Střely na bránu po prodloužení: 38:18, vyloučení: 3:9, využití: 2:1. Nejlepšími hráču utkání byli zvoleni – dvougólový Petri Kontiola a výborně chytající Rob Zepp. To je poslední informace z toho zápasu, sledujte i nadále náš program na MS, který je na serveru onlajny.com nesmírně bohatý. Hezký páteční večer a u onlajn přenosů se budu těšit zase zítra.
Zajímavý duel tak končí výhrou favorita, byť tedy až v prodloužení. Němci ukázali, že se s nimi musí počítat. S Finskem odehráli velice důstojný zápas a při troše štěstí mohli i vyhrát. Domácí však měli dvougólového Kontiolu, jenž v čase 58:31 vyrovnal a poslal utkání do prodloužení. V něm se po konci přesilovky trefil Velli Matti Savinainen, který skutečně protečoval kotouč do brány. Seveřané tak berou dva body po výhře 4:3 v prodloužení.
61:58
Finsko právě vstřelilo branku!
Přesto je nakonec přeci jen rozhodnuto. Už byli sice Němci v plném počtu, ovšem inkasují a domácí borci si připisují druhý bod. Salminen se uvolnil na levé straně a přes clonícího hráče trefil připravenou hůl VELI-MATTI SAVINAINENA. Ten se po šikovné teči trefil k levé tyči brankáře Zeppa, který toho mnoho neviděl. Finové tedy nakonec vydolovali důležité vítězství. Asistence: Sakari Salminen, Tuukka Mäntylä.
61:55
Němci jsou už ve čtyřech.
61:20
Finové mají i smůlu, po střele od modré čáry zlomil Laakso hokejku a Hordler vyhazuje.
60:38
Hodně dobrý průjezd výborně hrajícího Pesonena, který se prokličkoval přes celé kluziště a v pádu před Zeppem zakončoval do jeho betonů. Už mohlo být rozhodnuto, Německo však stále srdnatě bojuje.
60:07
I taková bilance střel nestačila finskému týmu k tomu, aby tento duel vyhrál. Začalo prodloužení, kde domácí hrají přesilovku 4/3.
60:01
Střely na bránu: 37:18!
Parádní utkání, které Německo mohlo vyhrát. Chyběly pouze tři minuty a pět vteřin do konce základní hrací doby. Přesto Finsko v hodině dvanácté dokázalo zareagovat a vyrovnat Kontiolou. Zatím mají oba týmy bod, o tom druhém se rozhodne za malou chvíli.
60:00
59:54
Německo si ještě komplikuje cestu za alespoň bodem. Marcel Goc inkasuje menší trest za podražení.
59:54
Už to vypadá, že se skutečně dočkáme prodloužení. A asi zaslouženého.
58:31
Je znovu vyrovnáno a drama pokračuje. PETRI KONTIOLA si výborně zpracoval těžký a letící kotouč na svou hokejku a před lapačkou Zeppa ho zpracoval na druhou stranu brány. Zavěsil tak do okryté klece a dnes už si připsal druhou svou branku. Tak to byla parádní branka, která Finy zachránila od pohromy. Asistence: Janne Pesonen.
57:26
Co na to nyní Finsko, které je v šoku. Tohle bude mít hodně složité.
56:55
Německo právě vstřelilo branku!
Jenže nakonec je tu branka a svůj tlak Němci zhodnotili v překlopení výsledku. Poprvé jdou do vedení a neuvěřitelné se stává skutečností. TORSTEN ANKERT vypálil od modré čáry a překvapení je na světě. Puk všech prošel mezi betony Ortia a celá finská hala pořádně zamrzla. Asistence: Marcel Goc, Philip Gogulla.
