Fotbalová národní liga - 20. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Vítkovice : Jihlava - 29. března 2019   17:00

Vítkovice
Vítkovice
87' Matěj
1:0
(0:0)
Jihlava
Jihlava
Vítkovice
Květon – Celba, Mikula (C), V. Cverna, Surzyn – Pašek, Motyčka, Holiš, Januška (80. Ožvolda) – Matěj (90. Praus) – Chvěja (63. Kaloč).
Simkanič – Ožvolda, Praus, Mišinský, Kaloč, Bzirský, Miker.
Dubravský – Pochylý, Dresler
Městský stadion, Ostrava-Vítkovice
607 diváků
Jihlava
Vejmola – P. Breda, Chlumecký, Tijani, Preisler – Vaculík (C) (59. Šumský), Šulc – Petr, Klobása (77. Šefčík), Zoubele – Jiří Klíma (59. Jawo).
Veselý – Šefčík, Vedral, F. Novotný, Machuča, Jawo, Šumský.

Z Vítkovic je to vše, děkuji za pozornost.
Vítkovice tímto vítězstvím zvýšili náskok na deváté místo a dotáhli se na sedmé Brno, proti kterému ale mají o 21 gólů horší skóre. Jihlava zůstává druhá, ale pokud Hradec Králové porazí Varnsdorf, dostane se před ni.

