Premier League - 35. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Brighton : Everton - 8. května 2023   18:30

Brighton
79' Mac Allister
1:5
(0:3)
Everton
1' A. Doucouré  (Calvert-Lewin) • 29' A. Doucouré  (McNeil) • 35' Steele (vl.)  • 76' McNeil  (Iwobi) • 90+6' McNeil  (Onana)
Brighton
Steele – Caicedo, Webster (46. Colwill), Dunk (C), Estupiñán – Groß, Mac Allister – Buonanotte (46. March, 77. Gilmour), Undav (46. Enciso), Mitoma – Welbeck (46. E. Ferguson).
R. Sánchez – Ayari, Moran, van Hecke.
Hooper – Holmes, Scholes
Amex Stadium, Falmer
31 567 diváků
Everton
Pickford (C) – N. Patterson, Mina, Tarkowski, Mykolenko – Garner, Gueye (87. Onana) – Iwobi, A. Doucouré, McNeil – Calvert-Lewin (87. Maupay).
Begović – Coady, T. Davies, D. Gray, Holgate, Keane, Simms.

Držení míče: 77 % : 23 %.
Střely na branku: 5:5. Střely mimo: 18:5. Rohy: 15:1. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 11:13.
Brighton v rámci 35. kola nepotvrdil na domácí půdě roli velkého favorita, Evertonu podlehl vysoko 1:5.

Karamelky zavelely k úspěchu už v první půli, v níž vstřelily tři góly. Domácí ve druhém poločase zlepšili hru, byli výrazně aktivnějším týmem, ale místo snížení inkasovali v 76. minutě čtvrtý gól z kopačky Dwighta McNeila, až tři minuty po jeho úspěchu dokázal Pickfordovi zrušit čisté konto Alexis Mac Allister. Poslední kousek přidali hosté v nastaveném čase, z brejku podruhé udeřil Dwight McNeil.

Dycheho družina díky vítězství poskočila ze sestupového pásma na šestnácté místo, na osmnácté Leeds disponuje dvoubodovým náskokem. Brighton zůstává sedmý, o jediný bod před Aston Villou.
90+7'
90+6'
Everton právě vstřelil branku!
Tak ještě jeden kousek do domácí sítě. DWIGHT MCNEIL dostal přihrávku od Onany na levou stranu, doběhl s míčem do vápna a dělovou ránu levačkou pověsil do bližší šibenice, Steele neúspěšně zkoušel zabránit nejhoršímu pravou rukou.
90+6'
Těžký balón na svou osobu Alexis Mac Allister dokázal pouze protečovat do rukavic soupeřova gólmana. Everton dělí od důležitého zisku tří bodů poslední vteřiny.
90+5'
Na hattrick si v protiútoku dělal nárok Abdoulaye Doucouré, který dostal patičkou přihrávku od Onany, leč jeden na jednoho na Encisa nevyzrál.
90+4'
James Tarkowski udělal přesně to, co jemu a spoluhráčům v aktuální situaci stačí. Tělem odtlačil Mac Allistera a skákající balón odpálil daleko na útočnou polovinu.
90+3'
Prodloužený centr od rohového praporku dostal Kaoru Mitoma na břicho, takže nemohl zakončovat, míč se od něj odrazil mimo hrací plochu.
90+2'
Vitalij Mykolenko tělem odstavil Evana Fergusona, aby následně nechal kulatý nesmysl doskákat až ke stále kulhajícímu brankáři.
90+1'
Na dost podmáčeném trávníku vypálil zpoza velkého vápna Moisés Caicedo, svou střelu usměrnil poměrně vysoko nad břevno.
89'
O chvíli později Jordan Pickford špatně došlápl na levou nohu a pár vteřin si poseděl na trávníku, ale arbitr Hooper jej rychle zvedl s jasným signálem, že zbytečné zdržování nestrpí.
88'
Pokud Everton zvítězí, bude to nejen zásluhou čtyř vstřelených gólů, ale i díky pár skvělým zákrokům Jordana Pickforda, který znovu zaúřadoval proti Evanu Fergusonovi, jeho ránu k levé tyči udržel před brankovou čárou rukou.
87'
Střídání v týmu Everton FC:
ze hřiště odchází Dominic Calvert-Lewin, přichází Neal Maupay.
87'
ze hřiště odchází Idrissa Gueye, přichází Amadou Onana.
86'
Dwight McNeil táhl brejk levou stranou. Věřil si na Lewise Dunka, který ale zapracoval tělem a balón vybojoval pro sebe.
85'
Alexis Mac Allister viděl nabíhajícího Pascala Große, ale přecenil jeho rychlostní schopnosti, ani na dlouhou nohu na míč nedosáhl.
84'
Brighton pokračuje v kombinaci na útočné polovině. Alexis Mac Allister zkusil oblouček na Evana Fergusona, úřadoval Yerry Mina.
83'
Je sympatické, že domácí nadále hrají naplno, přestože ztrácí výrazně a do konce utkání už moc minut nezbývá. Soupeři nechtějí nechat nic zadarmo.
82'
Roh Brightonu nebyl sehrán vůbec zle. Lewis Dunk na zadní tyči vracel míč do ohně, Levi Colwill z těžké pozice přestřelil.
81'
Domácí si ukázali, že to jde. Ale je dosti pravděpodobné, že jejich první gól přišel příliš pozdě, stále ztrácí ještě tři.
80'
Arbitr Hooper ještě řešil regulérnost gólu s videorozhodčím. Potvrzení platnosti se nelíbilo Amadou Onanovi, tedy hráči Evertonu sedícímu na lavičce, za příliš hlasitý výlev dostal žlutou kartu.
79'
Brighton právě vstřelil branku!
Racci přispěchali s rychlou odpovědí! Z pravého křídla volil Groß přetažený centr, po němž Mitoma ve skluzu zakončoval do tyče, od níž se balón šťastně odrazil do zad ležícího ALEXISE MAC ALLISTERA a za záda překvapeného Pickforda.
77'
Střídání v týmu Brighton & Hove Albion:
ze hřiště odchází Solly March, přichází Billy Gilmour.
76'
Nedáš – dostaneš! Asi není překvapením, že The Toffees opět uspěli u rychlého protiútoku. Alex Iwobi vyslal pas do vnitra pokutového území DWIGHTU MCNEILOVI a ten na malém prostoru ukázal ocelové nervy, jednou kličkou posadil na zadek Dunka i brankáře Steela, potom s míčem doběhl skoro až za brankovou čáru, slavil ještě předtím, než jej za ni skutečně kopl.
75'
Fantastický Jordan Pickford! Po dalším centru zprava Alexis Mac Allister hlavičkoval prudce k levé tyči, brankář však ukázal perfektní reflexy a levou rukou udržel čisté konto.
74'
Centr do pokutového území směřoval na hlavu Jamese Tarkowskho, který slabou hlavičkou poslal balón přímo do Steelových rukavic.
73'
Těsně za polovinou hřiště fauloval Julio Enciso. Neodhadl dobře směr McNeilovy kličky a protihráče podrazil levou nohou.
72'
Tlak domácího mužstva pokračuje. Ze střední vzdálenosti pálil Pascal Groß, napálil jenom dobře clonícího Vitalije Mykolenka.
71'
Příliš pozdě Solly March reagoval na přihrávku za obranu od Alexise Mac Allistera, pro balón doběhl Nathan Patterson.
70'
S nepovedeným nákopem za obranu přišel Pascal Groß. James Tarkowski zkušeně pustil hrací předmět až k Jordanu Pickfordovi.
69'
Hostující gólman vyslal odkop těsně za polovinu hřiště. Evan Ferguson hlavičkou posunul balón jenom k protihráčům.
68'
Jordan Pickford se musí mít na pozoru. Tentokráte se jej hlavičkou pokusil ohrozit Levi Colwill, zakončoval o kousek vedle pravé tyčky.
67'
Na levé straně velkého pokutového území vypálil tvrdou ránu levačkou Moisés Caicedo, trefil jenom Jamese Tarkowskiho.
66'
Snížení bylo blízko! Rána Fergusona byla lehce tečovaná, takže následoval rohový kop. Po rozehrávce na krátko nakonec si centr našel Alexis Mac Allister, povedená hlavička skončila na břevně!
65'
Domácí útočník Evan Ferguson si udělal přes stoperskou dvojici prostor ke střele, levačkou balón poslal o kousek nad horní tyčku.
64'
Alexis Mac Allister viděl za obranu zabíhajícího Sollyho Marche, avšak spoluhráče nenašel, toho Idrissa Gueye odclonil tělem.
63'
Jeden na jednoho Solly March uspěl proti Mykolenkovi kličkou zprava do středu a do vápna, technický pokus na zadní tyč vyhlavičkoval Yerry Mina.
62'
Brankář Jason Steele vyběhl skoro až na polovinu hřiště, kde se zapojil do kombinace. Z první sklepával k levé lajně na osamoceného Pervise Estupiñána.
61'
Adresátem centru od praporku byl Lewis Dunk. K zakončení se skrze Jamese Tarkowskiho s Nathanem Pattersonem neprocpal.
60'
Tlak Brightonu pokračuje. Z levé strany centroval Kaoru Mitoma, Nathan Patterson srazil kulatý nesmysl na rohový kop.
59'
Na centr z pravé strany vyskočil Evan Ferguson, který vyprodukoval dobře mířenou hlavičku, avšak Jordan Pickford se skvěle natáhl a balón konečky prstů pravé ruky vytáhl na tyč. Následně byl domácímu útočníkovi odmáván ofsajd, nicméně hostujícímu brankáři sebevědomí zase o něco stouplo.
58'
Útok středem hřiště Evertonu nevyšel. Dwight McNeil hledal přihrávkou Dominica Calvert-Lewina, jemuž balón smolně podjel pod pravou nohou.
57'
Zdržovat už začíná i Jordan Pickford, a to hlavně při výkopech. Tentokráte mu to ještě prošlo, ale arbitr Hooper si určitě bude dávat pozor.
56'
Po faulu hostujícího hráče zdržoval soupeřovu rozehrávku Abdoulaye Doucouré, dosavadní hrdina utkání si vysloužil kartónek žluté barvy.
55'
Individuálně si věřil Solly March. Dvou protihráčů si věřil, ale mírně byl vyveden z rovnováhy, proti Tarkowskimu už neuspěl.
54'
Mezi třemi protihráči krásně proběhl Julio Enciso, poté vymýšlel průnikový pas na Evana Fergusona, ten ve snaze o vytvoření prostoru fauloval Minu.
53'
Právě Lewis Dunk se ale zasloužil o ztrátu míče Brightonu, když poslal těžkou nahrávku Pervisi Estupiñánovi a narážečku nedoběhl na hrací ploše.
52'
Racci kopali další rohový kop. Nebezpečný centr proletěl celým vápnem Evertonu, u lajny míč ještě stihl doběhnout Dunk.
51'
Dlouhý nákop za obranu z poloviny hřiště směřoval na Pervise Estupiñána, toho ovšem zradilo zpracování. Hraje James Tarkowski.
50'
Malá domů nadělala hostujícímu brankáři starosti, po ne úplně ideálním zpracování odkopával hrací předmět těsně před blížícím se Fergusonem.
49'
Akce domácích pokračovala rohovým kopem. Znovu úřadoval Jordan Pickford, který vyběhl proti centru a míč sebral do rukavic.
48'
Domácí začali aktivně. Centr z levé strany si na hranici šestnáctky našel Alexis Mac Allister, střelu z voleje Jordan Pickford vytlačil nad břevno.
47'
Není bez překvapení, že domácí kouč De Zebi sáhl do sestavy, a to dokonce čtyřikrát. Uvidíme, jestli čerstvé síly přinesou kýžený efekt.
46'
ze hřiště odchází Adam Webster, přichází Levi Colwill,
ze hřiště odchází Deniz Undav, přichází Julio Enciso,
ze hřiště odchází Danny Welbeck, přichází Evan Ferguson,
ze hřiště odchází Facundo Buonanotte, přichází Solly March.
46'
Druhý poločas začne přibližně v 19:36.
Úvodní dějství se vyvíjelo hodně překvapivým způsobem. Velký favorit Brighton zatím svou roli vůbec nezvládá a na domácí půdě prohrává s Evertonem 0:3. První trefu hosté vstřelili už po půl minutě, síť rozvlnil Abdoulaye Doucouré. Stejný hráč hrál hlavní roli i ve 29. minutě, kdy využil skvělého centru McNeila a z voleje vypálil neomylně k bližší, levé tyči. Aktuální podobu výsledku udává vlastní gól Jasona Steelea, domácí gólman si ve 35. minutě srazil za záda centr McNeila zleva.
45+4'
45+3'
Gól do šatny měl na kopačce James Garner. Na hranici malého vápna dostal parádní přihrávku z levé strany na střed do nohy, jenže místo volného prostoru brány trefil bránícího Dunka.
45+3'
V závěru úvodního dějství tu máme ještě jednu žlutou kartu. Dostal ji hostující útočník Dominic Calvert-Lewin, který si hrudí zpracoval míč daleko od sebe, nataženou pravou nohou posléze stoupl kolíky na pravou nohu Mac Allisterovi.
45+2'
Faul také na druhé straně. Danny Welbeck vyskočil vysoko do vzduchu, ale přitom loktem smolně zasáhl loktem Jamese Tarkowskiho.
45+1'
Rychlý brejk zastavil Moisés Caicedo za cenu faulu. Vystrčil pravou nohu proti Dwightu McNeilovi, který přes ni přepadl.
44'
Perfektně si ve vzduchu počínal Yerry Mina. Kolumbijský stoper odcouval a kulatý nesmysl odhlavičkoval mimo vápno, až k Lewisi Dunkovi se míč nedostal.
43'
Standardku v podobě rohového kopu vybojoval Pascal Groß. Pod tlakem si poradil velmi zkušeně, když nastřelil clonícího McNeila.
42'
Pochvalu za práci v defenzivě zaslouží Vitalij Mykolenko. Výborně vystoupil proti Alexisi Mac Allisterovi, ve skluzu hrací předmět odpálil do zámezí.
41'
Neúspěšně Deniz Undav hledal prostor k centru kolem Nathana Pattersona. Neuspěl, osobního strážce trefil do nastavené pravé nohy.
40'
Tradiční exekutor Pascal Groß volil přetažený centr na zadní tyčku, kde Facundo Buonanotte prodloužil balón za sebe do země nikoho.
39'
Standardka pro domácí. Alexis Mac Allister nabral vysokou rychlost, těsně za velkým vápnem konkurenta podrazil Vitalij Mykolenko.
38'
Tentokráte Kaoru Mitoma zvolil z levého křídla příliš prudký centr, na nějž neměl šanci doskočit Pascal Groß ani Danny Welbeck.
37'
Fanoušci Brightonu jsou v rozpacích a není divu. Brighton poslední dvě ligová utkání ovládl a dnes byl před zápasem velkým favoritem.
35'
Ne, tak tohle si domácí gólman za rámeček nedá. Hosté znovu udeřili z rychlého brejku. Iwobi v přečíslení dvou na jednoho poslal Doucourému nahrávku příliš dlouhou. Střelec dvou gólů nicméně ještě balón stihl ve hře a nahrál Dwightu McNeilovi, ten centroval zleva na střed a byl to právě JASON STEELE, kdo ve snaze pokrýt co největší prostor míč smolně usměrnil za svá záda.
34'
Přetažený centr na levou stranu vápna aktivní Kaoru Mitoma pěkně sklepával pod sebe, Yerry Mina ve skluzu odpálil míč před Welbeckem.
33'
Od rohového praporku centroval Pascal Groß. Nasměroval míč do přehuštěného prostoru, v němž dominoval Abdoulaye Doucouré.