55:07
V té druhé se však musí bránit a přichází neuvěřitelná tutovka Rankela. Ten dostal křižnou přihrávku na pravý kruh a před ním byla poloprázdná finská brána. Ortio by vůbec nemohl zasáhnout, německý hráč však trestuhodně zahazuje tuto stoprocentní gólovku. Hodně laxní střela šla snad metr vedle. No to jsou věci, zkušenější útočník by jistojistě zařídil svému týmu vedení. Finové si teď museli hodně oddechnout.
54:46
První minutu domácí přežili bez větších starostí.
53:52
Jenže už mají na vstřelení branky něco málo přes šest minut a navíc přichází komplikace. Zbytečný faul v útočném pásmu předvedl Haataja na Ehrhoffa. Začíná tak přesilovka pro Němce.
53:05
Čas utíká směrem k prodloužení, že bychom se ho přeci jen dočkali hned v prvním hracím dnu? To by bylo poměrně velké překvapení. Ještě však není konec a Finové se budou chtít opět vrátit do vedení.
52:35
Andre Rankel mohl u levé tyče usměrnit skákající puk do brány, jenže byl v těžké pozici a trefil boční síť. Po delší době se tak Německo dostalo do velice dobré příležitosti, i Ortio měl potřebné štěstí.
51:39
Finové zvyšují svůj tlak a třetí branka nebyla daleko. Německý brankář však hájí stále výborný výsledek.
50:05
Laakso pálil od modré čáry a německý gólman tlumí jeho střelu v lapačce.
48:48
A mohli využít i další. Lepistö si najel mezi kruhy před bránu a z výborné pozice netrefuje těsně zařízení. Puk šel kousíček vedle. Poté ještě přišla střela, nebo spíše dorážka jednoho z Finů, a ta zapadla těsně nad břevno.
48:29
Český rozhodčí Martin Fraňo ukazuje hru vysokou holí. Vyloučen je Baxmann a Finové mají k dispozici další přesilovku. Dvě už dnes využili.
48:17
Nyní však nechal zakončit Melarta, který byl v prostoru brankoviště hodně důrazný, leč Zepp dokázal odolal a tuto situaci s velkou námahou ustát. To nebyla vůbec jednoduchá záležitost, protože německá obrana byla hodně dezorientovaná, skóre se nemění.
47:13
Od vyrovnání se stále Finsko nemůže dostat do nějakého soustavnějšího tlaku a soupeř výborně brání.
46:37
Ortio opět v plné polní. Na něj vyslal střelu z pravého kruhu Ullmann a finský gólman vyráží betony do rohu kluziště.
45:47
Nyní se však provinili zakázaným uvolněním. Přesto je třeba tým Pata Cortiny pochválit, hraje velice dobře a Finové se očividně trápí.
44:58
A Finové jsou rázem opařené. Němce vyrovnávací branka nakopla.
43:17
Němci ukázali, že jsou schopni vytěžit z minima maximum. Mnoho střel neměli, ale stále drží se svým soupeřem krok a jsou vyrovnaným partnerem.
42:34
Tak to byla velice rychle využitá přesilovka. Hned po dvou vteřinách udeřil kapitán CHRISTIAN EHRHOFF, který pálil ihned po vyhraném vhazování. A trefil to famózně. Najel si mezi kruhy a trefil nádherně šibenici Ortiovy brány. Přesilovka je tedy také využita a zajímavé utkání může pokračovat za nerozhodného stavu. Asistence: Marcel Goc.
42:32
Jenže, vše mohlo být jinak. Skoro na minutu se Němci usadili v útočném pásmu a Väänänen fauloval. Tlak soupeře bude pokračovat.
41:30
Domácí hráče žene do útoku plná hala, která by chtěl vidět další góly v německé síti.
41:03
Na druhé straně střílel z velké dálky Gogulla a Ortio vyrážečkou zasahuje.
40:17
V první akci Finů byl Aaltonen, ale Zeppa neohrozil. Jeho střela šla hodně vedle.
40:01
Ale jak již dnes několikrát ukázali, v útoku se s nimi musí počítat.
