FORTUNA:LIGA - Základní část - 19. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Ml. Boleslav - 8. prosince 2019   17:00

Sparta
2' Sáček  • 8' M. Hašek (Sáček) • 54' Kanga (Hložek) • 71' Tetteh (Plavšić) • 80' Hubínek(vl.)
5:2
(2:1)
Ml. Boleslav
26' Budínský  (Bucha) • 53' Bucha

Heča – Sáček, Lischka, Mandjeck, Frýdek (C) – Hložek, M. Hašek (61. Trávník), L. Krejčí, Kanga, Plavšić (87. Vindheim) – Tetteh (73. Kozák).
Nita – Costa, Juliš, Pulkrab
Rejžek – Kubr, Dresler
Generali Arena, Praha-Bubeneč
9573 diváků
Stejskal – Jakub Klíma, Tatajev, Pudil, Túlio – Bucha (66. Ladra), Budínský, Hubínek, Matějovský (C) (87. Křapka), Fulnek (66. Jiří Klíma) – Komličenko.
Stejskal

SESTŘIH: Sparta - Mladá Boleslav 5:2. Strhující zápas s krásnými góly rozhodl Kanga

I podruhé letos padlo ve střetnutích Mladé Boleslavi se Spartou sedm gólů, Pražané uspěli proti Boleslavi po dvou porážkách venku, naopak svého soupeře doma porážejí potřetí za sebou třígólovým rozdílem.
Na Letné se odehrálo parádní fotbalové představení. Po impozantním nástupu a dvou krásných gólech Sparty se dokázali hosté dostat zpátky do zápasu a vyrovnat na 2:2. Vzápětí ale vstřelil vítězný gól domácí Kanga, do otevřené obrany pak přidal čtvrtou trefu Tetteh a pátý si Boleslavští dali smolně sami, navíc dohrávali v oslabení bez vyloučeného Komličenka.
Sparťanská série neporazitelnosti je prodloužena na osm zápasů a vítězům patří v ligové tabulce třetí příčka, na které vystřídali o skóre právě Mladou Boleslav. Tak vysoko ještě pod vedením Václava Jílka rudá družina nebyla.
Z Letné se pro dnešek loučím, pěkný adventní večer!
90+4'
90+4'
Libor Kozák našel přihrávkou ve vápně jen mladoboleslavského Hubínka.
90+3'
Za skandovaného potlesku se čeká na závěrečný hvizd, akce na obou stranách končí v zámezí.
90+1'
Nastavují se čtyři minuty.
90'
Ladra dovedl svůj průnik jen k nepřesné zpětné přihrávce.
89'
Libor Kozák se natahoval po nakopávaném míči, ale těsně na něj nedosáhl.
87'
Střídání v týmu FK Mladá Boleslav: ze hřiště odchází Marek Matějovský, přichází Antonín Křapka. Také kapitána hostů, který na Letné strávil šest a půl roku, vyprovází obecenstvo potleskem.
87'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází za mohutného potlesku Srdjan Plavšić, přichází Andreas Vindheim.
86'
Hložek napálil skákavý míč až do horního patra tribuny vedle domácího kotle.
85'
Po ošetření sám postižený hráč rozehrává, Sparta má k dispozici pětiminutovou přesilovku jako v hokeji.
84'
Druhou žlutou a následně červenou kartu dostává Nikolaj Komličenko (FK Mladá Boleslav) za zbytečný faul na Mandjecka na útočné polovině. Poměrně přísné vyloučení.
83'
Komličenko sestřelil Mandjecka a dostává druhou žlutou kartu
83'
Ani za rozhodnutého stavu hráči nepolevují v důrazu, po dalším ostrém zákroku se na půlící čáře svíjí domácí Trávník.
82'
Žlutou kartu dostává Alexej Tatajev (FK Mladá Boleslav).
80'
Hubínek si srazil Kangův centr do vlastní sítě, 5:2!
80'
Sparta právě vstřelila branku!
Přesně řečeno, Mladá Boleslav si ji dala sama. Do vlastní sítě hlavičkuje po trestném kopu Guélora Kangy MICHAL HUBÍNEK.
79'
Tatajev u lajny podrazil Kozáka, chystá se standardka Sparty.