Fauly: 10-13
Ve druhém poločase měla Jihlava výrazný tlak, ale šance si vytvářeli zpočátku domácí. Mikula ani Matěj ale neuspěli. Hosté ohrožovali domácí branku hlavně po centrech a trestných kopech, ale do žádné skutečně gólové šance se nedostali. Když se zdálo, že zápas skončí 0:0, povedl se domácím brejk a dorážející Jan Matěj rozhodl o překvapivém vítězství Vítkovic.
90+3'
90+3'
Faul na hranici středového kruhu na Celbu, který výrazně kulhá.
90+2'
Petrův nákop do vápna nebezpečí nepřinesl, naiopak Kaloč se rozbíhal do brejku, který právě Petr včas a čistě zastavil.
90+2'
Trestný kop Jihlavy z 35 metrů.
90+1'
Pašek měl před sebou znovu vpolný prostor, ale tentokrát z toho nic nevymyslel. Navíc ho Petr u brankové čáry vytloukl a Vejmola rychle rozehrává.
90'
Nastavují se 3 minuty.
90'
Střídání v týmu MFK Vítkovice: ze hřiště odchází Jan Matěj, přichází Matěj Praus.
89'
Jeden z jihlavských hráčů se pokusil pádem ve vápně "vybojovat" penaltu, neuspěl.
87'
Vítkovice právě vstřelily branku!
Neuvěřitelné, Vítkovice se z povedeného brejku ujímají v závěru vedení! David Pašek sprintoval po pravé straně úplně sám, jeho ránu Vejmola vyrazil na střed vápna, odkud se ze souboje dvou hráčů odrazil míč obloukem do břevna, dezorientovanému Vejmolovi se míč zamotal pod nohama a pohotový JAN MATĚJ ho dorazil do sítě!
86'
Po Petrově centru z trestného kopu spadl míč až na zem na okraji malého vápna, ale Květon zasahovat nemusel.
86'
Jawo si vykoledoval zápasnický faul na Celbovi u levé lajny.
85'
Poměrně prudký centr na bližší tyč, kde bla v houfu hlav na správném místě jedna domácí. Následnou okopávanou na levé straně vápna vyřešili modrobílí odkopem.
84'
Petrův centr srazil Surzyn, rohový kop.
83'
Hodně faulů na obou stranách kouskuje hru, což vyhuvuje Vítkovicím, které se v poslední době zuby nehty brání.
83'
Kaloč sprintoval za odkopem, Chlumecký situaci v poklidu vyřešil.
82'
Preisler však namířil centr jen do míst, kde stál osamocený Celba.
81'
Další trestný kop Jihlavy z levé strany. Míč si staví Petr a Preisler.
80'
Střídání v týmu MFK Vítkovice: ze hřiště odchází Jiří Januška, přichází Dan Ožvolda.
79'
A za domácí Kaloč.
79'
Následovala potyčka o míč, kterou rozhodčí také oceňuje žlutými kartami. Za hosty ji dostává Tijani.
79'
Šumský zastavil na půlce rodící se brejk a za faul dostává žlutou kartu.
77'
Nejistý zákrok Květona po Šulcově střele po zemi, situaci vyřešil jeden z obránců.
77'
Vysočina se dostává do stále většíhgo tlaku. Centry létají jeden za druhým.
77'
Střídání v týmu FC Vysočina Jihlava: ze hřiště odchází Stanislav Klobása, přichází Samuel Šefčík.
76'
Po dalším centru, tentokrát z trestného kopu, hlavičkoval na zadní tyči Chlumecký, ale ne mimo dosah Květona, který zachytil míč do rukavic.
75'
Menší závar po rohovém kopu, hráči ve žlutém se drali do zakončení, ale Květona nepřekonali.
74'
Rychlý kontr Jihlavy po zisku míče, na pravé straně rozběhnutý Zoubele po obdržení přihrávky přibrzdil, ale na Surzyna si nepřišel. Obránce Vítkovic srazil jeho střelu na roh.
73'
Zoubeleho centr Klobása nezpracoval, další centr v podání Petra odhlavičkoval Mikula. Poté se žlutí dopustili faulu, ve druhé půli již devátého.
72'
Rozehraný trestný kop na půlce a po dvou přihrávkách dlouhý pas na Kaloče, který si znovu nepohlídal ofsajd.
71'
Tam se Kaloč ocitl v ofsajdu.
71'
Květon vyběhl snad 15 metrů před vápno, ale byl u míče první a odkopl míč daleko za půlku.
70'