32'
Centry Kaoru Mitomy pokračují. Tentokráte hledal na zadní tyči Denize Undava, Nathan Patterson před ním odvrátil nebezpečí za cenu rohového kopu.
31'
Kaoru Mitoma vyprodukoval zajímavý nákop do pokutového území soupeře, nejvýše vyskočil bránící stoper James Tarkowski.
29'
Smrtící protiútok hostujícího celku, ten odskakuje na rozdíl dvou branek! Dwight McNeil potáhl balón několik metrů po levé lajně, aby nakonec odcentroval na zadní tyč na úplně volného ABDOULAYEHO DOUCOURÉHO, za ránou z voleje k bližší tyči se Steele natahoval marně.
28'
Útočným faulem se prezentoval James Garner. Příliš ostře dohrál Lewise Dunka, jemuž bolestivě stoupl na levý kotník.
27'
S malou domů si Jordan Pickford neporadil úplně ideálně. Výkop nasměroval do riskantního prostoru, naštěstí pro něj Nathan Patterson přeskočil Alexise Mac Allistera.
26'
Everton je zatím nebezpečnějším týmem. Dwight McNeil už uvnitř vápna kličkou vyřadil Webstera, střelu posléze zblokoval skluzující Dunk.
25'
Naprosto zaslouženou žlutou kartu vyfasoval hostující středopolař Idrissa Gueye, když skluzem zastavil do brejku sprintujícího Mitomu bez zjevné snahy hrát míč.
24'
Po rohovém kopu propadl balón na zadní tyč k Doucourému, který sklepával pod sebe na Vitalije Mykolenka, jeho ránu zblokoval Pascal Groß.
23'
Na polovině hřiště chyboval Moisés Caicedo a hosté vyrazili do protiútoku. Abdoulaye Doucouré píchl míč k Dwightu McNeilovi, jehož pokus Adam Webster zblokoval na roh.
22'
Taktický faul vyrobil Pascal Groß. Byl si vědom, že by Abdoulayeho Doucourého nejspíš nestihl, proto ho zatáhl za dres.
21'
Na žluté karty máme vyrovnáno. Od arbitra Hoopera si ji pěkně zblízka prohlédl Lewis Dunk za faul na Calvert-Lewina.
20'
Protiútok Brightonu neměl dlouhého trvání. Alexis Mac Allister si věřil individuálně, James Tarkowski jej odstavil čistě tělem.
19'
Příliš dlouhé hosté na míči nebyli. Dwight McNeil vyzkoušel oblouček za obranu Dominic Calvert-Lewin na míč těsně nedosáhl.
18'
Lewis Dunk fauloval na polovině hřiště Dominica Calvert-Lewina. Směrem k rozhodčímu si potom neodpustil zbytečnou poznámku Yerry Mina, odměnou mu byla žlutá karta.
17'
Kousek za půlkruhem si před dva soupeře našel prostor ke střele Dominic Calvert-Lewin, z mírného záklonu zakončil pravačkou vedle pravé tyče.
16'
Nebezpečí také na druhé straně. Zleva vyslal střílený centr Dwight McNeil, vyběhnuvší Jason Steele sebral hrací předmět před Calvertem-Lewinem.
15'
Velkým nebezpečím pro hostující defenzivu je Kaoru Mitoma. Po levé straně se procpal do vápna přes Pattersona a pasem pod sebe našel Undava, jeho pokus zblokoval Tarkowski.
14'
Ze střední vzdálenosti pokusil střelecké štěstí Pascal Groß. Jordan Pickford zasahovat nemusel, situaci za něj vyřešil Nathan Patterson.
13'
Nedovolený zákrok na svou osobu vybojoval Kaoru Mitoma. Udělal úspěšnou kličku Alexi Iwobimu, ten vzápětí soka podrazil.
12'
S malou domů si Jason Steele poradil bez problémů. Vyběhl mimo velké pokutové území a nahrál volnému kolegovi k levé lajně.
11'
Po přerušení hry došlo k menší potyčce mezi Denizem Undavem a Yerrym Minou, obě horké hlavy si od rozhodčího vysloužili ústní varování.
