FORTUNA:LIGA - Základní část - 7. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Liberec : Sparta - 3. září 2023   15:00

0:2
(0:0)
Sparta
69' Haraslín  (Kuchta) • 77' Haraslín  (Zelený)

Vliegen – Prebsl (75. Penner), Chaluš, Pourzitidis – Mikula (C), Červ (75. Hudák), Doumbia, Žambůrek, Ghali (75. Preisler) – Kulenović (75. Rabušic), Tupta (90. Lehoczki).
Bačkovský – Govaers, Fukala, Varfolomejev, Lexa.
Szikszay – Hrabovský, Volf; VAR: Radina, AVAR: Hájek
Stadion U Nisy, Liberec
7627 diváků
Vindahl – Sörensen, Vitík, Krejčí ml. (C) – Pešek (46. Wiesner), Sadílek (83. Laçi), Kairinen, Zelený – Kuchta (83. Sejk), Olatunji (59. Haraslín), Birmančević (90. M. Ševčík).
Vorel, Nalezinek – Panák, Gomez, Pavelka, Ryneš.
Vindahl

SESTŘIH: Liberec - Sparta 0:2. Vlna euforie pokračuje, rozhodla Haraslínova extratřída

Zápas mezi Slovanem Liberec a Spartou Praha je minulostí. Do druhého poločasu nastoupili lépe domácí, ale svůj přibližně čtvrthodinový tlak v branku přetavit nedokázali. Rozhodla tak kvalita lavičky a střídání. Lukáš Haraslín byl na hřiště poslán v 59. minutě a o devět minut později využil přihrávku za obranu od Jana Kuchty. V 77. minutě se pak objevil opět sám před Vliegenem a vstřelil svůj druhý gól v utkání. Do konce zápasu se už Liberec do ničeho nedostal, hrozila pouze Sparta. Více gólů nedala jen díky skvělému Vliegenovi. Na konci ještě viděl druhou žlutou a tudíž červenou kartu Marios Pourzitidis a Libeerec dohrával v oslabení. Sparta si tedy odváží z Liberce výhru 2:0. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek posledního prázdninového dne.
90+4'
90+3'
Ještě jedna velká šance Letenských! Qazim Laçi si obhodil soupeře a vystřelil. Balon letěl těsně vedle pravé šibenice.
90+2'
Faul, faul a zase faul. Domácí se k ničemu nedostávají. Sparta si výsledek zkušeně hlídá a Liberec z přemíry snahy stále fauluje.
90+1'
Druhý poločas bude nastaven o čtyři minuty.
90'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec:
ze hřiště odchází Ľubomír Tupta, přichází Ondřej Lehoczki.