Tijani na půlce vyhrál hlavičkový souboj a nepustil ostravské do brejku. Hosté ale vzápětí u stříádaček faulují.
69'
Januška zablokoval centr z pravé strany, kde Jihlava vhazuje.
68'
Obléhání domácí branky na chvíli přerušuje Surzyn odkopem do autu.
To vše před zraky 607 diváků.
67'
Za další faul ve středu pole dostává žlutou kartu Jawo.
65'
Klobása za ten faul na brankáře dostává žlutou kartu.
65'
Petrův pas do vápna sice domácí ubránili, ale akce pokračovala a Květon se musel hodně snažit, aby na malém vápně zkrotil míč po sražené střele. O míč bojoval i dobíhající Klobása, kterému je pískán faul.
64'
Motyčka zahrál rukou. Jihlavští si staví míč asi 30 metrů od branky na levé straně.
63'
Střídání v týmu MFK Vítkovice: ze hřiště odchází Ondřej Chvěja, přichází Filip Kaloč.
63'
Šulc se Zoubelem vymysleli pěknou akci, na jejímž konci byla rána z druhé vlny dobíhajícího Bredy, který levačkou z voleje hodně výrazně netrefil branku.
62'
Pašek prodloužil nákop od půlky k brankové čáře, kde Chvěja přehnal důraz.
61'
Klobása povalil Matěje, je pískáno.
60'
První akce hostů po dvojitém střídání nebyla úspěšná. Míč se ocitl za brankovou čárou daleko od kovové konstrukce.
59'
Střídání v týmu FC Vysočina Jihlava: ze hřiště odchází Lukáš Vaculík, přichází Nicolas Šumský.
59'
Střídání v týmu FC Vysočina Jihlava: ze hřiště odchází Jiří Klíma, přichází Lamin Jawo.
58'
Surzyn se zapomněl vepředu a chyběl na levém kraji obrany, kudy vedla Jihlava rychlý kontr. Klobása poté hledal na půlkruhu místo ke střele, až nakonec Zoubeleho centr jen prodloužil Klíma obloukem za sebe, kde byl pouze Květon.
57'
Šulcovu přihrávku do strany vystihl Celba, ale s míčem v moci se přes půlku nedostal.
56'
Preislerův centr přeletěl všechny hráče, další centr z druhé strany odvrátila obrana, až se do skákavého míče opřel z dálky z voleje Chlumecký a obloukem přestřelil.
55'
Pěkná akce hostů na levé straně, Petrův centr zastavil jeden z bránících hráčů, ale srazil si míč do ruky a Jihlava má trestný kop z levého křídla.
54'
Vysočina uklidňuje hru a kombinuje na vlastní polovině.
53'
Jihlava odpovídá možností Klímy, který si naskočil na centr z pravé strany, ale neměl pohodlnou pozici a při hlavičce nemohl moc mířit. Květon neměl moc těžkou práci.
52'
Z následného vhazování se ocitl v obrovské šanci Matěj, pálil zhruba z 10 metrů, ale ani jeho střela k brance nedorazila, jeden z obránců ji tělem zablokoval!
52'
Pašek byl volný na pravé straně, ale centr mu zablokoval Preisler.
51'
Petr odkopl polovysoký centr před branku, následně si dělal prostor ke střele z dálky Holiš, ale trefil pouze bok vlastního spoluhráče.
50'
Trestný kop domácích z levého křídla.
50'
Matěj upadl ve vápně, ale rozhodčí mu ukazuje, aby se rychle zvedal.
50'
Breda chtěl vytlouct dobíhajícího Matěje, ale minul ho. Domácí vhazují.
49'
Opět skvělý Tijani ukopl míč od nohy čekajícímu Matějovi.
49'
Januškův centr z levé strany si pohlídal dnes zatím výborný Tijani.
48'
Další pokus o útok se hostům přáíliš nepovedl, je pískán útočný faul.
47'
Centr na bližší tyč prodloužil jedne z domácích dál před branku, odkud se odrazil míč zhruba na penaltu, kam si seběhl Mikula a z otočky napálil míč metr nad břevno!
46'
Rychlý kontr Vítkovic končí sraženým centrem a rohovým kopem.
46'
Výkoip do druhé půle provedla Jihlava a okamžitě zamířila do útoku. Preisler kouzlil na levém křídle, až přihrál Petrovi, jehož rána z dálky byla zablokována.
46'