10'
Neúspěšně skončil rovněž průnik Pascala Große, který sice pěknou kličkou obelstil osobního strážce, avšak James Tarkowski byl nad jeho možnosti.
9'
Domácí fotbalisté jsou od inkasovaného gólu jasně lepším týmem. Hledání okénka v soupeřově defenzivě však pokračuje bez úspěchu.
8'
Marně se volný přímý kop kousek za velkým vápnem pokusil vybojovat Alexis Mac Allister, ovšem Nathan Patterson si počínal čistým způsobem.
7'
S dalším centrem od levé lajny přispěchal Kaoru Mitoma. Ani v tomto případě nenašel spoluhráče, ale pouze Yerryho Minu.
6'
Moisés Caicedo vyzval k souboji jeden na jednoho Jamese Tarkowskiho. Kličkou neuspěl, vybojoval nicméně alespoň autové vhazování.
5'
Znovu v akci Kaoru Mitoma, který vyzkoušel nahrávku za obranu Deniz Undav nedokázal natlačit tělo před Nathana Pattersona.
4'
Jako další zleva centroval Kaoru Mitoma. Pascal Groß balón přizvedl, takže za jeho zády číhající spoluhráč Deniz Undav na míč nedosáhl.
3'
Brighton chtěl přistoupit s rychlou odpovědí. Pervis Estupiñán centroval z levé strany, James Tarkowski s přehledem přehlavičkoval Welbecka.
1'
Parádní vstup The Toffees do utkání! Po chybě Mitomy v rozehrávce a chybnému vystoupení Dunka postupoval Calvert-Lewin do situace dva na dva. S hlavou nahoře přihrál na střed vápna ABDOULAYEMU DOUCOURÉMU, jenž od sebe nechal odběhnout Webstera a s velkým přehledem trefil prázdnou bránu.
1'

Brighton & Hove Albion: Steele – Caicedo, Webster, Dunk (C), Estupiñán – Groß, Mac Allister – Buonanotte, Undav, Mitoma – Welbeck.
Náhradníci: R. Sánchez – Ayari, Colwill, Enciso, E. Ferguson, Gilmour, March, Moran, van Hecke.
Trenér: Roberto De Zerbi

Everton FC: Pickford (C) – N. Patterson, Mina, Tarkowski, Mykolenko – Garner, Gueye – Iwobi, A. Doucouré, McNeil – Calvert-Lewin.
Náhradníci: Begović – Coady, T. Davies, D. Gray, Holgate, Keane, Maupay, Onana, Simms.
Trenér: Sean Dyche

Rozhodčí: Hooper – Holmes, Scholes.
Everton FC

Everton prožívá oproti dnešnímu soupeři o poznání nepříjemnější starosti, a sice ty záchranářské. Situaci nemá úplně ve svých rukou, protože okupuje předposlední devatenáctou příčku, ovšem není třeba házet flintu do žita, ztráta na sedmnácté Leeds čítá jediný bod. Dycheova družina čeká na ligové vítězství už téměř dva měsíce, během nichž odehrála sedm utkání s bilancí čtyř remíz a tří porážek, naposledy remizovala 2:2 v Leicesteru. Střelecké produktivitě vévodí šestigólový Demarai Gray.
Brighton & Hove Albion

Fotbalisté Brightonu prožívají velmi dobrou sezónu a útočí na účast v pohárové Evropě pro příští ročník. Aktuálně se nachází na sedmém místě s mankem dvou bodů na Tottenham a náskokem jediného bodu na Aston Villu. Racci táhnou sérii dvou ligových vítězství v řadě, poté, co rozdrtili 6:0 Wolves, tak si těsně 1:0 vyšlápli i na Manchester United. Nejlepším střelcem týmu je Alexis Mac Allister s jedenácti góly.
Všem fanynkám a fanouškům fotbalu přeju krásný pondělní podvečer. Vítám vás při sledování 35. kola anglické Premier League, u zápasu mezi Brightonem a Evertonem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:30.