Květoslav Šimek
16. května 2016 • 15:38

Železný? Nechápu, že hodil tolikrát přes 90 metrů, žasne egyptský oštěpař

Egyptský oštěpař Ihab Abdelrahman (na snímku) vystoupil 16. května na tiskové konferenci v Ostravě k atletickému mítinku Zlatá tretra.
TOP VIDEA
Lavička: Schick ví, čeho chce dosáhnout a jde si za tím Lavička: Schick ví, čeho chce dosáhnout a jde si za tím
Messi vs. Ronaldo = kličky, góly, penalty! Kdo zažil lepší sezonu? Messi vs. Ronaldo = kličky, góly, penalty! Kdo zažil lepší sezonu?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Chlap jako hora. Dlouhé a silné paže, brutální síla v nich. Když se egyptský oštěpař Ihab Abdelrahman (27 let) podíval na plakát poutající na 55. ročník Zlaté tretry Ostrava, na kterém je v popředí Jan Železný, jen se usmál. „Moc by mě zajímalo, jak je možné, že tolikrát hodil za devadesát metrů?“ usmíval se egyptský obr. „Jan je legenda. Speciální. Samozřejmě byl mým vzorem, ale jeho styl se nedá napodobit, nastudovat. Já nejsem tak rychlý, ani talentovaný. Na něj se můžeme jen dívat.“Respekt a obdiv k šéfovi Zlaté tretry (19. a 20. května) Abdelrahman neskrývá. V Ostravě házel už před rokem, skončil čtvrtý (82,85 metrů). Letos se chce vicemistr světa z roku 2015 zlepšit. A kdo ví, třeba i atakovat devadesátimetrovou hranici.

„Chci házet daleko,“ řekl po příletu do Ostravy. „Pozitivně se naladit pro olympijské hry do Ria. Když budu házet daleko teď, kdy ještě nejsem v ideální formě, tak to znamená, že pak budu házet ještě dál.“

Na startovní listině Zlaté tretry je sice jen osm oštěpařských jmen. Ale našlapaných. Přijede úřadující mistr světa Julius Yego, vynikající německý oštěpař Thomas Röhler i silná Železného ekipa, z níž mají aktuálně nejlepší formu Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý.

720p 480p 360p 240p
Ihab Abdelrahman má před sebou smělé cíle

„Konkurence je silná, to je jenom dobře,“ pochvaloval si Abdelrahman, který do místa mítinku dorazil jako vůbec první zahraniční atlet. „Mám naplánované dva tréninky, jinak budu spát, odpočívat,“ plánoval si.

V Ostravě se bude chtít revanšovat i za čtvrté místo z víkendového mítinku Diamantové ligy v Šanghaji (83,16 m). Tam vyhrál Röhler (85,71) před Vadlejchem (84,77) a Veselým (83,81).

„První dva hody mi nevyšly, nejdřív mi vyklouznul oštěp z ruky, podruhé jsem si podvrtnul kotník,“ popisoval Egypťan. „Třetí hod jsem musel zvládnout, tak jsem šel na jistotu skoro z kroku. A bylo to dobré, byl jsem s tím nakonec spokojen. V Ostravě se chci ale zlepšit.“