kub
Ročník 13/14
Začít diskusi (0)

ROZHOVOR | Jako odborný komentátor televizní skupiny Nova sleduje Robert Henn výkony rozhodčích každý týden pěkně zblízka, ligové dění vnímá v širších souvislostech. Proto ho otázka na tým, který za poslední tři a půl sezony kopal nejvíc penalt, nezaskočila. „Myslím si, že zřejmě Plzeň,“ vypálil okamžitě bývalý sudí.

Ano, správně. Proč vás napadla zrovna Plzeň?
„Vysílali jsme hodně jejích zápasů, v podstatě každé kolo jsou penaltové situace nejvíc diskutované. A při utkáních Plzně jich bylo opravdu tolik, že to dnes napadne asi každého.“


Viktoria kopala dvakrát víc penalt než týmy, které se v tomto žebříčku umístily hned za ní. Je to normální?
„Normální to asi nebude. Kdybych se jako rozhodčí na semináři po třech letech dozvěděl, že Plzeň kopala tolik penalt na úkor ostatních, měl bych pro to jen dvě vysvětlení. Buď hraje opravdu tak útočný fotbal, že na její hráče soupeři nestačili a museli je v pokutovém území faulovat. Nebo v tom může být cokoli jiného – a o těch tlacích se ví. Právě proto přece vznikla aféra s Křetínského taškou, protože najednou všichni viděli, že Plzeň má trošku jinačí podmínky než všichni ostatní.“

Jen hrstka týmů má horší procento úspěšnosti z pokutových kopů než Viktoria PlzeňJen hrstka týmů má horší procento úspěšnosti z pokutových kopů než Viktoria Plzeň • sport

Plzeň nejvíc penalt za poslední tři a půl roku kopala, zároveň také čelila pouze třem pokutovým kopůmPlzeň nejvíc penalt za poslední tři a půl roku kopala, zároveň také čelila pouze třem pokutovým kopům • sport
To je tedy vaše vysvětlení pro to, že kope tolik penalt?
„Základní věc je ta, že rozhodčí jsou jen loutky těch, kteří fotbal řídí. Myslím tím lidi, kteří mají na starosti svaz, komise a tak dále. Komisi rozhodčích řídili různí lidé a pokaždé se mluvilo o tom, že nějaký tým z toho má výhody.“

Pískat zápas Plzně je pro rozhodčí za odměnu, nebo za trest?
„Dneska je to za trest. Když začínala a byla v euforii, pískala se dobře, protože to byl líbivý fotbal. Dřív se rozhodčí báli derby Sparta–Slavia, protože to byly likvidační zápasy, na kterých si vylámali zuby. Dnes to platí pro zápasy Plzně, protože jsou v nich pod enormním tlakem. Jakákoliv chyba ve prospěch Plzně je braná jako úmysl, proto sami ani kolikrát nevědí, co mají pískat.“


Nemůžou si za to rozhodčí sami také tím, že si nechají od trenéra Pavla Vrby a plzeňských hráčů během zápasu všechno líbit?
„Souhlasím s tím, rozhodčí si musejí zjednat větší respekt. Nemůže za mnou přijít Kolář a už na dálku řvát a mávat při tom rukama, to si prostě hráči nemůžou dovolit. To se má řešit žlutou kartou. Jenže ti kluci nejsou v psychické pohodě a vždycky se bojí, že se to otočí proti nim. Proto takhle reagují. Nehledejte vinu v rozhodčích. Kdyby to byl jednotlivec či dva, můžeme si říct, že to dělají schválně, jenže oni se tak chovají bohužel všichni.“

Plzeň za uvedené období čelila pouze třem pokutovým kopům. To je také zvláštní, ne?
„Zvláštní to je. Je to dané tím, z jakých lidí je složena komise rozhodčích. Víme, odkud vítr fouká, kolikrát jste v novinách zveřejnili, kdo sedí ve VIP lóži vedle koho... Takhle to u nás funguje, rozhodčí jsou jen loutky, a proto chybují všichni, protože vědí, že se může něco stát a můžou být ten další, kdo na listině nebude. Proti lidem, kteří tomu teď vládnou, nemáte vůbec šanci. Hrajete jejich hru a musíte být na té lodi, jinak zítra nemusíte být ani na druhé lize.“

To mluvíte o Dagmar Damkové a Romanu Berbrovi?
„Tak oni jsou tři čtyři roky členy komise rozhodčích, oni to řídí. A kvůli nim je stav rozhodčích katastrofální. Jestliže máme kvalitní rozhodčí, kteří jsou na mezinárodní scéně dobře hodnoceni, a my s nimi zameteme, abychom těm novým ukázali, že se nás budou bát... Tak to prostě funguje.“

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů