To je pro dnešek z Letné všechno, přeji příjemný zbytek víkendu.
Pražské derby končí zaslouženým vítězstvím domácí Sparty 3:1, která tak potvrdila svoji vynikající formu. Hosté z Edenu sice v 50. minutě vykřesali naději, když se prosadil Jan Vošahlík, jenže druhou, tedy srovnávající, branku se jim vstřelit nepodařilo. Naopak Sparta své vítězství šest minut před koncem pojistila třetím gólem, který po pasu Kadlece vsítil aktivní Krejčí.
90+1
Čontofalský nepřesným odkopem namazal Hušbauerovi, který jej ihned loboval. K jeho vlastní smůle však skončil balon na síti nad brankou.
90+1
Sudí Jech nastavuje pouze 1 minutu, která už se rozeběhla.
90
Střídá i Sparta. Marka Matějovského nahrazuje Jiří Jarošík.
88
Třetí změna na straně hostů. Poslední minuty za Karola Kisela dohraje Dávid Škutka.
86
Leonard Kweuke po příchodu na hřiště okamžitě vystřelil z dálky. Jeho pohotová a prudká střela nakonec skončila u Čontofalského.
85
Sparta poprvé střídá. Aktivního Davida Lafatu nahradil Leonard Kweuke.
84
Sparta právě vstřelila branku!
Zdá se, že o výsledku 279. derby pražských „S“ je definitivně rozhodnuto. Václav Kadlec posunul míč po autovém vhazování Sparty do středu hřiště a viděl nabíhajícího LADISLAVA KREJČÍHO za obranu Slavie. Sparťanský záložník si poté v samostatném úniku poradil s Čontofalským a Sparta vede 3:1.
83
Další střídání Slavie. Dohrál Rudolf Skácel, na hřišti jej vystřídal Martin Juhar.
83
K exekuci standardní situace se postavil David Lafata, kterému se podařilo přestřelit zeď a zaměstnat Čontofalského. Ten v pádu u tyče neposedný míč vyrazil.
82
Petrák v pádu chytil balon do ruky, což rozhodčímu neuniklo, a tak Sparta připravuje standardní situaci.
80
Rohový kop Sparty v podání Krejčího byl lehce odvrácen.
80
Další nebezpečný centr Krejčího mířil znovu na Lafatu, balon končí mimo tři tyče od hostujících hráčů.
78
Slavia přichystala střídání. Na hřiště míří Martin Fenin, dohrál Milan Škoda.
77
Hušbauerova rána nevypadala špatně, znovu však jen doprostřed brány, a tak mohla být Slavia v klidu.
76
Na centr Kadlece z pravé strany si naskočil Lafata a zaměstnal Čontofalského. K jeho štěstí šla střela jen doprostřed.
74
Vošahlík doslova posadil míč na hlavu Skácela, který metr před malým vápnem poslal míč nad bránu Sparty. Velká šance Slavie.
Utkání na Letné sleduje 19 410 diváků. Je samozřejmě vyprodáno.
71
Na roh Slavie si naskočil Karol Kisel, jeho hlavička končí mimo tři tyče.
69
Centr Váchy byl přetažený, sparťané poté vraceli míč do ohně a Skácel jej odvrátil.
69
Krejčí faulován Vošahlíkem těsně před vápnem Slavie. Záložník sešívaných navíc viděl žlutou kartu.
68
A do třetice znovu Lafata. Tentokrát měl největší šanci z předešlých tří, utekl oběma stoperům Slavie a z pravé strany vápna trefil tyč Čontofalského brány!
67
Následný rohový kop vyboxoval Čontofalský za vápno, kde ihned střílel Hušbauer. Slabá střela jeho bránu neměla šanci ohrozit, navíc šla mimo.
66
Další šance Sparty. Krejčí se prohnal po levé straně a na zadní tyči hledal Lafatu, který jen těsně na míč ve skluzu nedosáhl.
62
Na Krejčího rohový kop si ve vápně naskočil Lafata a Čontofalský spěchající k tyči tlačil míč očima mimo tři tyče. Balon nakonec skončil zhruba třicet čísel vedle branky Slavie.
61
Matějovského vysoký nákop neměl šanci nikoho najít, míč se tak ocitl až u gólmana Čontofalského.
58
Matějovského centr mířil na Hušbauera, míč odvrátil stoper Slavie Dobrotka.
53
Za dýmu vycházejícího z hostujícího kotle fanoušků rozehrávají sparťané další akci od Poloma se Švejdíkem.
50
Slavia právě vstřelila branku!
Čonkův přetažený centr doletěl k Nitrianskému, jehož zpětný centr před branku dopravil do sítě JAN VOŠAHLÍK a dramatizuje průběh derby.
48
Přes hostující stopery se do pokutového území vřítil Lafata, branku Čontofalského ale přestřelil.
46
V druhém poločasu budou fotbalisté obou celků útočit směrem od branek, kde jsou umístěni jejich nejvěrnější fanoušci.
46
Favorizovaná Sparta vede po prvním poločase 279. derby nad Slavií 2:0. Letenští měli v prvním poločase jednoznačně navrch a zaslouženě tedy vedou. Úvodní branka padla v devatenácté minutě, kdy si po Hušbauerově centru srazil míč do vlastní brány Hubáček. Druhý gól pak padl o osm minut později po chybné rozehrávce sešívaných, Lafata špičkou kopačky posunul míč na Kadlece, který střelou z vápna k tyči zvýšil na prozatímních 2:0. Druhý poločas začne zhruba v 20:21.
