FORTUNA:LIGA - Základní část - 27. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Slavia - 15. dubna 2023   19:00

Sparta
59' Krejčí ml.  • 71' Zelený  • 90+3' Ousou(vl.)
3:3
(0:1)
Slavia
40' Schranz  (Jurečka) • 54' Jurečka  (M. Jurásek) • 85' Ogbu  (Masopust)

M. Kovář – Vitík, Sørensen, Krejčí ml. (C) – Wiesner, Kairinen, Sadílek (81. Laçi), Zelený (76. Højer) – Čvančara, Kuchta (81. Mabil), Haraslín (76. Minčev).
Vorel – P. Vydra, Panák, Jankto, Pavelka, Karabec, Daněk.
Černý – Nádvorník, Hájek
epet Arena, Praha
O. Kolář – Masopust, Ogbu (86. Kričfaluši), Ousou, Oscar – Pech (46. M. Jurásek), Holeš (C), Provod (70. Traoré), Schranz (84. Hronek) – Van Buren, Jurečka (84. Tecl).
Mandous – Bořil, Šmiga, Konečný, Naskos, Beran.
Kolář

FORTUNA: SESTŘIH: Sparta - Slavia 3:3. Derby plné zvratů! Vlastní gól Ousoua v nastavení

Držení míče: 52 % : 48 %.
Střely na branku: 7:5. Střely mimo: 6:1. Rohy: 3:5. Ofsajdy: 0:2. Fauly: 11:15.
K poločasové přestávce se do šaten šlo za stavu 0:1, když nepříliš záživný první poločas přinesl jedinou branku ve 40. minutě, kdy se po rychlém přechodu Slavie do útoku prosadil Ivan Schranz.

Po změně stran se rozjela obrovská fotbalová šhow s mnoha šancemi i brankami. Po zvýšení Jurečky vedli sešívaní 2:0, Spartu ale vrátila do hry penaltová trefa Krejčího po faulu na Haraslína, vyrovnat pak po autovém vhazování dokázal Jaroslav Zelený, když dorazil Čvančarovu střelu odraženou od tyče.