Blíží se začátek poslední třetiny, do které nastupují Němci s jednobrankovým mankem.
I statistiky hovoří za vše. Střely na bránu: 24:12, vyloučení: 1:7, využití 2:0. Poslední část začíná ve 20:50.
Tak nakonec se domácí dočkali, ale lehké to v této třetině rozhodně neměli. Německo sice vystřelilo pouze dvanáctkrát, přesto vyrovnalo Schützovou povedenou akcí. V závěru periody však využil přesilovku Pesonen a uklidnil tak svůj tým důležitou brankou. Finům se bude v poslední části hry podstatně lépe dýchat.
40:00
39:28
I druhá přesilovka domácích je využita a v závěru třetiny přichází důležitá branka pro Finsko. Hietanen hledal střílenou přihrávkou JANNE PESONENA a ten jeho záměr využil ke vstřelení druhého gólu šikovnou tečí pod rameno Zeppa. Už se zdálo, že Němci těsný výsledek do konce druhé třetiny uhájí, avšak zakončení útočníka Kazaně bylo provedeno mistrovsky a favorit toho mače opět vede. Asistence: Juuso Hietanen, Petri Kontiola.
38:53
Patrick Hager inkasuje dvě minuty za podražení. Opět tak v rychlém sleduju navazuje přesilovka Finska. Už byl sice Ehrhoff zpět na hřišti, na trestné ho vystřídal kolega Hager.
38:15
Němci vůbec dobře brání a často se ve čtyřech dostávají do úniků. Wolf zkusil střelu na náhodu a Ortio odraží jeho pokus do rohu.
37:37
Střely na bránu jsou zatím 22:12, přesto Německo drží přijatelný výsledek. A dobře se brání i v tomto oslabení.
36:21
Německý kapitán Ehrhoff je vyloučen za hákování Pihlströma, jenž ujížděl do samostatného úniku. Finský útočník blafákem nevyzrál na gólmana Zeppa. Protože zakončil, tak rozhodčí usoudili, že o nájezd se jednat nebude. Dvě minuty pro německého beka jsou potvrzeny.
36:13
Pesonen si hledal prostor ke střele a přes obránce se procpával před Zeppa, ten jeho pokus chytá.
35:52
Jak se zdá, tak Finsko to nebude mít v tomto zápase vůbec jednoduché Houževnatí Němci kladou neustále velký odpor.
34:43
Němci jsou v pěti a místo nějakých problémů v defenzivě naopak hrozili. Nejprve Trippem, jenž střílel z mezikruží, odraženou střelu dostal na hůl Seidenberg a Ortio musel zasahovat betony.
33:38
Pozor, v oslabení pálil nebezpečně Hager a Ortio musel zasahovat. Ještě že německý hokejista nepřihrával na svého kolegu Mauera, který měl daleko lepší pozici ke střele.
32:17
Finové začali přesilovku opatrně, zatím žádná střela na Zeppa nepřišla.
31:55
Seidenberg je vyloučen za podražení Salminena. Před tím si domácí hokejisté vynutili velký nápor před Zeppovou bránou, ale Haataja a ani Viitaluoma se v prostoru před brankovištěm neprosadili. Každopádně dvě minuty pro Němce a početní výhodu Finů může začít.
30:21
Předchozí varování domácím nestačilo a soupeř nemilosrdně trestá. Marcel Goc našel před brankovištěm od modré čáry úplně volného FELIXE SCHÜTZE, jenž udělal brankáři kličku do protipohybu a zavěsil puk do horní poloviny brány. To byla parádní akce hráče Kolína nad Rýnem, který ukázal šikovné ruce. Tentokrát už neměl Ortio šanci zasáhnout a kapituluje. Asistence: Marcel Goc, Andre Rankel
29:16
Poražený finalista z německé nejvyšší soutěže John Tripp ujížděl po chybě na modré čáře sám na brankáře Ortia a rozhodl se vystřelit příklepem, avšak finský brankář zachytil puk pod své rameno.