bez karet
Nepříliš pohledný první poločas zpočátku nabídl vyrovnanou partii. Jihlava působila zakřiknutě, jako by jí rozlehlý vítkovický stadion dělal potíže s orientací v prostoru. Postupem času ale přebrala otěže zápasu, ale proti pozorné domácí obraně se nedokázala pořádně prosadit. Velkou šanci jí nabídl až Mikula na konci první půlhodiny, ale Petr v brejku netrefil branku. Když na druhé straně krátce před přestávkou minul v dobré pozici hlavou Pašek, odešli hráči do kabin bez branek. Tento stav rozhodně více vyhovuje domácím.
45+1'
45+1'
Rozhodčí ještě nechal rozehrát Surzyna trestný kop od půlky, avšak když se Cverna na levé straně do šance neprosadil, ukončil úvodní dějství.
45'
Hodně nepřesností ve středu pole na závěr poločasu.
44'
Cverna si pohlídal rozběhnutého Klímu a odehrál míč zpět na polovinu soupeře.
43'
Po odrazu míče se najednou ocitl v příležitosti Zoubele, ale než se otočil a srovnal si míč, skočil mu do rány Holiš.
42'
Preisler se nepříjemně srazil s Mikulou, ale nakonec ani jeden hráč nemusí být ošetřován.
41'
Rohové kopy zatím nejsou jihlavskou silnou stránkou. S výjimkou jednoho si se všemi obrana okamžitě poradila.
41'
Hosté z protiútoku vybojovali roh.
40'
První velká šance na domácí straně! Na parádní centr z levé strany si na zadní tyči naběhl Pašek, ve výskoku využil své rychlosti a trknutím udělil míči hodně velkou razanci, avšak o metr minul branku!
39'
Rychlý přechod do útoku v podání Vítkovic, avšak nezdařený centr z pravého křídla hatí zajímavou příležitost.
38'
Petrův centr odhlavičkoval Surzyn, do následné rány Chlumeckého padl Motyčka, přesto si Jihlava nakonec vypracovala příležitost. Střelu po zemi z hranice vápna Květon lapil.
37'
Breda ťukl míč do lajny Zoubelemu, který přes Surzyna neodcentroval, ale získal aspoň roh.
36'
Jenže následoval faul a konec ostravského snažení.
36'
Po následném trestném kopu mají navíc aut na levém křídle, lam v nouzi odhlavičkoval míč Tijani.
35'
Holiš si důrazem vykoledoval faul na půlce a domácí mají na chvíli klid.
34'
Vysočina pokračuje v tlaku, kolmici na levé straně ale vystihl Pašek.
33'
Z práce Tijaniho nakonec těžil Petr, z 25 metrů to zkusil technicky k pravé tyči, ale netrefil dobře míč a minul branku.
32'
Tijani předskočil Chvěju, zabránil tím možnému brejku a udržel hosty na útočné polovině.
31'
Po přihrávce Chvěji se z 25 metrů opřel do míče Motyčka, ale skákavý pokus namířil jen doprostřed, s čímž neměl Vejmola potíže.
30'
Ostravané oplácí vlastní příležitostí, centr z pravé strany zakončoval před malým vápnem hlavou Chvěja, ale nepříliš prudce, takže Vejmola jen natáhl ruce nad sebe a to byla veškerá jeho práce.
29'
Hrubá chyba Mikuly na půlce vyústila v úprk Petra směrem k brance, dostal přihrávku a přes křižujícího Celbu vystřelil, avšak ke smůle Jihlavy jen slabě a nepřesně. První velká šance zápasu.
28'
Januška obešel protihráče na půlce a mohl jít s Chvějou do přečíslení na levé straně, ale Tijani situaci výborně přečetl.
27'
Holiš se probíjel středem a Matěj ve snaze zachytit jeho přihrávku fauloval.
26'
Zničehonic pokus o vyslání Paška do brejku, je z toho vhazováíní Vítkovic na pravém křídle.
26'
Květon si vyvezl míč až před pokutové území a posílal dlouhý míč k lajně Paškovi. Jenže ho přehodil, míč dopadl až daleko v autu a hosté pokračují v tlaku.
25'
Opět dobře postavený Motyčka využil špatného zpracování Klímy, natlačil se před něj a ukončil tuto akci Jihlavy.
24'
Preislerův nákop do šestnáctky ihned razantně odehrál Motyčka.
23'
Po faulu na Vaculíka je pískán trestný kop ze vzdálenosti lehce přesahující 30 metrů.
23'
Jenže domácí už dlouho prakticky nedali pořádnou přihrávku a musí se zase bránit.
22'
Breda s Petrem se zkoušeli prosadit přehuštěným středem na hranici vápna a nezvládli to.