Slavia se pak výrazně přiblížila vedení díky trefě Ogbua, jemuž nejdříve předcházela zahozená naprostá tutovka Hronka, po následném rohovém kopu už ale zimní posila Vršovických dokázala zvrátit skóre znovu ve prospěch hostů. Poslední slovo ale měli sparťané, respektive slávistický obránce Aiham Ousou, jenž si do vlastní branky srazil přihrávku Caspera Höjera.
Je za námi neuvěřitelně dramatické derby, které končí ve výsledku zaslouženou remízou 3:3, byť slávisté vedli 2:0, v závěru i 3:2, ovšem vlastní branka Aihama Ousoua zařídila dělbu bodů a v čele tabulky tak zůstává Sparta o dva body před svým úhlavním rivalem.
90+7'
90+7'
Nepříliš povedenou střelu Qazima Laciho odrazila slávistická zeď, vzápětí rozhodčí Černý odpískal konec zápasu!
90+6'
Žlutá karta pro tým SK Slavia Praha (Ibrahim Benjamin Traoré).
90+6'
Žlutá karta pro tým AC Sparta Praha (Ladislav Krejčí ml.).
90+5'
Sparťané budou zahrávat standardní situaci ve vzdálenosti nějakých pětadvaceti metrů od branky, ovšem předtím ještě rozhodčí musí řešit další strkanici vypjatého závěru.
90+4'
Výsledkem předchozí strkanice je žlutá karta pro Tomáše Čvančaru.
90+4'
Po vyrovnávající brance vznikla hromadná mela v oblasti střídaček, poté i na hřišti.
90+3'
Sparta právě vstřelila branku! Vyrovnáno! Na dlouhý nákop si na levou stranu pokutového území naběhl Casper Höjer a jeho přihrávku před branku si do vlastní sítě srazil AIHAM OUSOU!
90+2'
Po centru Caspera Höjera ze standardní situace se k hlavičce dostal Tomáš Čvančara, ovšem v tísni mířil výrazně vedle hostující branky.
90+1'
Petr Hronek vidí žlutou kartu za podkopnutí Caspera Höjera.
90+1'
Rozhodčí Černý oddaluje závěrečný hvizd o pět nastavených minut.
89'
Za nemístné protesty dostává žlutou kartu Qazim Laci.
88'
Sparťané se snaží útočit podél pravé postranní čáry, zatím to ale vede jen ke dvěma autovým vhazováním.
86'
Střídání v týmu SK Slavia Praha:
ze hřiště odchází Igoh Ogbu, přichází Ondřej Kričfaluši.
85'
Dělová hlava! Ogbu se trefil po rohu, 2:3
85'
Slavia právě vstřelila branku! Slávisté přesto udeřili z rohového kopu! Na centr Lukáše Masopust si naskočil IGOH OGBU a razantní hlavičkou skóroval!
85'
Neuvěřitelné! Petr Hronek dostal skvělou přihrávku od Oscara od levé postranní čáry a měl naprostou tutovku, ovšem zblízka nedokázal překonat Matěje Kováře, jenž jeho střelu vykopl!
84'
Ležící Kovář vychytal v milionové tutovce Hronka
84'
ze hřiště odchází Ivan Schranz, přichází Petr Hronek.
84'
ze hřiště odchází Václav Jurečka, přichází Stanislav Tecl.
83'
Tomáš Wiesner se dopustil už několikáté chyby při rozehrávce na vlastní polovině, slávistům se ji ale nepovedlo nijak potrestat.
81'
Střídání v týmu AC Sparta Praha:
ze hřiště odchází Lukáš Sadílek, přichází Qazim Laçi.
81'
ze hřiště odchází Jan Kuchta, přichází Awer Mabil.
81'
Martin Minčev se prokličkoval do pokutového území, pak mu ale nevyšla střela či přihrávka před branku, která skončila u Ondřeje Koláře.
80'
Sparťané budou vhazovat v hloubi útočné poloviny, ujme se toho Casper Höjer.
78'
Aiham Ousou se na pravém křídle dostal k centru, ten ale byl sražen a sparťanům se povedlo zabránit hrozícímu rohovému kopu.
76'
ze hřiště odchází Jaroslav Zelený, přichází Casper Højer.
76'
ze hřiště odchází Lukáš Haraslín, přichází Martin Minčev.
76'
Jan Kuchta dostává žlutou kartu za zákrok na Aihama Ousoua u postranní čáry.
74'
S přízemním centrem Ivana Schranze si poradil Matěj Kovář a uklidil míč do své náruče.
74'
Při slávistické snaze v pokutovém území padl k zemi Václav Jurečka, pak se míč ještě odrazil k Traorému, jeho střela ale byla zablokována.
73'
Dnešní derby na Letné sleduje vyprodaná epet Arena, 18 305 diváků.
71'
Letná v euforii! Čvančarovu střelu dorazil Zelený, 2:2
71'
Sparta právě vstřelila branku! Letná bouří radostí! Sadílkův dlouhý aut Ladislav Krejčí prodloužil míč před branku, kde Tomáš Čvančara ve skluzu zahrál jen do tyče, odražený míč ale napálil do sítě JAROSLAV ZELENÝ!