28:51
No a už to vypadalo, že Baxmann půjde na dvě minuty za zdržování hry, ale nakonec se rozhodčí domluvili, že puk byl vystřelen do hlediště i s pomocí teče.
28:15
Finové si vytvořili zámek a po tlaku přišla střela Väänänena, kterého však Zepp vychytal. Přesto se domácí stále víc a víc tlačí před bránu a Němci mají problémy.
27:28
Nikolai Goc vyfasoval dvě minuty za držení protihráče.
26:39
Následovala akce z podobné pozice. Rankel pálil švihem mezi nohy a Zepp stihl cvaknout betony a stáhnout tak závoru ve své svatyni. Hraje se stále hodně aktivní hokej, skoro se nepřerušuje. Stejně tak jako v našem zápase (Česko – Bělorusko) tomu chybí to podstatné, góly.
25:27
Wolf byl rozjetý na pravém křídle a musel pálil z pravé kruhu příklepem, protože už na něj dotíral obránce a jiná volba prostě nebyla. A Ortio nemusel vůbec zasahovat, puk šel vedle jeho levé tyčky.
24:26
Pesonen dostal přihrávku zpoza brány, ale střela mu vůbec nesedla a Zepp puk zachytil do své výstroje. Pozice na zakončení to nebyla vůbec špatná. Jen tomu chybělo potřebné, klid v koncovce.
23:15
Greilinger jel proti jednomu bránícímu bekovi soupeře a chtěl jej obstřelit. To se mu sice nakonec povedlo, ale Ortio vše potřebné viděl a puk odrazil do bezpečí.
22:25
Německo si chtělo vytvořil tlak před finskou bránou, ale dlouho se se to nedařilo.
21:49
Uvidíme, s čím přijde outsider utkání, který v první dvacetimutovce zlobil svého silnějšího protivníka.
20:38
Následně to zkoušel z dobré pozice Kontiola, ale také mu střela příliš střela. Finové na svého soupeře pořádně vletěli a Zepp musel čelit několika pokusům. Zatím odolal.
20:26
Jdeme do druhé části, Finové začínají útokem. Haatajova střela byla nepodařená.
20:01
Tolik tedy první třetina, kterou vyhrálo Finsko 1:0 a vyhrálo i střely na bránu v poměru 9:6. Další část začíná přiblizně ve 20:05.
Je námi první třetina, ve které jsme sledovali zajímavý hokej plný šancí. Více jich měla sestava domácího Finska, které se také dostalo do vedení Kontiolou. Mohlo to být i 2:0, ale Savinainen trefil břevno a Koskiranta trestuhodně nereagoval na kotouč a do sítě jej nedorazil. Už si myslel, že je v kleci, nicméně nebyl. Německo bylo ale také hodně nebezpečné, Ortio se měl co ohánět, přesto nakonec neinkasoval. Především po střele Goce zazvonila tyč.
20:00
19:45
Finové dohrávají první třetinu za bránou, už to nevypadá, že by se dostali do nějaké útočné pozice.
19:26
Ossi Väänänen nahodil kotouč od modré čáry a Zepp pro jistotu chytá kotouč do své lapačky.
19:17
Už jsou v pěti a probíhá poslední minuta první třetiny.
18:37
Němci se ubránili s vypětím všech sil a posílájí kotouč přes všechny čáry.
17:44
Fantastický zákrok Zeppa, který z podobné pozice vychtal Pesonena. Ten mířil pod rameno německého strážce svatyně, ten se ale velice rychle zorientovat a zachytil jeho střelu.
17:05
Z těžkého úhlu střílel Aaltonen, z takové své tradiční pozice. Finský špilmachr čekal na svou šanci u pravé tyče a Zepp tam dokázal utěsnit prostor.