78'
Žlutou kartu dostává Tomáš Ladra (FK Mladá Boleslav). Podobná situace na opačné straně, faul při náběhu do šestnáctky.
76'
Sám Plavšić poslal přímý kop do vápna, kde vyhrál hlavičkový souboj Komličenko a vzápětí ho trefil do obličeje Adam Hložek (AC Sparta Praha), který za svůj prohřešek vidí žlutou kartu.
76'
Jakub Klíma podrazil pět metrů od rohu pokutového území domácího Plavšiće.
74'
Trestný kop mladoboleslavská obrana odvrací a naopak Kanga loktem srazil Ladru.
74'
Žlutou kartu dostává Marek Matějovský (FK Mladá Boleslav) za faul zezadu na Sáčka.
73'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Benjamin Tetteh, přichází Libor Kozák.
73'
Jiří Klíma na hranici pokutového území přebíral míč v ofsajdu.
71'
Tetteh po Matějovského hrubce pojišťuje vedení, 4:2!
71'
Plavšić vyhrál sprinterský souboj s Pudilem a další z jeho přízemních centrů usměrnil na malém vápně špičkou kopačky BENJAMIN TETTEH.
70'
Túlio s Jiřím Klímou neudrželi míč na hřišti, odkopává se od Hečovy brány.
70'
Dnešní utkání sleduje 9573 diváků.
69'
Mladá Boleslav předvádí na Letné velmi aktivní fotbal, hned po zisku míče zakládá přímočaré útočné akce. Komličenkovu přihrávku do strany na Ladru však vystihl dobře postavený Lischka.
68'
Žlutou kartu dostává Nikolaj Komličenko (FK Mladá Boleslav).
66'
Trenér FK Mladá Boleslav Jozef Weber reaguje dvojím střídáním: ze hřiště odcházejí Pavel Bucha a Jakub Fulnek, opačným směrem míří Tomáš Ladra a Jiří Klíma.
66'
Trávník si narazil s Hložkem, ale přes důrazného Hubínka se k míči na hrací ploše nedostal.
65'
Hromadný vzdušný souboj na malém vápně o trestný kop vyhráli mladoboleslavští hlavičkáři.
63'
Komličenko v plné rychlosti obehrál Mandjecka a tvrdou střelou z rohu šestnáctky trefil jeho kolegu Lischku. Odraženého míče se zmocnil Túlio, ale také Brazilcův střelecký pokus skončil u stejného hráče Sparty.
62'
Stejskal byl u míče o zlomek vteřiny dříve než Tetteh, který hostujícího brankáře přeskakuje.
62'
Matějovského standardku trefuje v pádu Tatajev a posílá další pozdrav mladoboleslavskému kotli.
61'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Martin Hašek, přichází Michal Trávník.
61'
Boleslav hned vyrazila do brejku, na nadýchaný pas Jakuba Klímy nedosáhl tísněný Komličenko.
60'
Zblokovaná střela Benjamina Tetteha z úhlu vynesla pražské Spartě další roh.
59'
Hašek šikovně prostrčil míč do uličky Plavšićovi, který z první přihrával vodorovně s brankovou čarou, pro nabíhající spoluhráče byl však míč příliš prudký.
58'
Teprve druhý sparťanský roh v dnešním utkání hosté odkopávají z malého vápna do autu.
56'
VAR zkoumal možnou penaltu, Budínský spadl po kontaktu s Plavšičem
56'
Hraje se ve velkém tempu nahoru-dolů, Komličenko dokázal čistě odstavit Lischku a přihrát doprava Budínskému, jenž padá v šestnáctce po souboji s Plavšićem. O faul se ovšem nejednalo.
55'
Kanga se trefil podesáté v sezóně a dotahuje se na čelo tabulky střelců ke Krmenčíkovi a Komličenkovi.
54'
Kanga krásnou střelou hned vrací Letenským vedení, 3:2!
54'
Hned po rozehrání si berou domácí vedení zpět, postaral se o to další parádní trefou do šibenice po narážečce s Hložkem GUÉLOR KANGA.
53'
Mladá Boleslav právě vstřelila branku!