70'
ze hřiště odchází Lukáš Provod, přichází Ibrahim Benjamin Traoré.
69'
Jaroslav Zelený zleva vnikl do pokutového území Slavie, ovšem následným obloučkem Ondřeje Koláře výrazněji neohrozil.
68'
Z Kairinenova rohu sparťané nezahrozili, navíc Matěj Kovář chyboval při rozehrávce takřka od středového kruhu a hosté mohli podniknout rychlý brejk, Mick van Buren ale dostal přihrávku na paty, pak už byla jeho střela zablokována.
67'
Kolář vytáhl vesmírný zákrok proti Kuchtovi!
67'
Další ohromná šance Sparty na vyrovnání! Na výborný centr Tomáše Čvančary si naběhl Jan Kuchta a snažil se vtěsnat svoji hlavičku k tyči, tam ale vytasil parádní zákrok Ondřej Kolář a stačil konečky prstů vytěsnit míč vedle branky!
66'
Po Provodově rohu Mick van Buren nebezpečně prodloužil míč před branku, kde jej Martin Vitík odkopl do zámezí.
65'
Před rohovým kopem Lukáše Provoda létají na trávník nějaké předměty, Lukáš Haraslín s Tomášem Čvančarou tak hned přiběhli uklidnit fanoušky, že Spartě takové chování fanoušků rozhodně nepomůže.
65'
Sražený centr Ivana Schranze končí za sparťanskou brankou, následovat bude rohový kop.
63'
Ogbu už svižně doběhl ke střídačkám, kde se hlásí k návratu do hry.
62'
U hostující branky je ošetřován Igoh Ogbu a v hledišti to pořádně vře, když po ukončení ošetření se nigérijský obránce znovu svalil k zemi.
61'
Unikajícího Haraslína zneškodnil v tutovce Kolář
61'
Už mohlo být vyrovnáno! Lukáš Haraslín utekl slávistickým obráncům a běžel sám na Ondřeje Koláře, ovšem střílel jen do hostujícího brankáře!
59'
Kolář trefil stranu, penaltu Krejčího ale nezastavil, 1:2
59'
Sparta právě vstřelila branku! LADISLAV KREJČÍ MLADŠI neumístil svoji střelu ideálně a Ondřej Kolář si na ni sáhl, ovšem vyrazit mimo branku ji nedokázal!
58'
Masopust srazil Haraslína, penalta!
58'
Žluté karty dostali Lukáš Masopust a Ivan Schranz.
58'
Míč si vzal Ladislav Krejčí, jenž bude exekutorem tohoto pokutového kopu.
57'
Sparta bude zahrávat penaltu! Lukáš Haraslín byl po průniku do pokutového území sražen a rozhodčí Černý okamžitě nařizuje penaltu pro Spartu!
54'
Po šťastných odrazech udeřil zblízka Jurečka, 0:2
54'
Slavia právě vstřelila branku! Slavia vede o dvě branky! Po chybné rozehrávce Zeleného podnikli hosté rychlý výpad, Masopustův centr sklepl před brankou Matěj Jurásek na VÁCLAVA JUREČKU, jenž Kovářovi nedal zblízka nejmenší šanci zasáhnout!
52'
Tomáš Čvančara se pokusil obhodit míč mezi slávistickými stopery, ti jej ale zvládli odblokovat a k míči se pohodlně dostal Ondřej Kolář.
51'
Po Wiesnerově ztrátě si míče si palebnou pozici našel Ivan Schranz, z dálky ale mířil výrazně nepřesně.
50'
K rohovému kopu se po zásahu Krejčího dostala i Slavia, centr Lukáše Provoda se ale neujal a sparťané se ubránili.
48'
Václav Jurečka se přímočaře rozběhl ke sparťanskému pokutovému území, Martin Vitík ale jeho bránění i s drobnými komplikacemi ve stabilitě ustál a stačil Jurečkovu střelu zablokovat.
47'
Po rohu hlavičkoval Čvančara
47'
Po centru Kaana Kairinena se k hlavičce před brankou dostal Tomáš Čvančara, mířil ale nad břevno.
47'
Lukáš Haraslín na levém křídle posunul míč do běhu Zelenému, jeho centr je sražen na rohový kop.
46'
ze hřiště odchází David Pech, přichází Matěj Jurásek.
46'
Sestavu mění do druhého poločasu slávisté, do hry už se nevrátí David Pech, nahradí jej Matěj Jurásek.
Po prvním poločase 305. derby mezi Spartou a Slavií vedou hosté z Vršovic 1:0 díky brance Ivana Schranze ze 40. minuty. Slovenský fotbalista se trefil prakticky z první výraznější šance Slavie, neboť dvojšanci Jurečky s Pechem z úvodu zápasu předcházel ofsajd, na opačné straně se do zajímavé pozice dostal jen Jan Kuchta, ten ale netrefil míč dobře a nasměroval jej výrazně mimo branku.