16:32
Finská přesilovka. Gogulla přidržel unikajícího Koskirantu a je vyloučen za držení.
15:59
Němci se snaží o vyrovnání, jenže z rohu kluziště to nepůjde. Tripp se nedokázal vymanit z presu, byl důrazně natlačen Aaltonenem.
14:57
Už se hraje v pěti. Finové málem v oslabení udeřili, ale skóre se neměnilo. Neuvěřitelné selhání Koskiranti, který překvapil celé publikum a svého trenéra fatálním zakončením.
14:05
Tak to vypadalo na gól, ale neplatí. Rozhodčí se šli podívat na video. Savinainen vypálil a kotouč se odrazil od břevna na brankovou čáru a Koskiranta místo dorážky trestuhodně zvedl ruce a začal se radovat z gólu. Jenže ten opravdu dosažen nebyl a finský útočník tak může litovat, že místo radost raději nevolil pojistku v podobě dorážky. No to jsou věci, to se málo kdy vidí.
13:07
Marcel Goc měl na hokejce vyrovnaní. To byl obrovský tlak Němců, který mohl skončit vyrovnáním. Sám před bránou zakončoval pod padajícím Ortiem a ten měl plné ruce a nohy práce. Zazvonila tam i dokonce tyč. Finský mág neměl vůbec kotouč ve své moci a jen díky nedůrazu Německa se nekoná vyrovnaní. Finové i tuhle situaci přestáli.
12:28
První německou akci domácí přežili, po střele Trippa je kotouč sražen až za útočnou modrou. Hraje se tak ve středním pásmu.
12:16
Německo si zahraje první přesilovku. Za hákování je potrestán Jalasvaara.
11:48
Ale pozor. Němci rozhodně nebudou nic balit. Mauer si najel až před Ortia a ten musel nadvakrát vytáhnout výborný zákrok.
10:22
Je zde úvodní gól domácího týmu. Finsko rozebralo oslabenou čtveřici do posledního šroubku. Aaltonen našel krásně před bránou PETRI KONTIOLU, pro kterého nebyl problem zakončit do prázdné brány. Zepp se už nestačil přesunout a přesilovka Seveřanů byla přetavena ve vedoucí branku. To by mohlo být pro svěřence Jukki Jalonena patřičné uklidnění, Němci totiž nehráli vůbec špatně. Asistence: Juhamatti Aaltonen, Janne Pesonen.
09:58
Ehrhoff je vyloučen za zdržování hry, Finsku tak bude v podstatě kontinuelně pokračovat přesilovka.
09:17
Německo je v plném počtu, přežilo velice krušné momenty této fáze utkání.
08:16
Obrovská šance Finů. Kontiola na modré přihrál na obránce pražské Lva Sami Lepistöho a jeho rána skončila v lapačce Ortia. Ten však nepřevedl příliš jistý zákrok, protože mu touš vypadl z lapačky a měl kliku, že nikdo nebyl připraven na dorážku. Hosté tak ustáli těžkou chvilku a Ullmann vyhazuje do bezpečí.
07:28
Přes solidní tlak Němců, budeme registrovat vyloučení. Patrick Hager potrestán menším trestem za podražení. Finové si zkusí první početní výhodu.
06:56
Pozor na Němce. Ti se zatím silnějšího soupeře nebojí. Mauer vyjel zpoza brány a rovnou to zkusil z otočky. Ortio vůbec nevěděl, kde má kotouč a nakonec se vymotal těsně vedle levé tyče.
06:17
Hosté se na delší dobu usadili v pásmu. Schütz místo střely volil přihrávku na Nikolaie Goce a u pravé tyče napálil pouze dobře clonícího obránce. Teď měli domácí kliku, že tam stál připravený bek, jinak by musel Ortio zasahovat a kdo ví jestli by vůbec vyrážel puk u levé tyče.