45+1
Rohový kop Ladislava Krejčího vyboxoval Kamil Čontofalský, a to je poslední akce, která se uskutečnila v rámci prvního poločasu.
45
První poločas 279. derby pražských „S“ míří do svého konce. Uvidíme, zda rozhodčí Jech nastaví něco navíc, ale zřejmě není třeba.
42
Hubáček znovu nepřesně rozehrál a míč z kopačky Kadlece se zakroutil jen těsně vedle brány Čontofalského!
41
Slavisté nyní zavařili sparťanům v její šestnáctce, z otočky střílel Kisel, jenže jen do protihráče. Poté sešívaní kopali ještě roh, avšak bez většího vzruchu.
40
Rohový kop Kisela vyboxoval gólman Vaclík, daleko za vápnem střílel Čonka, ale hodně nepřesně.
40
Skácel se uvolnil a odcentroval do šestnáctky, kde hlavičkoval jen mimo Škoda. Bylo to ale s tečí, takže roh pro hosty.
37
Sparťané jsou u míče a kombinují na vlastní polovině.
34
Po pár sekundách si našel střeleckou pozici Matějovský, z pětadvaceti metrů mířil do připraveného Čontofalského.
33
Na Vidličkův načechraný centr jen těsně nedoskočil Krejčí.
33
Do další příležitosti Letenských se hnal Kadlec, v pokutovém území jej ale po Krejčího pasu zastavil praporek pomezního rozhodčího Filípka.
32
Po levé straně hřiště se probíjel Čonka, byl ale zastaven Vidličkou a navíc sudí Jech viděl faul slovenského obránce Slavie.
30
Další branku měl na kopačce Lafata, jenž si naběhl na přízemní Krejčího centr, minul ale vzdálenější tyč Čontofalského svatyně.
29
Sparťanští fanoušci si přejí "bůra" ve slávistické síti, na vyprodané Letné panuje skvělá fotbalová atmosféra.
27
Po další hrubce v hostující rozehrávce se do zakončení na hranici pokutového území dostal VÁCLAV KADLEC, na kterého prodloužil míč Lafata, a přízemní střelou překonal Čontofalského! Sparta dvojnásobuje své vedení nad úhlavním rivalem.
26
Hosté přišli o míč ve středu pole a po rychlém protiútoku se objevil v pokutovém území osamocený Krejčí, Čontofalského branku ale přestřelil.
24
Sparťanská snaha po pravé straně končí odmávaným ofsajdem.
22
Další Krejčího centr hostující zadáci odvrátili do bezpečí.
19
Hušbauerův centr srazil za záda Čontofalského DAVID HUBÁČEK a slávistický stoper vlastním gólem otevírá skóre 279. derby!
16
Po následném centru se k zakončení dostal Polom, hlavou ale branku přestřelil.
16
Krejčí byl u rohového praporku ostře faulován Skácelem, ten za své počínání vidí žlutou kartu.
14
Na druhé straně se neujal Vidličkův centr a po několika odrazech zachytil míč Čontofalský.
13
Hosté měli k dispozici rohový kop, ale k zakončení se neprobili.
12
Další útočnou akci rozehrávají sparťané od obranného kvarteta.
10
Krejčího centr ze standardní situace propadl k Matějovskému, ten nepřesně hledal nabíhající spoluhráče za pokutovým územím.
9
Kadlec byl faulován Dobrotkou, Sparta bude kopat standardní situaci.
9
Asi dva metry před vápnem Sparty střílel Skácel, jeho pokus zblokoval stoper Polom.
8
Před Matějovským se otevřel prostor před vápnem Slavie a poté slabě a nepřesně vystřelil.
7
Na Poloma doléhal útočník Škoda, sparťanský stoper bez větších potíží zahrál na brankáře Vaclíka.
5
Krejčí po souboji s Čonkou upadl na rohu pokutového území Slavie. Píšťalka rozhodčího Jecha stadionem nezazněla.
3
Hušbauer odcentroval do vápna, kde zcela volný Kadlec zády k bráně prodlužoval míč. Ten skončil zhruba metr vedle šibenice Slavie.
2
Krejčí centroval do pokutového území Slavie na Lafatu, zasáhl stoper Dobrotka.
1
Zápas zahájili výkopem hostující fotbalisté, tedy Slavia. Míč se poté bleskurychle objevil až u sparťanského gólmana Vaclíka.
1
Těsně před výkopem ještě následuje minuta ticha za zesnulého rozhodčího Josefa Košece.
Před zahájením zápasu Sparta ocenila svého bývalého hráče Zdeňka Grygeru, který obdržel sparťanský dres s číslem 126. Tolik zápasů totiž za tento klub odehrál.
Ještě před tím, než se pozdraví oba týmy, potažmo kapitáni týmů, zazní stadionem sparťanská hymna.
Zaplněná Letná se dočkala. Oba týmy vstupují na hrací plochu, start utkání je na spadnutí.

