bude zahrávat standardní situaci na útočné polovině.
28'
Při zlínském útočném výpadu Vukadin Vukadinović střílel až někam pod střechu tribuny za sparťanskou brankou.
27'
Filipu Součkovi je pískán nedovolený zákrok na útočné polovině, rozehrávky se ujme Matej Rakovan.
25'
Adam Hloušek čekal na hrotu na Wiesnerovu malou domů Holcovi, sparťanský krajní obránce ji ale nasměroval zcela mimo Hlouškův dosah a Holec pak odehrál míč ke svým spoluhráčům.
23'
David Tkáč se snažil proniknout do pokutového území Sparty pomocí narážečky s Dramem, u zpětné přihrávky ale byl později než Dávid Hancko a domácího stopera fauloval.
22'
Krejčí přichystal střelu Hanckovi, Rakovan v klidu kryl
22'
Při další sparťanské akci Ladislav Krejčí starší přihrál trochu do „špeku“ Dávidu Hanckovi, ten pak míč spíše jen odevzdal nákopem k Rakovanovi.
21'
Haraslínovu standardku chtěl tečovat do sítě Hancko
21'
Haraslínův centr prodloužil za zlínskou branku jeho krajan Dávid Hancko a rozehrávky se ujme Matej Rakovan, další ze Slováků na trávníku.
20'
Tomáš Čvančara byl sražen Robertem Hrubým při průniku podél levé postranní čáry, následovat bude standardní situace ve prospěch Sparty.
18'
Po jednom ze soubojů ve středu pole se hůře zvedal na nohy Adam Hloušek, nakonec ale nebude potřebovat ošetření a už se rozběhl dopředu.
16'
Cheick Oumar Condé ve středu hřiště nepříjemně zasáhl Tomáše Wiesnera a rozhodčí Machálek v bleskové rychlosti vytáhl z kapsy žlutou kartu.
14'
Z následného rohového kopu už hosté nedokázali zahrozit.
13'
Vukadinovič se uvolnil a pálil přes tři protihráče, Holec zachraňoval
13'
A další velká šance přišla tentokrát před sparťanskou brankou!

David Tkáč přesným nákopem do pokutového území našel volného Vukadina Vukadinoviće, ten si zprvu nezpracoval míč ideálně, přesto se dostal do palebné pozice a Dominik Holec jeho nebezpečnou ránu vykopl!
13'
Rozhodčí Machálek už ale dal pokyn brankáři Rakovanovi k rozehrávce.
12'
Procházka po souboji s Haraslínem vyčinil protihráči
12'
Předchozí souboj Procházky s Haraslínem se ještě prověřuje u videa.
12'
Lukáš Haraslín v pokutovém území Zlína neustál rychlostní souboj s Václavem Procházkou a těžce se zvedá ze země, už je ale na nohou.
11'
Karabec pálil mezi nohama do Rakonanových rukavic
11'
I nadále se hraje v obrovském tempu, k dalšímu střeleckému pokusu se dostal Adam Karabec, jeho přízemní střelu pokryl brankář Rakovan.
10'
Tentokrát hostující rozehrávku vystihl Wiesner a připravil dobrou možnost pro Hložka, ten ještě přihrával Ladislavu Krejčímu mladšímu, jenž si míč srovnával na pravačku, tou pak trefil jen bránícího protihráče.
9'
Wiesner při autu šikovně vhodil míč přímo do běhu Haraslínovi, ten ale nezvládl dobře odcentrovat, když překopl předbrankový prostor a míč doputoval až za protější postranní čáru.
8'
Čvančara posouval míč do tutovky Hložkovi, ale ten dostal balon za sebe
8'
O pár sekund později se do obrovské šance dostal také Adam Hložek, k němuž se míč odrazil přímo před Rakovana, zády k brance ale Hložek nedokázal balón zkrotit natolik dobře, aby mohl střelecky zakončit.
7'
Domácí vystihli rozehrávku, Haraslín nepřekonal Rakovana
7'
Lukáš Haraslín mohl využít obrovské hrubky ve zlínské rozehrávce, zcela osamocen ale nepřekonal brankáře Rakovana!
6'
Zlín rozjel další kontr do otevřené sparťanské defenzivy, Hrubý ale po přechodu středu hřiště zcela pokazil přihrávku na Vukadinoviće k levé postranní čáře, někdejší sparťanský fotbalista neměl nejmenší šanci míč dostihnout na hrací ploše.
5'
Vukadin Vukadinović navíc dostává žlutou kartu za simulování.
5'
Hlavní arbitr po zhlédnutí videozáznamu penaltu odvolává!
4'
Hlavní rozhodčí se ale ještě běží podívat na monitor a penaltový zákrok je přezkoumáván.
3'
Odvolaná penalta! Vukadinovič přepadl přes Holce, po zásahu VAR žlutá
3'
Sparťané zcela propadli na vlastní polovině, z čehož Vukadin Vukadinović vytěžil únik na brankáře Holce, který jej při pokusu o kličku fauloval a rozhodčí Machálek bez váhání ukazuje na penaltový bod!
3'
Penalta pro Zlín!
2'
Condé se zprvu úspěšně snažil uvolnit ve středu hřiště, pak své snažení pokazil nepřesnou přihrávkou na Matejova.
1'
Úvodního výkopu se ujala v rudém hrající Sparta, Zlín rovněž oblékl své tradiční dresy, tedy dnes velmi symbolické žluto-modré.
1'
Před utkáním všichni přítomní minutovým potleskem ocenili všechny, kteří podporují Ukrajinu v jejím konfliktu s Ruskem. Ochozy stadiónu skandovaně znělo „Ukrajina! Ukrajina!“.
Za tónů sparťanské klubové hymny „Zpívej, kdo jsi sparťanem!“ už fotbalisté nastoupili na hrací plochu. Dnes může být poprvé po dlouhé době v hledišti více než tisícovka diváků.