V závěru prvního poločase se tak prosadil Ivan Schranz po rychlé útočné akci Slavie do otevřenější soupeřovy obrany a centru Václava Jurečky.
45+3'
45+3'
Martin Vitík nepustil po levé straně do pokutového území Davida Pecha, po následné strkanici ukazuje rozhodčí Černý oběma aktérům tohoto souboje žlutou kartu.
45+2'
Slávisté drží hru u postranní čáry díky sérii autových vhazování Ivana Schranze.
45+1'
V úvodu nastaveného času slávisté kontrolují hru s míčem na soupeřově polovině.
45+1'
Rozhodčí Dalibor Černý k úvodním pětačtyřiceti minutám přidává tři nastavené.
44'
Tomáš Čvančara se dokázal šikovně uvolnit kolem Tomáše Holeše, tomu ale pomohl Igoh Ogbu, jenž stačil k míči doklouzat dříve než Čvančara a odehrál jej do zámezí.
43'
Lukáš Haraslín se uvolnil na levém křídle, pak mu ale nevyšel přízemní centr před branku, kde se slávisté snadno ubránili.
40'
Jurečkův centr zužitkoval Schranz, 0:1
40'
Slavia právě vstřelila branku! Slávisté se ujímají vedení! Hostům vyšel rychlý brejk ve čtyřech proti čtyřem zadákům Sparty, po centru Václava Jurečky ke vzdálenější tyči se pak prosadil IVAN SCHRANZ.
39'
Holešův nákop zprvu letěl do území nikoho na levém křídle, Tomáš Wiesner ale situaci podcenil, nechal se obehrát dobíhajícím Václavem Jurečkou, pak měl plno nohy práce, aby vybojoval odkop od branky.
37'
Zahrozit se pokusili také slávisté, po jejich pohledné souhře zablokoval Provodovu střelu ze střední vzdálenosti Asger Sörensen.
36'
Ladislav Krejčí byl faulován na vlastní polovině, rozehrávat mohou sparťané.
34'
Kuchta v dobré pozici, střela mu nesedla
34'
První velká šance derby! Dlouhý nákop Sparty Ladislava Krejčího Ivan Schranz jen sklepl k naprosto volnému Janu Kuchtovi, jenž měl v pokutovém území obrovské množství času, střela mu ale vůbec nesedla a zamířila výrazně vedle hostující branky!
33'
Sadílkův centr z levé strany Jaroslav Zelený šikovně pustil za sebe, kam si nabíhal Tomáš Čvančara, ten ale před brankou jen odrazil míč výrazně vedle.
32'
Oscar nepovedenou zpětnou přihrávkou dostal do problémů Ousoua, ten byl donucen odehrát míč v těžké pozici do zámezí.
31'
Velmi podobně si vedl, či spíše nevedl, Lukáš Haraslín, také jeho rána z dálky mířila výrazně mimo hostující branku.
29'
Čvančara z velké dálky přestřelil
29'
Po přistrčení Jaroslava Zeleného se o dalekonosnou ránu pokusil Tomáš Čvančara, chyběla ji ale veškerá přesnost.
28'
Výborný pas Wiesnera si v pokutovém území zpracoval Jan Kuchta, do střeleckého zakončení jej ale hostující zadáci nepustili.
27'
Sparťané pomalu rozehrávají od Matěje Kováře, tempo zápasu v těchto minutách není nikterak nadprůměrné.
25'
Dlouhou kolmici Schranze po levé straně na Jurečku si pohlídal Martin Vitík a pro míč si k rohu pokutového území doběhl Matěj Kovář.
23'
Pechův nepřesný centr z pravého křídle doletěl jen do boční sítě, rozehrávky od branky se ujme Matěj Kovář.
22'
Hřiště pomalu zakrývá dým ze světlic v sektoru slávistických příznivců.
21'
Jan Kuchta se rozběhl za dlouhým nákopem za slávistickou obranu, Igoh Ogbu mu ale stačil ukopnout míč do zámezí.
21'
Znovu se sparťané pokusili zahrozit před Kolářem, ani další závar v pokutovém území ale nevedl ke střeleckému zakončení, hostující brankář se pak ujal odraženého míče.
20'
Dlouhý nákop Sörensena na rozběhnutého Zeleného si slávisté pohlídali a bude se kopat od branky Ondřeje Koláře.
18'
Neúspěšný průnik Davida Pecha po pravém křídle končí odkopem od sparťanské branky.
17'
Jaroslav Zelený si naběhl na přenesení hry na levé křídlo, ovšem i jeho následný centr mířil mimo dosah spoluhráčů nabíhajících před branku.
