FORTUNA:LIGA - Základní část - 30. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Opava : Č. Budějovice - 14. června 2020   17:00

Opava
62' Souček  • 90+8' Dordić (Železník)
2:0
(0:0)

Fendrich – Helešic, Žídek (C), Schaffartzik, Hnaníček (81. Mondek), Hrabina – Zavadil (69. Jursa), Souček, Jan Řezníček (81. Texl), Dordić – Juřena (72. Železník).
Lasák – Jursa, Zapalač, Mondek, Texl, Hošek, Železník.
Pechanec – Kubr, Vaňkát
Stadion v Městských sadech, Opava
304 diváků
Drobný – Čolić, L. Havel, Talovierov, Kladrubský – Čavoš (C) (74. Brandner), Kulhánek (63. Kopečný), Javorek, Šulc, Mršić – Schranz (81. Táborský).
Sušak – Sivok, Kopečný, Táborský, Brandner, Mészáros, Granečný.

SESTŘIH: Opava - České Budějovice 2:0. Opava se pod Kováčem odrazila ze dna

Z Opavy je to pro dnešek vše. Děkujeme vám za pozornost a přejeme krásný zbytek víkendu. Na viděnou.
Nyní už čeká nejen na oba týmy zmíněná nadstavba. Opava zahájí boje ve skupině o záchranu 20. června na hřišti Zlína. České Budějovice čeká semifinálový dvojzápas ve skupině o Evropu, který načne o den později doma s Mladou Boleslaví.
České Budějovice tak promarnily možnost posunout se do skupiny o titul. Pokud by v Opavě vyhrály, skončily by po základní části šesté a vklínily se mezi elitní společnost. Ostravský Baník totiž remizoval v Liberci bez branek.
Držení míče: 55 % : 45 %.
Střely na branku: 4:3. Střely mimo: 4:6. Rohy: 8:4.
Fotbalisté Opavy porážejí v posledním kole základní části České Budějovice 2:0 a a dostávají se zpět na patnáctou pozici před Příbram, která dnes prohrála 4:0 v Teplicích. Slezané, které dnes v roli nového kouče vůbec poprvé vedl bývalý reprezentační bek Radoslav Kováč, hráli jako vyměnění a bylo jich plné hřiště. V prvním poločase se ještě Opavští nedokázali prosadit, po změně stran už však ano. Pomohlo jim k tomu vyloučení zkušeného Kladrubského. Ten byl potrestán hned dvakrát – červenou kartou a následným gólem z přímého kopu, který fantasticky trefil o břevno svou premiérovou ligovou trefou devatenáctiletý Filip Souček. Dynamo se i v deseti snažilo s výsledkem něco udělat, vítr z plachet mu ale definitivně vzalo zranění Jaroslava Drobného, který špatně došlápl a nemohl v duelu pokračovat. A jelikož už měli Jihočeši vystřídáno, do branky musel jít hráč z pole, v tomto případě Ivo Táborský. Ten inkasoval až v osmé minutě nastavení, kdy šel podpořit standardní situaci svého týmu, následně se ale nestačil včas vrátit do branky, čehož využil k pojistce rychlík Dordič.
90+8'
90+8'
Opava právě vstřelila branku!
Po autovém vhazování vybojovali Opavští balon. Lukáš Železník vysunul do úniku BOJANA DORDIČE, který absolvoval sprinterský souboj s vracejícím se Ivem Táborským. Ten byl ale dle očekávání pomalejší, a tak Dordič doběhl s balonem prakticky až do sítě a pojišťuje kuriózní brankou výhru Slezského FC!
90+7'
Čoličův centr byl prodloužen na zadní tyč, z celé situace ale vytěžili hosté jen autové vhazování.
90+7'
Domácí faulovali přímo pod sektorem svých příznivců. Standardka pro Dynamo, do vápna míří i Táborský.
90+6'
Ivo Táborský posílá balon odkopem ke středovému kruhu. Tam získávají míč jeho spoluhráči, kteří mají zřejmě jednu z posledních možností na srovnání stavu.
90+5'
Po téměř dvou minutách hra opět pokračuje. Dost možná se tak nastaví více než avizovaných šest minut.