05:06
Sražená střela Laaksa odráží do bezpečí Schütz a vyváží puk. V útoku jsou pro změnu hráči Německa.
04:28
Savinaninen v další dobré šanci domácích. Dostal se na levý kruh a švihem zakončoval těsně vedle Zeppovy brány. Finové se poměrně rychle osmělili a jsou ve hře. Pokud se dostanou do šance, tak je před německou bránou hodně rušno.
03:48
Hraje se v rychlém tempu, na obou stranách je vidět snaha hrát útočný hokej. Teď to však Salminen trošku přehnal s rychlostí a bylo pískáno postavení mimo hru.
03:02
Seidenberg také velice slušně zaměstnal Ortia, jenž musel vyrazit jeho tvrdý projektil ramenem. Od něj se kotouč otřel o mantinel a Finové vyhazují.
02:02
Hietanen se dostal po vyhraném buly před bránu, kde v dobré pozici promáchl. Mnoho nechybělo a finský obránce mohl zakončovat takřka do prázdné brány.
01:59
Německo vyhodilo pouze na zakázané uvolnění.
01:26
Gogulla se snažil prodrat přes pravé křídlo, ale nedostal se před modrou čáru a je odpískáno postavení mimo hru.
01:00
Na druhé straně pro změnu na Ortia pálil Schütz, ale ani on neměl srovnaná mířidla.
00:13
První střelu na na Zeppa vyslal domácí Hietanen, ale německý gólman odraží kotouč do rohu kluziště.
00:01
Vše už je připraveno, v bráně domácích Ortio, na druhé straně Zepp.
Zaplněná Hartwall Arena se pomalu připravuje na tento zápas, hráči jsou již na ledové ploše, nejprve uslyšíme státní hymny obou zemí.

Finsko: Ortio (Raanta) – Lepistö, Hietanen, Laasko, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart – Pesonen, Kontiola, Aaltonen – Salminen, Haataja, Viitaluoma – Savinainen, Koskiranta, Pihlström – Hagman, Anttila, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.

Německo: Zepp (Endras) – Ehrhoff, Hordler, Goc Nikolai, Müller, Baxmann, Ankert, Kohl – Rankel, Schütz, Goc Marcel – Wolf, Ullmann, Gogulla – Kink, Tripp, Seidenberg – Mauer, Greilinger, Hager – Noebels. Trenér: Pat Cortina.

Rozhodčí: Martin Fraňo (CZE), Matt Kirk (CAN) – Arm Roger (SUI), Ivan Dedioulia (BLR).
Nominace Finska na MS:

Brankáři: Atte Engren (Turku), Joni Ortio (IFK Helsinky), Antti Raanta (Pori).

Obránci: Sami Lepistö (Lev Praha, KHL), Teemu Laakso (Čerepovec, KHL), Juuso Hietanen (N. Novgorod, KHL), Ilari Melart (IFK Helsinky), Ossi Väänänen (Jokerit Helsinky), Lasse Kukkonen (Rögle, Švédsko), Janne Jalasvaara (Dynamo Moskva, KHL), Tuukka Mäntylä (Tappara Tampere).

Útočníci: Niklas Hagman (Jaroslavl, KHL), Janne Pesonen (Kazaň, KHL), Juha-Pekka Hytönen (Chabarovsk, KHL), Antti Pihlström (Ufa, KHL), Petri Kontiola (Čeljabinsk, KHL), Juhamatti Aaltonen (Rögle, Švédsko), Marko Anttila (Turku), Ville Vittaluoma (Hämeenlina), Sakari Salminen (Kuopio), Miika Lahti (Jyväskylä), Juha-Pekka Haataja (Oulu), Pekka Jormakka (Lahti), Jarno Koskiranta (Tappara Tampere), Veli-Matti Savinainen (Pori).
Nominace Německa na MS:

Brankáři: Danny Aus den Birken (Kolín nad Rýnem), Dennis Endras (Mannheim), Rob Zepp (Eisbären Berlín).

