20. září 2007 • 00:00

Palermo rozhodlo v závěru utkání

Kuchta už může být u Haška nad čárou. Ale triko Belmondo je výsměch
Po zlatém gólu jsem nevěděl, co mám dělat, vzpomíná Hlaváč

Fotbalisté Mladé Boleslavi vstoupili do prvního kola Poháru UEFA domácí prohrou s Palermem. Hosté udeřili v úplném závěru, když se v první minutě nastaveného času trefil Jankovič.

Fotbalistům Mladé Boleslavi se nepovedl vstup do prvního kola Poháru UEFA. Dnes totiž doma podlehli Palermu 0:1, když se o jediný gól italského celku v první minutě nastaveného času postaral Srb Boško Jankovič. Domácím tak nebyla nic platná převaha ve většině utkání a nakonec pojedou za dva týdny do odvety na Sicílii s velmi špatnými vyhlídkami. Palermo, které v předminulé sezoně z Poháru UEFA vyřadilo i Slavii, tak má blízko k postupu přes další český tým. Domácí věřili, že je letošní premiéra na evropské scéně vysvobodí z rozpačitého vstupu do domácí soutěž, kde z úvodních šesti výher získali jediné vítězství. Trenér Zdeněk Ščasný, který dnes začal třetí týden vlády na mladoboleslavské lavičce, zkusil svůj tým probudit i třemi změnami v sestavě oproti nedělnímu utkání s Mostem a také přechodem na zbrusu nové rozestavení 3-4-3. Mladá Boleslav se neúnavně tlačila před branku Palerma, v níž chyběla zraněná jednička Fontana, ale obrana sicilského týmu, opírající se o dva loňské mistry světa Zaccarda a kapitána Barzagliho, většinu útoků v úvodu snadno odvracela. Pátý tým loňského ročníku Seria A dnes svým defenivním pojetím dával najevo, že pro něj je hlavní prioritou neinkasovat a když se k tomu přidala toporná snaha domácích, byla výsledkem poměrně nezáživná podívaná. Domácí diváci jen mohli vzpomínat na loňské strhující pohárové bitvy a třeba nad výhru nad Marseille. Palermo paradoxně poprvé ohrozilo branku, míč se po Sedláčkově odkopu kuriózně odrazil od Brienzy a doskákal kousek vedle tyče. Boleslav pak trpělivě bušila do defenzivní hráze soupeře a těsně před poločasem se přece jen dostala do dvou šancí: ale aktivní Táborský nejprve po zpětné nahrávce Mendyho přestřelil branku, pak Táborský s Matějovským připravili výbornou pozici pro Mendyho, který však deset metrů od branky uklouzl a míč vůbec netrefil. Domácí útočník Táborský se v posledním ligovém utkání do základní sestavy nevešel, ale dnes chtěl Ščasnému ukázat, že jej opomíjel neprávem. Dvaadvacetiletý ofenzivní hráč i po přestávce hýřil aktivitou a byl pro Palermo jednoznačně největší hrozbou. Tři minuty po poločase po zaváhání obránců soupeře vystřelil jen do nohou gólmana Agliardiho, vzápětí důrazně připravil o míč Dianu a po jeho samostatné akci kapitán Matějovský z dobré pozice zamířil vedle. Znovu tak potvrdil, že se do výborné loňské formy dostává jen pomalu. Pasivní Palermo v hlubokém bloku čekalo na vlastní polovině a i za cenu žlutých karet brzdilo domácí nevýrazné pokusy o ofenzivu. Naopak boleslavský brankář Miller byl téměř bez práce, poprvé na něj vyslal nepříliš nebezpečnou přímou střelu střídající Brazilec Amauro. Ten minutu a půl před koncem zahrozil mnohem víc, když se k němu po nepřehledné situaci odrazil míč a jeho ránu zblízka reflexivně vytáhl Miller. Palermo jako by v úplném závěru ožilo a vycítilo, že domácí už nejsou tolik koncentrovaní. Chvilková nepozornost se opravdu vymstila v první minutě nastaveného času. Zaccardo bleskově unikl po levé straně, poslal centr na vzdálenější tyč a srbský vicemistr Evropy do 21 let Jankovič zblízka křížnou střelou zajistil svému týmu výbornou pozici do odvety.

FK Mladá Boleslav - US Palermo 0:1 (0:0) Branka: 90+1. Jankovič. Rozhodčí: Kinhöfer - Scheppe, Borsch (všichni Něm.). ŽK: A. Mendy, Sedláček - Zaccardo, Amauri, Tedesco, Diana. Diváci: 4110. Ml. Boleslav: Miller - Voříšek, Rolko, Kopic - Sedláček, Rajnoch, Matějovský, Hrdlička - A. Mendy (68. Kalina), Táborský (89. Řezníček) - Kysela. Trenér: Ščasný. Palermo: Agliardi - Diana, Rinaudo, Barzagli, Zaccardo - Jankovič, Migliaccio, Tedesco (87. Simplicio), Bresciano (69. Amauri) - Brienza (59. Caserta), Cavani. Trenér: Colantuono.
Hlasy po utkání: Trenér fotbalistů Mladé Boleslavi Zdeněk Ščasný až do posledních minut zápasu prvního kola Poháru UEFA s Palermem sledoval, jak se jeho tým pokouší na svojí stranu strhnout vítězství. Nakonec se musel vyrovnat s trpkým zklamáním, když hostující Boško Jankovič v první minutě nastaveného času domácí celek zaskočil vítěznou trefou. Ščasný přesto věří, že Mladá Boleslav za dva týdny ještě může postupovou hru zamotat. "Jsem zklamaný, že jsme prohráli. A navíc takhle smolným způsobem," litoval Ščasný po utkání na tiskové konferenci. Své hráče za předvedenou hru chválil, přestože závěr nezvládli. "Předvedli jsme jednoznačně nejlepší výkon od doby, co jsem k týmu přišel, momentálně jsme hráli na hranici našich možností. Věřím, že se od toho výkonu odrazíme i v dalších zápasech, ten výsledek samotný by nás neměl zlomit," doufal mladoboleslavský lodivod, který k týmu přišel před dvěma týdny. Ščasnému se zamlouvalo i to, jak se jeho hráči srovnali s přechodem na nové rozestavení 3-4-3. "Myslím, že to bylo správné rozhodnutí, hráči se s tím vypořádali velmi dobře," tvrdil Ščasný. Svým svěřencům však vyčítal špatnou koncovku. "Vypracovali jsme si víc šancí než soupeř, měli i několik dobrých střeleckých příležitostí. Soupeř naopak začal hrozit až v závěru a nakonec potrestal to, že jsme jednou trochu zaspali. Jinak jsme v defenzivně hráli dobře," uvedl Ščasný. Podle něj ještě postup do základní skupiny ztracený není. "Palermo se samozřejmě dostalo do velké výhody. Když vstřelíme branku a navážeme na dnešní výkon, může se to třeba otočit," věřil Ščasný. Kouč Palerma Stefano Colantuono prý čekal, že Mladá Boleslav bude nepříjemným soupeřem. O to víc si výhry vážil. "Zahráli jsme ale srdcem, jako opravdový tým. V posledních dnech jsme měli hodně problémů se sestavou, ale semkli jsme se a bojovali. A Jankovič to všechno korunoval. Dát gól venku a vyhrát je velký krok k postupu, ale nemůžeme si být ničím jistí," upozornil Colantuono.

Témata:

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.