AC Sparta Praha: Holec – Wiesner, Vitík, Hancko, Ladislav Krejčí st. – Ladislav Krejčí ml. (C), F. Souček – Haraslín, Karabec, Hložek – Čvančara.
Náhradníci: Heča – Höjer, Sáček, Pavelka, Dočkal, Pešek, Minčev.
Trenér: Pavel Vrba

FC Fastav Zlín: Rakovan – Cedidla, Procházka (C), Vraštil, Matejov – V. Vukadinović, Tkáč, R. Hrubý, Conde, Hloušek – Y. Dramé.
Náhradníci: Šiška – Simerský, Fillo, Hrdlička, Chwaszcz, Nečas, J. Kolář.
Trenér: Marek Kalivoda

Rozhodčí: Machálek – Horák, Hurych.
FC FASTAV ZLÍN

Zlín se v posledních týdnech pořádně zvedl, když bez inkasované branky porazil Slovan Liberec 2:0 i derby proti Slovácku 1:0 a v tabulce se vyhoupl na jedenácté místo, přičemž před dnešním programem ztrácel jen dva body na šestou Mladou Boleslav.

Proti Spartě se Ševcům vůbec nedaří, když od začátku loňské sezóny v třech vzájemných zápasech inkasovali jedenáct branek, pět z nich v zářijovém duelu v rámci této sezóny, který Sparta vyhrála ve Zlíně hladce 5:2.

Hostům s jistotou bude chybět kvůli kartám Janetzký, mimo hru ze zdravotních důvodů pak jsou i Hlinka, Fillo a Reiter.
AC SPARTA PRAHA

Výrazným favoritem zápasu jsou sparťané, ovšem do této bitvy nejdou v ideálním rozpoložení, když ve dvou jarních ligových zápasech získali jen dva body za remízy v Českých Budějovicích a s Plzní, k tomu ve vyřazovací fázi Evropské konferencí ligy dvakrát prohráli s Partizanem Bělehrad a zejména herní výkon měl ve všech čtyřech zápasech k ideálu daleko.

V tabulce je Sparta aktuálně na třetím místě se ztrátou sedmi bodů na druhou Slavii a deseti bodů na vedoucí Plzeň, ta však má už o dva odehrané zápasy více a Slavia na tom bude podobně po utkání s Hradcem Králové, které předchází tomuto střetnutí.

Spartě se alespoň vyprazdňuje marodka, zůstávají na ni Čelůstka s Pulkrabem a Součkem, dlouhodobě je mimo hru Lukáš Juliš.
Hezký podvečer z pražské Letné, kde třiadvacáté kolo fotbalové FORTUNA:LIGY zakončí souboj domácí Sparty s Fastavem Zlín.