AC Sparta Praha: Vaclík – Vidlička, Švejdík, Polom, Hybš –Hušbauer, Vácha – Kadlec, Matějovský, Krejčí – Lafata

SK Slavia Praha: Čontofalský – Nitrianský, Hubáček, Dobrotka, Čonka – Vošahlík, Gecov, Kisel, Petrák, Skácel – Škoda

Rozhodčí: Jech – Filípek, Mencl
DERBY NA OBZORU

Příjemný večer z pražské Letné, kde se v 19:15 rozehraje již 279. derby pražských "S", Sparta na Letné hostí Slavii a asistovat tomu bude vyprodaná Generali Aréna. Často se tvrdí, že derby nemá favorita, ovšem v dnešním případě tomu tak určitě nebude. Rozjetí sparťané vstupují do utkání se sérií tří vítězství v řadě a především v těch posledních dvou zdolali ligového lídra z Plzně a doslova zametli s třetí Olomoucí, kterou porazili na Hané 3:0.

Slavia se na osmé příčce tabulky může pochlubit alespoň pětizápasovou neporazitelností, naposledy svěřenci trenéra Rady prohráli ligový zápas v Olomouci na samý úvod jarního programu Gambrinus ligy. Naposledy Vršovičtí remizovali v domácím prostředí s Duklou 0:0.

AC SPARTA PRAHA

Po úspěších proti Plzni a Olomouci se sparťané posunuli za vedoucí Viktorii Plzeň už o pouhé dvě branky a vzhledem ke shodným vzájemným zápasům bitva o ligový titul graduje. Trenér Lavička má dilema především se sestavením obranné formace, neboť Jarošík po dlouhodobém zranění se postupně dostal do plného tréninku, jeho případný start v zápase bude záležet i na zdravotním stavu Mario Holka. V jarní části sezóny výborně hrající stoper se zranil v posledním utkání v Olomouci a jeho účast v dnešní velké bitvě je v ohrožení. Útočnou činnost by pak tradičně měli táhnout zejména Kadlec, Matějovský, Krejčí a hrot Lafata.

Vítězslav Lavička nastoupí do čtvrtého derby "S" v pozici hlavního trenéra, ještě ale ani jednou vítězství neslavil, dočká se dnes?

SK SLAVIA PRAHA

Byť slávisté pětkrát v řadě nenašli přemožitele, nastoupí do zápasu v podstatně horším rozpoložení než jejich soupeři. V posledním domácím duelu tým nedal gól v malém pražském derby Dukle, především ale častý pokřik fanoušků "Rada ven!" na klidu před derby moc nepřidá. Rada navíc na lavičce náhradníků nechal hned čtyři hráče se zahraničními zkušenostmi (Skácel, Mičola, Gecov, Fenin) a do základní sestavy vybral hned sedm slovenských legionářů.

HISTORIE DERBY

V dosavadních 278 derby je výrazně úspěšnější Sparta, která zvítězila ve 126 případech, 87x se radoval celek z Vršovic a v 65 případech se vítěz nenašel. Vzhledem k aktivní zápasové bilanci má Sparta i lepší skóre, když vstřelila 502 branek a inkasovala 417x.

V ligové soutěži se bude hrát 163. derby, dosavadní bilance je rovněž lepší pro Spartu a to poměrem 79-35-48 (277:207).

Poslední dvě derby na Letné Sparta jasně ovládla, předloni zvítězila díky dvěma brzkým trefám Kweukeho 2:0 a ještě o branku více vstřelila loni. Naopak v podzimním zápase se v Edenu radovala Slavia vítězstvím 1:0, které zařídil Martin Latka. Ten dnes určitě nenastoupí, neboť v zimě změnil dres a zamířil do bundesligového Düsseldorfu.

KLÍČ PRIMÁTORA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Novinkou derby je trofej pro vítěze zápasu. Po každém vzájemném ligovém duelu vítěz obdrží Klíč primátora hlavního města Prahy, který bude osobně předávat primátor hlavního města Prahy (Bohuslav Svoboda). Pokud utkání skončí nerozhodně, zůstane trofej do příštího ligového derby uschována na pražském magistrátu.

ROZHODČÍ

Podruhé ve své kariéře bude derby řídit sedmatřicetiletý Jiří Jech. Poprvé derby rozhodoval v říjnu 2009 a jedinou brankou Bony Wilfrieda v něm Sparta připravila soupeři první ligovou porážku na novém stadiónu. Jechovi, který bude pískat své čtrnácté letošní utkání Gambrinus ligy, budou na čarách pomáhat Patrik Filípek a Kryštof Mencl, čtvrtým rozhodčím bude Radek Příhoda a delegáty zápasu byli vybráni Jiří Ulrich s Jiřím Veltruským.