16'
Podobně dopadl také Sadílkův dlouhý aut, pak ještě vybojoval míč Lukáš Haraslín, ovšem neujal se ani jeho prudký centr před branku.
15'
Sparťané zahrávali další standardní situaci od postranní čáry, ke Kairinenově nákopu do pokutového území se ale nikdo v rudém neprotlačil.
13'
Sparťané po rychlém přechodu dopředu vybojovali rohový kop, po následném Kairinenově centru se do vzduchu zavěsil Asger Sörensen, jeho hlavička proletěla nad hostující brankou.
12'
Do první šance se dostali slávisté, když z pravé strany pronikl do pokutového území Václav Jurečka a jeho střelu Matěj Kovář vyrazil jen k Davidu Pechovi, ten se ale z dorážky nedokázal prosadit, navíc je zpětně máván ofsajd ze zárodku celé akce.
10'
Pohledná kolmice Tomáše Holeše na Micka van Burena neměla podobně zajímavé pokračování, neboť nizozemský útočník sklepl míč do protipohybu Ivana Schranze a vhazování se ujme Sparta.
10'
Mick van Buren si vynutil faul při přechodu středové čáry, hosté rychle rozehráli z místa přestupku.
9'
Tentokrát jej sešívaní rozehráli nakrátko, Provod pak byl zpětnou přihrávku zatlačen k rohovému praporku, přesto stačil odcentrovat ke vzdálenější tyči, kde byl při snaze o zachycení míče faulován Matěj Kovář.
8'
Nepříliš povedený centr Lukáše Provoda od rohového praporku se k němu postupně odrazil zpět, další Provodův centr pak je sražen na druhý roh.
8'
Právě na levé straně Slavia vybojovala svůj první rohový kop a dění se stěhuje před Matěje Kováře.
7'
Slávisté podle všeho hrají v rozestavení 3-5-2, ve stoperské trojici jsou Ousou, Ogbu a Holeš, wing backy pak hrají David Pech vpravo a Ivan Schranz vlevo.
6'
Ondřej Kolář se po malé domů dostal pod tlak a jeho odkop byl Lukáš Provod donucen odehrát jen do zámezí, čímž znovu odevzdal míč Spartě.
5'
Během úvodních čtyř minut se Slavia takřka nedostala k míči, teď se píská faul na Čvančaru ve středovém kruhu.
4'
S vysokým centrem Lukáše Sadílka si snadno poradil Ondřej Kolář.
4'
Dlouhý aut Lukáše Sadílka Jaroslav Zelený jen prodloužil k brankáři Kolářovi.
3'
Po centru Kaana Kairinena se nikdo v rudém dresu nedostal do zakončení, Čvančara pak u praporku vybojoval autové vhazování pro Letenské.
2'
Teď už se píská po zákroku Holeše na Čvančaru, následovat bude standardní situace pro Spartu od pravé postranní čáry.
1'
Po průniku Lukáše Haraslína po levém křídle se publikum marně dožadovalo odpískání faulu, sparťané budou jen vhazovat.
Úvodního výkopu se ujal Kaan Kairinen a 305. derby pražských „S“ je rozehráno. Oba celky pochopitelně nastupují v tradičních barvách.
1'
Oba fanouškovské „kotle“ si už před zápasem vyměňují nenávistné pokřiky.
Po předzápasovém losu si oba týmy mění strany, Sparta bude v prvním poločase útočit na branku směrem k Letenské pláni.
Za zpěvu domácích fanoušků klubové hymny „Zpívej, kdo jsi sparťanem!“ trojice rozhodčích v čele s Daliborem Černým přivádí aktéry zápasu na scénu dnešního souboje.
Do úvodního výkopu zbývá osm minut, tribuny epet Areny už jsou takřka zaplněné, k vidění už jsou poslední volná místa.
Za pískotu sparťanských fanoušků hlasatel představuje základní sestavu Slavie, následovat bude ta domácí.
V základní sestavě Slavie se nakonec objevuje Igoh Ogbu, jenž kvůli zranění nedohrál poslední ligové utkání v Mladé Boleslavi, dnes ale může do zápasu zasáhnout. Kvůli zmíněné viróze nakonec chybí Zafeiris, Hromada, Ševčík, Douděra a Kačaraba, na lavičce se tak objevují patnáctiletý Marek Naskok a o rok starší Mikuláš Konečný.