Nedáš-dostaneš je pravidlo otřepané, ale platné! Půl minuty po předchozí tutovce Sparty chybuje Krejčí, před velkým vápnem napřáhl PAVEL BUCHA a zdánlivě nenápadná střela zapadla přesně k tyči. Heča se natahoval marně.
52'
Rána pro Letenské! Bucha přesnou ranou k tyči srovnal na 2:2
52'
Kanga skvěle našel Hložka, ten v tutovce nepřekonal Stejskala
52'
Guélor Kanga vystihl Klímovu nepřesnou rozehrávku a narýsoval nádhernou přihrávku Adamu Hložkovi, který tváří v tvář obstřeluje po zemi nejen Stejskala, ale o chloupek i jeho svatyni.
51'
Žlutou kartu dostává Ladislav Krejčí (AC Sparta Praha) za faul na útočné půlce.
50'
Na Haškovu průnikovku si Tetteh tentokrát vybíhal zpoza obránců a stihl míč na hřišti. Zpětnou přihrávkou vybídl Plavšiće, ale střílený centr srbského křídla odráží hrudí Stejskal.
49'
Ofsajd mává pomezní rozhodčí Tettehovi.
48'
Hložek hezkou fintou obehrál Túlia, ale po chvilce mu míč sebral Bucha. Boleslavský protiútok také neměl dlouhého trvání.
46'
Tetteh sklepl míč hlavou Kangovi, který se ukvapil se střelou, je z ní jen odkop od Stejskalovy brány.
46'
Obě mužstva nastoupila v nezměněných sestavách a hned po 15 vteřinách se píská další boleslavský faul Buchovi.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 51% – 49%, střely na bránu 4:4, střely mimo 6:0, rohy 1:1, fauly 6:14, ofsajdy 1:0.
Na Letné se zatím hraje velmi zajímavý fotbal. Sparta měla skvělý nástup a po nádherných střelách Sáčka a Haška rychle získala dvoubrankový náskok. Za Mladou Boleslav odpověděl rovněž po krásné akci zblízka Budínský, dvojnásobnou stoprocentní šanci pak nevyužili Komličenko s Fulnekem a tak jdou do kabin spokojenější fotbalisté Sparty.
45+1'
45+1'
Plavšićův jedovatý centr stačil v nekomfortním postavení odklidit hlavou Daniel Pudil.
45+1'
Sudí Rejžek nastavuje minutu.
45'
Malá poznámka ke sparťanskému chorálu – na hřišti je momentálně jediný hráč, který se Spartou získal titul: mladoboleslavský kapitán Marek Matějovský.
Na lavičce jsou jeho tehdejší spoluhráči z poslední mistrovské sezóny 2013/14 Costa Nhamoinesu a Lukáš Juliš.
44'
Mezitím se hraje na opačné straně, Frýdek bez přípravy z otočky vysoko přestřelil.
44'
Domácí kotel rozpálil pyrotechniku, hlasatel fanoušky umravňuje marně.
42'
Hašek se postaral o nádherný gól! Ale neplatí kvůli Plavšičově ofsajdu
42'
Mohl to být nádherný gól, jenže neplatí pro ofsajd! Kanga poslal kolmici do volného prostoru na Plavšiće, do jehož centru se položil Martin Hašek a z voleje se trefil o tyč. Už náběh srbského záložníka však přišel z postavení mimo hru.
40'
V pokutovém území Sparty zůstal ležet Komličenko, rozhodčí okamžitě rozpažil a hra pokračovala. Matějovský vypíchl domácím rozehrávku a předal Budínskému, který pálí jen do obránce. Ruský útočník se do akce spoluhráčů nezapojil, vstává ze země, až když je po všem.
39'
Střídají se ostré fauly, více jich je ze strany hostů.
37'
Hložkova tečovaná rána málem zapadla až za Stejskala
37'
Hložkova tečovaná střela trochu vystrašila mladoboleslavského brankáře, ale míč se po odskoku odrazil směrem ven z brány a Stejskal jej sebral před Plavšićem.
36'
Žlutou kartu dostává Daniel Pudil (FK Mladá Boleslav).