Střídání v týmu AC Sparta Praha:
ze hřiště odchází Veljko Birmančević, přichází Michal Ševčík.
89'
Další žlutá karta zamířila na lavičku Sparty. Příjemcem byl kondiční trenér Clarup.
89'
Hra je v závěru hodně rozkouskovaná fauly hlavně na domácí straně.
87'
Pourzitidis zatáhl Birmančeviče a po druhé žluté je vyloučen
87'
Marios Pourzitidis se nechal obejít a následně zatáhl Birmančeviće za dres. Možná si neuvědomil, že už má jednu žlutou kartu a tímto zákrokem si vysloužil druhou, tudíž červenou.
86'
Faul Mikuly končí útočnou akci domácích.
85'
Olivier Vliegen vyběhl za vápno a odhlavičkoval balon před dobíhajícím Haraslínem.
84'
Hosté viditelně sundali nohu z plynu. Tento výsledek jim stačí.
83'
ze hřiště odchází Lukáš Sadílek, přichází Qazim Laçi,
ze hřiště odchází Jan Kuchta, přichází Václav Sejk.
82'
Dlouhý balon na Pennera byl až příliš dlouhý.
81'
Ľubomír Tupta našel centrem přesně hlavu Rabušice, ale domácí útočník trefil v záklonu pouze na středu brány stojícího Vindahla.
80'
Faul před domácí střídačkou. Standardní situace pro Liberec.
79'
Uvidíme, jestli se domácím ještě podaří nějaký zvrat, ale v posledních minutách to tak rozhodně nevypadá.
78'
Nicolas Penner to následně schytal od brankáře Vliegena za laxní bránění.
77'
Haraslín skvěle obstřelil Vliegena, 0:2
77'
Sparta právě vstřelila branku!
Tak velká obměna se domácím nevyplatila. Jaroslav Zelený odcentroval přes nového muže na hřišti Pennera na LUKÁŠE HARASLÍNA, který střelou na zadní tyč dává svou druhou branku v utkání a uklidňuje hostující celek!
76'
Domácí trenér Kozel se rozhodl pro radikální tah, když vystřídal hned čtyři hráče najednou. Uvidíme, jaké bude mít toto rozhodnutí vliv na vývoj zápasu.
75'
ze hřiště odchází Ahmad Ghali, přichází Dominik Preisler,
ze hřiště odchází Filip Prebsl, přichází Nicolas Penner,
ze hřiště odchází Lukáš Červ, přichází Jakub Hudák,
ze hřiště odchází Luka Kulenović, přichází Michael Rabušic.
74'
Ve vápně domácích zůstává ležet kapitán Sparty Ladislav Krejčí. Následně se strhla kolem ležícího hráče menší roztrška.
73'
Hosté jsou na vlně! Tomáš Wiesner si všiml povystoupeného Vliegena a pokusil se jej přelobovat. Belgický brankář zacouval zpět a vyrazil tento překvapivý pokus.
72'
Z rohového kopu Letenští nezakončili.
71'
Sparta v další šanci! Veljko Birmančević našel volného Kuchtu na penaltě, ale ani tato obrovská příležitost nekončí gólem! Olivier Vliegen se opět vytáhl a nohou míč vyrazil!
71'
Z této standardní situace ale domácím pšenka nepokvete.
70'
Na druhé straně chvíli po rozehrávce posunul Tupta míč na pravou stranu Ghalimu, který svůj pokus otřel o soupeře a vybojoval rohový kop pro domácí.
69'
Tento obrovský tlak snad ani nemohl mít jiné vyústění. Jan Kuchta našel přesnou přihrávkou za obranu LUKÁŠE HARASLÍNA. Slovenský křídelník udělal kličku Vliegenovi a přes skluzujícího Chaluše před prázdnou bránou posílá hosty do vedení!
68'
Haraslín mazácky obešel Vliegena a zakončil na 1:0 pro hosty!
68'
Po chybě v domácí defenzivě se ocitl sám před Vliegenem Zelený, ale trestuhodně svou šanci nevyužil. Liberecký brankář se naopak zaskvěl skvělým zákrokem.
67'
Obrovský kiks Prebsla nepotrestal Zelený
67'
A také domácí trenér Luboš Kozel neodejde z utkání bez trestu, když dostal žlutou kartu za protesty.
66'
Marios Pourzitidis trefil ve výskoku protihráče loktem a vidí žlutou kartu.
66'
Lukáš Haraslín si udělal prostor ke střele, jenže zamířil nad.
65'
Přihrávku za obranu Kuchta nezachytil a ta tak končí v rukavicích Vliegena.
64'
Domácím jakoby po dobrém vstupu do druhého dějství pomalu docházely síly. Wiesner se přehnal kolem Ghaliho a centrem hledal Kuchtu. Stopeři v modrém byli proti.
63'
Centr na zadní tyč přelétl všechny kromě Zeleného. Hostující křídelník ale v záklonu neměl dobrou pozici na zakončení.
63'
Sparta ale získala rohový kop.
63'
Chaluš ve spolupráci se Žambůrkem nepustili Birmančeviće do vápna.
62'
Haraslín nádherným halfvolejem těsně netrefil bránu
62'
Birmančevičův krásný trestňák vytáhl Vliegen
62'
A další obrovská šance Sparty! Odražený míč napálil z první Lukáš Haraslín těsně vedle pravé šibenice liberecké brány!
62'
Míč si postavil Veljko Birmančević a jeho přesný pokus pod břevno musel vytáhnout Olivier Vliegen skvělým zákrokem.
62'
Dnešní utkání sleduje 7627 diváků.
61'
Filip Prebsl zajel ostrým skluzem právě do Kuchty. Hrál sice balon, ale také nohy hostujícího útočníka a dostává žlutou kartu.
60'
Balon za obranu domácích měl až příliš velkou razanci. Toto Jan Kuchta stihnout nemohl.
60'
Mikula povalil u střídaček nového muže na hřišti Haraslína. Je to faul.
59'
ze hřiště odchází Victor Olatunji, přichází Lukáš Haraslín.
58'
Domácí jsou ve druhém poločase zatím jednoznačně aktivnější, což oceňují také fanoušci na tribunách mohutným povzbuzováním.
57'
Centr Mikuly skončil v náručí Vindahla.
56'
Po rychlém přezkumu hra pokračuje.
56'
Po této standardní situací padá ve vápně Lukáš Červ a VAR celou situaci přezkoumává.
55'
Červ padl po souboji s Kairinenem, penalta se nepíská
55'
Tlak Severočechů pokračuje. Po dalším rohu zblokovala obrana Letenských střelu Červa. Tuptův centr do malého vápna vyboxoval Vindahl na další roh.
54'
Červ skvěle seřízeným volejem prověřil Vindahla
54'
Další velká šance domácích! Přetažený centr našel úplně volného Lukáše Červa, který pálil z voleje pod břevno. Peter Vindahl předvedl další skvělý zákrok.
54'
Ahmad Ghali se rozeběhl po levé straně a přihrával do vápna. Jeden z obránců míč odkopl na roh.
53'
Doumbia společně s Chalušem udrželi míč ve středu pole a druhý jmenovaný byl navíc faulován.
52'
Následně byl zdvižen praporek, takže i kdyby to skončilo gólem, celou akci by přezkoumávalo video.
51'
Obrovská šance Liberce! Ľubomír Tupta poslal nadýchaný balon těsně za obranu, kde se zjevil úplně sám Matěj Chaluš. Z voleje však bránu netrefil.
50'
Victor Olatunji (SPA) se vrátil, aby zastavil akci domácích. To sice dokázal, ale jen za cenu žluté karty.
49'
Vliegen následně vyboxoval centr od rohového praporku.
48'
Tentokrát ztratil chorvatský útočník balon u postranní čáry, čehož chtěl využít Veljko Birmančević. Jeho přihrávku do malého vápna dokázala domácí obrana přes Kuchtou odvrátit.
47'
Kulenović hledal Tuptu na levé straně. Jenže proti byl Vitík.
46'
Filip Prebsl si nekomplikoval situaci a poslal hlavou míč svému brankáři.
46'
ze hřiště odchází Jakub Pešek, přichází Tomáš Wiesner.
46'
První dějství je minulostí. Do zápasu vstoupila lépe Sparta, která byla aktivnější a domácím příliš nepůjčovala balon. Po první čtvrthodině se ale začala hra vyrovnávat a Liberec začínal vystrkovat růžky. Největší šanci měl ve 37. minutě domácí Luka Kulenović, který dělovkou pod břevno prověřil Vindahla. Na druhé straně měl v nastavení velkou šanci Olatunji, ale v dobré pozici netrefil hlavou centr na zadní tyč. Gól jsme tak zatím na stadionu U Nisy neviděli. Druhý poločas začne přibližně v 16:04.
45+1'
45+1'
V samém závěru centroval Zelený na zadní tyč, kde Olatunjiho bránil Ghali. Nerovný souboj dvou Nigerijců vyzněl lépe pro hostujícího útočníka, který ale v dobré pozici nedokázal hlavou zakončit.
45+1'
První poločas bude nastaven o jednu minutu.
45'
K odraženému balonu se dostal Ghali, ale jeho přízemní centr dostal do bezpečí z hostujícího pohledu kapitán Krejčí.
44'
První centr liberečtí odhlavičkovali. Druhý, letící na zadní tyč, nasměroval Olatunji hlavou vedle.
44'
Za vzájemnou potyčku ve vápně jsou rozdány první žluté karty zápasu.

Žlutá karta pro tým FC Slovan Liberec (Lukáš Červ).

Žlutá karta pro tým AC Sparta Praha (Jaroslav Zelený).
43'
Matěj Chaluš a Ladislav Krejčí ml. jsou ještě upozorňováni rozhodčím, že jejich souboj vidí. Stejně tak hráči u brankáře v malém vápně.
42'
Jakub Pešek sice Ghaliho neobešel, ale byl to právě liberecký křídelník, od kterého se dostal balon do zámezí. Rohový kop pro Spartu.
41'
Jan Mikula s vypětím všech sil ubránil kličkujícího Birmančeviće.
40'
Vše se obejde bez ošetření od zdravotnického týmu.
40'
Po vzdušném souboji Purzitidise s Kuchtou zůstává na trávníku ležet hráč Letenských. Hra je po chvíli přerušena.
38'
Jaroslav Zelený zahrál zkušeně malou domů hrudí před zabíhajícím Mikulou.
38'
Z rohového kopu už se Liberci zahrozit nepodařilo.
37'
Kulenovičova pumelice z úhlu málem překvapila Vindahla
37'
Luka Kulenović se s tím nepáral. Dostal přihrávku ve středu pole, namířil si to přímo na bránu a pár metrů za vápnem vyslal dělovku pod břevno. Peter Vindahl musel předvést skvělý zákrok, aby střelu vyrazil na roh.
36'
Po autu se zapojil do obranné činnosti také Kuchta a odpravil míč někam k půlící čáře.
35'
Ahmad Ghali se dokázal uvolnit přes Peška, ale jeho přihrávku na hranici malého vápna odkopl ve skluzu Asger Sörensen.
34'
Asger Sörensen pak nezachytil přihrávku na hrací ploše.
33'
Domácí obrana se nadvakrát ubránila a odvrátila míč mimo vápno.
33'
Prebslovu nepřesnou rozehrávku vystihl Kairinen, který našel na pravé straně nabíhajícího Sadílka. Letenský vysavač vybojoval na Purzitidisovi rohový kop.
31'
Hra se v posledních minutách poměrně vyrovnala a Sparta už nemá tak výraznou převahu jako na začátku utkání.
30'
Slovenský útočník v barvách Liberce vybídl k rychlostnímu souboji Kulenoviće. Ten ale s Vitíkem sprint na přibližně dvacet metrů prohrál.
29'
Také Ľubomír Tupta mířil zpoza vápna nad.
28'
Hra se přesouvá ze strany na stranu. Lukáš Červ podklouzl při nápřahu a vystřelil pouze do ochranné sítě nad bránou Vindahla.
27'
Přízemní centr do vápna z nohy Birmančeviće na druhé straně hřiště odkopl Žambůrek.
26'
Poté předvedl parádičku Kuchta, který se zaskvěl obranným zákrokem proti Ghalimu, udělal si pár nožiček a odkopl balon.
26'
Pešek si lehce podvrkl kotník při zpracování, čehož využil Ghali a namířil si to na útočnou polovinu. Kulenović následně vybídl ke střele Žambůrka, ale ten se zamotal do kličky.
25'
Hosté zatlačili na rozehrávku a ihned získali balon zpět.
24'
Na druhé straně hlavičkoval po Sadílkově centru z pravé strany Olatunji. V tísni také nezamířil přesně.
23'
Domácí se po přímočaré akci dostali k zakončení, když Tupta posunul balon na novice v sestavě Žambůrka stojícího pár metrů za vápnem. Střední záložník vystřelil v záklonu nad.
22'
Kairinenův centr ze standardní situace domácí obrana odhlavičkovala. Míč se následně dostal k Peškovi, ale bývalý hráč Liberce opět nemířil přesně.
20'
Jaroslav Zelený si neporozuměl s nabíhajícím Birmančevićem, který se zastavil, kdežto blonďatý křídelník přihrával za obranu.
19'
Po centru z rohu se dostal k hlavičce Chaluš. Stál však daleko od brány, a tak jeho plachtící pokus doprostřed brány nebyl velkým ohrožením pro brankáře Vindahla.
18'
Domácí kapitán Mikula nevzdal souboj se Zeleným a vybojoval rohový kop.
18'
K zakončení se ale hosté nedostali. Naopak Olatunji vysvobodil domácí, když při jejich kostrbaté rozehrávce fauloval.
16'
A opět jsou v držení kulatého nesmyslu hráči v černém, tedy Sparta.
15'
K prvnímu zakončení mezi tři tyče se dostal Sparťan Jaroslav Zelený, který obešel Prebsla. Míč měl ale na dlouhou nohu a výrazněji Vliegena neohrozil.
13'
Victor Olatunji si naskočil na centr Vitíka na hranici velkého vápna, jenže hlavičkoval vedle.
12'
Chaluš hledal Ghaliho na levé straně, jenže míč se sklouzl po pokropeném trávníku do zámezí.
11'
Rozvíjející se akce hostí končí v zárodku, když fauloval Červ.
10'
Dlouhý centr Krejčího odvrátil Pourzitidis pouze k Peškovi. Sparťanský křídelník si zpracoval balon hrudí a vystřelil, jenže bránu netrefil.
9'
Zelenému přeskočil míč kopačku. Vhazování pro Liberec.
8'
Presink domácích teď slavil úspěch a nenechal Spartu rozjet další akci.
7'
Liberecký centr přelétl celé velké vápno a skončil za bránou.
6'
Mohamed Doumbia dostal balon a rozběhl se, ale neměl podporu od spoluhráčů a musel se otočit a zpomalit akci.
5'
Pražané zatím nepouštějí domácí příliš do hry, kombinují s míčem a hledají cestu k zakončení.
4'
Victor Olatunji prodloužil dlouhý aut letící do vápna za sebe, následně se ještě dostal k odraženému míči a vystřelil nad domácí svatyni.
3'
Sadílekovi odskočil míč po zpracování a na hrací ploše už jej nechytil.
2'
Přízemní centr z pravé strany usměrnil Tupta na bránu, ale s tímto míčem nemohl mít Vindahl problémy.
1'
Dlouhý balon utekl Zelenému do autu.
1'
První, kdo se dotkne míče, budou hráči Sparty. Konkrétně pak Kairinen.
Na tribunách mají početní i akustickou převahu zatím hostující fanoušci. Liberci se stále nedaří nalákat své příznivce na stadion.
Rozhodčí již přivádějí obě základní sestavy na hrací plochu. Domácí Slovan bude hrát v modrém, Letenští v černo-zlaté kombinaci.
Domácí trenér Kozel využije nejnovější posilu Jana Žambůrka hned od prvních minut. Jak se povede mládežnickému reprezentantovi v novém působišti?

FC Slovan Liberec: Vliegen – Prebsl, Chaluš, Pourzitidis – Mikula (C), Červ, Doumbia, Žambůrek, Ghali – Kulenović, Tupta.
Náhradníci: Bačkovský – Lehoczki, Govaers, Fukala, Preisler, Varfolomejev, Lexa, Hudák, Penner, Rabušic.
Trenér: Luboš Kozel

AC Sparta Praha: Vindahl – Sörensen, Vitík, Krejčí ml. (C) – Pešek, Sadílek, Kairinen, Zelený – Kuchta, Olatunji, Birmančević.
Náhradníci: Vorel, Nalezinek – Wiesner, Panák, Gomez, Pavelka, Haraslín, M. Ševčík, Laçi, Ryneš, Sejk.
Trenér: Brian Priske

Rozhodčí: Szikszay – Hrabovský, Volf; VAR: Radina, AVAR: Hájek.

AC SPARTA PRAHA – POSTUP DO ZÁKLADNÍ SKUPINY EL A PRVNÍ MÍSTO V TABULCE

Letenští kromě ligových soubojů sváděli bitvy také na evropské scéně. Po penaltovém vyřazení od Kodaně v rámci kvalifikace Ligy Mistrů je čekal chorvatský celek Dinamo Záhřeb. V oblíbené destinaci českých dovolenkářů Sparta promarnila jednogólový náskok a prohrála 1:3. Do domácí odvety tak nešla v komfortní pozici. Rychlý gól už ve druhé minutě ale roztáhl hráčům křídla a v 67. minutě z toho byl postupový výsledek 3:0. Za čtyři minuty však Záhřeb snížil a schylovalo se k prodloužení. V závěru utkání se k míči probojoval libereckým fanouškům dobře známý Victor Olatunji a vítěznou trefou poslal pražský celek do základní skupiny Evropské ligy.