90+3'
Na hřišti planou emoce. Patrik Brandner má nad obočím krev, přesto se faul nepískal. Ošetřen musí být rovněž Bojan Dordić.
90+3'
Lukáš Železník opět ukázal, proč se mu přezdívá "Palič". Opavský útočník šel úplně sám na Táborského, branku ale o metr minul.
90+2'
Po nákopu z hloubi pole se za balonem řítil Patrik Brandner, vybíhal ale z ofsajdu.
90+1'
Po Texlově průnikově přihrávce pálil z hranice šestnáctky nad branku Lukáš Železník. Toho dobře dostoupil Maxym Talovierov.
90+1'
Nastavovat se bude vzhledem k ošetřování a dlouhému poslednímu střídání celkem šest minut!
90'
Po centru do vápna přišla hlavička vysoko nad břevno. Rozehrávat může Vilém Fendrich a spěchat rozhodně nebude.
89'
Pavel Šulc vybojoval faul na útočné polovině, proti pravidlům se provinil Karol Mondek.
88'
Duel pokračuje. Uvidíme, zda Opavští, kteří tak hrají proti devíti, přimějí Táborského k nějakému zákroku.
87'
Táborský se převléká do dresu náhradního brankáře Ivana Sušáka. K jedničce mu byla na záda páskou přidělána nula.
86'
Je to tak! A jelikož už hosté třikrát střídali, bude muset jít do branky hráč z pole – útočník Ivo Táborský! Tak to je hodně kuriózní moment!
85'
Drobný se zranil při snaze vyrazit balon, musel střídat
85'
Filip Souček centroval na zadní tyč, kde číhal Bojan Dordić. Při snaze vyrazit balon Jaroslav Drobný špatně došlápl a zřejmě nebude schopen pokračovat v utkání!
84'
Standardka i na druhé straně a z hodně podobné pozice. Na Matěje Helešice se pověsil Petr Javorek.
84'
Balon letěl do oblasti malého vápna, nebyl ale dostatečně vysoký, a tak jej Opavští nadvakrát vyhlavičkovali do bezpečí.
83'
Dravý Pavel Šulc byl při svém pokusu o průnik faulován. Benjamin Čolić pošle z levé strany do vápna zřejmě kroucený centr.
82'
I v omezeném počtu se opavští příznivci starají o důstojnou prvoligovou kulisu. Dnes za ni dost možná budou odměněni třemi body. Do konce duelu zbývá cirka deset minut.
81'
Střídání v týmu SK Dynamo Č. Budějovice: ze hřiště odchází Ivan Schranz, přichází Ivo Táborský.
81'
Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Jan Řezníček, přichází Jiří Texl.
81'
Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Josef Hnaníček, přichází Karol Mondek.
80'
Zápas pro Josefa Hnaníčka končí. Z trávníku musel být odpraven na nosítkách.
79'
Zadák, který v zimě přestoupil do Opavy ze Zlína, už je v péči lékařů. Hráči obou celků se mezitím alespoň občerstvují.
78'
Nosítka v permanenci! Šulc nakopl Hnaníčka, ten musel být odnesen ze hřiště
78'
Po pěkné kombinaci Dynama obdržel balon na střed Pavel Šulc. Tomu ale míč příliš odskočil, a tak při pokusu o střelu jen nakopl dotírajícího Josefa Hnaníčka. Ten bude dost možná muset střídat.
77'
Mršičův pokus o centr z levé strany byl odvrácen na autové vhazování. Míč si bere do rukou Benjamin Čolić.
76'
Opavští se hnali do rychlé akce dva na dva! Bojan Dordić přihrával z levé strany na zadní tyč rozběhnutému Lukáši Železníkovi, tomu ale k zásahu míče scházel zhruba metr.
75'
Už poněkolikáté se však výborným obranným zákrokem prezentoval Ukrajinec Maxym Talovierov.
75'
Dynamo kopalo po Jursově faulu na Šulce standardku, prostor u zadní tyče ale ovládli Opavští. Ti navíc mohou přejít do protiútoku.
74'
Střídání v týmu SK Dynamo Č. Budějovice: ze hřiště odchází Patrik Čavoš, přichází Patrik Brandner.
72'
Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Václav Juřena, přichází Lukáš Železník.
71'
Jihočeši sportovně vracejí balon. Rozehrávat může Vilém Fendrich.
70'
Na zemi leží hned dva hráči Opavy – Filip Souček a Josef Hnaníček. Dnešní střetnutí je opravdu velmi tvrdé. Momentálně se nehraje.
69'
Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Pavel Zavadil, přichází Tomáš Jursa.
69'
Rozběhnutý Bojan Dordić byl stažen ve středovém kruhu. Tentokrát se vše obejde bez karetní dohry.
68'
Akci Dynama vedenou po pravém křídle zastavil zdvižený praporek pomezního sudího, jenž signalizoval ofsajd.
66'
Fendrich se vyznamenal proti Schranzovi
66'
Po centru z pravé strany hlavičkoval z hranice malého vápna pod břevno Ivan Schranz, Vilém Fendrich ale jeho pokus fantasticky reflexivně vyškrábl nad horní tyč! To byl zákrok zápasu!
65'
Pavel Zavadil podrazil zezadu Mateje Mršiće a rozšiřuje řady karetních hříšníků.
64'
S karetními napomenutími se v posledních minutách roztrhl pomyslný pytel. Pozor si bude muset dávat ve zbytku zápasu rovněž Ivan Schranz.
63'
Střídání v týmu SK Dynamo Č. Budějovice: ze hřiště odchází Jiří Kulhánek, přichází Miloš Kopečný.
62'
Souček nádhernou trefou otevřel skóre, 1:0
62'
A to ještě netušil, že vzápětí přijde další trest! FILIP SOUČEK nasměroval přímý kop o břevno až do sítě a slaví veledůležitou premiérovou trefu v nejvyšší soutěži! Nádherná branka teprve devatenáctiletého opavského záložníka.
61'
Kladrubský stačil během odchodu ze hřiště pozurážet rozhodčí i opavské fanoušky. Červenou kartu nese hodně nelibě.
60'
Komplikace pro hosty! Kladrubský si vysloužil červenou kartu, při odchodu urazil rozhodčí i fanoušky
60'
Jiří Kladrubský stáhl těsně před hranicí šestnáctky k zemi Václava Juřenu a jde po okamžité červené kartě ze hřiště! Opava bude hrát půlhodinovou přesilovku!
59'
Josef Hnaníček vystavil tvrdý blok rozběhnutému Mršičovi a vyfasoval rovněž žluté napomenutí.
57'
Maxym Talovierov podkopl na středu hřiště Václava Juřenu a je dalším českobudějovickým fotbalistou, který bude dohrávat zápas se žlutou kartou.
57'
Ivan Schranz se uvolnil na pravém okraji velkého vápna a zvolil přízemní střelu na bližší tyč. Úspěšný zákrok si připisuje i Vilém Fendrich.
55'
Po přetaženém centru z levé strany pálil z voleje Matěj Hrabina, Jaroslav Drobný si ale slabší střelu u pravé tyče pohlídal.
54'
Ze závaru pálil Juřena, jeho pokus v bráně neskončil
54'
A další šance Opavy! Tentokrát se před hostující klecí utvořil závar, z něhož pálil Václav Juřena. I tato rána ale byla zbrzděna jedním z obránců.
54'
Matěj Helešic přiťukl balon na levou stranu vápna Janu Řezníčkovi, jeho ránu ale zblokoval Maxym Talovierov.
53'
Bojan Dordić nasadil trysky na levém křídle a píchl balon do malého vápna, hosté jej ale stačili odvrátit za autovou čáru.
52'
České Budějovice se po pauze poprvé dostaly na dostřel opavské brány, pokus o střelu v podání Mateje Mršiće byl ale na hranici šestnáctky zablokován.
50'
Tentokrát to byl sám Filip Souček, kdo fauloval. Obětí jeho zákroku u postranní čáry se stal Patrik Čavoš.
49'
Součkův nadýchaný centr nikdo ze spoluhráčů ve výskoku netrefil, Slezané přesto zůstávají nadále u míče.
48'
Opava je po příchodu z kabin znovu hodně aktivní. Jiří Kulhánek fauloval Filipa Součka, který rozehraje domácí standardku.
47'
Opavští mají k dispozici autové vhazování u půlící čáry.
46'
Matěj Helešic se na levé straně prodral k centru na zadní tyč, který odvrátil Jiří Kulhánek.
46'
Druhý poločas začne přibližně v 18:04.
První poločas utkání mezi Opavou a Českými Budějovicemi branku nepřinesl, k vidění byl ale zajímavý fotbal. Slezanů, které dnes poprvé v roli kouče vede bývalý reprezentant Radoslav Kováč, je doslova plné hřiště, svou převahu ale zatím v gól nepřetavili. Své možnosti mělo i Dynamo, dvakrát zakončoval nepříjemně Schranz. Uvidíme, zda bude muška aktérů po přestávce přesnější.
45'
45+2'
A dopadlo to přesně jako před chvílí. Zavadilův nákop si ze vzduchu stáhl do své moci Drobný.
45+1'
Šulc nyní povalil Helešice, a byť se vzteká, na verdiktu rozhodčí už nic nezmění. K míči už míří Zavadil.
45'
Rozhodčí nastaví nad rámec pětačtyřiceti minut ještě další dvě minuty.
45'
Jihočeši na nic nečekali a založili rychlý protiútok, Schranzovu přihrávku na Šulce ale vystihl Zavadil a poslal míč do bezpečí.
45'
Její exekuce se ujal opět Zavadil, ale jeho centr zapadl přímo do rukavic Drobného.
44'
Helešic byl ostře faulován na necelých třiceti metrech. Další standardka pro opavský tým.
43'
Opavskou standardku rozehrál Zavadil, ale žádné nebezpečí z ní pro hostující mužstvo nevzniklo. Drobný bude odkopávat od své brány.
42'
Hostující Šulc, jenž na podzim hostoval právě v Opavě, si vedl přehnaně agresivně a rozhodčí Pechanec mu udělil žlutou kartu.
40'
Z následného rohu už ale Opavští nevytěžili zhola nic.
39'
Obrovský závar před Drobným. Žídek na zadní tyči poslal balon hlavou zpátky do "ohně", kam se k míči nakonec probil Juřena, ale jeho akrobatický kop dokázali hosté tečovat na roh.
38'
Opavští se teď chtěli rychle vydat dopředu, ale nákop Helešice si pohlídala obrana Jihočechů.
37'
Tempo hry v posledních minutách opadlo. Aktuálně se hraje vyrovnaná partie v prostoru mezi šestnáctkami.
36'
Ze střední vzdálenosti napřáhl k přízemní střele Ivan Schranz. Jeho pokus prosvištěl vedle levé tyče, Fendrich ale dráhu letu míče jistil.
34'
Bojan Dordić si došel pro další faul. Bosenský štírek je dnes opravdu hodně vidět a dělá zadákům Dynama velké problémy.
32'
Po standardní situaci se na hranici vápna utvořila menší skrumáž, domácí ale hradbu těl nepropálili.
31'
Ivan Schranz přišlápl u postranní čáry nohu Matěji Helešicovi. Je pískáno.
30'
Nadějná opavská akce skončila pořádně přetaženým centrem, po němž bude vhazovat kousek od obranného rohového praporku Benjamin Čolić.
29'
Dynamo z rohu nezahrozilo. Mezitím se vrací do hry Souček, jenž musel odejít za postranní čáru.
28'
Přímý kop zahrával Benjamin Čolić, který nakopl balonem do hlavy Filipa Součka. Ten je trochu otřesen. Kopat se bude roh.
27'
Dynamo se teď usadilo na polovině soupeře a vykoledovalo si faul. Pavel Zavadil zastavil nedovoleně Mateje Mršiće a Dynamo bude kopat zajímavou standardku.
26'
Podobná situace i na druhé straně, kde hledal pasem mezi obránce Ivana Schranze Pavel Šulc. I tentokrát se stal balon kořistí protihráčů, tedy těch z Opavy.
25'
Rychlý protiútok Opavy vedl rychlík Bojan Dordić, jenž nahrával na střed Janu Řezníčkovi. Jeho následný pokus o průnikovou přihrávku do šestnáctky byl ale nepřesný.
24'
Slezané se po rohovém kopu soupeře ihned osvobodili a přemístili hru do střední části.
23'
Fendrich musel zlikvidovat střelu Šulce
23'
Pavel Šulc nasadil ke sprintu po pravé straně hřiště a nikým nehlídaný se dostal k dělovce do bližší šibenice, Vilém Fendrich se ale blýskl parádním zákrokem a vyrazil míč na roh!
22'
Opava hraje opravdu hodně aktivně a dává hráčům Budějovic jen minimum prostoru. Jihočeši se musejí mít neustále na pozoru. Hře Opavy schází pouze gól.
21'
Jan Schaffartzik zvládl roli posledního hráče a odvrátil na poslední chvíli balon před dotírajícím Ivanem Schranzem, nejlepším kanonýrem Dynama.
20'
Tentokrát už se zrodilo hodně nepřesné zakončení, a tak si může Dynamo na chvíli odpočinout. Rozehrávat bude Jaroslav Drobný.
19'
Míč šel od jednoho z hostů na horní síť branky, a tak budeme svědky dalšího rohového kopu. Těch dnes mají Opavští opravdu požehnaně.
19'
Slezanů je plné hřiště a fotbalisté Dynama neví, kde jim hlavy stojí. Pavel Zavadil obstará další rohový kop z pravé strany.
18'
Na pravé straně šestnáctky se ke střele odhodlával Bojan Dordić, hosté ale odvrátili merunu na autové vhazování.
17'
Šance domácích! Drobnému vypadl míč, Souček na něj jen těsně nedosáhl
17'
Jaroslavu Drobnému vypadl míč z rukavic a Filip Souček kousek před brankou jen těsně nezasáhl v pádu balon! To byla další velká možnost Opavy, po níž bude následovat další roh.
16'
Domácí dostali aktivním napadáním pod tlakem Mateje Mršiće a vybojovali tak další rohový kop.
16'
Nyní už hrají s balonem domácí, kteří kombinují na vlastní půlce a čekají na vhodný moment k přechodu směrem vpřed.
14'
Kroucený balon vyrazil Vilém Fendrich na autové vhazování. Opava se musí nadále bránit.
14'
Matej Mršić vybojoval dravým průnikem na levé straně hřiště rohový kop pro Dynamo.
13'
Na zemi leží otřesený Matěj Hrabina. Ten bude muset být ošetřen za postranní čárou, a tak budou domácí chvíli hrát v deseti.
12'
Prudký centr Zavadila lízl jemně před brankou Filip Souček, balon ale proletěl vedle levé tyčky.
11'
Jiří Kulhánek zastavil Václava Juřenu pouze za cenu žlutého napomenutí. Slezané budou zahrávat standardní situaci.
10'
Schranz z první zakončil pouze nad bránu
10'
Matej Mršić poslal z pravé strany prudkou přihrávku na střed vápna, kde Ivan Schranz zakončoval z první nad branku.
9'
Hnaníčkův pokus Drobný zlikvidoval
9'
Tentokrát se po Zavadilově vzdušném pasu dostal k zakončení hlavou Filip Souček! Ten mířil do jednoho z protihráčů, který změnil směr míče. Jaroslav Drobný ale zvládl reagovat a uchránit Dynamo před pohromou.
9'
Zavadilův centr na přední tyč pokryla obrana Dynama. O chvíli později se však hra opět vrátila před Drobného, kde bude následovat další roh.
8'
Slezané přidávají na aktivitě. Nyní vybojovali žlutomodří rohový kop z pravé strany hřiště.
7'
Hra pokračuje. Standardka domácích žádné nebezpečí nepřinesla. Po chvíli fauloval Bojan Dordić Pavla Šulce. Míč pro Dynamo.
6'
Drobný vyběhl mimo šestnáctku a sundal Dordiče
6'
Domácí příznivci se hodně zlobí. Bojan Dordić navíc potřebuje ošetření. Snad bude v pořádku.
5'
Jaroslav Drobný vyběhl mimo šestnáctku a sundal pod sektorem domácích příznivců skluzem Bojana Dordiče! Sudí Pechanec ale uděluje pouze žlutou kartu!
5'
České Budějovice měly k dispozici standardku, dlouhý nákop Benjamina Čoliće byl ale odvrácen.
4'
Domácí zamkli Dynamo před jeho brankou, po sérii centrů do pokutového území se ale hosté osvobodili. Jaroslav Drobný na první zákrok čeká.
3'
Rána Kladrubského z dálky skončila vysoko nad
3'
Pavel Šulc přenesl hru na levé křídlo, kde se balonu chopil rozběhnutý Jiří Kladrubský. Zkušený bek Českých Budějovic zkusil střelu z nějakých třiceti metrů, která letěla vysoko nad branku.
1'
Benjamin Čolić vhodil do pokutového území dlouhé autové vhazování, tam ale kombinace hostům nevyšla. Balon utekl do zámezí, rozehrávat může Vilém Fendrich.
1'
Oba týmy jsou již na hrací ploše. Opava bude hrát v tradičních pruhovaných žluto-modrých dresech, hosté v černo-bílých.

SFC Opava: Fendrich – Helešic, Žídek (C), Schaffartzik, Hnaníček, Hrabina – Zavadil, Souček, Jan Řezníček, Dordić – Juřena.
Náhradníci: Lasák – Jursa, Zapalač, Mondek, Texl, Hošek, Železník.

SK Dynamo Č. Budějovice: Drobný – Čolić, L. Havel, Talovierov, Kladrubský – Čavoš (C), Kulhánek, Javorek, Šulc, Mršić – Schranz.
Náhradníci: Sušak – Sivok, Kopečný, Táborský, Brandner, Mészáros, Granečný.

Rozhodčí: Pechanec – Kubr, Vaňkát.
Pikantní bude nedělní duel především pro českobudějovického Pavla Šulce a opavského Matěje Helešice. Oba jmenovaní oblékali ještě na podzim dres soupeřů, tentokrát ale budou stát na druhé straně barikády.
Oba týmy se v rámci aktuální sezóny střetly v jejím úvodním kole. Slezané tehdy na půdě nováčka zvítězili gólem Václava Jurečky, jenž v zimě přestoupil do Slovácka, nejtěsnějším rozdílem 1:0.
Nejlepším střelcem Opavy je se čtyřmi letošními zásahy René Dedič. Slovenský útočník se ovšem vinou zranění po koronavirové přestávce na trávníku ještě neobjevil. To v Českých Budějovicích působí hned kvarteto fotbalistů, které vsítili pět a více branek. Vizitku klubového kanonýra má pak devítigólový Ivan Schranz, letní posila z kyperského Limassolu.
České Budějovice jsou v rámci letošního ročníku FORTUNA:LIGY příjemným překvapením. Loňský vítěz druhé nejvyšší soutěže podává velmi sympatické výkony a bojuje dokonce z pozice nováčka o umístění v elitní šestce. Na tu před posledním kolem ztrácí družina trenéra Horejše jediný bod, a tak potřebuje v Opavě uspět. Dynamo se momentálně nachází ve velmi dobré formě, když z posledních tří utkání vydolovalo sedm bodů. Naposledy přehráli Jihočeši poměrem 3:1 Teplice.
Slezský FC se po posledním kole propadl na poslední pozici. Opavští v něm dle očekávání prohráli 2:0 na Spartě a po duelu sáhli k razantnímu kroku. Odvolán byl trenér Jiří Balcárek, kterého na lavičce nahradí Radoslav Kováč. Někdejší reprezentační obránce má dát celku ze slezské metropole nejen okamžitý impulz, nýbrž i koncepci. Spolu s Aloisem Skácelem totiž podepsali oba jmenovaní v Opavě tříletou smlouvu a tým by měli vést i v případě sestupu z nejvyšší soutěže. Žlutomodří doplácejí především na bezzubý útok. Za 29 utkání nastříleli Opavští jen 14 branek, což dává průměr méně jak půl branky na zápas. Není tak divu, že na výhru čeká parta okolo zkušeného matadora Zavadila už šest utkání. Herně to přitom není kolikrát vůbec špatné, ve vápně se ale um fotbalistů SFC vytrácí.
Příjemné nedělní odpoledne. Základní část FORTUNA:LIGY vyvrcholí svým 30. kolem. Všech osm zápasů má stanoven jednotný výkop v 17 hodin. My se v rámci tohoto textového přenosu zaměříme na souboj mezi týmy SFC Opava a SK Dynamo České Budějovice. Role papírového favorita je sázkovými kancelářemi po právu přisuzována hostům z jihu Čech.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.