21'
Vaculík se rozhlédl a poslal polovysoký míč vpřed, který však Klímu výrazně minul.
20'
Ani tento roh Jihlavy se nezařadí mezi ty povedené.
19'
Breda na pravém křídle pouze vytloukl Janušku pro třetí rohový kop.
18'
Vítkovice začínají mít klasický problém s kontrolou míče a iniciativu přebírají žlutí.
17'
Breda se velmi dobře rozběhl po lajně a dostal míč od Klobásy. Následně přihrával na malé vápno, kde bylo husto a míč se mu rychle vrátil. Přihrával poté po zemi na penaltu, odkud domácí odehráli míč pouze na půlkruh, ale následná střela trefila pouze dalšího jihlavského hráče, který navíc stál v ofsajdu.
16'
Dlouhý nákop na Klobásu byl až moc dlouhý a Květon uklidňuje situaci.
15'
Hosté ale rychle získali míč zpět a Zoubele z úhlu poprvé střílel na branku. Ale nebylo to nic nebezpečného a Květon jen zachytil míč do náruče.
15'
Šulc nedal přesný míč k lajně Zoubelemu a až na tribunu dolehlo známé slovíčko na pět písmen, které v některých jazycích označuje zatáčku.
14'
Preisler sepnutýma rukama nad hlavou signalizoval, jak si mají spoluhráči nabíhat, ale při centru na zadní tyč je pískán útočný faul.
13'
Petra zablokoval Januška, další roh.
13'
Petrův centr z rohu byl okamžitě razantně odkopnut do autu.
12'
Lehce dezorientovaný Januška poměrně zbytečně odhlavičkoval nepřesný centr na roh.
12'
V krátkém sledu dva fauly domácích a Vysočina se usazuje na útočné polovině.
11'
Tijani vyskočil na malém vápně jako jediný a bez potíží tak odklidil míč mimo vápno. Ale jen na chvilku, okamžitě přiletěl z druhé strany další centr, který vyboxoval Vejmola.
10'
Velmi dobrý centr Surzyna odhlavičkoval Chlumecký na roh.
10'
Motyčka získal míč před vlastním pokutovým územím a byl faulován. Jihlava se zatím překvapivě nedostává do žádného tlaku.
9'
Petr na levé straně přešel přes tři hráče, až čtvrtý ho s velkým štěstím zastavil tak, že domácí budou dokonce vhazovat.
8'
Hra vysokou nohou proti Mikulovi, je pískáno.
7'
Zoubele si zpracoval dlouhý nákop ve vápně na prsa, ale pohotový Cverna mu míč vzápětí ukopl.
7'
Chlumecký měl potíže s udržením míče po Květonově odkopu, ale zvládl to a hosté rozjíždí akci od Vejmoly.
6'
Pašek tentokrát uhlídaný, ale hráči z Vysočiny ztratili míč třetí přihrávkou.
5'
Na druhé straně Pašek v náběhu na pravé straně, avšak svůj centr výrazně přetáhl.
5'
Klíma se rozbíhal na dobrý pas z levé strany, ale byl v těsném ofsajdu.
4'
Jenže Klobása nezpracoval dobře vhazování Zoubeleho a k míči se už nedokázal znovu dostat. Odkop od branky.
4'
Jihlava se poprvé výrazněji usazuje na míči a postupným útokem postupně zatlačuje soupeře.
3'
Celba velmi dobře přešel přes dva napadající hráče, ale Pašek jeho přihrávku nezpracoval.
2'
Surzyn vytloukl Klímu a zařídil tak odkop od branky.
1'
Pas však neletěl do vápna, ale k jeho pravému okraji, kde Pašek udržel míč na hřišti a odcentroval, ale jeho spoluhráči netrefili branku.
1'
Již po 20 sekundách je pískán faul na Motyčku a houf hráčů se stěhuje před šestnáctku hostů.
1'
Výkop do prvního poločasu provedou Vítkovice.
Před utkáním je popřáno k zítřejším 56. narozeninám bývalému obránci Vítkovic Miroslavu Onuferovi.
Aktéři utkání právě vstupují na trávník. Domácí v tradičních modrobílých dresech, hosté ve žlutých trikotech a bílých trenýrkách.
V Ostravě je příjemných 12°C při oblačné obloze a jen slabém větru. Na konec března velmi dobré podmínky, které však pravděpodobně mnoho lidí do ochozů nepřilákají. V televizi vysílané derby Karviná – Baník bude hodně velkou konkurencí.
Domácí sestava je podle očekávání. Pouze místo vykartovaného Vasiljeva hraje od začátku Matěj.
Hosté mají proti předchozímu zápasu dvě změny. Místo Machučy nastoupí v záloze Klobása a do branky se vrací po jednozápasové absenci Vejmola.