35'
Komličenko šel sám na bránu! Mandjeck pak zachraňoval na čáře
35'
Mladá Boleslav měla vyrovnat! Nikolaj Komličenko utekl domácí obraně a řítil se naprosto sám na bránu. Heča jeho zakončení vyrazil do strany, k hlavičce se vymrštil dobíhající Fulnek a Spartu zachránil na brankové čáře Mandjeck.
34'
Kangova kočkovaná s Komličenkem, sparťan poplácal soupeře po tváři
34'
Další útočný faul je pískán Komličenkovi a tentokrát už vyvolal výraznější nevoli. Mladá Boleslav hraje dnes velmi ostře.
33'
Mezihra uprostřed hřiště, oba celky se vzájemně dobře hlídají.
31'
Tetteh sklepl Frýdkovi, který pálil doprostřed
31'
První ostrý zákrok si připisuje Jan Stejskal. S Frýdkovou tvrdou střelou zpoza šestnáctky neměl potíže, šla přímo doprostřed.
30'
Komličenko na sparťanském velkém vápně zboural Mandjecka a omlouvá se mu.
29'
Ve vápně si s centrem poradil Jakub Klíma a míč mají hosté.
28'
Faul je odpískán Budínskému, který se poměrně diví. Sparta má k dispozici přímý kop zhruba 33 metrů od brány.
27'
Domácí se okamžitě po výkopu hrnuli vpřed, Tettehova střela z otočky však letí k boleslavskému kotli na horním patře tribuny.
26'
Bucha perfektně našel Budínského, ten lobem snížil na 1:2!
26'
Hosté se dostávají na kontakt. Pavel Bucha si naběhl na Túliovu kolmou přihrávku za obranu, kterou ještě prodloužil hlavou Komličenko, skvostně našel LUKÁŠE BUDÍNSKÉHO a ten lehkým dloubáčkem z malého vápna přehazuje Heču.
24'
Frýdek po ošetření kulhá za postranní čáru, kam to měl asi dva metry, ale už se vrací do hry.
23'
Dva boleslavské fauly v rychlém sledu přímo před sparťanskou lavičkou rozběsnily kotel i některé hráče, rozhodčí ale z kapsičky kartu netahá.
20'
Plavšičova nebezpečná hlavička těsně minula bránu
20'
Publikum je ve varu, Sparta se další efektní akcí dostala do zakončení, které bylo dost netradiční. Na penaltovou značku si naběhl drobný Srdjan Plavšić a hlavičkoval obloučkem těsně nad břevno.
19'
Po narážečce s Plavšićem pálil nepřesně Guélor Kanga.
18'
První střela hostů na bránu, Fulnekovu ránu si pokryl Heča
18'
O první mladoboleslavskou střelu se postaral Fulnek, domácí gólman Heča s ní neměl mnoho práce.
16'
Další útok Sparty zastavuje po centru aktivního Frýdka na malém vápně Pudil před o generaci mladším Hložkem.
15'
A Hašek vzápětí fauluje na útočné polovině.
14'
Přes Hložka a Sáčka putoval míč do vápna k Haškovi, který neprostřelil blok hostujících stoperů.
13'
Nákop Georgese Mandjecka směřuje do rukavic brankáře Mladé Boleslavi.
11'
Hložek mohl přidat třetí gól, hlavičkoval však vedle
11'
Sparťané jsou pány hřiště, Hložek z 10 metrů hlavičkuje těsně vedle po úniku a tentokrát precizním centru Srdjana Plavšiće.
8'
Parádní Haškova rána levačkou se od břevna odrazila do sítě, 2:0!
8'
Sáček si ke gólu zapisuje i asistenci, z jeho práce těžil MARTIN HAŠEK a krásnou technickou střelou pod břevno z uctivé vzdálenosti zvyšuje náskok domácích.
5'
Srdjan Plavšić posílá centr přesně mezi nabíhající spoluhráče.
4'
Matějovského trestný kop zvládl Hašek ve spolupráci s Kangou.
2'
Sáček nádhernou pumelicí otevírá skóre, 1:0!
2'
Frýdkův roh odhlavičkoval Komličenko, do odraženého míče se však z 20 metrů opřel MICHAL SÁČEK a utěšenou bombou k tyči napnul síť za Stejskalem.