Pod Ještěd tak přijedou svěřenci trenéra Priskeho v dobrém rozmaru. Navíc jako poslední mistr ligy a aktuální lídr tabulky. Sparta má totiž společně se Slavií 16 bodů, což je nejvíce z ligy. Díky lepšímu skóre, konkrétně 17:5, je pak před svým úhlavním nepřítelem. Třetí Olomouc ztrácí na celky z hlavního města republiky čtyři body.

Jediné dva body ztratili hráči z Letné ve venkovním utkání pátého kola, když překvapivě remizovali na půdě Teplic 1:1. Jinak si od začátku ročníku postupně poradili doma s Olomoucí 2:0, ve Zlíně vyhráli těsně 1:0, doma přestříleli Pardubice 5:2, v Jablonci také nadělovali, když vyhráli 5:1 a naposledy doma zdolali Karvinou 3:1.

V posledním utkání byl ale vyloučen Adam Karabec, který se loktem ohnal po protihráči a dostal třízápasový trest. Na stadionu U Nisy tak určitě nenastoupí. Stejně tak nebude mít trenér Priske k dispozici Jana Mejdra, který je zraněn. Ostatní hráči by měli být připraveni.

V loňských vzájemných zápasech vždy zvítězili hosté. Slovan v prvním kole překvapil fotbalovou veřejnost, když vyloupil Letnou 2:1, ale Pražané vše vrátili i s úroky, když ve 30. kole zvítězili pod Ještědem 3:1, přestože ještě v 89. minutě prohrávali 0:1. Kontroverzní zásahy VARu ale přisoudili hostům dvě penalty a nasměrovali je k pozdějšímu titulu.

FC SLOVAN LIBEREC – KUPÍCÍ SE ZRANĚNÍ A NOVÝ HRÁČ

Mužstvo ze severu Čech prožívá rozporuplný start do nejvyšší soutěže. V prvním kole poměrně hladce porazilo ostravský Baník 3:1. Následně Slovan vedl 2:0 v Mladé Boleslavi a hrál přibližně hodinu přesilovku, přesto vedení ztratil a pouze remizoval 2:2. Tam jakoby se něco stalo. Doma proti Bohemians se nejprve zranil stoper Plechatý, poté Tupta neproměnil penaltu a v posledních minutách rozhodl o vítězství klokanů Matyáš Kozák, který U Nisy působil v loňské sezoně.

Následovala remíza 1:1 ve Zlíně, domácí vítězství 1:0 proti Pardubicím, při kterém se ale o tyč zranil Christian Frýdek a naposledy prohra v Olomouci 0:2. Celkově to znamená osmé místo tabulky s osmi získanými body a vyrovnaným skóre 7:7. Nejvíce gólů, a to dva, má na svém kontě právě Christian Frýdek, který ale nebude k dispozici pro utkání se Spartou. Brankář Vliegen pak vychytal jedno čisté konto ze šesti utkání.

Kromě Frýdka nebude k dispozici také zmiňovaný stoper Dominik Plechatý a mladý záložník Denis Višinský. Nad středním záložníkem Lukášem Červem pak visí otazník, zda bude k dispozici trenéru Kozlovi na celý zápas. Nejen z důvodu kupících se absencí Slovan zareagoval a na hostování do konce sezony přivedl mládežnického reprezentanta Jana Žambůrka. Jestli bude připraven zasáhnout už do duelu se Spartou ale není jisté.

Na liberecký stadion U Nisy přijede Sparta Praha, a to bývají vždy vypjaté duely. Posledně tomu nebylo jinak, když modrobílé mužstvo vedlo ještě v 89. minutě 1:0, ale nakonec po vyrovnání z kopačky bývalého hráče Jana Kuchty, dvou opravách VARu v nastaveném čase a následně nařízených penaltách, které proměnil dnes již bývalý hráč letenských Awer Mabil, padlo 1:3.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.