Úvodní sestava Sparty je zcela podle očekávání.
Na trávníku letenské epet Areny probíhá rozcvička obou týmů, mezitím se pomalu zaplňuje hlediště. V sektoru slávistů je zatím jen zhruba stovka hostujících příznivců.

AC Sparta Praha: M. Kovář – Vitík, Sørensen, Krejčí ml. (C) – Wiesner, Kairinen, Sadílek, Zelený – Čvančara, Kuchta, Haraslín.
Náhradníci: Vorel – P. Vydra, Panák, Jankto, Pavelka, Laçi, Højer, Karabec, Mabil, Daněk, Minčev.
Trenér: Brian Priske

SK Slavia Praha: O. Kolář – Masopust, Ogbu, Ousou, Oscar – Pech, Holeš (C), Provod, Schranz – Van Buren, Jurečka.
Náhradníci: Mandous – Tecl, Hronek, Bořil, M. Jurásek, Traoré, Šmiga, Kričfaluši, Konečný, Naskos, Beran.
Trenér: Jindřich Trpišovský

Rozhodčí: Černý – Nádvorník, Hájek.
SK Slavia Praha

Slavia po většinu sezóny byla v čele FORTUNA:LIGY, ovšem především kvůli posledním bídným výkonům na hřištích soupeřů už padla za Spartu na druhou pozici.

Právě v zápasech venku je Slavia momentálně až na pátém místě této tabulky v rámci nejvyšší soutěže, shodou okolností získala o plných jedenáct bodů méně venku než Sparta (19:30), když oba týmy mají shodně odehraných 13 zápasů venku. Naposledy Slavia venku vyhrála hned při prvním jarním zápase v Pardubících, které ji i tak dokázaly výrazně zatopit, pak z dalších čtyř zápasů získala jen tři body za remízy.

Značným problémem sešívaných je zdravotní situace týmu, když kromě zraněného Ogbua a distancovaného Olayinky spoustu dalších hráčů během týdne trápila viróza a sestava trenéra Trpišovského je tak značně nejistá.
AC Sparta Praha

Sparťané po čase vstupují do derby v roli favorita, když mají v posledních týdnech skutečně skvělou formu, když vyhráli posledních jedenáct soutěžních zápasů v řadě, byť tedy včetně penaltové výhry ve čtvrtfinále MOL Cupu v Liberci 1. března.

V tabulce už se sparťané dostali na první místo se ziskem 60 bodů z dosavadních 26 zápasů, do dnešního derby vstupují s náskokem dvou bodů na svého arcirivala, třetí Plzeň zaostává za Spartou o sedm bodů.

Sparťanská marodka se takřka vyprázdnila, mimo hru už zůstávají jen Pešek, Čelůstka a Mejdr.
Hezký večer při sledování přenosu 305. derby pražských „S“, na pražské Letné Sparta přivítá Slavii v jednom z nejdůležitějších vzájemných derby posledních let.

V dosavadních 304 zápasech byla výrazně úspěšnější Sparta, která vyhrála 136 zápasů, Slavia se radovala 96x, v 72 případech se oba nesmiřitelní rivalové rozešli smírně. Nutno ale dodat, že v posledním desetiletí je výrazně úspěšnější Slavia.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.