Obránci: Torsten Ankert, Moritz Müller (oba Kolín nad Rýnem), Jens Baxmann, Frank Hördler (oba Eisbären Berlin), Nikolai Goc (Mannheim), Benedikt Kohl (Wolfsburg), Peter Lindlbauer (Norimberk), Christian Ehrhoff (Buffalo/NHL).

Útočníci: Marcus Kink, Frank Mauer, Yannic Seidenberg, Christoph Ullmann (všichni Mannheim), Philip Gogulla, Felix Schütz, John Tripp (všichni Kolín nad Rýnem), Thomas Greilinger, Patrick Hager (Ingolstadt), Daniel Pietta (Krefeld), André Rankel (Eisbären Berlín), Michael Wolf (Iserlohn), Marcel Goc (Florida/NHL), Marcel Noebels (Adirondack/AHL).
V únoru se Němcům nepovedla olympijská kvalifikace, z níž postoupilo Rakousko. Pozornost fanoušků se tak upírá k šampionátu ve Stockholmu. Minulé vystoupení na MS končili Němci drtivou porážkou 1:8 s Českem. Letos na ně může český národní tým narazit nejdříve v semifinále, protože čtvrtfinále se hrají v rámci stejné skupiny. V souboji o čtvrté postupové místo budou pro Němce v Helsinkách nejdůležitější souboje s Lotyši a Slováky. O jejich síle napoví první utkání s Finskem.
Německý tým se poslední rok ocitl ve velké krizi. Proto doznal loni v létě po neúspěchu v podobě dvanáctého místa, výrazné změny na trenérském postu. Vedení svazu odvolalo Jakoba Köllikera a kontrakt podepsalo s italským Kanaďanem Patem Cortinou. Ten by měl navázat na kvalitní éru Uweho Kruppa a především vrátit Němce do elitní osmičky.
Ale pojďme se už věnovat tomuto konkrétnímu zápasu. Finové vždy patřili a jistě i letos budou patřit mezi favority šampionátu. Jenže, kádr bude podstatně okleštěnější jako na loňském MS. Trenér Jukka Jalonen totiž na MS nominoval jen jednoho hráče z NHL – Lauriho Korpikoskiho. Kostru severského mužstva tak tvoří hráči KHL a domácích klubů. Těžko hádat, zda tento tým obstojí. Většina hráčů byla na EHT v Brně a ze tří zápasů přišel pouze bod za prohru v prodloužení s Ruskem. Finové skončili v brněnském turnaji poslední.
Šestnáct národních výběrů je rozděleno do dvou skupin A, B po osmi týmech. V rámci skupiny sehrají všechny týmy sedm zápasů, celkový počet utkání bude 56. Ze skupiny postoupí nejlepší čtveřice týmů přímo do čtvrtfinále play-off. Nasazení týmů do skupin bylo dáno na základě žebříčku IIHF a práva pořadatelské země vyměnit dvě země stejné úrovně.

Toho využilo Finsko, které oproti žebříčku požádalo o prohození Ruska a Česka, kvůli snaze přilákat do Helsinek více ruských fanoušků. Český tým tak odehraje první část ve Stockholmu, kde zůstane i v případě postupu do semifinále.
Sportu zdar a hokeji zvlášť. Vítejte u sledování prvního dne MS ve Finsku a Švédsku. Herní systém 77. mistrovství světa v ledním hokeji je totožný jako na loňském šampionátu, kdy se o pořadatelství dělilo Finsko se Švédskem. S jediným rozdílem – turnaj vyvrcholí ve švédské hale Globen ve Stockholmu, kde se konalo samostatné MS v letech 1989 a 1995. Hartwall Arena v Helsinkách hostila finálový program loni, kdy si Finové spolupořadatelství dopředu prohodili právě se severskými sousedy pro rok 2013.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:15.