MFK Vítkovice: Květon – Celba, Mikula (C), V. Cverna, Surzyn – Pašek, Motyčka, Holiš, Matěj – Januška – Chvěja.
Náhradníci: Simkanič – Ožvolda, Praus, Mišinský, Kaloč, Bzirský, Miker.

FC Vysočina Jihlava: Vejmola – P. Breda, Chlumecký, Tijani, Preisler – Vaculík (C), Šulc – Petr, Klobása, Zoubele – Jiří Klíma.
Náhradníci: Veselý – Šefčík, Vedral, F. Novotný, Machuča, Jawo, Šumský.

Rozhodčí: Dubravský – Pochylý, Dresler.
Vzájemné zápasy

Od znovuzrození ostravského klubu trvalo 6 let, než došlo k prvnímu vzájemnému souboji mezi Vítkovicemi a Jihlavou, v prvním desetiletí tohoto století tradičních druholigových soupeřů. Šlo "pouze" o přátelské utkání v reprezentační přestávce a v březnu 2017 překvapivě vyhráli Vítkovičtí. K prvnímu střetu o mistrovské body došlo až loni na podzim po sestupu Jihlavy do FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Na Vysočině domácí favorit herně vládl, ale až v samotném závěru během tří minut smazal dvoubrankové manko a bral aspoň bod za remízu 2:2. Nyní se tyto celky poprvé utkají na Městském stadionu ve Vítkovicích.
FC Vysočina Jihlava

Jihlava sestoupila z nejvyšší soutěže, ačkoliv měla situaci v posledním kole ve vlastních rukou. Toto zaváhání se snaží co nejrychleji odčinit a od začátku tohoto ročníku se drží na pozicích zaručujících minimálně účast v baráži. Hlavně doma pravidelně vítězí, ale aby mohla bojovat o jediné přímé postupové místo s Českými Budějovicemi, musí výrazně zlepšit výsledky na hřištích soupeřů. Poslední vítězství venku totiž zaznamenala 21. 10. 2018 na trápícím se Žižkově. Od té doby přišla možná klíčová porážka v Českých Budějovicích a remízy v Pardubicích a v Táboře. Ve Vítkovicích bude plnit roli favorita a musí se připravit na hru proti hodně zataženému soupeři. Doma s tím měla na podzim velké problémy. Dokáže tentokrát ostravský klub porazit, nebo nabere další ztrátu na první místo?

Aktuální bilance Jihlavy:
19 zápasů, 12 vítězství, 4 remízy, 3 porážky, skóre 30:14, 40 bodů a 2. místo v tabulce.

MFK Vítkovice

Ve Vítkovicích převládala po zimní přípravě opatrnost. Klub byl sice po podzimu v solidním postavení, ale jeho závěr byl strašidelný a počet inkasovaných branek v zimní přípravě byl větší než malý. S příchodem mistrovských utkání se ale vše změnilo. Při poměrně náročném losu dokázali zatím Ostravané ve všech třech utkáních udržet čisté konto, a to čelili mj. dvěma penaltám! Posílené Táborsko porazili, s Hradcem a ve Varnsdorfu pak uhráli bezbrankové remízy. Uzdravený brankář Květon podává výborné výkony a pomáhá mu také dobře organizovaná obranná hra. Zatím tak příliš nevadí, že směrem dopředu to hodně skřípe. Jediný vstřelený gól z první šance prvního zápasu znamená zisk celkem 5 jarních bodů a vědomí, že už jen totální kolaps může tým stáhnout do bojů o záchranu. Proti exligistovi z Jihlavy nejsou Vítkovice favoritem, ale už na podzim dokázaly tohoto soupeře zaskočit a nechybělo mnoho, aby braly 3 body. Budou bodovat i v odvetě?

Aktuální bilance Vítkovic:
19 zápasů, 7 vítězství, 5 remíz, 7 porážek, skóre 20:30, 26 bodů a 8. místo v tabulce.

Varnsdorf – Vítkovice 0:0
Vítkovice – Hradec 0:0
Vítkovice – Táborsko 1:0
Sokolov – Vítkovice 4:0
Vítkovice – Znojmo 0:6
FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA uzavírá druhou třetinu ročníku 2018/19 a v úvodním souboji 20. kola uvidíme týmy, z nichž jeden naplňuje své ambice a druhý je možná i překračuje. Půjde o zápas, ve kterém může jeden tým pouze získat a druhý pouze ztratit. Celek ze středu tabulky přivítá aspiranta na okamžitý návrat do nejvyšší soutěže. Domácí trpělivě sbírají body potřebné k jisté záchraně, hosté potřebují minimálně udržet svoji barážovou pozici a v ideálním případě se co nejvíce přiblížit jedinému místu znamenajícímu přímý postup. V utkání MFK Vítkovice – FC Vysočina Jihlava je favorit daný, ale dokáže se prosadit naplno?
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.