2'
Hosté odvrátili několik centrů, ze skrumáže získává Sparta roh.
1'
Výkop měli domácí a u míče zůstávají po faulu boleslavského Hubínka na Tetteha u postranní čáry.
1'
Na prosinec je poměrně teplé počasí a tribuny jsou slušně zaplněny. Obě mužstva jsou na hřišti do výkopu zbývají okamžiky.
Sparta před utkáním klesla dokonce na sedmé místo v tabulce, dostali se před ni o bod i fotbalisté českobudějovického Dynama. Pokud ale zvítězí nad Mladou Boleslaví, vyhoupne se rovnou na třetí příčku.
Poslední vzájemný zápas na Letné pamatují z hostů pouze Hubínek, Komličenko a náhradníci Šeda s Ladrou. Deset ze čtrnácti tehdejších aktérů už v Boleslavi nepůsobí.
Na sparťanské straně je také menšina, přesně šest pamětníků (Frýdek, Kanga a Tetteh v základu, Nita, Costa a Pulkrab na lavičce).
Tak moc se obměnily za pouhý rok kádry obou soupeřů.

AC Sparta Praha: Heča – Sáček, Lischka, Krejčí, Frýdek – Hložek, Hašek, Kanga, Mandjeck, Plavšić – Tetteh.
Náhradníci: Nita – Vindheim, Costa, Trávník, Juliš, Kozák, Pulkrab.

FK Mladá Boleslav: Stejskal – Jakub Klíma, Tatajev, Pudil, Túlio – Fulnek, Budínský, Matějovský, Hubínek, Bucha – Komličenko.
Náhradníci: Šeda – Křapka, Auer, Pech, Mešanović, Jiří Klíma, Ladra.

Rozhodčí: Rejžek – Kubr, Dresler.
Vzájemné zápasy
O prázdninách se v Mladé Boleslavi odehrál možná nejatraktivnější zápas letošní sezóny. Domácí třikrát ztratili vedení, přesto nakonec Spartu přestříleli 4:3 a navázali tak na jarní výhru 2:1.
Naopak sparťanský stadión Boleslav dobyla naposledy na podzim 2011, od té doby zde v dalších sedmi utkáních uhrála jen bod. Loni na podzim Sparta zvítězila 4:1.
AC Sparta Praha (8-5-5, 34:24, 29 bodů, 6. místo) klesla po sobotních předehrávkách, ovšem v případě plného zisku se může vyšvihnout na třetí příčku, která odpovídá sparťanskému umístění z minulého ročníku. Letos ještě Letenští tak vysoko nebyli, díky sedmizápasové sérii bez porážky se ovšem postupně drápou ze středu tabulky vzhůru.
Sparta dokázala v minulém domácím utkání třikrát dorovnat manko proti českobudějovickému nováčkovi a poté Haškovou brankou zvítězit v Příbrami.
Také její ofenzíva stojí za to. Guélor Kanga je s 9 góly třetím nejlepším střelcem ligy a pokud dnes skóruje, dotáhne se na vedoucí duo. Po počátečním trápení se rozstřílel také Libor Kozák (7).
Program 19. kola nejvyšší české fotbalové soutěže uzavře souboj druhého a třetího nejlepšího útoku FORTUNA:LIGY a především přímý souboj o bronzovou příčku.

Na té se drží FK Mladá Boleslav (10-2-6, 35:24, 32 bodů, 3. místo), a to především díky výborné formě na domácím hřišti. Venku to z její strany taková sláva není, z osmi výjezdů přivezla jen pět bodů.
Mladoboleslavskou specialitou jsou rychlopalby – v Olomouci srovnali Středočeši dvougólové manko během minuty a minule s Teplicemi otočili v závěru na 3:1 za tři a půl minuty. Naopak z posledního výjezdu z Opavy se Mladá Bolelav vracela s prázdnou, když kanonýr Komličenko neproměnil ani pokutový kop.
Nikolaj Komličenko se i tak s 10 góly dělí s plzeňským Krmenčíkem o vedení v tabulce ligových kanonýrů. Sparta si musí dávat pozor i na Lukáše Budínského (7 gólů) a nejlepšího ligového nahrávače Marka Matějovského (7 asistencí).
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.